Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8005902 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Cherie
Sarajevo,BiH

Član broj: 303223
Poruke: 15
*.dynamic.telemach.ba.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 18:41 - pre 144 meseci
hmmm mislim da je ovo forum za korisne informacije :) a ne za te neke -masni prsti-
Pa sto ljudi, neko je pismen a neko ne ali svako se snadje na svoj nacin i svaka im cast pa sad pismen ili ne ,takav je svijet sta sad ha ja .
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.85-200-37.bkkb.no.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 18:43 - pre 144 meseci
Citat:
kristianN82:
Da napomenem i ovaj slucaj sa foruma. Ovde je jedan clan foruma otvorio svoj blog o noveskoj na tamo neki nacin. Necu da pominjem ime. Ok, postujem svako ima pravo da pise sta hoce na blogu. Ali nije to u pitanju.

Citam tako i cudom se cudim. Covek strucnjak a pise tamo o ''vruc burek'' s ''masni prsti'', ''leba'', itd. Pise kako je sklapao Ikea krevet i koji zavrtanj gde ide. Mozak mi se buni kako je ''bre'' ovaj dosao u Norvesku kao neki tamo strucnjak a zna tri srpska padeza? Kako nauci norveski? Jedino ako norveski ima dva padeza pa ga je ukapirao.

E zato s pravom Norvezani, i u ostalim Evrposkim zemljama za nas Srbe tvrde da smo drzavljani trecih zemalja, zbog takvih ''s masni prsti'' koji su tamo otisli. Cast izuzecima. Pa bruka i sramota da pise sa dva padeza a ovamo neki fol stucnjak. Bruka za zemlju iz koje je potekao.

Zato nam i zemlja propala zbog takvih ''s masni prsti'', da sam ja vlast u Norveskoj, sve bi ja te ''s masni prsti'' vratio u buve i trice iz kojih su dosli da ne kaljaju ugledan svet.

I takav ovde deli na forumu poluinformacije, pa ne bi u dao ni bukov stap ovce da cuva na brdima Bergena, a kamoli nesto drugo.

Zanima me sta ce napisati dalje u svom blogu, verovatno kako se sklapa Ikea WC solja, da bar iskoristi ''masan papir od vruc burek''. ''Bre.'' :-)




E brate bas te obuze ludilo hahaha...Ljubomora je cudo...Tvoju srecu niko ne moze ukrasti. Mani se toga i trazi svoj put ostvarenja. A fin i pametan svet ovde u Bergenu ostavi na miru- moramo da se drzimo zajedno. :) Pozdrav za Bergence
 
Odgovor na temu

Annete
Annete Welg

Član broj: 303206
Poruke: 26
..4-234-198.customer.lyse.net.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 18:58 - pre 144 meseci
Pozdrav,
da li bi mi mogao neko objasniti ako imate bruto platu pocetnu (bez feriepenger)400000 kr godisnje kolika bi bila satnica,naime zbunjuje me mjesec juni kad ide ferien penger da li se bruto plata dijeli sa 12 mjeseci ili 11 mjeseci, da bi dobila satnicu, jer dobila sam info da u junu necu imati platu nikako a tek do godine ferienpenger. Hvala svima...
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 19:09 - pre 144 meseci
Ako ti je godisnja plata 400000 K to se podeli sa 12 i onda dobijes iznos mesecne plate.

Znaci 400000/12=33333 kruna i onda ti na to lupe porez.. na primer 36% i dobijes svoju mesecnu platu.
U junu umesto plate dobijes feriepenger umesto plate. I to bude znatno vise od iznosa jedne mesecne plate.

Tako bar ja mislim... a neka me neko ispravi ako je pogresno.

Vise o ferie penger imas na http://www.onorveskoj.com/96/sta-je-to-feriepenger
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 22:34 - pre 144 meseci
Heh. Mogu da priznam da ste nas totalno provalili. I bolje da priznam da se ne mlati prazna slama dalje...

Vecina nas ovde smo lenji, ne sposobni, ne obrazovani,ne znamo ni srpski ispravno, a diplomu vise plesne skole ako i ima neko to smo kupili - zavrsili tako neki kursic ... a posto je norveska zemlja dembelija normalno da smo se tamo i zaputili.
A ovde je superiska - posao samo ceka na tebe i lova do krova, ceo dan se zezas na poslu koji je ionako limunada i zezancija.
Posle obilnog rucka u restoranu i deserta, sednemo tako malo uz casu vina za racunar i zezamo intelektualnu elitu nama nase drage otadzbine.

 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
148.252.178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 22:47 - pre 144 meseci
Ajde da krenemo u pravcu u kom je ovaj forum trebao ici.
Konkretno kolike su cene prevoda i overe sudskih tumaca.ako nekome zatreba ja imam koleginicu koja ima sudski pecat za danski i norveski,nisam je pitao za cene,ali verujem kako je umanjoj sredini da su cene povoljnije,pa sada pitam da vidim kolike su pa da je pitam za moje papire,ako bude povoljno eto vam pomoci.
Pozdrav
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 22:52 - pre 144 meseci
Ja sam platio cini mi se 10 evra po strani za prevod diplome srednje skole kod nastavnice norveskog koja je i zvanican sudski tumac to jest ima pecat.


 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
148.252.178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2012. u 22:56 - pre 144 meseci
Citat:
gogi77:
Ja sam platio cini mi se 10 evra po strani za prevod diplome srednje skole kod nastavnice norveskog koja je i zvanican sudski tumac to jest ima pecat.


OK,Hvala na informaciji.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 00:20 - pre 144 meseci
Citat:
kristianN82:
Citat:
endre85:
Citat:
kristianN82:



Sa tvojim nastupom ne znam zasto bi ti iko pomogao.

No kako pricas ti sve znas. Kako ovde pises samo si ti pametan, pa tebe ce sa crvenim tepihom docekati u inostranstvu! Zasto uopste trazis savete ovde kada je ocigledno da ce te primiti svuda samo zbog referenci, IQ ti je verovatno vrhunski... O nadobudnosti da ne pricam.



Ja nisam zatrazio pomoc, nije ovo SOS forum. Samo kulturnu razmenu korisnih informacija od smatram obrazovanih ljudi. Ali sam se prevario. Pojedinima, kazem, ne bi dao ni ovce da cuvaju na brdima Bergena.

Normalno da sam pametan, imam visok prosek na diplomi, a sto mi je najbitnije znam sve padeze. Kada bi trazio pomoc, kako ti kazes, fakultet ne bi nikad ni zavrsio, zadovoljan sam mojim proslim uspesima, a buduci tek slede.

E sad pojedinim ovcicama se ovo ne svidja sto pisem, same bleje i komentarisu i prepoznaju se u prici, pa sta da vam radim, pasite i dalje posle posla u Norveskoj ili na pauzi. Imacete sta da k.k.te posle. :-)



Eh, ti kazes krompir, a ja kazem vodka. Itekako si trazio pomoc. Naprimer trazio si da ti covek da cv da vidis sta je on upisao. I to je vid trazenja pomoci.

Kako ti nagovestavas da svako moze dobiti posao u inostranstvu (dobar deo nazivas ovcama), tako i svako moze zavrsiti fakultet. A sto se tice tvoje fiksacije sa padezima, prvo proveri sta ti pises. Konkretno, ne pise se setice te se.

Na kraju nisi me ubedio ni da si pametan, sta vise... Za primere ni ne treba ici daleko. Dovoljan je i sledeci post:
http://www.elitesecurity.org/t282324-218#3140272

ili

Citat:
I ja bi rekao isto, posto smo mi masinci logicni zasto uciti norveski u Srbiji kad ti to tamo niko ne priznaje. Nisam jos upucen, neke struke traze jezik neke ne. Za mene je definitivno najbolja komunikacija na engleskom.

http://www.elitesecurity.org/t...j-kako-otici-kako-se-zivi-tamo

Citas li ti sta pises? Sa tolikom pamecu ti izlazes boldovano?! Jel se to u Srbiji poducava neki dijalekt norveskog koji se prica samo u nekom seocetu na ostrvu Svalbard? A da ne pricamo o tome koliko je teze naci posao bez znanja lokalnog jezika ako nisi u IT sektoru. Kao sto nisi.
 
Odgovor na temu

Cherie
Sarajevo,BiH

Član broj: 303223
Poruke: 15
*.dynamic.telemach.ba.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 01:00 - pre 144 meseci
Zasto se zamarate ko ima kakav IQ ,kakav prosijek ocjena na diplomama. Jasno je, ako zelis ici u tudju zemlju raditi ,uciti,u najgorem slucaju dangubiti pa covjece naravno da moras znati jezik radi posla i radi sebe . Te neces sjedit okruzen norvezanima a gledati u njih ko tele u sarena vrata ,mislim da bi se svako glupo osjecao tad :)
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 02:45 - pre 144 meseci
Dobro hoće li neko od admina skloniti ova dva pametnjakovića koji su spoznali sve mudrosti ovog sveta, uključujući i padeže, i naša slova? Toliko su dosadni da sam primio cirka 60 mailova sa raznoraznim lupetanjima. Inače, genije, DA, TEBI SE KRISTIANE obraćam, daki je na svom blogu prilično metaforično i sarkastično u nekim situacijama pisao, tako da, ako si ti ceo blog shvatio kao neko ozbiljno književno delo, zaista se i te kako može posumnjati u stepen tvoje inteligencije. Nalupetao si se za pola života, i sad, pošto sve znaš, idi lepo tamo gde si krenuo, i prestani više da izigravaš čobanina...
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 06:01 - pre 144 meseci
Citat:
jedy023:
Ajde da krenemo u pravcu u kom je ovaj forum trebao ici.
Konkretno kolike su cene prevoda i overe sudskih tumaca.ako nekome zatreba ja imam koleginicu koja ima sudski pecat za danski i norveski,nisam je pitao za cene,ali verujem kako je umanjoj sredini da su cene povoljnije,pa sada pitam da vidim kolike su pa da je pitam za moje papire,ako bude povoljno eto vam pomoci.
Pozdrav


u zagrebu:

jedna kartica teksta ( 1500 znakova, razmaci se ne računaju ) na engleski cca 125 kn ( 1euro-7,5 kn )
na norveški cca 250-450 kn
ovjera sudskog tumača uključena u cijenu
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 07:36 - pre 144 meseci
Admine probudi se i reaguj molim te! Vratite nam Mirjanu Savicic ,Jeansa, Dacipra i ljude koji su davali korisne informacije, zbog kojih smo uostalom vecina nas na ovom forumu.
Hvala!
 
Odgovor na temu

AlenBergen
Alen Dokuzović
nezaposlen
Bergen,Norge

Član broj: 301492
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 10:57 - pre 144 meseci
Pozdrav Norvezanima sadasnjim i buducim!
Kako ovdje dosta toga nije onako kako se cini mozda neko zna za druge opcije i info.
Posto planiram polaganje vozackog ispita,a imam hrvatsku vozacku otisao sam u Statens Vegvesen u Bregenu u nadi da cu trebati polagati samo prakticni dio kursa odnosno voznju,jer cu se prijaviti za polaganje prije isteka tri mjeseca boravka ovdje,kad ono banana.
Svi koji dolaze izvan EU moraju uzeti cijeli kurs.Znaci dvije opcije.Cekati ulazak HR u EU ili polaganje cijelog kursa.


Sto se tice ucenja norveskog jezika.......Nije nuzno za svakoga ali ako vec planirate zivjeti i raditi u drugoj drzavi trebali bi nauciti njihov jezik.Nebitno jeli tecaj ovdje priznat ili ne.Bitno je znati jezik.Ljudi ucite i ucite,poslije je mnogo lakse.

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 11:11 - pre 144 meseci
Citat:
AlenBergen:
Pozdrav Norvezanima sadasnjim i buducim!
Kako ovdje dosta toga nije onako kako se cini mozda neko zna za druge opcije i info.
Posto planiram polaganje vozackog ispita,a imam hrvatsku vozacku otisao sam u Statens Vegvesen u Bregenu u nadi da cu trebati polagati samo prakticni dio kursa odnosno voznju,jer cu se prijaviti za polaganje prije isteka tri mjeseca boravka ovdje,kad ono banana.
Svi koji dolaze izvan EU moraju uzeti cijeli kurs.Znaci dvije opcije.Cekati ulazak HR u EU ili polaganje cijelog kursa.


Sto se tice ucenja norveskog jezika.......Nije nuzno za svakoga ali ako vec planirate zivjeti i raditi u drugoj drzavi trebali bi nauciti njihov jezik.Nebitno jeli tecaj ovdje priznat ili ne.Bitno je znati jezik.Ljudi ucite i ucite,poslije je mnogo lakse.



nažalost isplativije sačekati godinu dana do ulaska jer :
2x vozački + 2x dokumenti > 10 soma oira

jedino ako se baš bude moralo

p.s. za jezik se slažem u potpunosti
 
Odgovor na temu

goran123sb
cnc majstor
croatia

Član broj: 305219
Poruke: 2
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 11:20 - pre 144 meseci
Citat:
herak darko:
ukoliko netko sa foruma ili znate nekoga ,traži posao u Norveškoj, neka mi se javi na pm, traži se slijedeće:
CNC operater, izvrsno poznavanje Mazatrol upravljanja, višegodišnje iskustvo upravljanja Mazak Variaxis serije
početak rada odmah, dozvola za rad dok se čekaju papiri riješena u par dana, da se maknemo malo od medicinara:)



S obzirom da sam se tek registrirao ne mogu nikome narednih 14 dana poslati privatnu poruku,ali sam zainteresiran za posao cnc operatera.
Molim Darka ako može da mi odgovori da li još uvijek traži radnike za Norvešku?
imam 20 god. radnog iskustva na golodalicama,radio sam na simensu,heidenhainu i na mazaku.
mail:[email protected]
Pozdrav
 
Odgovor na temu

herak darko
alatnicar
croatia

Član broj: 258780
Poruke: 29
*.161.162.54.static.lyse.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 11:39 - pre 144 meseci
Citat:
goran123sb:
Citat:
herak darko:
ukoliko netko sa foruma ili znate nekoga ,traži posao u Norveškoj, neka mi se javi na pm, traži se slijedeće:
CNC operater, izvrsno poznavanje Mazatrol upravljanja, višegodišnje iskustvo upravljanja Mazak Variaxis serije
početak rada odmah, dozvola za rad dok se čekaju papiri riješena u par dana, da se maknemo malo od medicinara:)



S obzirom da sam se tek registrirao ne mogu nikome narednih 14 dana poslati privatnu poruku,ali sam zainteresiran za posao cnc operatera.
Molim Darka ako može da mi odgovori da li još uvijek traži radnike za Norvešku?
imam 20 god. radnog iskustva na golodalicama,radio sam na simensu,heidenhainu i na mazaku.
mail:[email protected]
Pozdrav

pozdrav, mogu ti pomoći, ali moraš malo pričekati, trenutno su godišnji odmori, trajati će još dva tjedna, za to vrijeme će proći i tvoja ograničenja na forumu, malo sam trenutno u gužvi, upravo zbog godišnjih, pa se ovom prilikom isprićavam i ostalima na kašnjenju sa odgovorima
 
Odgovor na temu

herak darko
alatnicar
croatia

Član broj: 258780
Poruke: 29
*.161.162.54.static.lyse.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 11:43 - pre 144 meseci
eto na sve što se događa u posljednje vrijeme, jedan kratki osvrt, svaki forum, svake igre imaju svoju maskotu, neki bi rekli dvorsku ludu, pa to tako i shvatite, oni sa visokim IQ će shvatiti, a na ostale se i ne odnosi
 
Odgovor na temu

goran123sb
cnc majstor
croatia

Član broj: 305219
Poruke: 2
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 12:03 - pre 144 meseci
Citat:
herak darko:
Citat:
goran123sb:
Citat:
herak darko:
ukoliko netko sa foruma ili znate nekoga ,traži posao u Norveškoj, neka mi se javi na pm, traži se slijedeće:
CNC operater, izvrsno poznavanje Mazatrol upravljanja, višegodišnje iskustvo upravljanja Mazak Variaxis serije
početak rada odmah, dozvola za rad dok se čekaju papiri riješena u par dana, da se maknemo malo od medicinara:)



S obzirom da sam se tek registrirao ne mogu nikome narednih 14 dana poslati privatnu poruku,ali sam zainteresiran za posao cnc operatera.
Molim Darka ako može da mi odgovori da li još uvijek traži radnike za Norvešku?
imam 20 god. radnog iskustva na golodalicama,radio sam na simensu,heidenhainu i na mazaku.
mail:[email protected]
Pozdrav

pozdrav, mogu ti pomoći, ali moraš malo pričekati, trenutno su godišnji odmori, trajati će još dva tjedna, za to vrijeme će proći i tvoja ograničenja na forumu, malo sam trenutno u gužvi, upravo zbog godišnjih, pa se ovom prilikom isprićavam i ostalima na kašnjenju sa odgovorima

hvala !!
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2012. u 12:12 - pre 144 meseci
Cao,
Interesuje me šta je tačno zanimanje miljoterapeut i može li da se radi sa autorizacijom za hjelpepleiera? Koji je opis posla?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8005902 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.