Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8006197 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2012. u 22:36 - pre 144 meseci
Citat:
Ljudi jedno konkretno pitanje. Kad idete u Norvesku radi posla, sezonski, i budete tamo prijavljeni da li automatski imate prave na osiguranje ili osiguranje morate doneti iz svoje maticne drzave? Ovde je konkretno slucaj da cu biti prijavljen da sam zaposlen, placace mi se porez tamo i dobicu licni tj. D broj. Ili da ponesem neko putno osiguranje sa sobom iz Srbije? Pasos sa kojim idem nije srpski vec slovenacki ali stanujem u Srbiji.


koliko je meni poznato - sa D brojem nemas pravo na izabranog lekara (fast lege) vec samo mozes, zlu ne trebalo otici u hitnu pomoc (legevakta). U tom slucaju - ako zelis da ti bar nesto bude placeno, tj pokriveno - moras imati putno zdravstveno osiguranje, koje ces naravno naplatiti po povratku u srbiju.. Mada, mozda postoji neka druga varijanta za gradjane EU (zbog slovenackog pasosa), mozda to neko zna bolje..
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2012. u 23:41 - pre 144 meseci
Bilo bi lepo kad bi se javili ljudi iz Norveske koji su na doktorskim studijama tamo. Da razmenimo misljenja oko uslova itd.

Kako napisati CV za posao u Norveskoj? Postoji li nesto specijalno sto treba navesti? Ako neko ima napisan CV koji je predao neka posalje sliku da vidim kako izgleda.
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 00:55 - pre 144 meseci
Citat:
gogi77:
http://www.onorveskoj.com/

Posto tema na forumu ima preko 200 strana ovo prestavlja pokusaj mozda malo bolje organizacije informacija.
Sajt je napravio clan naseg foruma i par nas sa foruma smo probali da mu pomognemo i malo ozivimo sajt sa sadrzanjem.

Sajt nije namenjen za raprave i ispravljenje krive drine , nego cisto za razmenu informacija.

Znaci mozete i tamo isto postaviti pitanje ako na njega ne postoji vec kvalitetan odgovor.
Ali cini mi se da ce pocetnici mnogo lakse upeti da nadju informacije.



Sajt je koristan, ali ima i nedostatke:

1. Korisnici koji salju pitanja ne mogu medjusobno kontaktirati;
2. Ne moze se ubaciti slika kad se neko pitanje postavi ili komentar;
3. Treba da se uvede deo gde korisnici daju svoja misljenja o sajtu i sta treba menjati.

Gogi citam tvoje poruke ovde na ovom forumu i procitao sam da si isao na kurs norveskog sest meseci ovde u Srbiji. A ovi u Norveskoj ne priznaju kurseve iz Srbije. Zasto si onda isao? Cisto zbog ponude poslova? Kako su te primili na posao ako ne priznaju kurseve iz Srbije?

Stelovao si CV (prlagodjavao i menjao). Mislim logicno, hoce li neko citati salatu papira ili bolje nesto preciznije reci? Kad nesto podesevas i zavijas u celofan u CV-u to moze nekom lepo da izgleda, ali realno je pitanje da li je sve to tako.

Bilo bi lepo kad bi mi posalo tvoj CV na mejl da procitam, jer je prosao, kao i preporuke koje si imao.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 06:37 - pre 144 meseci

Kako napisati CV za posao u Norveskoj? Postoji li nesto specijalno sto treba navesti? Ako neko ima napisan CV koji je predao neka posalje sliku da vidim kako izgleda.

ovo i mene jako zanima

kolega @moukoko možda imaš kakav stari CV u zapećku koji si slao pa da mi ga velikodušno pošalješ na mail?
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 06:51 - pre 144 meseci
@kristijan, onda bi to bio forum ;))
Mislim da sajt nije ni zamišljen da podržava raspravu bilo koje vrste već skup informacija, sažetih odgovora kako bi se početnici lakše snašli što se tiče najosnovnijih podataka. Naravno da je na forumu sve puno detaljnije i mnogo opširnije ali to zahtijeva i više utrošenog vremena za čitanje jelte, i grijanje stolice ;)). Kad bi se tu krenulo s komentarima za čas se opet od šume ne bi vidjelo drvo..hm..ili obrnuto..
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 12:30 - pre 144 meseci
Citat:
isabeau917:

Kako napisati CV za posao u Norveskoj? Postoji li nesto specijalno sto treba navesti? Ako neko ima napisan CV koji je predao neka posalje sliku da vidim kako izgleda.

ovo i mene jako zanima :)

kolega @moukoko možda imaš kakav stari CV u zapećku koji si slao pa da mi ga velikodušno pošalješ na mail?


Osnovno pravilo kod masinskih inzenjera je da su precizni, jednostavni, logicni, bez suvisnih repova. Na forumu ovde se ne mogu prikupiti bas sve informacije, vecina leti kao kisa oko Paracina, nista konkretno.

Svi koji su slali CV (masinci) neka se jave meni i doticnoj u ljekarni koja je trenutno bez muzica ;-) na mejl, da sagledamo kako taj CV izgleda i vidimo ''mustru''.

Lepo bi bilo kad bi se gogi77 javio, ali vidim da nije bas solidaran, kada se o konkretnim stvarima radi.

[email protected]

[Ovu poruku je menjao kristianN82 dana 17.07.2012. u 14:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kristianN82 dana 17.07.2012. u 14:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 13:49 - pre 144 meseci
vidim da je gogi77 copypejstao svoj stari post kao odgovor na pitanje. gogić de nešto svježije apdejtaj
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 17:55 - pre 144 meseci
Ljudi ne bi da budem ne pristojan ali dali je normalno da neko deli nepoznatima po netu svoj CV i molbu javno sa svim svojim licnim informacijama, i sve licno sto je u molbi naveo.

Drugo jeste da sam ja mozda nolifer... nemam porodicu,zenu i decu koja mi skacu na glavi... ali kada bi svakom novome na forumu ispocetka sve prico licno mailom, chatom i odgovaro na pitanja mislim da bi totalno poludeo.

Sta da vam kazem... imate forum od 200 strana ,a imate i sada imate i sajt http://www.onorveskoj.com i apsolutno je necija dobro volja to sto hoce da pise odgovore na forumu i sajtu onorveskoj.
Meni kada sam kreto u ovo je bio dovojan info da norveska nije u evropskoj uniji i informacije sa ovog foruma iako niko od njih nije bio masinac nego vecinom informacije za medicinu ali procedura je slicna kada se izbace medicinske autorizacije i cuda.

Ja vam samo mogu reci neko moje misljenje... mozda i pogresno kada imam vremena.

====================

Sto se tice programa koji se koriste ovde vecinom je od opstih AUTOCAD; Solid works i Inventor.. sve ostalo kao proinzenjer i catia je egzotika i uzasno kosta.
Nekazem da nema ali ne tolko cesto. Na primer non stop se vrtio bio oglas za NX6 kada sam ja trazio posao.

Norveski jezik ucite zbog sebe i da bi lakse dobili posao ovde. Ne zbog bezvrednog papira iz srbije koji niko ne priznaje.
Ne kazem da moze bez norveskog ali mnogo je lakse kada pokazete inicijativu da ucite.
Ja vecinom koristim engleski ali znam da ne moze to tako ako ocu da napredujem i u septembru idem ponovo na kurs.

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 18:43 - pre 144 meseci
sve 5 @gogi , no hard feelings :)), nitko ne očekuje ničije osobne podatke, ne zanima me to, onako, više kostur CV a, da se vidi kako u praksi to izgleda. pozz
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 21:35 - pre 144 meseci
@isabeau
ono sto sam i ja mislio da kazem u vezi CV, gogi77 je vec napisao.. ono sto mogu pomoci je da kazem da na sajtu webcruitera (link) imas opciju da registrujes svoj cv, i kada uneses sve informacije - dobices taj oblik CV koji te zanima i koji sam ja slao na oglase.. Sajt je na norveskom, i kao sto je napisano par stotina puta na forumu - i ja bih preporucio da se popuni na norveskom.. A za snalazenje - moze se promeniti jezik na kojem je sajt..

dugo nije bilo prepucavanja na forumu, i ne bih ni pocinjao na tu temu.. ipak, citiracu
Citat:
Lepo bi bilo kad bi se gogi77 javio, ali vidim da nije bas solidaran, kada se o konkretnim stvarima radi
i reci da vecu glupost nisi mogao napisati.. to i
Citat:
Znaci ima dosta vrsta riba za jelo tamo, a sta je sa slaninicom i belim lukom toga nema nigde tamo hehe?
.. nema nista na gotovo, i bez odredjene cene koja se mora platiti. jedna je stvar pricati i mastati o odlasku tamo negde na sever evrope, a sasvim druga pripremati se za to.. a da ne pricamo o samom odlasku i privikavanju. nije to ni malo smeshno
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 21:50 - pre 144 meseci
Jos jedna bitna stvar - registrujte CV i na http://www.finn.no/finn/job/cv

Mislim da je to jedan od najbitnijih sajtova i stvarno ljude i zovu kada okacite svoj CV tamo.

Licno nisam koristio ali moje kolege su imale jako pozitivna iskustva sa www.finn.no
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 22:17 - pre 144 meseci
Citat:
isabeau917:
sve 5 @gogi , no hard feelings :)), nitko ne očekuje ničije osobne podatke, ne zanima me to, onako, više kostur CV a, da se vidi kako u praksi to izgleda. pozz



https://www.google.com/search?...7eacf&biw=1366&bih=648
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2012. u 22:18 - pre 144 meseci
Novi sam na forumu i imam nekoliko pitanja.
Supriga i ja planiramo da idemo u Norvesku i poslali smo dokumenta na obradu, ona u SAFH (doktor medicine) ali za hjelpepleiera, a ja u NOKUT (kao dipl.ekonomista)
Interesuje me da li je neophodan NORSKPROVE 3 za zaposlenje kada dobijemo autorizacije. Da ,imamo završena dva kursa u SAGI.
Da li nakon dobijanja autorizacije moze da se konkurise za posao?

[Ovu poruku je menjao vujkeeeee dana 18.07.2012. u 13:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 01:06 - pre 144 meseci
Disi duboko, pa se polako smiri.

Covek je trazio, citiram:

Citat:
kostur CV a, da se vidi kako u praksi to izgleda


Linkovao sam preko google search-a da bi se odmah moglo kliknuti na neki od milion primera koji se nalaze na netu. Odmah prvi link daje instrukcije i kostur na nekoliko razlicitih jezika. Dakle u cemu je tacno problem?

A kosku u CV ce vec onaj ko popunjava ubaciti shodno svom radnom iskustvu i skolovanju.
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 01:34 - pre 144 meseci
Citat:
endre85:
Disi duboko, pa se polako smiri.

Covek je trazio, citiram:

Citat:
kostur CV a, da se vidi kako u praksi to izgleda


Linkovao sam preko google search-a da bi se odmah moglo kliknuti na neki od milion primera koji se nalaze na netu. Odmah prvi link daje instrukcije i kostur na nekoliko razlicitih jezika. Dakle u cemu je tacno problem?

A kosku u CV ce vec onaj ko popunjava ubaciti shodno svom radnom iskustvu i skolovanju.



Nema potrebe da se iznose linkovi koji uce tamo nekog kako se pise CV. Nije to samo kostur u pitanju.

Bas nas zanima ta koska da procitamo i analiziramo o tome se radi, bar kad smo mi masinsci u pitanju.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 06:36 - pre 144 meseci
Citat:
endre85:
Disi duboko, pa se polako smiri.

Covek je trazio, citiram:

Citat:
kostur CV a, da se vidi kako u praksi to izgleda


Linkovao sam preko google search-a da bi se odmah moglo kliknuti na neki od milion primera koji se nalaze na netu. Odmah prvi link daje instrukcije i kostur na nekoliko razlicitih jezika. Dakle u cemu je tacno problem?

A kosku u CV ce vec onaj ko popunjava ubaciti shodno svom radnom iskustvu i skolovanju.

ako me sjećanje dobro služi gogi je naglasio kako šablone nikako ne prolaze,
al rasprava je ionako postala bespredmetna, odoh učiti norveški ) pozdrav svima velikima i malima

p.s. kad bolje razmislim zaista ne znam kakvi se to jako lični podaci mogu nalaziti u CV-u; nečije kvalifikacije, kompetencija, poslovno iskustvo, certifikati, projekti, mislim šalu na stranu, to su sve javne stvari, nikakva tajna....mislim ne navodi se duljina, obujam ,kolko puta tjedno i tak to....to me ne zanima
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 12:24 - pre 144 meseci
Novi sam na forumu i imam nekoliko pitanja.
Supriga i ja planiramo da idemo u Norvesku i poslali smo dokumenta na obradu, ona u SAFH (doktor medicine) ali za hjelpepleiera, a ja u NOKUT (kao dipl.ekonomista)
Interesuje me da li je neophodan NORSKPROVE 3 za zaposlenje kada dobijemo autorizacije. Da ,imamo završena dva kursa u SAGI.
Da li nakon dobijanja autorizacije moze da se konkurise za posao?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 12:34 - pre 144 meseci
Ja stigao u Trondhajm, ima li ovde neki "nas" tj. eks Jugovic?
 
Odgovor na temu

kristianN82

Član broj: 304791
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 12:47 - pre 144 meseci
4 vujkee:

Jezik ti nije mnogo bitan u zavisnosti koji posao obavljas tamo. Znanje engleskog kao univerzalog jezika za komunikaciju se podrazumeva. Od poslodavca zavisi da li treba da znas ili neznas norveski. Negde na forumu sam procitao da Norvezani uopste ne priznaju te nase kurseve iz Srbije, pa moras opet uciti tamo kad odes.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2012. u 13:05 - pre 144 meseci
@vujkeee
Ovo sto je napisao kristijan82 su gluposti, procitaj malo forum, imas dovoljno vremena dok ne dobijes autorizaciju ;-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8006197 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.