Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Solaris vs Linux

[es] :: Advocacy :: Solaris vs Linux

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 10770 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Solaris vs Linux20.05.2006. u 12:27 - pre 219 meseci
U istom pasusu govoris da kernel developeri ne treba da razvijaju drajvere, pa potom da bi linux developerima bilo bolje da ne razvijaju drajvere nego da standardizuju distribucije. Jesi li ti stvarno toliko glup ili me samo zezas?
Odgovorio sam ti na svako pitanje koje sam nasao. Ako sam neko propustio, nadam se da ti nije problem da jos jednom, eksplicitno, kazes sta te zanima. BTW, hardware o kome ti smaras je misaona imenica za 99% ljudi. Od 20 i kusur ljudi u mom okruzenju, vise od pola ima GeForce 2 i 4 kartice, ima ih i sa TNT2 karticama, tri cetiri Radeona 9550, jedan 9600M, jedna NVidia 5200, dva X300. I to je to. Jel ti vidis ovde neko parce hardware od 500+ evra?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2808

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: Solaris vs Linux20.05.2006. u 20:21 - pre 219 meseci
Citat:
degojs:
Da, ali opet - ni taj Ubuntu nije optimizovan. Dodatno, koliko čitam, čitav sistem je tek nedavno uopšte i prebačen na tu platformu. Prvo pa muško, izgleda :)
...
E pa, znači, imamo onda bolje optimizovan Solaris na testu.


Nadam se da Dejan nece zameriti na par povadjenih citata. Poenta mog odgovora ostaje : Linux generalno dolazi sa jako optimizovanim paketima i jako maloim overhead-om. Ceo sistem se isporucuje za par najcescih upotreba, predvidjen da bude brz.

Solaris dolazi spreman za siri opseg upotreba, sa vise opcija koje donose overhead i usporavaju.

Test brzine clean install-a je relevantan samo kao mera koliko je clean install optimizovan, ne i toga koliko sistem dobro radi kada se podesi. Mozes probati i kako radi Apache na WinXP i zakljuciti da je out-of-box najsporiji jer daje 0 strana, posto ga nema :).

Opet, Ja imam maoo cudno misljenje : Ubuntu mi se zapravo dopada kao desktop Linux, ne smetaju mi BLOB-ovi ako rade, mislim da treba imati ABI, i da je to bitno... I da, T2000 jeste masina za SAMO web server, posebno pod Sun-ovim web serverom. Par takvih, koliko nacuh (4 valjda) teraju e-bay. :)

Citat:
Not now, John!:
Imaš li neki primjer za ovo?

Nije neki, ali cisto kao opis kako developeri pristupaju razvoju :
Code:

arch/sparc/kernel/ptrace.c:/* Fuck me gently with a chainsaw... */


Citat:
degojs:
Hmm.. C64 nije samo CPU, good point :) Imao je specijalizovane čipove za grafiku, zvuk, kao i odličnu tastaturu :)


Gospodo : CPC 464 . Z80A, tastatura, grafika, cak i ugradjeni kasetofon ili disketa! Beat that! :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Solaris vs Linux21.05.2006. u 00:40 - pre 219 meseci
SID, VIC.

Beat that.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Solaris vs Linux21.05.2006. u 12:00 - pre 219 meseci
@VRider

GNU FSF ili Linusova oficijelna distribucija? To ne bi moglo?

Sto se grafike tice, vidis, u inostranstvu nije tako a ako je SCG 10 miliona inostransvo je ostalih 5 milijardi i 990 miliona. kako ne kapiras da je mac sa X1600 i prodaje se. Dalje 7900GT o kojoj sam pricao nije 500 evra, sem ako ti je ovde ne zavuku prodavci za toliko, vec 300$. A kako je 3D podrzan i na jeftinijim karticama, necu. Upravo su Linus i FSF i dopustili kaubojstinu, umesto da od starta kontrolisu projekt kao FreeBSD.

Nisi mi odgovorio VRider, bi li ABI popravio linux, da vendori mogu i proprietary drajvere da pisu (koji ne moraju da se rekompaljiraju nakon kernel apdejta, jelte) za tebe kao korisnika. Mozda je malo tesko da se prizna ;-)

Nego, ovo je zanimljivo...

Amiga zbudzena sa G3 PowerPC je naljbolji komp na svetu i ima najbolji OS na svetu

PIII zbudzen sa TNT2 (6-7 god. stara grafika) je najbolji komp na svetu, jer na njemu radi najbolji OS na svetu...

;-)

I u jednom i u drugom slucaju, valja da se otvore oci i da se uvidi da svet ide dalje dok tapkamo u mestu... Dobro situiran Amerikanac kupuje Mac ko od sale, a taj nema TNT2 grafiku ;-) Kako ce linux da radi na novom macu sa X1600 ATi-jem? Nema slabije grafike na Macu... ;-) I ta nVidia od 300$ nije skupa ni malo za severnoamericke i zapadnoevropske pojmove...

A o odeci i cenama drugom prilikom ;-)

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 21.05.2006. u 13:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Solaris vs Linux21.05.2006. u 15:39 - pre 219 meseci
Citat:
I ta nVidia od 300$ nije skupa ni malo za severnoamericke i zapadnoevropske pojmove...


U kom filmu ti živiš?

Isto vredi i za ono što si napisao za Mac.

Daj ne lupaj..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Solaris vs Linux21.05.2006. u 20:16 - pre 219 meseci
@degojs

U jbt, bas ne bi mogao kupiti Mac-a od tvoje plate u Kanadi? pricaj mi o tome. Drugacije je kad ti je cena Maca godisnja plata.

A so se grafickih od 500eur tice, i procesora od 900 eur, i to se prodaje, nit su ATI/nVidia nit je Intel toliko "pametan" da razvija proizvod za koji trziste ne postoji.

Dakle, recimo da sam se malo pogresno izrazio, jeste skupo, ali se i prodaje.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 21.05.2006. u 21:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Solaris vs Linux21.05.2006. u 20:59 - pre 219 meseci
Pa što ga nisam kupio? Vala, meni Mac ne bi smetao, a znam kome bi tek bio super :)

Ima ljudi koji će to da kupe, ali ti to pričaš kao da se daje $300 za grafičku karticu tek tako.. Malo sutra.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Solaris vs Linux21.05.2006. u 22:51 - pre 219 meseci
Citat:
GNU FSF ili Linusova oficijelna distribucija? To ne bi moglo?

Ne, i vec sam ti rekao i zasto. Linux se koristi i na mobilnom telefonu, i klasteru od nekoliko hiljada cvorova. Kako mozes da napravis jednu distribuciju koja ce sve to da pokrije? Portage je super, na primer. Ali, on vuce python koji je par desetina megabajta zavisnosti, a ja imam linux server koji ima hard od 40MB? Znaci, ne moze. Sloboda da svako radi sta hoce. A jednog dana ce se neka distribucija svojim kvalitetom i prednostima nametne kao standard za odredjene upotrebe.

Citat:
Nisi mi odgovorio VRider, bi li ABI popravio linux, da vendori mogu i proprietary drajvere da pisu (koji ne moraju da se rekompaljiraju nakon kernel apdejta, jelte) za tebe kao korisnika. Mozda je malo tesko da se prizna ;-)

Jesam ti odgovorio, i odgovoricu ti opet. Time sto ce biti podrzani zatvoreni drajveri, smanjice se interes za razvijanje otvorenih, sto ce na kraju meni, kao korisniku da pricini stetu. Dakle, kratkorocno gledano, popravio bi se Linux, dok, sto je mnogo bitnije, dugorocno gledano bi bilo lose jer bi se unistilo ono sto Linux cini Linuxom - sloboda da stvari menjas i poboljsavas.

Ovo za zanimljivo ne kapiram, a za tvoje razbacivanje dolarima su ti odgovorili drugi, koji ih imaju i vise nego ja.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Solaris vs Linux21.05.2006. u 23:35 - pre 219 meseci
Citat:
VRider: Dakle, kratkorocno gledano, popravio bi se Linux, dok, sto je mnogo bitnije, dugorocno gledano bi bilo lose jer bi se unistilo ono sto Linux cini Linuxom - sloboda da stvari menjas i poboljsavas.


Koliko si drivera u životu "poboljšao"?
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Solaris vs Linux21.05.2006. u 23:53 - pre 219 meseci
Jel mogu umesto toga da odgovorim koliko sam poboljsanih drajvera koristio?
Za sada nisam ni jedan drajver popravljao i prepravljao, ali, neke druge programe jesam. Ovih dana treba i da pisem neko parce softwera. Ali, otom, potom...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Solaris vs Linux22.05.2006. u 00:19 - pre 219 meseci
Citat:
VRider: Jel mogu umesto toga da odgovorim koliko sam poboljsanih drajvera koristio?


Naravno da ne možeš. Rekao si da je fundamentalna premisa kontra svih blobova:

Citat:
sloboda da stvari menjas i poboljsavas.


I sad fino reci, koliko si drivera izmjenio i poboljšao?

Meni sve ovo liči na onu priču "sloboda da gledaš izvorni kod uzrokuje manji stupanj sigurnosnih propusta". Ali i ovo se svodi na istu stvar - softver inženjering je softver inženjering, i bolje bi bilo linux developerima da smisle dobar kABI umjesto da laprdaju o "slobodama". Neće ni Joe Sixpack niti m4d linux h4x0ri napisati kvalitetnije i testiranije drivere od nekoga tko je za to plaćen. Možda i hoće s vremenom - ali tek nakon 20 rewrite-a, gomile ispravljenih bugova, i neportabilnih kodova između različitih buildova kernela. Tko na kraju najviše pati od toga? Baš Joe Sixpack.

BTW, baš danas čitam da je Novell nešto krenuo u tom smjeru...ah ta korporacijska gamad :D Još par godina da osmisle dobar driver framework, i onda da nekim čudom prisile sve 3rd party developere da ga koriste...no da, za 5 godina linux bi mogao imati ono što Windowsi imaju danas:

http://www.microsoft.com/whdc/driver/wdf/default.mspx

Citat:
With WDF, driver writers can focus on their device hardware, rather than on the operating system.


WORD.

[Ovu poruku je menjao cynique dana 22.05.2006. u 01:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Solaris vs Linux22.05.2006. u 00:42 - pre 219 meseci
Slobodu imam. Nisam je licno iskoristio, ali sam koristio to sto je neko drugi koristio. Ja sam zadovoljan. A ti?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Solaris vs Linux22.05.2006. u 01:18 - pre 219 meseci
Nema potrebe ovo svoditi na lični nivo (jesam li _ja_ zadovoljan ili ne), pravo je pitanje koliko ta nepraktična filozofska pitanja o "slobodi" utječu na praktične probleme sa kojima se susreću A. Morton i 3rd party driver developeri :)

Sve je to fino zamišljeno - samo što neki hardver neće nikad otvoriti specifikacije, s obzirom na količinu trade secreta koje u sebi sadrži (proprietary komunikcijski protokoli, state mašine i sl.). E sad, sloboda xor kvalitetna podrška za high-end hardver. Ja znam koji od ova dva faktora ne utječe na povećanje consumer baze, s obzirom da su se manje više svi koji imalo favoriziraju GPL već dosad "oslobodili" (čitavih 2%); biznis i desktop korisnicima daleko veću težinu ima ovaj drugi faktor..

[Ovu poruku je menjao cynique dana 22.05.2006. u 02:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Solaris vs Linux22.05.2006. u 01:49 - pre 219 meseci
VRider, vec zadnjih sest godina citam kako je "ovo" godina Linuxa, pa sve te godine nista. Eto, imamo slobodu mjenjat kod, neka opensourcea. Ali zasto ne prava sloboda, izbor? Pazi, ja na Linuxu za svoju Matroxicu imam i proprietary drivere i opensoruce drivere. Ako nVidia izbaci blob, zar to sprecava ikoga da pise svoje otvorene drivere? Ne, nego samo pospjesava Linux, jer se onda developeri ne moraju bakcat reverznim inzinjeringom, proucavanjem tehnickih specifikacija i pisanjem losih drivera koji oslobadjaju samo 40%-50% snage i mogucnosti ciljanog uredjaja, vec bi mogli ulozit svoje coding vrijeme na pospjesivanje samog operativnog sistema. A na GNU/Linuxu, tu ima posla.

Sta se tice nesigurnosti i nepovjerenju BLOBova, postoje arhitekturalni mehanizmi operativnog sistema koji mogu onemoguciti driveru da bilo sta radi osim onoga sta treba. Ali naravno, toga nema u sistemu koji se dan danas samo krpa i budzi, a zapravo je jedno arhaicno parce jedinica i nula, i dobar exemplar kako su se pisali operativni sistemi prije 20 godina. Jedino IBM i Novell mogu nesto napravit od lindze, jer je GPL community toliko decentraliziran, dezorijentiran i bez pravog plana do cilja.

Vec sam prije rekao, a evo i Cynique ti govori...moze RMS urlat protiv blobova koliko hoce, ali neke firme nikad nece otvorit svoje drivere. To bi bilo kao da kompletne proizvodne dokumentacije i tehnicke sheme svog proizvoda fino uruce svim konkurentskim firmama. Nema tu nista lose - proizvodjaci stite svoje proizvode, i tako opstaju u ovom trulom kapitalizmu. Posto se ne moze protiv toga, treba izvest dobre funkcionalnosti OSa, tako da blob ne moze "naskodit" sistemu. Ako nece Muhamed brdu, onda ce brdo Muhamedu.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Solaris vs Linux22.05.2006. u 07:29 - pre 219 meseci
@degojs

Ej pa ja imam te pare ovde, a ti ne mozes da dignes mali kredit? ;-) Drugo je sto ti sto takvo ne treba ;-)

@VRider

Ma pricaj ti o klasterima... To nema veze sa realnoscu sto pricas, ev. jedan a ne hiljadu forkova oficijelne distribucije za potrebe klastera (mada ne mora, siguran sam da koji god off-the-shelf BSD sa odgovarajucim MPI frameworkom ima da radi posao, npr. sa Beowulfom). Tvoj je problem sto verujes u dogme one bradate budale, itekako bi ABI poboljsao Linux i dao im vremena da se posvete vaznijim stvarima, a ne reversovanju nvnet drajvera ;-) Linux community nema organizaciju (ikakvu, dobru ili losu). Nemoj mi reci da distro makeri pisu MPI frameworkove ;-) Ja sam siguran da 99.88% distro makera (ako se izuzmu tu firme koje zaradjuju debele pare na Linuxu) radi sto radi samo da bi ispali "gurui", ako zelite da budete gurui, imate editor i gcc vas ceka, a ne da kompajlirate i pravite pakete ;-)

Tipican primer http://ic.etf.bg.ac.yu/?p=projekti_4 molim, obrazovanje i komp bez obrazovnog softvera? ;-) Necemo da pisemo obrazovni sw, a ovamo vezujemo ljude da

Prave i update-uju distro
Prate sigurnosne propuste

A ja nikad nisam imao problema sa nasim slovima (mada ih ne koristim, sto se vidi, ni na XP ;-)) ni na jednom Linuxu ;-)

@z@re, Cynique

My point exactly.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Solaris vs Linux22.05.2006. u 18:21 - pre 219 meseci
Pa, po ko zna koji put, meni je Linux dobar vec 5+ godina. Mnogo me ne tangira da li ce se nesto desiti ili ne. Meni je jasno da je standardizacija linuxa ("jedna distribucija za sve") nemoguca, uz to i losa. Mnogima se svidja KDE. Neces me naterati da koristim to cudo - nema sansi. Mnogima se svidja Emacs. Necu ni to da koristim. Kada vidim da program trazi gnome-libs ja se najezim. Necu ni to. Dakle, sve to sto ja ne zelim, mnogi korisnici hoce. I o kojoj onda standardnoj distribuciji mi ovde govorimo?
Meni se svidja ovako kako je! I boli me neka stvar i za Joe Sixpacka i kompaniju. Da li ce Linux ove godine da zauzme 2, 5, ili 50% trzista, ni to me ne zanima. Programi za ono sto mi treba vec postoje, za to malo i sto nema, pojavljuju se, na kraju krajeva, napisacu to sto mi ustreba.
Toliko...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Solaris vs Linux22.05.2006. u 18:25 - pre 219 meseci
Vidis VRider, ako Linux treba polovicno da uspe i polovicno resenje da bude, bolje da ga i nema, sto se mene tice, ali ako zaista uspe, tj. postane konkurencija Win na PC i OSX na Apple, onda svi dobijamo bolje sisteme za neku godinu, OSX, Win, Linux, sve. To se, medjutim, dogoditi nece dok hw vendori ne podrze Linux ozbiljno, i zalim sto Linus i Stallman cija rec ima ozbiljnu tezinu u Linux community-ju ne zalegnu malo da se stvar standardizuje, i hw vendorima olaksa stvar.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Solaris vs Linux15.06.2006. u 01:32 - pre 218 meseci
http://www.softpanorama.org/Articles/solaris_vs_linux.shtml
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Solaris vs Linux

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 10770 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.