Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fuji S 5500 vs. Canon A 95

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fuji S 5500 vs. Canon A 95

[ Pregleda: 1706 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8413
*.panet.co.yu.



+1354 Profil

icon Fuji S 5500 vs. Canon A 9528.10.2004. u 09:58 - pre 238 meseci
Zamoljen sam da dam licnu ocenu ova dva aparata.

Prvo moram da kazem da su to babe i zabe te da se i ne trebaju uporedjivati.

I uopste, vidim da se ljudi previse loze na ultra-zoom aparate, a nemaju dovoljno u vidu da je njihova slika, pa i neke druge mogucnosti (npr. brzina i pouzdanost fokusiranja) UVEK slabija od onog aparata koji nije UZ, a iste je cene.

Licno, ultra-zum aparati mene ne privlace, bas zbog tih cinjenica koje se na razne nacine ispoljavaju.

Osim toga, oni nemaju siroki ugao koji je meni veoma potreban, tj. uvek bih pre uzeo npr. 5 X zum 28-135 nego 10 X zum 38-380 mm.

Medjutim, cak i kada bi postojao npr. 28-380 mm zum, opet ga ne bih uzeo jer sa povecanjem raspona zuma VEOMA rastu hromatske aberacije i uopste razne druge opticke anomalije (barrel and pincushion distortion, corner softness, "prelivanje", tzv. blooming itd.), a da i ne govorim o generalno smanjenoj ostrini, stresanju snimka u tele podrucju i otezanom fokusiranju.

Najbolji primer za to je, na prvi pogled impozantni, Sony 828 ciji samo 7 x zum (i to, po mnogima najjaceg brenda Carl Zeiss "T"!) ima toliko hromatskih aberacija da je zbog njih za ozbiljniji rad gotovo neupotrebljiv.

Dakle, ovo je uopstena ocena za UZ aparate, a za Fuji-ja konkretno mogu da kazem da nikada ne bih uzeo nijedan, pogotovo ako bi mi alternativa bio Canon A 95, koji za svoju cenu kostanja zasigurno ima najbolju sliku i najvise manuelnih mogucnosti.

A kada bih i uzimao UZ aparat, to bi sasvim sigurno bio neki Panasonic (koji u UZ domenu prakticno nemaju pravu konkurenciju najvise zbog svojih izuzetnih, a uz to jos i opticki stabilisanih LEICA objektiva), i to ako mogu da priustim FZ 20, a ako ne mogu, onda makar FZ 3.

 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.mobtel.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: Fuji S 5500 vs. Canon A 9528.10.2004. u 13:40 - pre 238 meseci
da se nadovezem - sto bi moj otac reko jedini pravi objektiv je BEZ-ZUMNI objektiv.
i to po mogucnoscu Carl Zeiss ili LEICA ili NIKON na kraju. Posto je on o fotografiji ucio odavno i drzi se nekih svojih znanja nemogu ni njemu a ni drugima objasniti prednost ultra zum aparata + digitalnog . Ovde pre svega ne mislim na kvalitet slika koje daje naravno da je bolji, vec pre svega na slobodu intuitivnost i pre svega zanimljivost pri koriscenju istih. Naravno uz neka ogranicenja.( Zar se moze uporediti zadovoljstvo slike vase komsike udaljene 100m u donjem vesu sa necim drugim ili izigravati Balkanskog spijuna ) ovo je samo jedna od zanimljivijih primena.
E sad ja licno nisam imao iskustva sa ultra zum + digitalni ali sa klasicnim NIKONOM + ultra zum mogu reci da sam imao zanimljive slike.
Razmislite pre negoli sto kupujete aparat vecini nece trebati UZ objektiv.
Ah umalo da zaboravim UZ objektiv je prakticno neupotrebljiv bez IS iii bar dobrog stativa.
POZDRAV
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fuji S 5500 vs. Canon A 95

[ Pregleda: 1706 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.