Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!

elitemadzone.org :: MadZone :: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54613 | Odgovora: 289 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 09:41 - pre 134 meseci
Citat:
cika dacha: sertifikati kod nas uveliko postoje za kvalitet i ispravnost i ni jedno pravno lice ne moze da prodaje bilo sta od prehrane a da nema sertifikat,analize itd!
tako da ovi novi iz EU su samo uzimanje para i gusenje malih igraca tj njihovo unistenje sto je i cilj!

Koji to "novi iz EU"?
Kakve veze imate vi sa EU, kojoj to EU vi nešto plaćate, koja to EU od vas nešto traži i kojoj to EU vi polažete ikakve račune o vašim agrarnim poslovima?!
Odakle se javljaš ti - iz Holandije?!

 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 09:41 - pre 134 meseci
pa ta slovacka ljuta ima 150 Oktana !!!


ja se javljam iz dnevne sobe,
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 10:13 - pre 134 meseci
Odin D. javljam se iz r.sobe :-)

Srbija ima svoje sertifikate itd isto ima i EU,Rusija, itd... a posto nasa drzava tj politicka volje je trenutno takva da se ide ka EU onda Srbija polako mora sve zakone,sertifikate itd da uskladi sa EU!
a posto je ona mnogo razvijenija i novcano jaca, nasi mali proizvodjaci nece moci da prezive!
pa makar imali kvalitet od 1000000000%
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 10:33 - pre 134 meseci
ipak cu ja da jedem babin "paradjs" onaj sav kriv i "svaki za sebe" oblik,
a ove sto izgledaju kao da su iz kataloga iseceni,
njih samo prodjem,

a i onaj aflatoxin mi ide na ganglije, tek sad ne znamo koliko ga ima,
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 10:48 - pre 134 meseci
Citat:
cika dacha:
Odin D. javljam se iz r.sobe :-)

Srbija ima svoje sertifikate itd isto ima i EU,Rusija, itd... a posto nasa drzava tj politicka volje je trenutno takva da se ide ka EU onda Srbija polako mora sve zakone,sertifikate itd da uskladi sa EU!


Naravno da ima, ali ne radi se samo o ulasku u EU vec svako ko hoce da izvozi na neko trziste mora imati njihov sertifikat. Ako hoces da izvozis u Togo ili Cile moras postovati njihove standarde i zato se i ide ka STANDARDIZACIJI standarda. Imas onaj cuveni evropski standard kvaliteta kako ono bese 900:10000 tako nesto...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 11:12 - pre 134 meseci
Citat:
Marko_L:
Poenta je da niko nikome ne brani čime će da se hrani, ali da ljudi imaju pravo da znaju čime se hrane i upravo to je ono što sertifikati treba da obezbede. Dakle, ko hoće babin paradajz, niko mu brani da kupuje babin paradajz... ali ja hoću da znam kada uđem u prodavnicu da je to babin paradajz i da to neko garantuje, a ne da se prodaje pod nekim drugim nazivom i da se time obmanjuju potrošači.


Ponovo: sertifikat uopste ne garantuje da ono sto je ispod njega je ono sto pise na njemu. Ne sertifikuje se svaka vreca posebno. To bi tek kostalo i u stvari za mnoge stveri ne bi bilo moguce (procedura sertifikacije kontaminira primerak).
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 11:15 - pre 134 meseci
Citat:
Odin D.:
Ok, evo još jednom za one malo gluplje:

Ne treba. Ali ako neko prodaje sjeme autohtonog bakinog paradajiza, onda treba neko da garantuje da se radi o toj sorti , a ne npr. o sorti "američko čudo" ili sjemenu nekog lijevog Monsanto paradajiza koga je kupio od kineskog švercera.


A evo i za budale: sertifikat samo garantuje da je ono sto je doneto na analizu ono sto pise na sertifikatu. Uopste ne garantuje da je u vreci ono sto pise na sertifikatu.

Sertifikat ti ne garantuje nista od onoga sto si ti pomenuo osim da tuzis nekoga sto je prodavao nesto sto nije kao sto pise na sertifikaciji. I to ne mozes ako ti propadne sav rod jer nemas dokaza. Mozes jedino da kupis to, odneses na analizu po sudskom nalogu i onda se vidi da je vreca original i da u njoj nije ono sto pise na njoj.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 11:25 - pre 134 meseci
Jbt ovde ima par likova koji me prosto plase. Da nema ovih drugih koji udaraju ravnotezu ugasio bih nalog na ES leba mi. Ponekad uskoci i po koji pausalac koji sve zna po malo a nista do kraja pa mi dodatno skoci pritisak.

Najjace mi je sto je svima jasno sta je sertifikacija i cemu sluzi, ali ko za inat prva grupa tera svoje i lupeta bez ikakvog razloga za tim. Pronalaze se kvazi argumenti samo radi kontre necega sto oni iz samo njima poznatih razloga mrze iz dna duse.

Da ne kazem i da se pojedini potvrdjeni prevaranti (sami su rekli sta i kako rade) iz prve grupe javljaju da brane imaginarne jadne seljake i njihove babe a prvi oni i pored sve kontrole varaju sve nas ovde.

Horor.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 12:02 - pre 134 meseci
Citat:
cika dacha: a posto nasa drzava tj politicka volje je trenutno takva da se ide ka EU onda Srbija polako mora sve zakone,sertifikate itd da uskladi sa EU!

Znači, kriva ti je EU što ti imaš političku volju da ideš ka EU?!

Zapelo ti je da te neki prime u svoje društvo - takvo kakvo je - ali ti bi da onda to društvo bude onakvo kakvo ti hoćeš?!

Da li ti je uopšte poznat koncept plaćanja, cijene, odricanja ili bilo šta što podrazumjeva da nešto moraš da daš da bi dobio nešto drugo?
Tako funkcioniše ovaj svemir: npr. da bi stigao od kauča do fotelje treba da platiš nekoliko kalorija.
Da bi prošao kroz vrata u kuću moraš da sklopiš suncobran ili da izuješ blatnjave bakandže ili da siđeš sa konja.
Da bi uveo neki red i zakon u nešto moraš da se odrekneš anarhije i nereda.
Tako ti je to - ništa nema apsolutno džaba.

Naravno, sve ti to ne moraš ako te ne interesuje ulazak u EU, prodavanje svojih krivih krastavaca u EU itd.
Odreci se imanja posla sa EU i svi tvoji problemi sa EU će momentalno nestati.

Ali ne može i jare i pare. To je debilan životni stav.
Umjesto kukanja i infantilnog jaukanja treba samo da se odlučiš da li ti je važnije ono čega se odričeš od onog što time dobijaš.
To je sve.

Vi ovdje na jednoj temi pjenite: "lako je njima u EU, kod njih su plate 4 puta veće", "kod njih imaš socijalno od koga se može živiti", "kod njih se možeš liječiti bez korupcije", "kod njih nema krađe struje", "neplaćanja dugova", "sudskih sporova koji traju po 20 godina"... itd...,
a onda na drugoj temi udarate u kukanje zbog sertifikata i krivih krastavaca.

Pa eto, da bi imao 4 puta veće plate, zdravstveno, socijalno i penziono koje funkcioniše, pravni sistem koji funkcioniše, penzije od kojih se može živjeti bez kontejnera... onda moraš imati red u državi. Moraš se odreći ljubljenog nereda i sranja. Nema drugog puta.
Procjenite šta vam je bolje - red i zakon, ili nered i bezakonje.
Ja ne kažem da je jedno bolje od drugoga - svako ima pravo da voli šta god hoće i da izabere šta god hoće. I jedno i drugo ima svojih dobrih i loših strana.
Samo pokušavam objasniti da ne možeš uzeti samo dobre strane od oboje.
Mada sumnjam da se to vama uopšte može i objasniti.
Da imate 4 godine, pa ajde. Ali kad neko ima više od 10 godina, a to mu treba objašnjavati onda 'ebi ga...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 12:07 - pre 134 meseci
Citat:
Dexic: A evo i za budale: sertifikat samo garantuje da je ono sto je doneto na analizu ono sto pise na sertifikatu. Uopste ne garantuje da je u vreci ono sto pise na sertifikatu.

A evo i za extra budale: sertifikat uopšte ne garantuje da je ono što je donjeto na analizu ono što piše na sertifikatu. Mogao je neko sazidati lažni institut za sertifikaciju i ti potrefiš baš u taj lažni, a on ništa i ne provjerava nego ti samo naplati analizu koju nije ni izvršio i da ti neki papirić, za koji ti misliš da je neki sertifikat.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 12:24 - pre 134 meseci
To nije za extrabudale, vec za paranoike ;) Samo sto je ovo sto sam ja naveo sasvim realno i vidjeno, a ovo drugo je vec problem druge vrste.

I reci mi sta onda pomaze taj sertifikat? I sta pomaze zabrana prodaje semena koje bi neki jos kupovali?
Jedno je da se pokaze da u tom semenu ima kokaina uvek ili da je svo seme na svetu tog tipa radioaktivno, ili da ima ricina ili nekog slicnog otrova...
Ista je glupost bila i zabrana pravljenja rakije kod kuce. Jedno je traziti da se plati porez na prodaju iste i odgovara krivicno ako je otrovna. Ali drugo je zabraniti je sasvim.

Ja sam licno za vecinu stvari unutar EU, ali ove birokratske gluposti stvarno nisu nesto bezazleno i bez sumnje da kazem "pa dobro, ajde, znaju oni vise od mene, sigurno su u pravu i stite moj interes, neka bude tako".
Ne treba uzimati jedno ili drugo i prihvatati skroz (EU ili Srbija ... ma sta bilo to "Srbija" trenutno, posto ne znam uopste gde i kako mi idemo :D), ako se moze promeniti na bolje. Kukanjem na forumu naravno da nece nista uciniti, i tu si ti kriv sto sa njima gubis vreme.
Ali narod (i nas i EU) treba da se zali cim nesto nije dobro. Naravno ako hoce nesto trenutno da menjaju, neka daju bolji predlog a ne samo da se odrzi status quo i onda djuskaju u Idle rezimu kao Srbiju od pocetkom ovog veka :(
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7178 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 12:34 - pre 134 meseci
Sertifikat pomaze drzavi, jer olaksava sudsko gonjenje onih koji lazu.

Kapiras?

Ista poenta kao kada te pitaju na aplikaciji za vizu "da li si terorista" - idioti se smeju tome, a poenta cele price je da KADA te uhvate, da imaju crno na belo da lazes, sa sve potpisom. To olaksava sudsko procesiranje kasnije i smanjuje mogucnost advokatu optuzenog za vrdanje.

Sertifikat, takodje, pomaze i trzistu zato sto povecava uloge za laganje tj. cini ga potencijalno jos vise kaznjivim sa ostrijim posledicama za onog k'o laze (jer se na listu svega dodaje i krivotvorenje sertifikata ako istog nikad stvarno nije bilo a u najboljem slucaju za okrivljenog "obicna" prevara posto validan sertifikat dokazuje da je okrivljeni znao sta radi). Takodje, laganje na sertifikatu omogucava kupcu da jos lakse dobije prodavca sirovina na sudu koji je lagao. Ako se ispostavi da si dobio nesto drugo, a na sertifikatu pise nesto levo - nema tog advokata koji ce pomoci tom prodavcu.

Takodje, sertifikat pomaze trzistu zato sto povecava dozu ozbiljnosti koja je potrebna da se udje u posao.

Da li sertifikat znaci da nece biti prevara?

Naravno da ne, to mu nije ni svrha - niti je tako nesto moguce. Prema tome, ko koristi taj argument cini najobicniju gresku u argumentaciji zato sto se poziva na nesto sto uopste nije tacno.

Citat:

cika dacha: a posto nasa drzava tj politicka volje je trenutno takva da se ide ka EU onda Srbija polako mora sve zakone,sertifikate itd da uskladi sa EU!


Kakve to veze ima sa propisima EU? Procitaj naslov teme.

Ako neko ima problem sa tim sto Srbija usvaja EU pravila, neka napravi neku anti-EU partiju u Srbiji. Ali smesno je diskutovati o novim pravilima EU iz ugla nekog seljaka u Srbiji. Ako je to problem, gospodo, onda je to problem Srbije a ne EU.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 13:16 - pre 134 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Sertifikat pomaze drzavi, jer olaksava sudsko gonjenje onih koji lazu.

Kapiras?

Kapiram ja to odlicno, ali Odin prica sve vreme da sertifikat pomaze kupcu i garantuje da je nesto "nesto". A ta dva nemaju veze.

Citat:
Sertifikat, takodje, pomaze i trzistu zato sto povecava uloge za laganje tj. cini ga potencijalno jos vise kaznjivim sa ostrijim posledicama za onog k'o laze (jer se na listu svega dodaje i krivotvorenje sertifikata ako istog nikad stvarno nije bilo a u najboljem slucaju za okrivljenog "obicna" prevara posto validan sertifikat dokazuje da je okrivljeni znao sta radi). Takodje, laganje na sertifikatu omogucava kupcu da jos lakse dobije prodavca sirovina na sudu koji je lagao. Ako se ispostavi da si dobio nesto drugo, a na sertifikatu pise nesto levo - nema tog advokata koji ce pomoci tom prodavcu.

Slazem se za ovo sto si rekao za sud... medjutim i DEKLARACIJA ima istu jacinu. Tj. ako nesto na deklaraciji se ne slaze sa onim sto prodajes, ima istu jacinu na sudu (mozda i vecu, jer je sam PRODAVAC izjavio?).
Uz to uopste nisam ni pricao o laziranju sertifikata, vec o laziranju samog proizvoda. Ti dobijes pravi sertifikat, legalan, jer doneses primerak koji je validan i prolazi sertifikaciju. Ali prodajes nesto sto nije skroz isto.
Tu sertifikat nece pomoci.

Citat:
Takodje, sertifikat pomaze trzistu zato sto povecava dozu ozbiljnosti koja je potrebna da se udje u posao.

Ma.... uvescemo gomilu birokratije da bi sve bilo ozbiljnije... da je to tacno, u Srbiji bi sve ozbiljne firme poslovale i ulazile u posao i bili bismo prvi na svetu... evo gde smo :D
Nije sertifikat nista sto pomaze u ovoj prici - to je samo nepotreban trosak i birokratija. Ono sto pomaze su sudovi koji rade.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 13:19 - pre 134 meseci
Citat:
Dexic: To nije za extrabudale, vec za paranoike ;) Samo sto je ovo sto sam ja naveo sasvim realno i vidjeno, a ovo drugo je vec problem druge vrste.

I reci mi sta onda pomaze taj sertifikat?


Ne znam kako da ti objasnim, nego slikovnicom, ali probaću još jednom. (EDIT: vidim da je i @Dimoković pokušao u međuvremenu...)

Država uvede sertifikate. Ljudi hoće da kupuju robu koja je sertifikovana jer misle/vjeruju/šta god da je neko to isprovjeravao kako treba i da je vjerovatnije da je u kesi ono što piše na deklaraciji, nego kad roba nije sertifikovana.
Ti hoćeš da dobiješ sertifikat na tvoje buđave proizvode kako bi bio konkurentniji na tržištu i tako odneseš jedan "pravi, zdravi, onakav kakav ga reklamiraš" proizvod na sertifikaciju i dobiješ sertifikat da je to tako kako tvrdiš na deklaraciji, a u stvarnosti u ostalim vrećama prodaješ neko srajne.
Nakon 5/10/15/50... dana upadne ti neko iz zavoda za sertifikaciju u proizvodnu salu i uzme uzorak ili jednostavno kupi u prodavnici i ponovo analizira. Ti izgubiš sertifikat, robu ti povuku sa tržita i dobro te oglobe, i pri tom izgubiš povjerenje potrošača.
Ti opet uradiš tako, a oni te strpaju u bajbokanu.
Time je još jedan prevarant uklonjen sa tržišta. Naravno, ko je kupovao i jeo tvoje buđave proizvode prije nego su te ukebali je jeo i pojeo i tu se sad više ništa ne može - ALI NEĆE JESTI VIŠE U BUDUĆNOSTI I NEĆEŠ MOĆI DRUGE TROVATI. To je ipak bolje od toga da je nastavio jesti i da si ti nastavio trovati.

Naravno, sve se može preyebati, ljudi opljačkaju i najbolje čuvanu banku - ali nije poenta u tome: poenta je da nas ne može trovati svaka baba i svaki krezubi Boldrik sa pola polugodišta osnovne škole koji se nekako dovukao do pijace.

Arapi imaju poslovicu: "Kazna ne ispravlja nijednu nepravdu, ali može da spreči stotinu drugih."

Većina zdravorazumskih ljudi smatra da je sprečavanje, otežavanje ili destimulisanje kriminala pozitivna stvar.
Naravno, ima i onih drugih koji ne misle tako.

Citat:
medjutim i DEKLARACIJA ima istu jacinu.

Ti očigledno ne razumiješ razliku između deklaracije i sertifikata.
Deklaraciju proizovđač piše sam, a sertifikat mu izdaje neko ko je provjerio da je ono što je napisao na deklaraciji tačno.
Poenta je da se smanji trovanje i potucanje po sudovima, a ne obratno.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 13:21 - pre 134 meseci
^^ Ovo sve već odavno postoji i bez sertifikata.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 13:40 - pre 134 meseci
Sertifikat ne znaci da je ono sto je napisano na deklaraciji tacno vec da je primerak dat na analizu takav. U prevodu i deklaracija je podjednako korisna, jer i zbog nje moze drzava da te odvede na sud. Ovo je samo mazanje ociju budalama koje misle da ce jos jedna "daj pare" laboratorija nesto moci da spreci.
Nece ti neko upadati bez potrebe... u normalnoj drzavi. Upasce ako postoji osnovana sumnja. A ona ce postojati ako se neko zali - taj isti ima podjednako prava da se zali i na deklaraciju.
Ako stoji deklaracija da je nesto "baba milevina paprika", zna se sta je to, i sertifikacija tu ne radi nista osim da uzima novac. Ako ti se deklaracija ne poklapa sa onim sto prodajes, isto mogu da te tuze i oglobe kao da je sertifikat netacan. U stvari mozda mogu malo vise sa sertifikatom... grdna mi ga cuda.

U svakom slucaju, nista ne pomaze.

Ono sto skupi sertifikat radi je da izbacuje male igrace skroz, jer su im to prevelike cifre. A na primeru Srbije se vidi koliko je to korisno i funkcionalno :) FIrme su mogli da otvaraju samo "ozbiljni" i veliki igraci... ma jok... nikad nije bilo prevaze, mazanja, laganja.... jos uvek toga nema bre, evo sa svim sertifikatima! :)

I da si u pravu na papiru (kao sto Dinkovic recimo jeste, covek pazi tacno gde sta kaze :D), dzaba kad se to ne prevede sa papira na realnost. Tj. sve to lepo zvuci na papiru.... ali praksa nikad nije takva :(
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.15.15.univie.teleweb.at.



+120 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 13:47 - pre 134 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Sertifikat pomaze drzavi, jer olaksava sudsko gonjenje onih koji lazu.

Kapiras?

Ista poenta kao kada te pitaju na aplikaciji za vizu "da li si terorista" - idioti se smeju tome, a poenta cele price je da KADA te uhvate, da imaju crno na belo da lazes, sa sve potpisom. To olaksava sudsko procesiranje kasnije i smanjuje mogucnost advokatu optuzenog za vrdanje.

Sertifikat, takodje, pomaze i trzistu zato sto povecava uloge za laganje tj. cini ga potencijalno jos vise kaznjivim sa ostrijim posledicama za onog k'o laze (jer se na listu svega dodaje i krivotvorenje sertifikata ako istog nikad stvarno nije bilo a u najboljem slucaju za okrivljenog "obicna" prevara posto validan sertifikat dokazuje da je okrivljeni znao sta radi). Takodje, laganje na sertifikatu omogucava kupcu da jos lakse dobije prodavca sirovina na sudu koji je lagao. Ako se ispostavi da si dobio nesto drugo, a na sertifikatu pise nesto levo - nema tog advokata koji ce pomoci tom prodavcu.

Takodje, sertifikat pomaze trzistu zato sto povecava dozu ozbiljnosti koja je potrebna da se udje u posao.

Da li sertifikat znaci da nece biti prevara?

Naravno da ne, to mu nije ni svrha - niti je tako nesto moguce. Prema tome, ko koristi taj argument cini najobicniju gresku u argumentaciji zato sto se poziva na nesto sto uopste nije tacno.


Slazem se. Medjutim, postavlja se pitanje opravdanosti uvodjena certifikata za sjeme. Da se razumijemo, ja nisam protiv certifikata per se, ali jesam protiv prevelike regulacije tamo gdje za istom nema potrebe.

Postavlja se logicno pitanje: Da li EU u zadnje vrijeme ima ozbiljnih problema sa falsifikovanjem sjemena da je bilo potrebno da se uvedu certifikati? Ako ima, sta je sa deklaracijama, provjerom, inspenkcijama i kaznama? I mozda najvaznije pitanje: Koliko ce da kosta certifikacija sjemena? Ja mislim da je kljuc svega ovo zadnje pitanje. Nece moci svako da sebi priusti naucno istrazivanje, da bi dobio certifikat i zato mislim da ovo izleda kao nacin da se preko drzave posao utera velikima.

EDIT: I jos jedno zanimljivo pitanje: Zar je potrebno provoditi cerficikaciju klasicnih sjemena koji se vec koriste vjekovima u upotrebi? Apsurd je da za sjeme koje se koristi vjekovima neko mora da radi naucnu studiju da je ono ispravno za upotrebu.
...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 13:49 - pre 134 meseci
Citat:
dusans: ^^ Ovo sve već odavno postoji i bez sertifikata.

Nije tačno.

Uzmi za primjer da praviš voćne sokove, za koje tvrdiš da su od zdravog domaćeg neprskanog voća.

Da bi dobio certifikat o tome moraćeš ZAISTA da imaš pravu fabriku i proizvodni proces - od nabavke sirovina, preko stručne radne snage, pa sve do plasiranja - koji su sposobni za taj proizvodni proces.
Odgovarajući organi će morati da provjere odakle dobavljaš sirovine i da li su neprskane, da li posjeduješ kamione hladnjače za transport, odgovarajuća skladišta sanitetski ispravna, odgovarajuću proizvodnu opremu i laboratorije za kontrolu kvaliteta, odgovarajući stručni kadar koji može taj kvalitet da provjerava i kontroliše proizvodni proces i sve ostalo...
Znači, da bi dobio sertifikat, moraćeš i biti u stanju da tako proizvodiš.
I to će biti redovno provjeravano jer i sertifikat ima rok trajanja i moraš ga osvježavati, što znači da ćeš sledeće godine morati dokazati da si čitave ove godine negdje zaista kupovao to domaće neprskano voće, prerađivao ga i prodavao i konstantan nivo kvaliteta održavao.

(To što @Dexic misli da se sertifikat dobija tako što kupiš jednu flašu Chivas viskija, prespeš ga u neku svoju flašu i odneseš negdje na sertifikaciju i tamo kažeš: "Evo ovo je viski koji ja pravim, dajte mi sertifikat", to već dovoljno govori o tome koliko on nema pojma šta je certifikat i proces sertifikacije, i koliko je nabjeđivanje sa njim besmisleno.)

Bez sertifikata, a samo sa deklaracijom, dovoljno ti je da smućaš u prljavom babinom podrumu neki sumnjivi koncetrat u buretu u kojem je prije toga stajao pokvareni kiseli kupus, prespeš to u neke flaše i napišeš sam deklaraciju: "Direktno ceđeno od domaćeg neprskanog ručno branog voća".

Kada imaš sertifikat, ja mogu da kupim tu flašu i sa dva klika mišem da provjerim kod nadležnih organa da li ti zaista imaš taj sertifikat ili si ga falsivikovao. Sa deklaracijom ne mogu ništa.

Kad već ima čitava fabrika i mnogo ljudi koji u njoj rade - veća je i vjerovatnoća da će fabrika raditi ono što tvrdi da radi, i veća je vjerovatnoća da će iz nje procuriti neki info ako ne radi kako bi trebalo da radi.

Kad imaš jednog ili dvojicu mračnih likova koji mućkaju nešto u mračnom podrumu u pola noći - to može neotkriveno tako da traje beskonačno.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 13:49 - pre 134 meseci
Još jednom pitam neka pitanja, vidim da niko nije odgovorio...

1. Da li proizvođač sme da prodaje povrće koje je iz ne sertifikovanog semena?
2. Da li proizvođač sme da prodaje robu iz sopstveno proizvedenog semena (bez sertifikovanja)?
3. Da li proizvođač mora da sertifikuje prvu i drugu reprodukciju (generaciju) semena koja je proizašla iz originalnog sertifikovanog semena?
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.15.15.univie.teleweb.at.



+120 Profil

icon Re: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!18.05.2013. u 13:52 - pre 134 meseci
Da stvar jos bude gora, izgleda da se ne smije sijati staro sjeme cak ni za sopstvenu upotrebu (pod uslovom da su vijesti tacne, link iz prvog posta):

Citat:
Poljoprivrednicima i povrtlarima propisat će se obvezno korištenje standardiziranog i unificiranog sjemenja, pri čemu će korištenje starih i rijetkih sorti biti kažnjivo, čak i onda kada se siju ili sade u privatnom vrtu


Toliko o privatnoj slobodi da se sije sopstveno sjeme ili sjeme od Pere i Zike.
...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: EU zabranjuje autohtone i stare sorte semena?!

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54613 | Odgovora: 289 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.