Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

potrebne informacije oko prekidacha

[es] :: Elektronika :: potrebne informacije oko prekidacha

[ Pregleda: 3105 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yakuz

Član broj: 202842
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon potrebne informacije oko prekidacha27.05.2012. u 16:12 - pre 145 meseci
Pozdrav,


Trebalo bi da mi stignu oskoro ovi elektromagneti

http://www.aliexpress.com/prod...id-25mm-0-33A-wholesalers.html


karakteristike su im 12V i 0.33A nosivost 5kg (kako pise... mada sumnjam)

Na kraju svega trebalo bi da vezem 28 tih magneta za neki ispravljac, znaci na ispravljac 12V 9A
Na kraju ce te elektromagnete da kontrolise neki mikrokontroler, ali do toga treba doci - naravno uz neciju pomoc posto pojma ja o tome nemam.


E sad, za pocetak ono sto mi treba je da isprobam magnete sa tim ispravljacem, ali ne samo da mogu da ih palim i gasim sa nekim prekidacem vec da mogu da im menjam jacinu rada.

Da li je to moguce?
Sa kakvim prekidacima?
Gde mogu da ih kupim u Beogradu?
Da li je jos nesto potrebno u tom kolu koje ima izvor struje, elektromagnet, i prekidac. (citao sam da je dobro imati diode unutar takvog kola zato sto struja zna da se vrati nazad kad se radi sa elektromagnetima)

Hvala unapred :)
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.adsl-a-12.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha27.05.2012. u 16:22 - pre 145 meseci
druze sa prekidacem sve sto mozes da radis je da ukljucis i da iskljucis, dok vec sa nekim visepolnim grebenastim mozes da to stepenasto regulises preko otpornika odgovarajuce otpornosti i snage, ali prvo definisi kakva regulacija ti treba , da li stepenasta ili lierana kontinualna ? kod stepenaste moras dodati jaci kondenzator poaralelno magnetima da nemas prekide u napajanju ako to vrsis prekidacem... hajde ti blago nama reci za sta ti treba ovo sve da nadjemo resenje...

sto se tice regulacije dakle ne moze prekidac, ali moze neki PWM regulator pa da stavis paralelno kond sa svim magnetima, ili mozes neki linerani naponski regulator da pravis ili linearni strujni regulator...

zasto ti treba mikrokontroler ? na osnovu cega ce on da upravlja ?

PS: veruj da mogu podici 5Kg :)
 
Odgovor na temu

yakuz

Član broj: 202842
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha27.05.2012. u 16:34 - pre 145 meseci
Da da jasno mi je da je prekidach on/off, samo nisam hteo da koristim neki izraz za koji nisam siguran sta znaci :)

Ako uzmemo za primer da je taj magnet jachine skoro 50N, recimo da bi mi odgovaralo ako bih mogao da mu menjam snagu od 1 do 50.

Da li linearno ili stepenasto, mislim da bi morao da mi objasnis razliku? :)
Ako smem da predpostavim linearno mozda znaci da imam neki "prekidac" koji sto jace (Dublje) stisnem magnet jace radi? (to bi bilo fantasticno) Dok je stepenasto recimo 10-20-30-40-50?

U pitanju je jedan takoreci "umetnicki" projekat, ti magneti bi trebalo da pomeraju nek stvari po ploci, ali to je na samom kraju, i za to kapiram da ce morati njihovo ponasanje da se isprogramira i da ce to sve morati da pokrece neki "kontroler".

Naravno, tada kapiram da ce se koristiti neki drugi 'prekidaci' a ne ovi sa kojima sada zelim samo da probam.

Znaci ako bih morao da konkretizujem, konacni rezultat za te prve testove bi trebalo da bude jedan elektroamgnet i jedan "prekidac" sa strane koji sto dublje pritisnem magnet radi jace, gde je maximalni pritisak 50N a a bez pritiska magnet ne radi. Ukoliko to moze da radi recimo slajder (kao na mixeti) jos bolje :) Tu bih imao onda slobodu da isprobam nekoliko odjednom sa razlicitim jacinama a da nisam ogranicen brojem prstiju na ruci :)





 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha27.05.2012. u 22:32 - pre 145 meseci
@yakuz ajd da malo uoblicimo ovu tvoju ideju, dakle imas 28 elektromagneta i hoces da svakom pojedinacnom menjas intezitet magnetnog polja, tako?

Ako je tako, moras imati 28 nekakvih regulatora, postoje linearne varijante koje mislim da ti ovde nisu bas zgodne jer ces imati problema sa potrosnjom i samim tim grejanjem, pa hladnjaci itd a postoji i varijanta sa tkz PWM konstrol sto je drasticno efikasnije a efekat je isti i drasticno lakse za upravljanje iz nekakvog procesora.

E sad kako ces zadavati intenzitet svakom od tih elektromagneta je stvar tvog izbora (shiber potenciometri kao na mikseti, obicni preklopnici, jedan rotacioni enkoder pa programski stelujes svaki pojedinacno itd ili mozda digitalno iz PC racunara) posto ces sigurno morati imati nekakav mikroprocesor.

Znaci ovde ti je prvo bitno kako ces resiti izvrsni element tj PWM kontrolu svakog elektromagneta. U sustini se to prosto resava sa jednim malo jacim MOS-FET tranzistorom kome se dovodi digitalni signal neke ucestanosti (nekoliko kHz recimo, to se mora utvrditi na osnovu induktivnih karakteristika samog elektromagneta) i menjanjem odnosa signal pauza se efektivno menja jacina magnetnog polja npr 30% signal, 70% pauza = 30% snage. Posto imas 28 ovakvih elemenata neophodan ti je mikroprocesor koji ima bar 40 nozica jer ces morati "potrositi" i neke nozice za ulazne komande koje sad opet od tvoje odluke zavisi kako zelis da upravljas. Nije recimo nista komplikovanije postaviti i dva procesora i to jedan da se bavi samo izlazima (elektromagnetima) a drugi samo ulazima tj kontrolama za zadavanje "jacine". Naravno postoje i procesori sa vise nozica ali se oni uglavnom izradjuju u SMD (sitnija) tehnologiji i izrada zahteva vec malo ozbiljniji pristup i realizaciju.

Program za ovakve mikroprocesore (recimo neki iz Microchip serije) u sustini nebi trebao da bude komplikovan za ljude koji se time bave. Za pocetnike nije ni malo jednostavno jer se treba skontati podosta stvari oko samih procesora. Ovo se takodje moze realizovati i sa nekim Arduino kontrolerima ali mislim da je to drasticno skuplja varijanta nego dva "klot" Microchip procesora a za oba resenja ces morati obezbediti jos dodatnih 28 MOS-FET tranzistora + neki "sitni" delovi koji uz njih idu. Takodje postoje i specialni uredjaji/automati tj PLC kontoleri koji sve ovo objedinjuju pod jednu kapu ali njihova cena moze biti diskutabilna.

Dakle hardware i nije toliko strasan i to se moze lako izprojektovati ali trebas razmisliti kako doci do programa za tu namenu.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.adsl-a-12.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha27.05.2012. u 22:36 - pre 145 meseci
zapravo ja se nisam dobro izrazio, linearno mu dodje podjednako , tj koliko npr odvrnes neki potenciometar toliko ce da privlaci, a hteo sam da kazem stepenasto ili kontinualno, znaci stepenasto mu dodje 0-10-20-30-40-50 a kontinulno ide glatko bez skokova u stepenima... i stepenasto moze da se odradi da bude glatko, npr 0,1,2,3,....48,49,50N

najprostije resenje ti je svakako tranzistor i potenciometar(to je taj klizac koji pominjes) ali ce to da se malo greje , i nije efikasno , zatim imas PWM regulaciju , o tome ces morati malo procitati na forumu, i to ti je po meni najbolje resenje, radi isto kao potenciometar i tranzistor ali nema grejanja.
pa mozes da odradis iste te dve stvari samo da ubacis digitalni potenciometar pa da ga regulises nekim obrtnim enkoderom , opet na tebi je sta ti za pocetak treba, ako mislis u ekperimentalne svrhe to da regulises onda ti tranzistor , otpornik i potenciometar odradjuju posao , jer sve jedno sta god da za pocetak ugradis, kad dodje mikrokontroler to ces morati da izbacis , osim ako stavis taj digitalni potenciometar i PWM kontrolu za svaki, posle na to mozes da nakacis mikrokontroler jer to ti je najlakse da upravljas posto imas prakticno klik za jace i klik za slabije polje...

meni izgleda da ovi magneti nisu pogodni za prevlacenje bilo cega osim mozda gvozdene kuglice na staklu ili glatkoj povrsini...

da ti ovo ne treba za namestanje ruleta ? ono kao stisnes dugme i odredis gde ce kuglica da padne ? ;)
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.adsl-a-12.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha27.05.2012. u 22:40 - pre 145 meseci
eh preteko me kolega mikikg :) nema veze , sto nas je vishe to bolje
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha27.05.2012. u 22:53 - pre 145 meseci
@shadow88 hehe, sumnja oko kuglica/namestanja ti je na mestu ali prakticno ne izvodljiva ... zaboravio si da se disk vrti i to jos u kontra smeru od kretanja kuglice :) jedino da se u sve to ukljuci i CCD koja ce da prati kretanje kuglice pa da na osnovu toga "ispod" upravlja magnetnim poljem uz neki zesci DSP ili cak AI :) ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

yakuz

Član broj: 202842
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 00:25 - pre 145 meseci
necu citirati obojicu pojedinacno i odgovarati na svaki pasus posto i sami kazete da ste mi slicne stvari rekli :)


Ono najvaznije za sada je da ce na samom kraju to trebati da se odradi bas tako kako ste rekli sa svim tim magijama, PWM, mikroprocesorima, kontrolerima itd, ali dotle treba da dodjem.
Naravno kad dodjem dotle tada ce mi biti potrebna pomoc nekog od vas odavde ko bude bio raspolozen i vremena za jedan freelance projekat.


Ne, ne radi se o podesavanju ruleta, mada vidim da ste se vec upustili u materiju :))))) Vrlo mi je tesko da objasnim o cemu se radi dok ne konkretizujem stvar, gledacu da to uradim sto pre pa da vam pokazem.

Ono sto mi je za ovu prvu fazu potrebno je nesto sto bih bio u stanju sam da napravim/koristim/provalim. Spomenuli ste tranzistore, potenciometre i da ce da se greje. Grejanje mi nije probelm, jer ce sve to raditi jako kratko i stvarno je za sada za eksperimentalne uslove.

Da li mozete da mi kazete sta mi tacno treba od delova i gde to mogu da kupim? (mikroprinc, kelco, ili nesto trece?)
Ako postoje oznake, takodje znacilo bi mi, secam se par puta sma isao na ta mesta nepripremljen osetio sam se kao u osnovnoj skoli kad odgovaras a ne znas nista. I jos si go uz sve to.

Recimo da hocu 7-8 setova da napravim gde je jedan set (elektromagnet - tranzistor - potenciometar - ?) tako da na kraju imam sedam klizacha i 7 elektromagneta na jednom napajanju. Video sam da neki laptop punjachi imaju 12V/9A sto kapiram da odgovara za ove test uslove?

Jako sam zahvalan na vremenu koje ste izdvojili.

 
Odgovor na temu

Electronique Terminator

Član broj: 290759
Poruke: 413
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+263 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 00:31 - pre 145 meseci
@yakuz,,,,,nasmeja me:
Citat:
ne radi se o podesavanju ruleta, mada vidim da ste se vec upustili u materiju ))))
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 01:03 - pre 145 meseci
@yakuz salimo se i mi oko ruleta, meni je zanimljivo to kao mozgalica ;)

Elem, za probu tih elektromagneta najprostije ti je da sklopis takozvani "linearni regulator" tj spravica koja moze da menja izlazni napon na osnovu polozaja potenciometra. Ima X nacina da se to napravi ali evo jedan od prostijih a po ceni se ne razlikuje preterano od nekih resenja sa recimo tranzistorima i sl.

http://www.electronics-lab.com/blog/?p=1216

U pitanju je inegrisano kolo LM317 koje uz nekoliko pasivnih komponenti moze da vrsi promenu napona u opsegu od 1.25V (ne moze manje bez nekih izmena) pa do recimo nekoliko volti manje nego sto je ulazi napon, dakle sa 12V ispvljacem do nekih 10-ak V sto mislim da ce ti biti ok za probu (koristi recimo 14V ispavljac ako ti treba bas 12V iz izlaza ovog sklopa). Znaci, promenom napona ce se menjati i jacina magnetnog polja i koristi jedan ovakav sklop za jedan elektromaget.

Zadavanje napona se vrsi potenciometrom koji su u ovom primeru rotacioni ali ti naravno ako ti odgovara mozes staviti klizni - elektricno je isto.

I to bi ti bilo to. Sve ove komponente sa sheme su standardne i prakticno ih ima u svakoj el. prodavnici.

PS: Ovu shemicu sam probrao iz gomile slicnih posto imaju i zastitne diode koje su prakticno obavezne kada se koristi induktivno opterecenje jer bez njih bi se ovaj IC spalio posle prvog prikljucivanja (tacnije iskljucivanja) elektromagneta.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

yakuz

Član broj: 202842
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 01:42 - pre 145 meseci
^ Ma normalno, cak i zvuci interesantno moram priznati :)


linearni regulator it is. Mada sam ocekivao nesto mnogo jednostavnije, tipa 2-3 elementa ubacim u nizu i gotovo :))

nasao sam ovde to po koracima, pa cu probati da prodjem kroz sve to sam - http://www.instructables.com/i...uild-a-Bench-Top-Power-Supply/

samo jedno pitanje, ako pustim na ulaz 12v/9a - na izlazu u zavisnosti od okretanja potenciometra imam razlicitu voltazu, a sa amperima sta se desava? oni su isti?


kazes da su rotacioni i klizni isti, da li postoji neka oznaka jel mogu da omasim ako budem trazio klizni, vise bi odgovaralo za testiranje definitvno.


ukoliko mi treba ovo za 7 magneta, pravim 7 istih ovakvih plocica predpostavljam?

Da li je bezbedno da 7 tih istih plocica vezem na isto napajanje? oce se isto ponasati i istu struju izbacivati ako ih sve stavim na maximum?

I poslednje pitanje obecavam, ako recimo spojim dva, i stavim ih na 100% oba ce da pustaju 12v (pustace manje kako kazes ali cisto teoretski), i sad ako smanjim jedan na 50% a drugi ostavim 100%, jedan ce da pusta 6V a drugi i dalje 12V, sta se desava sa amperima u ovom slucaju? Jel se jednostavno dele na pola (po 4500mA) ili i oni variraju u zavisnosti od potenciometra? I generalno koji god da je odgovor da li je to dobro ili lose za promenu snage onih gore navedenih elektromagneta?

jos jednom hvala
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 02:25 - pre 145 meseci
Nije 2-3 nego 4-5 :D

Struja prati promenu napona ali ne bas na jednostavan nacin posto se radi o induktivnom elementu.
Sto se tice klizni/obrtni..samo trazis klizni potenciometar sa tom vrednoscu.

Citat:
ukoliko mi treba ovo za 7 magneta, pravim 7 istih ovakvih plocica predpostavljam?

Ako zelis da ih zasebno manuelno kontrolises - da.

Citat:
Da li je bezbedno da 7 tih istih plocica vezem na isto napajanje? oce se isto ponasati i istu struju izbacivati ako ih sve stavim na maximum?

Zavisi od napajanja. Ako je dovoljno snazno moze.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.adsl-a-12.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 17:03 - pre 145 meseci
druze struju ti svaki magnet vuce koliko mu das, a maksimalna struja ti je naznacena na linku gde se prodaju magneti sto si okacio i to ti pishe u naslovu , 12V , 4W i 0,33A , znaci na 12V ce maksimalno vuci 330mA ili ti 0,33Ampera , znaci ako mu smanjis napon, kroz njega ce proteci manja struja, i to je to... ima prostija shema, samo treba naci odgovarajuci tranzistor.... na primer ova :
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3877
pppoe-46-239-35-205.teol.net.



+335 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 18:07 - pre 145 meseci
Shadov,
da sis tavio magnet na emiter mozda bi i radilo to sto zelis.
Ovako ce raditi kao prekidac, tj on/off.
Doduse, sporedni efekat ce biti u linearnom rezimu, ali je vrlo usko podrucje i jos nestabilnije.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 18:38 - pre 145 meseci
@shadow88 Ova shema sto si postavio nece da moze :) Izvini ako gresim ali mislim da si jos nekome nesto slicno predlozio, a evo objasnjenje sto.
Skoro svaki NPN tranzistor ima tacnu zavisnost kolektorske struje (Ic) od napone na bazi (Vbe) i to takvu da tranzistor pocinje provoditi od nekih 0.6V i svoju potpunu provodnost dostize oko nekih 1.4V Vbe (pogledaj ovde za primer http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/2N3055-D.PDF i Figure 7).
To posledicno znaci da ce onaj potenciometar u tvojoj shemi reagovati od min do max u svega par milimetra ako pricamo o shiber potenciometru sto je skroz neprakticno. Nesto malkice bolja situacija bi bila ako bi se koristili MOS-FET tranzistori ali i dalje ce se min-max desavati samo u jednom uskom delu opsega potenciometra. Dalje, nema zastitnih dioda a to je "must-have" opcija kada se prikljucuje induktivno opterecenje kao sto su elektromagneti ili nekakvi mehanicki releji.

@HeYoo Svaki induktivni element se ponasa kao cisto aktivno/termogeno opterecenje kada je u pitanju nepromenljivi jednomserni napon. To se menja kada dolazi do tranzicija (ukljuceno / iskljuceno) ili kada se prikljuci u naizmenicno kolo kada do izrazaja dolazi njegova induktivna karakteristika i tada postaje reaktivno opterecenje. Kod jako strmih tranzicija (prosto odkacivanje elektromagneta za napajanja), energija koja je nagomilana u elementu u vidi magnetnog polja, MORA negde da se potrosi a posto smo iskljucili element sa napajanja samim tim otpornost tih otvorenih kontakta je veoma velika (stotine mega oma tj otpornost vazduha), energija se cesto oslobadja kroz varnicu (desetine hiljada volti) i to je upravo razlog zasto bi tranzistori pregoreli ako se ne stavi nekakva dioda koja tu energiju VRACA u ispravljac.

Ja se izvinjavam sto sam malo skrenuo sa teme ali su ovo fundamentalne stvari u elektronici koje bi valjalo da se znaju.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 28.05.2012. u 21:13 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

yakuz

Član broj: 202842
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 21:45 - pre 145 meseci
Stigli magneti :)

http://d.pr/i/4oYx

isprobao sam ih na nekom kineskom ispravljacu onaj sto mozes da mu menjas sladjer od 1.5 do 12v, (zapravo taj slajder se ponasa skroz fino za ovaj test - mozda kupim 10-ak transforamtora i prikacim po jedan magnet za svaki. Salim se.)

ono sto na prvi pogled izgleda je da magneti nisu dovoljno jaki za to sto mi treba, malo im fali, mozda narucim ove od 30mm, oni navodno imaju 100N sile.

E sad ono sto samo nekome neukom kao sto sam ja moze da padne na pamet, je da ove magnete "pojaca" sa obicnim magnetima od pozadi, i zaista radi.

Ako je ugasen a pojacan od pozadi, objekat koji treba da regauje ne reaguje, kad se upali reaguje onako kako mi ije potrebno. KAd sklonim trajni magnet sa tela elektromagneta i upalim ga u struju nije dovoljno jak sam po sebi.

Da li je opasno ovo? Otprilike znam kako funkcionisu magneti, i obicni i elektromagnetni, ali ne mogu da skontam da li moze da skodi nekom strujnom kolu to sto je na elektromagnet prikacen stalni magnet od pozadi?


 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3066
*.adsl-a-12.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 21:57 - pre 145 meseci
nece to skoditi jer kacis DC napon koji ne osciluje velikom ucestanoscu, to da ga kacis na AC onda bi vec bila druga prica :)

dobro de, zaboravio sam da ubacim otpornik iznad potenciometra na red , ili od baze ka masi. a spulnu sam trebao ubaciti na emiter, cemu odmah drama ? sto se tice te diode , hmm slazem se , ali mnogo puta sam je izostavio i mnoge stvari su mi radile i bez nje ,

a ovde se radi o elektromagnetu koji nece imati neki feedback pri blagom ukljucenju i iskljucenju.. trece , postoje tranzistori koji zaista rade u linearnom rezimu sa potenciometrom kao sto sam nacrtao, samo im treba u brucu namincati struju baze , mnogo puta sam pravio regulatore brzine malih elektromotora dok nisam ostkrio PWM :) (bejah mali i neiskusan da se odmah razumemo) i jeste da to kolje tranzistor dok ne udje u zasicenje ali uz podoban hladnjak to radi

PS: nije Shadov nego Shadow88
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 22:00 - pre 145 meseci
@yakuz Stalni magnet nebi trebalo da smeta elektromagnetu. Ako ti to zavrsava posa mozes ostaviti tako.

E sad ima tu i jedna druga stvar a svodi se malo na manipulacijom naponom, ne znam kako ti to mehanicki treba da radi, ali imas recimo varijante da preko sad malo specificne elektronike napravis tako da se pusti na kratko malo veci napon reda 15-ak ili vise volti kako bi elektromagnet privukao taj predmet a posle nekog vremena da spustins napon na normalu. U sustini nije toliko stasno ako na kratko (1 - 2 sec) pustis veci napon da bi proizveo jace magnetno polje. Krajni ogranicavajuci faktor je discipacija tj grejanje i to nebi trebalo da predje neku temperaturu od recimo 70-80 stepeni jer u suprotnom moze izgoreti zica u samom elektro magnetu. Opet sve zavisi od zeljenog mehanickog efekta ali to je cest princip da se pusti jaca energija dok elektromagnet "zalepi" i onda se to stanje odrzava sa dosta manjom energijom.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

yakuz

Član broj: 202842
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 22:10 - pre 145 meseci
hvala na informaciji da moze da se pusti i jaca struja, znaci mi, iako naravno (guilty) vec sam probao sa nekim od 19V i videh da radi :)

Muci me to sto se greju, mada vidis kad kazes da moze da ide do 70 stepeni to i nije problem, jer bi bas u nekim pikovima oni i radili, nikako konstantno u najjacem rezimu. hmm hmm hmm :)

Sutra cu da isechem metalne plocice kako mi treba pa da napravim neki pravi test.

Hvala ljudi
 
Odgovor na temu

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
95.180.61.*

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: potrebne informacije oko prekidacha28.05.2012. u 22:26 - pre 145 meseci
procitah ovo od pocetka i ne vidim da li je tebi bitno da kontrolises snagu pojedinacnog magneta ili ti je bitno da regulises ukupnu snagu koju ti magneti imaju (posto ti je onda super jednostavno - imas 28 nivoa :D )

UL2008 nekoliko komada
28 voltage to pwm kontrolera (L6726A ili tako nesto, trebalo bi da ima i jeftinije)
28 10k potenciometara

i voila, moz testiras do prekosutra

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: potrebne informacije oko prekidacha

[ Pregleda: 3105 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.