Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Drzavni strucni ispit

[es] :: Vodič za posao :: Drzavni strucni ispit

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 275707 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

betta

Član broj: 303189
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit18.05.2012. u 18:25 - pre 145 meseci
i ja sam prijavila,cekam vec dve nedelje raspored
 
Odgovor na temu

alexbir
Aleksandar Birčević
inženjer šumarstva, RB Kolubara
Lazarevac, Srbija

Član broj: 303278
Poruke: 1
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit21.05.2012. u 18:11 - pre 145 meseci
Prijavio sam polaganje DSI za juni i ne šalje me firma.
 
Odgovor na temu

draza.bg
-----------
Beograd

Član broj: 303455
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit25.05.2012. u 19:57 - pre 145 meseci
Ja polažem u junu. Sam sam prijavio.
 
Odgovor na temu

betta

Član broj: 303189
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit27.05.2012. u 16:45 - pre 145 meseci
koliko je proslo vremena od kad ste prijavili do dobijanja termina
 
Odgovor na temu

ivan-grozni
Sabac

Član broj: 131214
Poruke: 49
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit27.05.2012. u 18:43 - pre 145 meseci
10 -15dana
 
Odgovor na temu

sanela011
nezaposlena
beograd

Član broj: 302886
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit30.05.2012. u 18:48 - pre 144 meseci
Pozdrav svima, pogotovo onima koji uskoro polazu. Ja sam juce polozila drzavni u celosti, nije bilo strasno, ali zaista nije. Ono sto morate da naucite kako treba jeste ustavno i radno, jer se to polaze kao na faxu, znaci dobijes pitanja, pises koncept, odgovaras. A ova ostala 3 ispita, tu je dovoljno da se zna samo pojam i po 5 recenica o tome, ali zaista. Sto se kancelarijskog poslovanja tice, ulazite medju prvima, dok ispituje muskarac, on pita blic pitanja, pojmove, i zaista osnovne stvari. Ne cekajte da njemu dosadi i da ode, jer tada dolazi zena koja je referent po struci, pretpostavljam da materiju zna, ali ne bas tako kao on, pa vam postavi pitanje, i vi pricate do besvesti, a ako zapnete ona ne moze da vam pomogne. Druga stvar, za kancelarijsko- nemojte da tupite mozak lekcijom o razvodjenju predmete, osim ako bas zelite, naucite osnovno razvodjenje, a ono detaljno preskocite- ne treba!
Sistem drzavne uprave- podela i vrste organa naucite sa razumevanjem, u principu ide sva materija, ali samo osnov, nikakvno detaljisanje.
EU- sasvim je dovoljna skripta.
Svima zelim puno srece! I.... naoruzajte se strpljenjem, jer kad zavrsite sve ispite, onda vas ceka 2-3 cekanja na rezultate... ali sta da se radi, takav je sistem. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

betta

Član broj: 303189
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit31.05.2012. u 20:36 - pre 144 meseci
sanela puno ti hvala na savetima.interesuje me da li se promenio ispitivac iz kancelarijskog jer niko do sada nije pominjao musku osobu
 
Odgovor na temu

cvejić
opštinska uprava

Član broj: 303833
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit04.06.2012. u 17:57 - pre 144 meseci
pozdrav svima, i hvala onima koji su postovali svoja iskustva.
krajem maja sam polagala državni (sa fakultetom-radim u opštini), položila sam četiri oborila me je gospođa iz kancelarijskog, koje polažem za par dana.
na samim ispitima nije teško, ako si prešao celu knjigu položićeš sigurno-po mom mišljenju skipta koja je ovde postavljena može poslužiti kao podsetnik onima koji su već učili iz knjige .
kombinacija profesora na mom polaganju nije tražila da se ispriča cela lekcija već samo bitne stvari, odnosno postave dva pitanja-ti ispričaš šta znaš ako su time zadovoljni to je to, ako nisi baš briljirao u odgovaranju, a oni skontaju da si učio postave ti još neko pitanje i ako ih znaš položićeš.
samo iz kancelarijskog gospođa koja je ispitivala nije postavljala dodatna pitanja, već samo dva pa ako ih znaš do detalja položićeš, ako baš i ne odgovoriš najbolje obara te bez da ti postavi još neko pitanje.
u suštini nije strašno, malo je stresno jer se dosta čeka.

puno sreće svima koji uskoro polažu.
 
Odgovor na temu

estrella

Član broj: 303948
Poruke: 1
178.217.8.*



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit07.06.2012. u 20:47 - pre 144 meseci
Cao svima!
Ja sam pre 15-ak dana prvi put izašla na DSI. Ispit nije strašan u suštini, tj. ispitivači su uglavnom ok, samo cinjenica je da mora da se zna i najbolje je da budeš cool koliko je to moguće, jer je mene trema ubila.
Što se tiče Ustava, ispitivač mi je bio jedan stariji gospodin, bio je ok, sasvim korektan, hteo je da pomogne ako se malo zbuniš i postavljao je podpitanja ukoliko nisi baš sjajno odgovorio. On daje ceduljicu sa već napisanim pitanjima, imaš vremena dok drugi odgovaraju i par minuta da sastaviš koncept, što mnogo znači. Pitanja koja sam ja imala iz ovog predmeta jesu: Parlament i Interpelacija. Znači pričaš sve što znaš o ovome, a uglavnom prekine ukoliko vidi da znaš i pređe na drugo.
EU, takođe jedan gospodin, koji malo samo deluje strogo i grubo, ali je isto korektan i rad da pomogne, on je diktirao po dva pitanja i isto imaš par minuta da sataviš koncept. Ja sam imala pitnja: Evropska centralna banka i da nabrojim države članice EU, što se tiče ECB kada sam rekla da je ECB jedina ovlašćena da odobrava emitovanje evra, prekinuo me je i rekao da pređem na sledeće, pretpostavljam da je to bila suština. A i po komentarima drugih kandidata skontala sam da trži suštinu!
Što se tiče državne uprave tu je bila jedna mlađa gospođa, koja je ekspresno ispitala sve, prijatna je, hoće da pomogne i ne detaljiše, samo neke osnovne podele. Pitanja je davala iz glave, 2 kom., i nije se pisao koncept, a nije ni bilo potrebe jer je ona podsećala. Ne mogu da se setim prvog pianja, a drugo je bilo: Unutrašnje uređenje organa državne uprave. Ono što sam čula da ovaj predmet ispituje i neki muškarac, koji je valjda malo stroži.
Radno zakonodavstvo: ispitivač je bio jedan gospodin kod koga je meni lično najprijatnije bilo na ispitu, baš je dobar, smiren, pomaže, navodi na odgovor...mislim sve to ako znaš bar nešto da pričaš, mada ispitivanje kod njega najduže traje. Pitana je diktirao on i imao si vremena za koncept. Pitanja: Odgovornost državnih službenika i pianja koja mi je postavio u vezi sa tim su ko pokreće disciplinski postupak ičime (zaključkom) i kako se državni službenik udaljava sa rada (rešenjem), e ja sam se ovde malo zbunila i pomešala zaključak i rešenje..ali mi je on tu pomogao i pola mi rekao... Drugo pianje je bilo zasnivanje radnog odnosa, tu onako od svega po malo i to je to.
Kancelarijsko poslovanje sam pala i to je bio predmet koji su ljudi, koji su pali na poravni, pali baš na njemu. Ispitivala me je mlađa žanska osoba. Pitana je postavljala tipa naslova lekcije i puštala te da pričaš šta znaš, bez vremena za koncept, bez i jedne reči pomoći, znači ako se zbuniš i zablokiraš nema ti pomoći- kao što se meni desilo. Pitanja su bila: Primanje pošte preko poštanske službe i Dostavljanje akata u rad. Mislim da traži detaljno i da budeš samouveren u izlaganju, bez tuc-muc!
Na popravnom mi je bio neki muškarac, koji je definitivno bolji, ne zato što sam položila kod njega, već zato što manje traži i pomaže. Pitanja su mi bila: Rokovnik i da navedem samo koje su osnovne a koje pomoćne evidencije, bez nekog detaljisanja. Takva pitanja je i drugim kandidatima postavljao tipa: Zaglavlje, Depo-osnovno, Delovodnik: kolone i kada se zaključuje i kako, Pošta na ličnost, šta ako je službeni akt... Jedna devojka se malo zbunila, ali joj je pomagao i postavljao pitanja dok nije odgovorila tačno. I svi smo položili kancelarijsko na popravnom.
Eto, nadam se da vas nism puno smorila i da će vam ovo biti korisno... A najvažniji savet je da se nekako oslobodite treme i da naučite, ipak mora da se zna.
Pozdrav i srećno
 
Odgovor na temu

casav

Član broj: 304574
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit06.07.2012. u 16:34 - pre 143 meseci
Polozila sam dsi, pa da podelim svoje iskustvo sa vama.
Ispit nije formalnost, mora da se zna, ali su ispitivaci korektni i hoce dosta da pomognu.
1. Prvo sam polagala kancelarijsko, kod mladje zenske osobe, primetila sam ako se udje medju prvima tada pita osnovne pojmove. Tako da je na pocetku bilo prvo pitanje na primer sta je akt, podnesak, fascikla, rokovnik, predmet itd. a drugo pitanje je bilo, meni konkretno automatska obrada podataka, ali cim je videla da sam to znala, prekinula me je. Ako se malo zbunis pomogne sa podpitanjima te navodi na odgovor, ali trazi konkretno, a ne da pricas okolo. Deluje dosta strogo, ali stvarno je puno pomagala ko god se zbunio ili ga je savladala trema. Primetila sam da i kad postavi pitanje ako ne mozes odmah da se setis, pomogne ti da se setis koje je to pitanje, gde se nalazi i tako... druga pitanja su bila sve u vezi poste, kakve vrste predmeta postoje u kancelarijskom poslovanju, neposredni prijem podnesaka, rasporedjivanje poste,, a kasnije je pitala kako izgleda unutrasnji i spoljasni omot spisa....
2. Drzavna uprava - ispitivac je covek, koji je trazio konkretne odgovore, bez lapsusa, bez nesigurnosti i slicno...i nekako u zurbi, pita i odmah u sekundi hoce da odgovoris, moja pitanja su bila propisi koje donose organi drzavne uprave, odnos organa drzavne uprave sa vladom, ostalima - upravni okrug, organi opstine, poslovi drzavne uprave.....ali odgovori moraju da budu konkretni i kratki. I on dosta pomaze, mada je bilo najvise da im je ovaj predmet ostao za popravni, ali to je bilo zato sto nisu znali ama bas nista, bukvalno.
3. Ustav - korektan ispitivac, podeli papire sa pitanjima, meni je bila sastav, polozaj i nadleznost vlade i interpelacija, puno pomaze, ako znas prekida i ides na drugo pitanje. Bila su pitanja nadleznosti predsednika, narodne skupstine, lokalne samouprave, autonomna pokrajina, sloboda izrazavanja misli, savesti i veroispovesti....
4. EU - kad se samo setim....grrrr... ispitivac koji ide mnogo u detalje, ali je zato bolje na kraju polagati eu,jer je na pocetku bas raspolozen za detalje. Pitao je osnivacka akta, i pusti te da pricas sve od - do i godine, i nadleznosti, sve....drzavno vece tuzilaca,kriterijum za prijem u eu, sporazum o pridruzivanju ..., clanice eu, organe eu, revizorski sud, uloga evrop.investicione banke, i on je jedini koji posle polaganja kaze da li si polozio ili ne. Velika je prolaznost, ali sve pita.
5. Radno - najprijatnije je kod njega. Lepa pitanja, ako ne znas, pomogne ti, ako ne znas pita te godisnji odmor, nesto bas prosto samo da ne odustanes.sto bi inace svako znao...pitanja su placeno i neplaceno odsustvo, pripravnik, plata, materijalna odgovornost, prava i duznosti drz.sluzbenika, i uglavnom ista pitanja vrti.
eto, svima zelim srecu i uspesan ispit, opet pao je onaj ko bas nista nije znao..
 
Odgovor na temu

soraya7
Opstinska uprava

Član broj: 305763
Poruke: 2
*.zenta-senta.co.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit09.08.2012. u 12:54 - pre 142 meseci
Da li je neko položio državni stručni ispit u Novom sadu?

 
Odgovor na temu

bozidarkanjevac
nezaposlen
Sjenica,Srbija

Član broj: 305759
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: bozokanjevac@yahoo.com
ICQ: 90
Sajt: [email protected]


Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit12.08.2012. u 23:10 - pre 142 meseci
jel zna neko da li trebaju ona pitanja na kraju iz kancelariskog, kancelarijsko poslovanje u sudovima , u javnim tuzilastvima , u ustanovama za izvrsenje krivicnih sankcija, odnosno da li pitaju ta pitanja ,nesto me mrzi da ih ucim ..
bozo
 
Odgovor na temu

milica2327
nebitno

Član broj: 304568
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit17.08.2012. u 22:37 - pre 142 meseci
Iz licnog iskustva mogu da vam kazem da skripta koja je aktuelna u ovom trenutku NIJE pozeljna za pripremu drzavnog ispita. Ja sam skriptu samo pogledala, a prirucnik tri puta procitala. I jedva da sam mogla da se snadjem u skripti ! Skripta je dosta skracena, konfuzna za nekoga ko nije citao prirucnik, skriipta je vise podsetnik za preslisavanje. Tako da iskreno ne verujem da je skripta dovoljna da se poloze ispiti. Mogla je mnooogo bolje da se napravi !
 
Odgovor na temu

maja 84
nezaposlena

Član broj: 306578
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit07.09.2012. u 22:52 - pre 141 meseci
Juce sam polagala strucni. Bilo nas je oko 40-ak, 10-ak je ostalo na popravni, par njih je palo a ostali su polozili. Daleko je od ispita koji se polaze na fakultetu ali iskreno mora sve da se predje, iz svakog pitanje da se znaju osnovne stvari. Svi hoce da pomognu. Ispiti ne traju dugo, negde se zadrzis bukvalno minut dva. Duze traje samo kada ne znas i ispitivac pokusava da ti pomogne. Preporucila bih vam da narocito obratite paznju na EU, ispitivac voli da pita i trenutna desavanja u EU. U proseku se dobijaju dva pitanja.

Kancelarisko - skraceni delovodnik( kolone), popis akata , kartice, rokovnik...

Radno- pripravnici, plate, volontiranje, vrste radnih mesta drzavnih sluzbenika ...

Ustavno- Ustav, Narodna skupstina, Predsednik Republike, Ustav SRJ, Vlada, Ustavni sud, nacela ustava...

EU- Naucite organe EU to je skoro svakom jedno od pitanja,( ili pojedinacno ili da se nabroje svi ), Investiciona banka, clanice EU, drzave koje imaju status kandidata, nadleznost EU ( iskljuciva i podeljena ), osnivacki akti EU....

Sistem drzavne uprave- Nacela na kojima se zasniva rad organa drzavne uprave, inspekcijski nadzor, Odnos Vlade i drzavne uprave, propisi koje donosi vlada, unutrasnje uredjenje organa drzavne uprave, javnost rada,propisi koje donosi Vlada ...
 
Odgovor na temu

majasd

Član broj: 301105
Poruke: 2
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit13.09.2012. u 22:02 - pre 141 meseci
Ja sam danas polagala DSI i ovako je bilo. Bilo je nas 30-tak ispitivaci su ok hoce da pomognu i da podsete ali mora da se zna onaj ko ne kaze nista pada.
Meni je najteze bilo na Evropskoj uniji zato sto ispitivac pita i neka trenutna desavanja u EU i da se povezuju stavari. Sami birate kod koga ce te prvo da polazete i tako dalje. Kod svakog po dva pitanja

drzavno uredjen: vlada, organi drzavne uprave, propisi koje donose organi drzavne uprave, inspekcijski nadzor.....pitanja postavlja iz glave

ustav: daje ceduljicu sa pitanjima......referendum. DVT, skupstina, vlada, presednik

radno: najbolji ispitivac prvo pitanje pricas sta najbolje znas. drugo meni bilo odmori i odsustva, plata, zarada, razlika izmedju plate i zarade ko isplacuje platu ko zaradu

kancelarijako: skraceni delovodnik kolone, popis akata, arhiva rokovi u okviru popisa akata, kada se arhiva predaje depou, kako se zakljucuje skraceni delovodnik

EU najteze pita sve i svasta najduze traje ispitivanje: specificnost eu kao medjunarodne organizacije, evropski savet, pravo gradjanstva eu, drzave kandidati i drzave clanice, institucije,

mada ispitivaci se menaju tako da mozda i ne bude ovaj za eu. Svima zelim mnogo srece i ucite

 
Odgovor na temu

misterx381
Student
Zrenjanin

Član broj: 234877
Poruke: 4
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit14.09.2012. u 15:27 - pre 141 meseci
Ja sam ispit polagao 11.09.2012. godine

Trudio sam se da kod ispitivača budem među prvima (prvi sam polagao kancelarijsko i radno zakonodavstvo) što se pokazalo kao veoma pametan potez.
Na početku su ispitivači raspoloženi i postavljaju samo opšta pitanja. Ako vide da znaš brzo te prekidaju i prelaze na drugogog kandidata. Moj utisak je da treba naučiti suštinu iz svakog pitanja, a detalje samo pročitati par puta i to je dovoljno.

Kancelarijsko poslovanje - Imao sam pitanje Kartoteka. Počeo sam da pričam i brzo me je prekinuo. Postavio mi je potpitanje o rednim kartonima (kako se brojevi obeležavaju) i na tome se završilo. Ispitivač je bio jedan stariji gospodin. Moj savet je da ovaj ispit prvi polažete.

Evropska unija - centralna i monetarna unija, evropska investiciona banaka. Na svako pitanje sam rekao po par rečenica i to je bilo dovoljno. Ispitivač je bila jedna mlađa gospođa.

Radno zakonodavstvo - Pitanju su bila zabrana diskriminacije i prava i dužnosti državnih službenika. Malo sam pričao ono što sam naučio, a molo iz glave.

Ustav - Lokalna samouprava i ekonomsko socijalne slobode.

Državna uprava - Pravilnik u unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mesta, upravna inspekcija.


Ispit je daleko od ispita na fakultetu, ali je svakako potrebno učiti. Dovolnjo je znati par rečenica o svakom pitanju.
 
Odgovor na temu

slobodanka1
Slobodanka Petkovic
nezaposlena
Beograd

Član broj: 307157
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit24.09.2012. u 12:31 - pre 141 meseci
Ja zavrsavam za poreze i carinu na Visoj poslovnoj...ali sam cula za taj ispit koji je potreban za rad,gde se on zavrsava i kako se mogu prijaviti za to?Hvala unapred
 
Odgovor na temu

spasenoskis
diplomirani ekonomista

Član broj: 290295
Poruke: 3
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit26.09.2012. u 18:33 - pre 141 meseci
Ćao svima.
Interesuje me koliko košta polaganje ispita.
Ne šalje me poslodavac nego bih hteo sam da se prijavim da polažem, pa da znam u startu na čemu sam.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

betta

Član broj: 303189
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit04.10.2012. u 09:49 - pre 140 meseci
Polagala DSI prošle nedelje i mogu reći da je skripta POTPUNO NEUPOTREBLJIVA čak i za preslišavanje!
Spremala sam oko dva meseca i to studiozno pa sam prošla ali sam imala i sreće sa pitanjima ito što sam ušla među prvima što je savet i vama
komisije se svake nedelje menjaju,ali generalno svi hoće da pomognu sa potpitanjima ili čak započnu rečenicu i očekuju da je završite.
najgori ispit je eu jer pita trenutna dešavanja u eu a formulacija ostalih pitanja (čiji odgovori postoje u knjizi)je takva da te lako zbuni npr.rimski ugovori,kada se prvi put spominje eu,itd.
od nas 30 položilo je 5.
puno sreće svima
 
Odgovor na temu

ZeddicuS
Astra

Član broj: 307621
Poruke: 4
*.adsl-3.sezampro.rs.



+2 Profil

icon Re: Drzavni strucni ispit09.10.2012. u 22:02 - pre 140 meseci
Polagao sam danas drzavni ispit. Zapazanja su sledeca: Od 40 ljudi prijavljenih na ispit nije htelo da izadje 17, koji su im razlozi u to ne zalazim (mozda ih je trema ili nisu spremni ili ...). Od nas 23 koji smo polagali, 4 je palo ispit, kancelarijsko i ustav. Polozio sam svih 5 ispita kao i vecina, i mogu reci da se vrte uglavnom ista ili slicna pitanja.Skripta nije dovoljna,ali dosta znaci ako se pored nje bar procita knjiga, jer u skripti su lepo izvucena konkretna nabrajanja oko nadleznosti, sto je bitno na EU i radnom. Zadrzavanje u slucaju da znate je svega 2-3 minuta, i odma vam kaze predjite na sledece pitanje, izuzev kancelarijskog i EU, gde se zadrzavate dok ne ispricate sve bitno iz tog pitanja. Ispitivanje je bilo zavrseno posle 19h, a rezultati su cekani do 20h.

Od pitanja sam imao:
Na Ustavnom:
1-Zastitnika gradjana
2-Politicka prava
Na EU:
1-Pravo EU i ugovor o stabilizaciji
2-Drzave kandidati i uslov za prijem u EU
Na radnom:
1-Preuzimanje drzavnog sluzbenika
2-Vrste radnog odnosa
Na drzavnoj upravi:
1-Sastav Vlade i o nadleznostima
2-Organi i uredjenje organa drzavne uprave
Kancelarijsko:
1-Sta je pisarnica, od cega se sastoji, koje poslove obavlja
2-Sta je kartoteka i automatska obrada podataka (i u okviru ovog pitanja potpitanje mi je bilo oznake i boje akata kod AOP za upravne i vanupravne predmete)

Primetio sam da su na kancelarijsko svi pohrlili jos na pocetku, i svi su pricali kako to treba odmah izaci, al izadjoh ga tek na samom kraju jer sam isao redom kako sam ucio po knjizi. Na posletku, nadam se da sam bar nekome pomogao time sto sam napisao svoje iskustvo sa polaganja. Ispit nije formalnost, treba da se zna, al ne mora bas sve da se navede, dakle ako ima neka podela duga, moze nesto i da se izostavi, cak sta verovatno cete na pola biti prekinuti i precicete na sledece pitanje. :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Drzavni strucni ispit

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 275707 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.