Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektronska verzija Vujaklije??

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektronska verzija Vujaklije??
(Zaključana tema (lock), by Slobodan Mišković)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 52451 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??23.11.2005. u 20:02 - pre 225 meseci
Ok, najs ako će biti progie, ali ako je neko raspoložen da napravi online sistem pretrage rado ću ustupiti bazu za javno korišćenje.
 
0

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??24.11.2005. u 09:13 - pre 225 meseci
Divno! Unapred se radujem izlasku aplikacije.
 
0

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
82.117.206.*



Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??24.11.2005. u 16:19 - pre 225 meseci
A jel vam se sviđa ovako nešto?

http://www.peeledorange.net/!/dizajn_recnika2.jpg

[Ovu poruku je menjao Igor Šalindrija dana 24.11.2005. u 17:23 GMT+1]
 
0

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.suonline.net.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??24.11.2005. u 16:56 - pre 225 meseci
@Igor Šalindrija
Svidja nego sta, mislim da je kod Vujaklije manje bitan izgled, nego je bitna funkcionalnost i brzina. Jel se moze dobiti/kupiti ta verzija ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
0

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
82.117.206.*



Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??24.11.2005. u 18:13 - pre 225 meseci
Ako se neko ponudi da napravi softver za web, imaćeš je free na netu.
 
0

6ypek
burek pekaric

Član broj: 40233
Poruke: 25
82.208.195.*



Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??21.12.2005. u 23:08 - pre 224 meseci
mislim da bi bilo dovoljno da se pojavi baza sa rečima i objašnjenjima online, a programeri među nama bi odradili i dizajn i pretrage veoma lako.. čak mislim da bi neki vid opensource-a bio idealno rešenje, pa da se napravi nešto na nacionalnom nivou.. da se ne stidimo u svetu i na internetu, kad smo već imali takve mozgove kao što je Vuk Karadžić, i da uvek kaskamo za šugavim amerima, koji čak ni svoju istoriju nemaju, a kamoli kulturu..

znam da niko nije lud da prekucava mesecima tu knjigu, ali nisam ni mislio da je za dž ostavi na netu.. možda bi stranica sa donacijama pomogla, ili obavezna registracija u prvih godinu dana (online izdanje rečnika), ili tako nešto...
 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??29.12.2005. u 18:30 - pre 224 meseci
Citat:
Igor Šalindrija: Ako se neko ponudi da napravi softver za web, imaćeš je free na netu.


Rečeno - učinjeno. Nismo još sve završili, ali može da se pogleda.
http://recnik.uzice.net/
 
0

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 01:32 - pre 224 meseci
Sjajno!

Kad će moći da se kupi verzija na CD-u?

Pozdrav,
Buum
 
0

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 03:45 - pre 224 meseci
Nece biti cd verzije.
 
0

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.pat-pool.kg.sbb.co.yu.



+190 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 08:46 - pre 224 meseci
Svaka čast na trudu i rezultatima!!!

Ipak, imam nekoliko zamerki.

Zašto samo deset rezultata pretrage???

Zašto su pojedine reči isečene i umesto ostatka reči stoji simbol "�" ????

Isti simbol se javlja i u random spisku reči koji je prikazan sa desne strane, ali kada se klikne na neku reč koja sadrži taj simbol, rečnik naravno javlja grešku. Ovo je baš baš glupo.

Zašto pojedine reči nemaju etimologiju, a kod nekih drugih je etimologija takođe skraćena i zamenjena simbolom "�"? Meni je etimologija, recimo, jako bitna stvar. Jer smatram da ne znam šta neka reč znači ako nisam pročitao o njenoj etimologiji.

Mnogo mi se sviđa minimalistički dizajn. Tako treba i da ostane.

Takođe bi bilo interesantno uraditi rečnik u Wiki verziji, pa da ljudi mogu da doprinose fondu i objašnjenjima reči.

Opet, svaka čast na onome što je urađeno i nadam se da će u budućnosti biti bolje.

(ja bih uradio activesearch, ali dobro, uradili ste ga u rekordnom roku, tako da ima još dosta prostora za poboljšanja)
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 09:08 - pre 224 meseci
Hvala na podrsci.

Recnik je u zescoj beta fazi, ali radi. Gresaka ima dosta i sve ovo sto si naveo je vec primeceno, a i ponesto vise :)

Upitnici se javljaju iz za sada neznanih razloga, koji su rezultat toga da je baza cirilicna a izgleda da PHP ponekad omane kada radi sa stringovima koji sadrze dvobajtne karaktere. Nekad se cak desi da se cela strana poremeti zbog toga. Verovatno cu naci u cemu je problem.

Deset rezultata pretrage je, mislim, dovoljno. IPak je ovopretraga u kojoj ukucas rec koja te zanima pa vidis njeno objasnjenje, a ako dobijes deset reci koje u korenu imaju trazenu rec, to je smao plus. Ako ih ima vise, dodas koje slovo u kljuc da suizs pretragu.
Ogranicenje je uvedeno pre svega zbog ogranicavanja leecher-a. Igor je ipak potrosio neko vrme da tu bazu satavi i ne bi bilo ok da sad neko to tek tako prekopira. Kome je potrebna cela baza neka se obrati Igoru, mada mislim da se on izjasnio pod kojim uslovima je daje.

Sto se tice etimologije, to ce Igor verovatno moci da odgovori. Ja sam se sa bazom petljao samo u toliko da je prebacim u drugi oblik. Moguce je da se u tom postupku nesto zagubio jer sam primetio da za neke prebacivanje nije proslo kako treba (opet, pretpsotavljam zbog dvobajtnih cirilicnih znakova).

I ja mislim da je minimalisticki dizajn najpogodniji za ovakvu vrstu apliakcije.

U planu je i opcija da posetioci mogu da dopunjavaju i popravljaju recnik, ali ne verujem da ce to biti u WiKi fazonu. To je ipak nesto sto cemo praviti tek kada ispeglamo ovaj deo za pretragu, posto Igor ima vise ideja koje treba realizovati da bi pretraga mogla da bude jos prakticnija a i interfejs treba doterati.

Za ActiveSearch daj neki primer da vidimo na sta mislis.

Ocekujte da ce dalji rad na recniku ici dosta sporije. Ovo je uradjeno na brzinu kako bi recnik postao dostupan, kakav-takav. Kako obaveze budu dozvoljavale, radice se na njemu i dalje.
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 09:08 - pre 224 meseci
Citat:
broker: Rečeno - učinjeno. Nismo još sve završili, ali može da se pogleda.
http://recnik.uzice.net/

Šta mislite o ideji da otvorite source? Možda bi se više ljudi uključilo u razvoj.
 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 09:23 - pre 224 meseci
Moguce je, ali aplikacija je zaista vrlo jednostavna i nema tu nesto mnogo koda. Moguce je da tako nesto uradimo kada zaokruzimo celinu i stvar dobije neki konacan oblik na kome moze da radi vise ljudi. Za sada je ovo sve ipak samo par sati kodiranja.

Ako ima neko ozbiljno zainteresovan da ucestvuje u razvoju nek se javi ovde. Platforma je PHP i MySQL. Ja cu ovih dana probati da sa Igorom osmislim neku listu stvari koje treba uraditi, a za koje treba prvo smisliti resenja, a tu bi svakako mogli da pomognu ljudi koji imaju iskustva sa ovakvim aplikacijama.
 
0

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.pat-pool.kg.sbb.co.yu.



+190 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 10:04 - pre 224 meseci
Citat:
broker: Hvala na podrsci.

Recnik je u zescoj beta fazi, ali radi. Gresaka ima dosta i sve ovo sto si naveo je vec primeceno, a i ponesto vise :)

Upitnici se javljaju iz za sada neznanih razloga, koji su rezultat toga da je baza cirilicna a izgleda da PHP ponekad omane kada radi sa stringovima koji sadrze dvobajtne karaktere. Nekad se cak desi da se cela strana poremeti zbog toga. Verovatno cu naci u cemu je problem.


Ok, super


Citat:
broker
Deset rezultata pretrage je, mislim, dovoljno. IPak je ovopretraga u kojoj ukucas rec koja te zanima pa vidis njeno objasnjenje, a ako dobijes deset reci koje u korenu imaju trazenu rec, to je smao plus. Ako ih ima vise, dodas koje slovo u kljuc da suizs pretragu.
Ogranicenje je uvedeno pre svega zbog ogranicavanja leecher-a. Igor je ipak potrosio neko vrme da tu bazu satavi i ne bi bilo ok da sad neko to tek tako prekopira. Kome je potrebna cela baza neka se obrati Igoru, mada mislim da se on izjasnio pod kojim uslovima je daje.


Kapiram, poštujem! Ja sam probao da tražim "hiper", pa sam očekivao da dobijem sve reči sa tim prefiksom. I tu sam naleteo na to.

Citat:
broker
Sto se tice etimologije, to ce Igor verovatno moci da odgovori. Ja sam se sa bazom petljao samo u toliko da je prebacim u drugi oblik. Moguce je da se u tom postupku nesto zagubio jer sam primetio da za neke prebacivanje nije proslo kako treba (opet, pretpsotavljam zbog dvobajtnih cirilicnih znakova).


Baš šteta, ali verujem da ćete moći da uspešno prebacite bazu kada ukapirate zašto MySQL zeza sa dvobajtnim znakovima. U etimologiji reči (ako je korektno prekucan Vujaklijin rečnik, a nadam se da jeste) imaš dosta reči grčkog porekla koje su date u grčkom alfabetu, tako da ako imate problema sa ćirilicom, imaćete ih takođe i sa grčkim alfabetom.

Citat:
broker
Za ActiveSearch daj neki primer da vidimo na sta mislis.


Mislio sam na foru tipa Google Suggest:
http://www.google.com/webhp?complete=1

Znači počinješ da kucaš reč u input boxu i Google sam sužava pretragu i nudi solucije pretrage.

U stvari mislim da je termin LiveSearch. To je, dakle, Ajax fazon. Ja sam malo eksperimentisao sa Ajaxom (eksperimentisao nije dobra reč, imam komercijalan projekat koji koristi Ajax), pa mogu da pomognem ako treba.

Citat:
broker
Ocekujte da ce dalji rad na recniku ici dosta sporije. Ovo je uradjeno na brzinu kako bi recnik postao dostupan, kakav-takav. Kako obaveze budu dozvoljavale, radice se na njemu i dalje.


Ok, kao što rekoh, ja sam takođe spreman da ponudim pomoć. Ja sam pisao e-mail Igoru Šalindriji kada je ono prvo ponudio da se radi na ovom projektu, ali nije mi odgovorio. Pisao sam mu preko ES-a tako da je moguće da mu je stari e-mail u profilu.

Samo napred, momci!
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
0

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.pat-pool.kg.sbb.co.yu.



+190 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 10:07 - pre 224 meseci
E sad se setih, naleteo sam na pogrešan unos u bazi.

Reč je "favoritkilja", a treba, naravno, "favoritkinja"



[Ovu poruku je menjao mist dana 30.12.2005. u 11:08 GMT+1]
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 10:52 - pre 224 meseci
Ja sam takođe raspoložen za kodiranje ovakvog neprofitnog projekta (da li sam dobro ukapirao da je cela stvar pro bono?). Takođe mislim da treba usvojiti neku licencu kako bi se osiguralo da će takav i ostati.
Ne bi bilo loše kad bi se u projekat uključio i neki veb dizajner, u pitanju je jedna stranica i bilo bi jako dobro da se uradi besprekorno.
 
0

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.lstm.uni-erlangen.de.



+27 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 12:34 - pre 224 meseci
Citat:
broker:
Upitnici se javljaju iz za sada neznanih razloga, koji su rezultat toga da je baza cirilicna a izgleda da PHP ponekad omane kada radi sa stringovima koji sadrze dvobajtne karaktere.

Sve reči koje vidim sa upitnicima, imaju taj upitnik umesto poslednjeg slova. Takođe, sve su dugačke 26 bajtova (ne znakova), i upitnik je verovatno prvi UTF-8 bajt zadnjeg slova, dok drugi fali. Tj. kao da postoji neko ograničenje od 25 bajtova po reči. Isto stanje je i sa poreklom.
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 12:38 - pre 224 meseci
Takođe, duže odrednice su isečene:

http://recnik.uzice.net/?searc...%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8%20%D1%80
 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 18:25 - pre 224 meseci
Mislim da je problem sa upitnicima resen. Naime, ja sam u tabeli predvideo odredjen broj znakova u polju za rec, ali sam zaboravio da cirilica zauzima dvostruko vise bajtova nego sto ima znakova. Stvar se sredila kada sam prosirio polja u tabeli.

Ajax bi smo mogli da primenio kao dodatak. Ja inace nisam neki ljubitelj dzidza, ali ovo deluje kao korisna opcija.

Ste se tice gresaka u bazi, ima ih i to ne malo. Mislim da je ovo nastalo "prekucavanjem" na skeneru, posto mi greske lice da su posledica OCR-a. Ostaje na Igoru da potvrdi :)

Sto se tice statusa projekta, Igor i ja smo razmenili neka misljenja i ono sto je vec sada sigurno to je da smo oba 100% okrenuti ideji da sve to bude slobodno za koriscenje a da se na projektu radi volonterski. Iz toga sledi da ce sama apliakcija biti u nekoj od slobodnih licenci.

No, ipak neka saceka da nas dvojica uoblicimo celu zamisao posto ima raznih ideja.

Na grafickom izgledu Igor vec radi, nadam se da cete uskro recnik videti u boljem ruhu. Ja sam ovo sto sad vidite samo nabacao samo utoliko da radi posao.

Nego kad smo vec kod aplikacije, ima li ko kakva pozitivna iskustva u latinicnoj pretrazi nad cirilicnom bazom. Ja sam sad to resio na primitivan nacin: u tabeli drzim paralelno cirilican i latinican zapis reci, a svaki put upit za pretragu konvertujem u latinicu i ptretrazujem po latinicnoj verziji. Sto je najgore, ne pada mi na pamet neko bolje resenje.
 
0

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??30.12.2005. u 20:07 - pre 224 meseci
Tema se nastavlja na sledećem linku:

http://www.elitesecurity.org/tema/152782/0#997145
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektronska verzija Vujaklije??
(Zaključana tema (lock), by Slobodan Mišković)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 52451 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.