Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zvucnici i zvucne kutije

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Zvucnici i zvucne kutije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47476 | Odgovora: 148 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zx16

Član broj: 270433
Poruke: 124
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+8 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije20.10.2010. u 14:43 - pre 165 meseci
To što ti piše na pojačalu je snaga koju vuče iz mreže a ne snaga izlaznog stepena. Po oznaci pojačala, to je pojačalo 2x30w. Sa manjim dvosistemskim kutijama to treba da bude pristojno. SAL zvučnici su kinezi ali drugo se i neda naći za male pare. Moj savet je da potraćiš neke starije, dobro očuvane kutije iz vremena kada su se pravili pravi zvučnici od čistog ferita a ne ove prevare koje posle par godina izgube fluks i zvučnici, odnosno, Kalem izgori.
Pravljenje pojačala ti ne preporučujem jer zahteva iskustvo. To ti kažem jer se time bavim 30 godina pa ne pričam bez veze. Šteta što nema više niških zvučnika, bili su majka za samogradnju....
Ja sam tako počinjao davno, davno a onda sam skupio pare i kupio BOSE koje slušam više od 20 godina i slušaću ih do kraja.
 
Odgovor na temu

BOBANT94
BEOGRAD

Član broj: 271055
Poruke: 32
*.cpe.vektor.net.



+13 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije20.10.2010. u 15:42 - pre 165 meseci
Ima li slika ovog pojacala >> STANDARD << ????(Da je neko uradio pa da okaci sliku da vidim kako izgleda)
 
Odgovor na temu

old_company_83
nezaposlen

Član broj: 268856
Poruke: 95
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije20.10.2010. u 15:45 - pre 165 meseci
Za mene je potpuni uspeh ako SAL zvucnici budu radili 2 godine. Biram SAL zvucnike jer su jeftini a mogu da traju koju godinu a meni je prva kutija i postoji mnogo prostora za greske. Znaci navedene zvucnike SBX2530, SBX1320 x2, i neki visokotonac. Od samogradnje pojacala sam odustao u startu. Cekam jos koji dan da vidim da li cu naci neko kompaktnije pojacalo ovo moje je pola sa pola metra debljine cirka 10cm.

Kako ide oko skretnica sta bi tom pitanju trebalo da se uradi???
Znam coveka za koga mislim da ce sa zadovoljstvom prihatiti posao izrade skretnica. Ali sta mi treba??? Ili da se ipak okrenem kupovini gotove???

Negde sam nacuo da pojacalo moze samo da razdvoji zvucne talase??? misim da ovo nije tacno al nista ne gubim ako proverim
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije20.10.2010. u 17:01 - pre 165 meseci
Citat:
zx16: SAL zvučnici su kinezi ali drugo se i neda naći za male pare. Moj savet je da potraćiš neke starije, dobro očuvane kutije iz vremena kada su se pravili pravi zvučnici od čistog ferita a ne ove prevare koje posle par godina izgube fluks i zvučnici, odnosno, Kalem izgori..


Ne kažem da sal nisu kinezi i da su nešto mnogo kvalitetni ali 4 sal kutije od 160-170W (bas valjda od 300mm i visokotonac ili piezo horna) ozvučavaju kafić i svakog vikenda su navijeni sa oko 90-100W i rade oko 5god što je i sasvim zadovoljavajuće naspram ceni, bar po meni.

Citat:
BOBANT94: Ima li slika ovog pojacala >> STANDARD << ????(Da je neko uradio pa da okaci sliku da vidim kako izgleda)


Šta je s tobom pa u svakoj temi pitaš za istu stvar?! Napravi ti pa pokaži sliku...




Aca 93
 
Odgovor na temu

BOBANT94
BEOGRAD

Član broj: 271055
Poruke: 32
*.cpe.vektor.net.



+13 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije20.10.2010. u 17:26 - pre 165 meseci
"Šta je s tobom pa u svakoj temi pitaš za istu stvar?! Napravi ti pa pokaži sliku..."
Pa pitam na 2 mesta kada niko nece da odg..Zelim da napravim ovo pojacalo(Ne sada ali planiram) i hocu da vidim kako bi to trebalo da izglea posto ja kolko tolko znam sta pise na onim semama, ali ipak da vidim i kako to izgleda u stvarnosti..
>>Usput da li bi STANDARD pojacalo moglo na SAL HS 16R (SBX 1620+DF12 = kao 80/60W)
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije20.10.2010. u 18:00 - pre 165 meseci
Šta je s tobom pa u svakoj temi pitaš za istu stvar?! Napravi ti pa pokaži sliku...[/quote]

Zna se da je pogresio i da njegov sistem nije u duhu ovog foruma ali nemoj tako,vidi koliko poruka ima-pa toliko ima i ''forumaskih'' iskustava. Pokusaj lepo da ga uputis u uopstena pravila ponasanja ovde a ako i dalje nastavi ignorisi ga. Niko se jos nije naucen rodio. BOBANT ,niko ti jos nije odgovorio,ne ide to uvek tako brzo. Procitao sam pitanje tvoje teme i jednim delom ja cu ti odgovoriti kad dodjem kuci. ...
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije20.10.2010. u 18:07 - pre 165 meseci
Citat:
BOBANT94: >>Usput da li bi STANDARD pojacalo moglo na SAL HS 16R (SBX 1620+DF12 = kao 80/60W)


Ne čitaš, standard je valjda 60W a ti hoćeš da staviš 60-watnu zv. kutiju a u mom predhodnom postu piše da je po fabričkim specifikacijama pojačalo treba da bude slabije min. 30-50%. Može i slabiji zvučnik ali trebaš da paziš koliko pojačavaš...

Aca 93
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.upc-g.chello.nl.



+27 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije20.10.2010. u 19:05 - pre 165 meseci
"Ufff momci,i ja sam amater u ovome ali treba i vi dosta da poradite na vasem znanju.
Tacno nije bitna velicina ,vec tehnika..haha,jel tako...
Problem kod avucnika velikih dimenzija to sto ne mogu toliko visoko svirati da bih ih zatim pokrivao visokotonac,znaci uz SBX2530 bi morao da ide i srednjotonac na pr.SBX1620 ili 1320, i jedan visokotonac."

@Pigoza

To je poznato, ovaj 2530 je u mom slucaju bio secen prilicno visoko da se nadomesti nedostatak mid zvucnika.
I nije to tako katastrofalno izaslo na kraju. Kasnije su preinaceni u trosistemce. Sve je to bio mali experiment.

JA sam preporucio pre par postova nesto izuzetno jeftino i solidno al...

pozzz
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 09:02 - pre 165 meseci
Stvarno mi nije jasna kutija,jel to pravis centralni zvucnik?
Znaci za vernu stereo reprodukciju ili ti Hi-Fi neophodan ti je stereo sistem ili dve zvucne kutije,jedna za levi a druga za desni kanal.Sem toga kutije se trebaju pravilno razmestiti u sobi,znaci voma je bitno koliko ce leva i desna zvucna kutija biti udaljena jedna od druge, a to zavisi i od udaljenosti slusaoca od tih kutija.Takodje je bitno koliko su te kutije udaljene od zida...itd itd ima puno toga na netu.
Znaci moras praviti dve zvucne kutije,ne razumem zasto dva srednjotonca a jedan bas?
Jesi li dobio katalog od Toma iz Krusevca?

Pod 4 ili Cenovnik ti je za zvucnike koje ima Tomo,to je deo izbora,pogledaj.
Pozz!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

old_company_83
nezaposlen

Član broj: 268856
Poruke: 95
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 13:30 - pre 165 meseci
Citat:
Pigoza: Stvarno mi nije jasna kutija,jel to pravis centralni zvucnik?
Znaci za vernu stereo reprodukciju ili ti Hi-Fi neophodan ti je stereo sistem ili dve zvucne kutije,jedna za levi a druga za desni kanal.Sem toga kutije se trebaju pravilno razmestiti u sobi,znaci voma je bitno koliko ce leva i desna zvucna kutija biti udaljena jedna od druge, a to zavisi i od udaljenosti slusaoca od tih kutija.Takodje je bitno koliko su te kutije udaljene od zida...itd itd ima puno toga na netu.
Znaci moras praviti dve zvucne kutije,ne razumem zasto dva srednjotonca a jedan bas?
Jesi li dobio katalog od Toma iz Krusevca?

Pod 4 ili Cenovnik ti je za zvucnike koje ima Tomo,to je deo izbora,pogledaj.
Pozz!


Da, pravim centarlni zvucnik, znaci u sredini neki oveci bass i okolo srednjotonci, visokotonci, tako sam ga zamislio. Cenovnik jos nisam dobio ali sad mi je jasno zasto, u ovom cenovniku koji si mi dao napisana je druga mail adresa, poslao sam novi mail, cekam odgovor. Jos nesto oko ovog cenovnika, zapali mi za oko ovi Westra zvucnici. Jeftini, a cujem dobri za samogradnju. Mada jos uvek me nekako vuce SAL . . .

 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1849



+67 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 15:44 - pre 165 meseci
Imao sam Westra visoki. Otisao je brzo.!



Mnogo ste napisali dok nisam bio tu...


Kupi slobodno SAL zvucnike. Gledaj da imaju bar neku osetljivost i da idu sto nize. Membrana neka bude i 30cm nije problem, svakako ce dobro doci.!

Zasto ne napravis kutiju za bas i onda jos dve kutije sa srednjim i visokim. Da sve to bude u ravni, iste sirine i dubine pa ih samo naredjas kako ti treba a kad ti tako vise ne odgovara samo razmestis kutije i imas klasican 2.1 sistem koji mozes kasnije i prodati.

Evo imas u prilogu kako sam ja to zamislio, reci mi dimenzije te "kutije", kolika treba da bude.?



Pozdrav.!


Ackopk.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

old_company_83
nezaposlen

Član broj: 268856
Poruke: 95
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 17:14 - pre 165 meseci
Citat:
ackopk: Imao sam Westra visoki. Otisao je brzo.! :(



Mnogo ste napisali dok nisam bio tu...


Kupi slobodno SAL zvucnike. Gledaj da imaju bar neku osetljivost i da idu sto nize. Membrana neka bude i 30cm nije problem, svakako ce dobro doci.!

Zasto ne napravis kutiju za bas i onda jos dve kutije sa srednjim i visokim. Da sve to bude u ravni, iste sirine i dubine pa ih samo naredjas kako ti treba a kad ti tako vise ne odgovara samo razmestis kutije i imas klasican 2.1 sistem koji mozes kasnije i prodati.

Evo imas u prilogu kako sam ja to zamislio, reci mi dimenzije te "kutije", kolika treba da bude.?



Pozdrav.!


Ackopk.



Odlicna ideja!!! Usvaja se!!! Kutija??? Sve tri kutije zajedna da ne budu duze od 130cm, visina nije bitna, a sad dubina je problem. Te kutije bi stajale odmah do zida da li to njima smeta??? Daj mi neku minimum dubinu koja moze da se stavi.

Gotovo, odlucio sam se za SAL drajvere!!! E sad koje tacno drajvere da uzmem???
Reci sta mislis o ovome: bass http://www.elementa.rs/proizvo...2&nivo3=122&nivo4=1224 SBX3040
srednji SBX1320
visoke reci neke . . .
Da li ovo valja ima li nedostataka???
Kad je rec o skretnicama sta da radim? da je sam izradim ili porucujem. 100 posto sam siguran uz tacan nacrt i spisak stvari koje mi trebaju zatvorenih ociju mogu da uradim skretnicu, tacnije imam jednog coveka koji to moze. Kabal??? procitao sam da on daje dosta kvaliteta zvuku, kakav kabal mi treba??? Od kucista do mesta gde treba da stoje zvucnici ima tesko metar vazdusne linije. Mala je razdaljina pa mozda kabal nije bitan . . .




Pozdrav
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1849



+67 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 17:46 - pre 165 meseci
Visina u ovom slucaju je duzina. Znaci 130cm. Ostalo moramo da pravimo prema proracunu pa kako ispadne. U stvari sirina kutije ce biti odredjena velicinom bassa. Znaci sigurno nesto vise od 30cm.

Ako si se odlucio za ovaj bass reci mi da proracunam neku kutiju za njega. Dal ce biti bas-reflex kao na slici ili kompresiona videcemo po parametrima. Dok sam kucao post nasao sam parametre.

Osetljivost srenjeg je mnogo mala.

Srednji 750din + visoki 500din = 1250din.!!! Za taj novac potrazi zvucnik za auto, pa njega da izrezemo na nekih 150hz ili 240hz, zavisno od toga koliko da ide bass.!?! Ima da svira sigurno bolje. Ili da bass pustimo full i dodamo samo visoke ali onda cela kutija gubi smisao.!


Auto zvucnici.?? Sta o tome misle ostali clanovi.? Meni izgleda ok. A.?


Po meni bass je dobar. Ide dosta nisko (28Hz) a ima dovoljno snage.



Sto se tice skretnica videcemo sa ostalim clanovima, zavisi kako i sta rezemo.


Kabal.... kabal ces kupiti u najblizoj prodavnici. Obican dvozilni 2x1.5 ili bolje 2x2mm. Oko 30-40din metar.


Idem da pogledam nesto ako mogu da uradim.



Pozdrav.!

Ackopk.



 
Odgovor na temu

old_company_83
nezaposlen

Član broj: 268856
Poruke: 95
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 18:09 - pre 165 meseci
Imao sam ponudu za auto zvucnike sa sve nekim providnim plasticnim kutijama ali nisam hteo.

Sta mislis o ovim srednjotoncima http://www.elementa.rs/proizvo...2&nivo3=123&nivo4=1231
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1849



+67 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 18:21 - pre 165 meseci
Ma ne te sa providnim kutijama... To su kao neki wooferi...


One elise.... Znas na sta mislim.? Obicni zvucnici za auto.!


Kao sto sam rekao... mala osetljivost. Auto zvucnici su po meni ok za ovo.!??


Pozdrav.!


Ackopk.
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1849



+67 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 18:32 - pre 165 meseci
Pogledaj ovde ako te nesto zanima:



http://www.tehnomanija.rs/katalog/auto-zvucnici



 
Odgovor na temu

old_company_83
nezaposlen

Član broj: 268856
Poruke: 95
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 18:41 - pre 165 meseci
Znaci trazim jednosistemski zvucnik za auto koji ce posluziti kao srednjotonac???
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1849



+67 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 18:44 - pre 165 meseci
Ne.


Trazi dvo-sistemski koji ce posluziti kao srednj i visoki. Bas mu rezemo.


Pozdrav.!


Ackopk.
 
Odgovor na temu

old_company_83
nezaposlen

Član broj: 268856
Poruke: 95
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 18:48 - pre 165 meseci
OK, trazim

Sta mislis sta se bolje cuje da ubacim visokotonce i jednosistemske za auto ili kako ti kazes dvosistemske

ja misim da je ovo prvo bolje i lepse ali cenim tvoje misljenje

pozdrav
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1849



+67 Profil

icon Re: Zvucnici i zvucne kutije21.10.2010. u 19:12 - pre 165 meseci
Mozda ali treba jos novca da izdvojis.! A to je nepotrebno... bar po meni...


Ja ti govorim kao da radim za mene. Znaci sto necu da ubacim kod mene necu ni tebi da pricam.



Pozdrav.!

Ackopk.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Zvucnici i zvucne kutije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47476 | Odgovora: 148 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.