Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran

elitemadzone.org :: MadZone :: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 19928 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 00:29 - pre 170 meseci
Citat:
Upravo suprotno, bez odgovarajuce kazne, proizvodi ce biti sve losiji jer to maksimizuje profit...

Netačno. To se dešava kada imaš ljude koji nemaju trunke odgovornosti prema sebi i onome što kupuju. Zašto ? Zato što su svesni da roba ne može da dođe u rafove, a da je neko nije prekontrolisao, te ako se ispostavi da ta roba ima neku falinku, njemu još bolje, jer će moći nekoga da tuži i naplati masnu odštetu. Dakle, isplati mu se u svakom slučaju. Ako se desi da je roba ispravna, super, prošao je dobro za male pare. Ako se desi da roba ima falinku, super, moći će da tuži nekog i opet zaradi pare. Međutim, u sistemu gde je on sam odgovoran za ono što kupuje i posledice toga, niko normalan neće gledati da kupuje najjeftiniju robu, nego će gledati onu sa sertifikatom. Jeste, to znači i veću cenu, ali i mnogo bolji kvalitet. Samim tim, niko neće moći da maksimizira profit time što će smanjivati kvalitet, jer time neće dobiti sertifikat, pa će samim tim ubrzo i propasti, jer niko normalan neće kupovati njegove proizvode.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 00:35 - pre 170 meseci
Citat:
I onda udje baba koja ne zna da pishe kako treba, a ne kako izgleda sertifikat... popije tu rakiju i oslepi... cool. Mada, vasa logika se i zasniva na tome da "nesposobni" treba da umru, ili oslepe, zato sto su nesposobni...


pa ta baba je i nepismena jer je ceo zivot stiti drzava... da je proustena sama sebi ne bi bilo tako... vidis u najveim selendrama oni za sve cekaju na drzavu, a recimo ako drzava nije iz nekog razloga otvorila skolu u istom onda ona zna sta je najblje za njih oni nece sami da se trude da se opismene...

bravo, nesposobni i treba da umru jer usporavaju razvoj civilizacije.
Drzava i postoji zbog te hipoteticke bbe, u smislu ko ce nju da stiti i poziva MORAL u pomoc koji je najvece oruzje demagogije zvane SOCIJALNA PRAVDA.

Citat:
Mozda neko "sposobniji" treba da dodje, opali ti samarcinu i izbaci iz tvoje gajbe... ipak, on ima kvalitete koje ti nemas, recimo lud je, hrabar, jak i bezobrazan... to sto ti imas vishe mozga od njega u tom slucaju ne znaci nista.


satri dobri argument vladajuce klase se uvek svdi na isto - ko ce da te stiti kad nas nema

Citat:
Sistem postoji kao drustveno prihvacen splet zakona i nacina ponasanja, a u cilju boljitka i napredovanja celokupnog drustva...


ne vec kao na,etnut splet zakona u cilju eskploatacije naroda od strane birokratske klase a kao rezultat imamo USPORENJE RAZVOJA

Citat:
@Anakin: potencijalna kazna definishe minimum koji je prihvatljiv, da bi nesto u opste moglo da se prodaje... sve iznad toga je dozvoljena i potrebna konkurencija.


isto kao i minimalna plata... koja je tu da ucini dobro narodu (pogotovu siromasnima a ide direktno protiv njih) a u stvari postoji da bi punila birokratski aparat potencijalnim nepostovanjima zakona i da bi birokratski aparat imao zasta da postoji... zato postoje regulacije..
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.40.*



+744 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 00:39 - pre 170 meseci
Pa recimo, neko ce da ti proda stan u zgadi, u koji je stavio najjeftiniji lift - jer nije za njega licno... a posto ne postoji kazna za tako nesto, a sertifikat ga nije interesovao... ljudi ce ga koristiti jer recimo neki nemaju izbora (stari su na primer, i nemogu peske na 10 sprat). I onda se lift jednog lepog dana odvali i ubije ljude...

Ili baja izdaje stan, i treba mu klima da bi imao vecu cenu najamnine, a nema dovoljno para da kupi dobar model. Naravno, kupi najjeftiniju... cisto da "hladi", s' idejom da posle par meseci kad mu stignu prve pare i kad klima crkne, zameni boljom. Posto je klima smece, spoljna jedinica se odvali i padne ti na glavu... jbg. sto si hodao ispod klime koja nema sertifikat...

Svaka roba, pa i ona najloshija ima svog kupca, inace je niko nebi proizvodio. Minimum kvaliteta mora da postoji, upravo iz razloga sto u realnom zivotu ne mozes za svaku stvar da trazis sertifikat... neki nivo kvaliteta mora da postoji i da se odrzava, sprovodi na silu.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 00:42 - pre 170 meseci
Citat:
I onda udje baba koja ne zna da pishe kako treba, a ne kako izgleda sertifikat... popije tu rakiju i oslepi... cool. Mada, vasa logika se i zasniva na tome da "nesposobni" treba da umru, ili oslepe, zato sto su nesposobni...

A šta ako ta ista baba sedne u auto i pošto ne zna kako izgleda saobraćajni znak STOP, uzme pa se zaleti, cool. Mada tvoja logika se zasniva na tome da "nesposobni" treba da učestvuju u saobraćaju, pa sad ako nekoga i ubiju, bože moj.
Citat:
Mozda neko "sposobniji" treba da dodje, opali ti samarcinu i izbaci iz tvoje gajbe... ipak, on ima kvalitete koje ti nemas, recimo lud je, hrabar, jak i bezobrazan... to sto ti imas vishe mozga od njega u tom slucaju ne znaci nista.

Ne bi došao kada bi nakinu bilo omogućeno da drži napunjeno oružije u kući koje može slobodno da upotrebi čim mu neko pređe prag bez dozvole. Mislim, nije baš da bi se neko tako olako usudio da otima gajbe, ako ne zna šta ga čeka iza vrata. No, na stranu to. Ne možeš da porediš slobodu u izboru proizvoda, sa slobodom otimanja nečijeg stana. Ovo prvo biraš svojom voljom i ne ugrožavaš nikoga, dok ovim drugim ipak otimaš nekome nešto protiv njegove volje.
Citat:
Sistem postoji kao drustveno prihvacen splet zakona i nacina ponasanja, a u cilju boljitka i napredovanja celokupnog drustva... bez tih propisa vratili bi se na nivo srednjeg veka, plemena, otimacine...

U poslednjih nekoliko hiljada godina ljudske istorije, najveći otimači su bile upravo države i kojekakve verske zajednice i razni drugi moralno-superiorni kolektivi. Tako da, moglo bi se i bez njihovih propisa koji sprečavaju otimačinu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 00:43 - pre 170 meseci
Citat:
Anakine upisi neku ekonomiju, nesto slicno, ili pocni vec jednom da citas free literaturu na net-u o ekonomiji ako vec to volis. Pojma ti nemas o ekonomiji & kazem ti to kao prijatelj. Mnogo *enjas za 1 Mbit ADSL-a mesecno, kako te ne mrzi vise.


pa nisu samo kejnzijanci ekonomisti... vecita pretpostavka neekonomski obrazovanih je da bez regulacije nema govora o ekonomiji, a da ilbertarijanci samo kenjJJaju u prazno o anarhizmu... a istina je da se ekonomija upravo bavi slobodnim trzistem a regulaciju drzave uzima u razmatranje amo kao SPOLJNJI FAKTOR.

ako mislite da slobodno trziste ne valja pogledajte malo rezultate planske privrede koji su vam ispred nosa...
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.40.*



+744 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 00:47 - pre 170 meseci
Ja imam osecaj da vi sve gledate kroz perspektivu ove raspale zemlje, gde nista ne funkcionishe, i gde te drzava na svakom koraku svojom nesposobnoscu i otimacinom gusi. Drzave su nastale sa idejom da se stvori boljitak za njene stanovike... ja pricam o uredjenim zemljama, gde se znaju pravila, i gde sistem funkcionishe... ne pricam o Srbiji...

 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 00:49 - pre 170 meseci
Citat:
Pa recimo, neko ce da ti proda stan u zgadi, u koji je stavio najjeftiniji lift - jer nije za njega licno... a posto ne postoji kazna za tako nesto, a sertifikat ga nije interesovao... ljudi ce ga koristiti jer recimo neki nemaju izbora (stari su na primer, i nemogu peske na 10 sprat). I onda se lift jednog lepog dana odvali i ubije ljude...


niko tebe ne tera da kupis taj stan, a verujem da ces pogledati u kakvom je stanju zgrada i lift i sve ostalo i da ce ti i cena dati odredjene informacije... to ce se pre desiti sada jer ce drzava da garantuje da sve mora biti kako treba, i ti ces potencijalni rizik izbaciti iz cene jer ti tata garantuje/ ovako kada ti niko nista ne garantuje RIZIK ce ti biti kljucni u izboru proizvoda.

Citat:
Svaka roba, pa i ona najloshija ima svog kupca, inace je niko nebi proizvodio.


pa nravno, dok je ovaca bice i sisanja istih. i sta sada drzavica treba da brine o njima da ih oduci o odgovornosti za sebe same sve u culju opravdanja postojanja drzave a kao rezultat cemo imati vise stete nego sto smo imali, a da ne govorim da koristi nema.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 00:52 - pre 170 meseci
Citat:
Drzave su nastale sa idejom da se stvori boljitak za njene stanovike...


ne, drzave su nastale da se stvori boljitak vladajuce klase pod izgovorom boljitka naroda a sve na stetu naroda. Mislim pred svake izbore mozes videti kako se drzava opravdava zasto postoji a posle izbora zasto postoji... a pravi darvinizam je upravo u drzavnom sistemu - ko je pametniji bice drzavbni izaslanik - tj politicar.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 00:57 - pre 170 meseci
Citat:
Pa recimo, neko ce da ti proda stan u zgadi, u koji je stavio najjeftiniji lift - jer nije za njega licno... a posto ne postoji kazna za tako nesto, a sertifikat ga nije interesovao... ljudi ce ga koristiti jer recimo neki nemaju izbora (stari su na primer, i nemogu peske na 10 sprat). I onda se lift jednog lepog dana odvali i ubije ljude...

Ili baja izdaje stan, i treba mu klima da bi imao vecu cenu najamnine, a nema dovoljno para da kupi dobar model. Naravno, kupi najjeftiniju... cisto da "hladi", s' idejom da posle par meseci kad mu stignu prve pare i kad klima crkne, zameni boljom. Posto je klima smece, spoljna jedinica se odvali i padne ti na glavu... jbg. sto si hodao ispod klime koja nema sertifikat...

Eto, vidi se da razmišljaš kao prosečan leming. A zar nećeš ti kad kupuješ stan da se zapitaš zašto lift nema sertifikat, zašto prozor nema sertifikat, zašto klima nema sertifikat, zašto wc šolja nema sertifikat, zašto strujna instalacija nema sertifikat ? I hoćeš li onda kupiti taj stan ? Pa možda i hoćeš, ali onda prihvataš da može da se desi da te sutra opauči struja kad pokušaš da uštekaš lampu ili da ti pukne wc šolja dok mirno čitaš novine. Upravo o toj odgovornosti se radi... ako si normalan, preuzećeš odgovornost za sebe i svoju porodicu, i bežaćeš od tog stana kao đavo od krsta, kao i svaki drugi normalan čovek, a taj prodavac stanova će onda ili pobacati sve to smeće i nabaviti sertifikovani nameštaj ili će vrlo brzo ostati bez posla.
Citat:
Svaka roba, pa i ona najloshija ima svog kupca, inace je niko nebi proizvodio. Minimum kvaliteta mora da postoji, upravo iz razloga sto u realnom zivotu ne mozes za svaku stvar da trazis sertifikat... neki nivo kvaliteta mora da postoji i da se odrzava, sprovodi na silu.

A šta je problem sa sertifikatima. Oni i danas postoje, ali je problem u tome što sve to mora da prođe kroz državne ruke, pa to traje, traje, traje... jer jednostavno državu baš briga kada će čiji proizvod doći na tržište, jer njoj ni iz džepa, ni u džep, umesto da postoje privatne firme koje to rade, koje imaju svu potrebnu opremu i rade to najbrže moguće, jer im se ne isplati da odugovlače i tako gube klijente i profit. A uz to, manja je šansa da pogreše jer im to direktno utiče na poslovanje, a kako greška utiče na državu ? Skoro pa nikako.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 01:03 - pre 170 meseci
Citat:
a verujem da ces pogledati u kakvom je stanju zgrada i lift i sve ostalo i da ce ti i cena dati odredjene informacije...

E na ovakve svari sam mislio kada sam rekao da preteruješ :) Ne može prosečan čovek samo na osnovu cene da odluči, jer se cena može veštački naduvati, niti svaki čovek može da se razume i u liftove i u građevinu i u marke klima uređaja i u prehrambene proizvode, pa da na prvi pogled ustanovi da nešto nije u redu. Neka regulacija ipak mora da postoji, recimo u vidu tih sertifikata. Ja samo kažem da ta regulacija ne treba da bude sprovedena od strane spore, neefikasne i nepouzdane države, kojoj takve stvari ne znače ništa, niti će im se obiti o glavu ako pogreše, već to treba da rade privatne firme kojima se sporost, neefikasnot i pogrešna procena itekako može obiti o glavu, tako što će to nepovoljno uticati na njen profit.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 01:04 - pre 170 meseci
Sve sami nebruseni dijamanti ekonomske misli Srbije. Kako vas vise ne mrzi da pisete o glupostima?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 01:09 - pre 170 meseci
Pa ti si slobodan skrenuti pažnju na greške i argumentovati to :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 01:12 - pre 170 meseci
Zasto bih to radio kad je ocigledno da ni vi ne argumentujete vase stavove?
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.40.*



+744 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 01:13 - pre 170 meseci
Citat:
Sve sami nebruseni dijamanti ekonomske misli Srbije. Kako vas vise ne mrzi da pisete o glupostima?

Vala bash :)
Najbolje su ove teme, gde mozes da bulaznis koliko hoces na koju god hoces stranu... jer jednostavno opipljivih rezultata, reference i statistike iz realnog zivota nema...
SBB-KBB
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 01:13 - pre 170 meseci
Citat:
a verujem da ces pogledati u kakvom je stanju zgrada i lift i sve ostalo i da ce ti i cena dati odredjene informacije...


Citat:
E na ovakve svari sam mislio kada sam rekao da preteruješ :) Ne može, anakine, prosečan čovek samo na osnovu cene da odluči, jer se cena može veštački naduvati, niti svaki čovek može da se razume i u liftove i u građevinu i u marke klima uređaja i u prehrambene proizvode, pa da na prvi pogled ustanovi da nešto nije u redu.


nisam ja ni rekao da on odluci samo na osnovu cene i stajna, vec sam hteo da naglasim da ipak treba da uzme i to u razmatranje a ne samo da se osloni na neciju garanciju. Vidis da sam napisao da ce cena dati odredjene informacije a ne da na osnovu nje treba odluciti kupovinu.

inace drzava je najneefikasnije preduzece upravo zbog cinjenice da je monopol i zato sto joj je jedina svrha postojanje a ne i opravdavanje postojanja

Citat:
maliradojca

Sve sami nebruseni dijamanti ekonomske misli Srbije. Kako vas vise ne mrzi da pisete o glupostima?


Umesto so flame-ujes prosvetli nas tvojom teorijom.

jedan interesantan clanak sa bloga Trzisno resesnje:

Citat:
Proveo sam desetak dana u Somalilendu, kvazi nezavisnom severno-zapadnom delu Somalije. De facto nezavisna država od 1991. do sada nije priznata ni od jedne države iako ima razvijene odnose sa Etiopijom, najuticajnijim susedom. Zbog specifičnog statusa Somalilend ne dobija međunarodnu pomoć u velikim iznosima koja je više manje standard za afričke zemlje na tom nivou razvoja. Pošto ne mogu da se oslone na stranu pomoć razvili su veoma živahnu privredu zasnovanu na preduzetništvu. Primera radi imaju četiri (u nekom trenutku i šest) mobilnih operatera, tri kompanije koje prodaju električnu energiju (dve privatne), jednu od najvećih banaka u ovom delu Afrike (Dahabshiil) i naravno veliki broj manjih privatnih preduzeća. Veliki prihod imaju i od izvoza stoke u zemlje zaliva ali i od dotacija Somalilendersa iz dijaspore.


Najinteresantniji momenat je svakako žvakanje "kata", biljke koja sadrži neku vrstu amfetamina ili tome sličnu supstancu koja uživaocu daje energiju i, usled žvakanja većih količina, proizvodi halucinacije. Dok je kat u mnogim zemljama zabranjen u Somalilendu je savršeno legalan (alkohol je strogo zabranjen) i može se kupiti na svakom ćošku, kao cigare u Srbiji devedesetih. Većina muškaraca, iz svih slojeva društva, žvaće kat svaki dan. Neprijatnog je ukusa (gorak) i u manjim količinama ima sličan efekat kafeinu.


Prema Nicholas Eubanku relativno mali iznos donacija ima veoma pozitivnog efekta i na stabilnost političkog sistema. Po njemu, nedostatak inflacija je uticao na razvoj živahnog preduzetničkog sistema i biznis zajednice kojima smeta politička nestabilnost. Kako državne finansije zavise od preduzetnika i političarima je u interesu očuvanje stabilnost. U Americi je popularno reći "nema oporezivanja bez reprezentacije", što je ispisano na svim registarskim tablicama u Vašingtonu koji nema predstavnike u Kongresu. U zemljama u razvoju je uglavnom obrnuto tačno, "nema reprezentacije bez oporezivanja". Vlade koje ne zavise od finansijske podrške građana su uglavnom loše. Primer su vlade zemalja bogatih resursima koje ekonomski ne zavise od građana pa samim tim i nemaju motiva da unapređuju život građanima (takozvani black curse). Somalilendska vlada je relativno dobra jer zavisi od svojih građana.


Somalilendski ustav ograničava broj političkih partija u parlamentu na ne više od tri stranke. Kada sam pitao lidere tih stranaka zašto je takva odredba neophodna naveli su važnost stabilnosti političkog sistema. Ne zvuči ubedljivo. Ipak dobro je što ustav ne navodi koje su to tri stranke već dozvoljava da se one menjaju. Na lokalnim izborima može da učestvuje ko želi a tri najbolje stranke onda mogu da se nadmeću za parlament. Nigde nisam video sličan sistem.

Više puta odlagani predsenički izbori će se održati 26. juna. Dok je neki nivo opstrukcije od strane al-shabab fundamentalističkog pokreta iz Somalije izvestan izbori imaju potencijal da budu jedni od retkih u ovom delu sveta koji su relativno slobodni i pošteni pa čak i da rezultiraju promenom predsednika. Zanimljivo je i da je jedan od izvora stabilnosti u Somalilendu upravo nestabilna Somalija. Ubedljiv zaključak velikog broja političkih diskusija je da šta god da se uradi treba izbeći sudbinu Somalije. Kao što je u Istočnoj Evropi teško prodati komunističku ideju, u Somalilendu je malo kupaca anarho-liberalnog sna o raju bez države. Videli su to u praksi.


Nisu skroz bez regulacije (pominje se zabrana lkohola), ali slobodno trziste je pokazalo velike rezultate u odnosu na totalitarne susede...
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 01:25 - pre 170 meseci
TI si nazalost ozbiljan. Prvo sam mislo da se zezas.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 04:24 - pre 170 meseci
Pa anakin ako pricamo tvom vidjenju liberalizacije onda svaki aspekt drustva treba da bude liberalan i neregulisan, a ne samo oni delovi koji tebi odgovaraju.
Ajde da pricamo malo o tvojoj utopiji...
Recimo ti nekog otrujes u tvojoj kafani.. U tvojoj utopiji bi se to resilo tako sto bi recimo rodjak tog otrovano nesretnika izvrsio kontrolu kvaliteta nad tvojim objektom i adekvatno te kaznio odstranjivanjem sapa i nabijanjem na tocilicu dok ne iskrvaris.
Jel ti se svidja ta strana evolutivno liberalne teorije?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 04:46 - pre 170 meseci
ne, najkobnija stvar po mene je ta sto mi VISE NIKO NE BI USAO U KAFANU i sto nebi imao od cega da zivim. Zato se ljudi JEDNOSTAVO NECE TROVATI.

jbt drzava je tu da nas stiti od nas samih po vama!!!
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 05:34 - pre 170 meseci
Citat:
anakin14: ne, najkobnija stvar po mene je ta sto mi VISE NIKO NE BI USAO U KAFANU i sto nebi imao od cega da zivim.

Ha, ha, ha, ovaj program je namenjen gledaocima do 6 godina :)

Otrovao bi čoveka, niko više ne bi kupovao u kafani, zatvorio bi kafanu, sankcija nema (kupio je ćepi na sopstvenu odgovornost) a moraš da živiš - sedeo bi u kući dok ne umreš? Naravno da ne bi, zašto onda pričaš da ne bi imao od čega da živiš? Onda bi naravno radio nešto drugo. Možda bi morao da se preseliš ali da ne ulazimo u zamku da filtriramo svaki slučaj od beskonačno mnogo mogućih. Npr. otvorio bi pekaru. Onda bi pre ili kasnije, kao i u kafani, nekome isporučio veknu hleba sa nečim u sebi što je teže videti od pečenog miša, pa bi i tu otrovao čoveka. Nema sankcija (kupio i jeo na sopstvenu odgovornost) ali se raščulo kakva ti je pekara, nema mušterija, ti sediš u kući dok ti deca ne pomru od gladi? Ne, krećeš u sledeći bizmis i tako redom.

Sad, možemo ići dalje (ka nižim uzrastima dece kojima je ova predstava namenjena) ka tome kako bi totalno neregulisano tržište i ovo rešilo ali mislim da je bilo dovoljno. Ovo ti govorim kao neko kome su liberalne ideje daleko bliskije od socijalističkih ali brate jednostavno si malo zastranio u opisima svog imaginary land-a.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran31.05.2010. u 06:12 - pre 170 meseci
Sve se to resava vec pomenutim sertifikatima. Ko hoce sigurnu robu morace da plati vise, a ko hoce da prodje jeftinije ipak na svoju odgovornost to koristi. Poenta je samo kao sto marko rece da izdavaoci tih sertifikata trebaju biti privatni i imanje setifikata ne treba biti oOBAVEZNO.

Znaci pusticemo na trziste sve, i one koji imaju i one koji nemaju, i sada ako neko oce da kupuje leba bez sertifikata onda nek ga kupuje na svoju odgovornost, uvek ce imati i onaj sa najboljim sertifikatom.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 19928 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.