Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7752227 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.01.2013. u 23:53 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin:
Modulaciju ne koristim jer imam akumulator(e) toplote: gorionik kad radi, radi non-stop, pa ga u neko doba isključim kad procenim da je dovoljno toplote akumulirano da grejanja bude dok se ne uključi električni kotao. Inače postavljena je (modulacija) na dvostuko manju količinu peleta od one na najmanjoj snazi.

Dužina rada u modulaciji određuje se parametrom T43 u meniju tajmera: ako temperatura kotla za zadato vreme ne padne ispod zadate za paljenje, gorionik će preći u "stend by". Tako bi trebalo da bude: iskreno, nisam to još probao, ali budem.

Po meni, ta "Easy tech" automatika, mada je "malo retro", ima vrlo dobra rešenja: po paljenju gorionik počinje sa radom na najmanjoj snazi koju postepeno povećava u koraku koji se određuje parametrom T18, sve do najveće, ako neka manja nije dovoljna da postigne zadatu temperaturu za dati interval. Na toj snazi, neka za primer bude ona najveća, radiće sve dok temperatura kotla ne dostigne zadatu temperaturu umanjenu za vrednost parametra d8 u meniju termostata. Preporučio sam vam da d8 bude 10, a da temperaturu kotla postavite na 50 stepeni, mada tvrdim da je za ekonomičan rad gorionika i dobro sagorevanje ta temperatura preniska - dobra vatra je tek preko 65 stepeni, a baš kako treba iznad 72 stepena.

Kako god, ako je zadata temperatura 50, a d8=10, na temperaturi kotla od 42 stepena, gorionok će preći na snagu P4, na 44 na P3, na 46 - P2 i na 48 na P1, a kad pređe 50 preći će na modulaciju koja će trajati koliko ste joj naredili da traje. Ako još podesite raspon snage prema potrebama za grejanje, to radi "samo tako". Po vašem opisu, snagu P1 ste dobro "uboli" - održava postignutu temperaturu, odnosno ona lagano i pada i kad padne dovoljno, na scenu stupa P2 i tako redom. Pitanje je, međutim, da li ste i ostale snage "uboli" kao onu najmanju. Inače, gorionik je najekonomičniji ako stalno radi, ne kad se svako malo pali/gasi, kao što automobil najmanje troši kad se vozi ujednačenom brzinom na otvorenom putu, a više u gradskoj pođi-stani vožnji, naravno ako su mu parametri sagorevanja dobro podešeni, što može samo merenjem sastava i temperature dima da se postigne. Dobro bi bilo da ispišete i parametre iz TP01 i TP02, ali i da izmerite koliko peleta vaš transporter "izbaci" na rešetku u jednoj sekundi, pa da napravimo računicu. Ako još i temperaturu dima iznerite, do mnogo toga možemo da dođemo.

Tek kao primer: grejem kuću od 250 kvadrata na tri etaže sa unutrašnjim otvorenim stepeništem od podruma do potkrovlja, podobro mada ne i izvrsno izolovanu (sendvič zid "all around", ama sa ne baš dobrom stolarijom, a i ono malo tavanice na potkrovlju prosto plače za bar još 10, ako ne i 20 cm mineralne vune), gorionik je do večeras bio podešen na raspon od 14 do 21 kW, a danas sam preštelovao na raspon od 11 do 16 kW, e da probam da još malo uštinem potrošnju. Do sada, na onih 14 kilovata uspevao sam da pored grejanja još i dopunjavam akumulatore toplote - između 20 i 40% energije je "išlo" u akumulaciju, u zavisnosti koliko je hladno napolju. Pri današnjoj temperaturi, gorionik je trošio 2,4 kilograma peleta na sat: izmerena efikasnost kotla je bila oko 90 odsto (najveća 91,6, najmanja 88,4), zadata temperatura kotla 75, postignuta 74, na momente 73 stepena, dok je temperatura u sistemu, mešnom ventilu zahvaljujući - 40 stepeni.

Fotografija rešetke, kako čiste tako i zaprljane, mnogo toga bi rekla. Fotografija komore za izgaranje/sagorevanje takođe.


Čime meriš sastav i temperaturu dima ???
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 00:03 - pre 138 meseci
Analizatorom dima, čime bi? Eno fotografije na 148. strani, četvrti post odozgo.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 00:33 - pre 138 meseci
Zmajdine, imas li neku ideju na koji nacin da se resim ovog djubreta na resetci. Inace djubre je pocelo da se stvara posle naseg stelovanja, i jedino sto sam mogao je da menjam parametre FP30 i FP31 ali nisam imao uspeha u tome. Takodje mi je problem ovaj nesagoreli pelet koji bude izbacen iz gorionika, a za koji nemam predstavu u kom trenutku je izbacen. Problem nesagorelog peleta sam imao i pre naseg stelovanja, mada u nesto blazoj formi. Takodje jos dvoje poznanika koji imaju takodje Centrometal gorionik imaju problem sa nesagorelim peletom koji je izbacen u kotao, a njihovi parametri gorionika su fabricki.
Naravno, svi su dobrodosli da daju svoje misljenje/savet/predlog.





Trenutna podesavanja su:

FP01 Vrijeme početnog punjenja peleta ................................................................................................................85 sec.---------84sec
FP02 Ne koristi se 0
FP03 Vrijeme rada ventilatora na maksimalnom naponu na početku rada plamenika ........................................................10 sec.
FP04 Vrijeme za uspostavu plamena, sigurn. vrijeme ................................................................................................720 sec.
FP05 Vrijeme rada el. grijača bez rada ventilatora ...................................................................................................1 sec.
FP06 Vrijeme rada el. grijača nakon što fotoćelija uoči plamen ...................................................................................60 sec.
FP07 Vrijeme početnog razgaranja plamena od pojave plamena do prelaska na P1 .........................................................240 sec.
FP08 Ne koristi se 0
FP09 Vrijeme rada ventilatora u postupku gašenja na naponu podešenog programa .......................................................180 sec.
FP10 Vrijeme rada ventilatora na maksimalnom broju okretaja na kraju rada plamenika ...................................................120 sec.
FP11 Broj okretaja ventilatora u procesu razgaranja vatre od početka početnog punjenja peleta do prelaska na program P1..1160 rpm-------1150rpm
FP12 Broj okretaja za program P1 ........................................................................................................................1430 rpm-------1000rpm
FP13 Vrijeme rada puža u programu P1 .................................................................................................................6 sec.----------4sec
FP14 Vrijeme stajanja puža u programu P1 ............................................................................................................24 sec.---------26sec
FP15 Vrijeme rada puža u programu P2 .................................................................................................................6 sec.----------4sec
FP16 Vrijeme stajanja puža u programu P2 ............................................................................................................13 sec.---------16sec
FP17 Vrijeme rada puža u programu P3 .................................................................................................................6 sec.
FP18 Vrijeme stajanja puža u programu P3 ............................................................................................................9 sec.----------14sec
FP19 Vrijeme rada puža u programu P4 .................................................................................................................5 sec.----------6sec
FP20 Vrijeme stajanja puža u programu P4 ............................................................................................................5 sec.----------10 sec
FP21 Vrijeme rada puža u programu P5 .................................................................................................................9 sec.
FP22 Vrijeme stajanja puža u programu P5 ............................................................................................................6 sec.----------7sec
FP23 Vrijeme rada puža u programu P6 .................................................................................................................14 sec.
FP24 Vrijeme stajanja puža u programu P6 .............................................................................................................6 sec.---------7sec
FP25 Broj okretaja za program P2 ........................................................................................................................1400 rpm ------1050rpm
FP26 Broj okretaja za program P3 ........................................................................................................................1380 rpm ------1100rpm
FP27 Broj okretaja za program P4 ........................................................................................................................1410 rpm ------1230rpm
FP28 Broj okretaja za program P5 ........................................................................................................................1455 rpm-------1400rpm
FP29 Broj okretaja za program P6 ........................................................................................................................1460 rpm
FP30 Broj okretaja za dodatno razgaranje na podešenom program ..............................................................................170 rpm--------320rpm
FP31 Vrijeme dodatnog razgaranja na podešenom program ........................................................................................120 sec. -------90sec
FP32 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P1 ...................................................................................240 sec.
FP33 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P2 ...................................................................................100 sec.
FP34 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P3 ...................................................................................90sec.----------100sec
FP35 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P4 ...................................................................................72 sec.---------80sec
FP36 Vrijeme rada plamenika u prijelaznoj fazi na programu P5 ...................................................................................75 sec.---------80sec

Zaboravio sam da kazem da gorionik trenutno radi na snazi P4, a da sam parametre FP30 i FP31 menjao i u plus i u minus tako da su trenutne vrednosti samo proba.




[Ovu poruku je menjao Staznaja dana 15.01.2013. u 15:47 GMT+1]
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

altec23
Srbija Vlasotince

Član broj: 310729
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 09:25 - pre 138 meseci
[

I ja se mučim ko Sizif. Mislim da bar malo mogu da ti pomognem, nadam se.

PARAMETRI TEHNICI – tehnički parametri
• TERMOSTATO ESTERNO - spoljni termostat OFF

• DELTA CONTROL TEMPERATURE - delta kontrola temperature 02
• DELTA TEMPERATURE ACCESIONE - delta temperatura za čekanje 05
• TENSTATIVI ACCESIONE - pokušaj paljenja 1
• TEMPERATURA LAMPADINA MIN - trajanje osvetljenja displeja 05
• CONTROLO DEPRESIONE SIMETRIO - OFF
• ABILITA TERMOSTAT ESTERNO - OFF (osposobiti sobni termostat

PARAMETRI GENERALI - OPŠTI PARAMETRI

• TEMPO MASSIMO ACCESIONE - maksimalno vreme paljenja 15
• TEMPO STABILIZAZZIONE FIAMA - vreme stabilizacije plamena 001
• TEMPO TRA LA PULIZIA - interval čišćenja gorionika 60
• TEMPO PULIZIA BRACIERE - trajanje čišćenja gorionika 60 sekundi
• RITARDO ALARMI - vreme kašnjenja alarma 120 sekundi
• TEMPO MIN DI AVIO - minimalna temperatura pokretanja 60
• TEMPERATURA MASSIMA - maksimalna temperatura izlaznih gasova 250 stepeni
• TEMPERATURA SPEGNIMENTO - temperatura gašenja 70
• TEMPO ANTICIPO RESIZTENZZA - vreme rada grejača 5
• TEMPO CARICO MANUALE - vreme potrebno da se puž napuni manuelno prilikom prvog punjenja, pritiskom na taster
• TEMPO COCLIA MAX - vreme rada puža 45sekunde
• TEMPO COCLIA IN CARICO - vreme rada puža u pokretanju gorionika 0.6 sekundi
• TEMPO COCLIA IN AVIO - vreme rada puža u pokretanju plamena 01
• TEMPO COCLIA IN PULIZIA-vreme rada puža u fazi čišćenja 01 ( u fazi čišćenja-izduvavanja gorionika)
• TEMPO COCLIA IN POTENZA 1 - vreme rada puža u poziciji 1, iznosi 0.4 sekundi
• TEMPO COCLIA IN POTENZA 2 – vreme rada puža u poziciji 2, iznosi 0.8 sekunde
• TEMPO COCLIA IN POTENZA 3 – vreme rada puža u poziciji 3, iznosi 1.4 sekundi
• TEMPO COCLIA IN POTENZA 4 – vreme rada puža u poziciji 4, iznosi 1.8 sekunde
• TEMPO COCLIA IN POTENZA 5 – vreme rada puža u poziciji 5, iznosi 2.5 sekunde
• DEPRESIONE IN CARICO – brzina ventilatora za vazduh pri paljenju 47
• DEPRESIONE IN AVIO - brzina ventilatora za vazduh nakon pojave plamena 48
• DEPRESIONE PULIZIA - brzina ventilatora pri čišćenju 99 (kod izduvavanja)
• DEPRESIONE ALLA POTENZIA 1 - brzina ventilatora pri poziciji 1 je na 36
• DEPRESIONE ALLA POTENZIA 2 - brzina ventilatora pri poziciji 2 je na 38
• DEPRESIONE ALLA POTENZIA 3 - brzina ventilatora pri poziciji 3 je na 40
• DEPRESIONE ALLA POTENZIA 4 - brzina ventilatora pri poziciji 4 je na 42
• DEPRESIONE ALLA POTENZIA 5 - brzina ventilatora pri poziciji 5 je na 46

Neka ti je bog na pomoći[/quote]
Koliko ti troši ovako podešen? KAko ti je TEMPERATURA SPEGNIMENTO - temperatura gašenja 70 meni je na 15 jer sa 20 većimam problema sa paljenjem
 
0

altec23
Srbija Vlasotince

Član broj: 310729
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 09:29 - pre 138 meseci
Citat:
borkostanojevic:
Citat:
altec23:
Citat:
borkostanojevic:
Citat:
altec23:
Neznam odakle ga donosi neće da kaže, prva tura od 1,5t je bila dobra nije se punila re[etka i plamen je bio dobar posle toga je lošiji slabo kaloričan poslednjih 15dzakova su navodno njegovi i rešetku moram da čistim svakog dana jer ima problema sa paljenjem. Sad mi je ponudo suncokret jer nema peleta pa da neostanem bez ogreva

Pa šta ti piše na džakovima. ko je proizvođač ? Čiji je pelet ?


Pa nepiše ništa džakovi su od providnog najlona i to je sve poslednja tura je čak i ručno vezana . Iskreno moslim da sam našao najvećeg prevaranta da mi ugradi gorioni i proda pelet mada mu je cena bila niska 850e za gorionik i 120e sam plaćao tonu peteta(valjda je to niska cena)


[Ovu poruku je menjao altec23 dana 13.01.2013. u 11:50 GMT+1]

A da li ti je dao neke papire od gorionika i garanciju ?


Ništa nism dobio ni priznanicu da sam sve platio
 
0

altec23
Srbija Vlasotince

Član broj: 310729
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 09:31 - pre 138 meseci
Citat:
dragoljub_le:
Citat:
altec23:
Citat:
borkostanojevic:
Citat:
altec23:
Neznam odakle ga donosi neće da kaže, prva tura od 1,5t je bila dobra nije se punila re[etka i plamen je bio dobar posle toga je lošiji slabo kaloričan poslednjih 15dzakova su navodno njegovi i rešetku moram da čistim svakog dana jer ima problema sa paljenjem. Sad mi je ponudo suncokret jer nema peleta pa da neostanem bez ogreva

Pa šta ti piše na džakovima. ko je proizvođač ? Čiji je pelet ?


Pa nepiše ništa džakovi su od providnog najlona i to je sve poslednja tura je čak i ručno vezana . Iskreno moslim da sam našao najvećeg prevaranta da mi ugradi gorioni i proda pelet mada mu je cena bila niska 850e za gorionik i 120e sam plaćao tonu peteta(valjda je to niska cena)


U Vlasotincu je počeo da radi pelet ˝Bata pumpa˝
Pustio je prve količine pred praznike.
Kvalitet je jako problematičan al ti je blizu a i kad nema kiša, dobra je i graduška.


Kolika je cena BAtinog peleta i koji je bolji njegov ili Forest mada forest trenutno košta oko 2400din
 
0

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 09:51 - pre 138 meseci
Kontaktiraj direktno njih.
Meni su dovezli kamiončetom MEHANIZACIJA Vlasotince.
Ja sam išo preko nekog zajedničkog prijatelja.
Mogu da se raspitam za broj pa da ti javim na PP.
 
0

altec23
Srbija Vlasotince

Član broj: 310729
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 11:28 - pre 138 meseci
Koliko si platio tonu. Pošalji mi broj tel. da ih kontaktiram
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 14:42 - pre 138 meseci
Citat:
Staznaja: Zmajdine, imas li neku ideju na koji nacin da se resim ovog djubreta na resetci. Inace djubre je pocelo da se stvara posle naseg stelovanja, i jedino sto sam mogao je da menjam parametre FP30 i FP31 ali nisam imao uspeha u tome. Takodje mi je problem ovaj nesagoreli pelet koji bude izbacen iz gorionika, a za koji nemam predstavu u kom trenutku je izbacen. Problem nesagorelog peleta sam imao i pre naseg stelovanja, mada u nesto blazoj formi. Takodje jos dvoje poznanika koji imaju takodje Centrometal gorionik imaju problem sa nesagorelim peletom koji je izbacen u kotao, a njihovi parametri gorionika su fabricki.
Naravno, svi su dobrodosli da daju svoje misljenje/savet/predlog.


Za koje vreme se nakupi to što je na fotografiji? Ako je za dan, cenim da nije mnogo, šta više. Ne rekoste da li se posle podešavanja, odnosno izmene proizvođačevih postavki, potrošnja promenila na bolje i ako jeste, koliko je to "bolje"? Ako nije bitno bolje, onda je lek jednostavan - vraćanje na proizvođačke postavke, jer na tim postavkama tog "đubreta" ne beše. Sa druge strane, ako potrošnja jeste (bitno) manja, onda je to-to, mada tvrdim da uvek može da bude bolje, s tim da je za to "bolje", koliko god ono bilo, potrebno vreme. Činjenica je da nisam baš poznavalac Centrometalovih gorionika, u stvari vaš primerak je prvi koji sam video u radu, tako da ono "nije mnogo" treba primiti sa rezervom. Takođe, budući da "đubreta" nema tamo gde su postavljeni usmerivači vazduha sa donje strane rešetke, možda bi jedan dodatni bio od pomoći, mada je to već zalaženje u konstrukciju. Inače, mislim da je "dodatno razgaranje" predugo, ali ako tako mora, onda jbg. Možda Remzay zna nešto više o tome da kaže.

Nesagoreli pelet je prava enigma, naročito što se količina, kako kažete, povećala posle promene proizvođačkih postavki oličenih u smanjivanju dotoka vazduha čerez poboljšanja sastava dima - smanjenja količine neiskorišćenog kiseonika i temperature dima, odnosno povećanja koeficijenta iskorišćenja. Da bi se izveo iole validan zaključak, potrebno je proveriti kad on u pepeljaru dospeva - tokom inicijalnog punjenja ili tokom rada. Jedino metod koji može da se primeni je eliminacija: očistite pepeljaru, pustite gorionik u rad, pa kad se inicijalno punjenje završi, vi gorionik isključite. Ako i pepeljari bude peleta, onda je to-to, ako ne, onda je krivac "dodatno razgaranje". Trećeg nema, cenim.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 15:54 - pre 138 meseci
Ona kolicina djubreta se nakupi za jedan dan rada gorionika.
Sto se tice potrosnje jedino sto mogu da poredim je prvih 14 dana decembra i januara, zbog slicnih temperatura (ako sam dobro ispratio temperature), i po tome je manja potrosnja na fabrickim parametrima i na snazi gorionika P4. Razlika je u 3 dzaka za 14 dana 45/48. U samom startu posle tvoje posete izgledalo je da ima ustede o cemu sam pisao na strani 146, ali se na duze staze nekako ta usteda izgubila.
Hmm, ubacio sam parce lima u dimovodnu cev da zameni klapnu, valjda nece biti neki problem ni napraviti jos jedan usmerivac na resetci
Nesagoreli pelet dospeva u kotao tokom rada. Na taj zakljucak me tera cinjenica da je delom nagoreo i da je rasut po prvoj polovini kotla, sto znaci da je izduvan iz gorionika. Da je ispao prilikom inicijalnog punjenja pelet bi bio grupisan ispod gorionika. Taj nesagoreli pelet je isti onaj koji je ranije na fabrickim podesavanjima goreo u pepeljari, bar tako deluje jer vise nema peleta koji gori po unutrasnjosti kotla. Dodatno razgaranje znaci opet smanjujem, pa cemo videti sta ce se desavati.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 16:33 - pre 138 meseci
Manja potrošnj na postavkama koje su davale lošije vrednosti sastava dima!? To mi je teško da razumem, ali merenje je merenje: od vage nema ničeg boljeg kad je o potrošnji reč. U tom slučaju, reset na fabrička podešavanja i kvit posla. Ju, baš sam se obrukao! A kao pametujem nešto. Kakav blam!
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 17:23 - pre 138 meseci
Ma bre kakav blam?
Nisam ja to nista precizno merio, cisto brojanje dzakova. Takodje je problem da li se spoljnje temperature gadjaju i da li se mogu uopste porediti. Nema potrebe da te ja sad tu nesto tesim ili da te pravdam jer ni sam ne verujem da se ista tu moze odraditi van poznatih zakona. Zato sam i pozvao tebe da pogledas, upoznas se sa gorionikom, skontas koliko uspes i pomognes ako mozes.
Nikako mi ne pada na pamet kako bi mogao precizno ili bar preciznije da pratim potrosnju. Ovako ispade da te kudim i dovodim u pitanje zakone fizike, hemije ili cega vec, a to mi nije bila zelja.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 18:33 - pre 138 meseci
Uteha za utehu, merenje za merenje: suština mog angažmana je bila smanjenje potrošje, a nje nema. Nešto je, naime, pogrešno izmereno - jal potrošnja, jal sastav dima. Međutim, budući da merenje potrošnje preko zapremine ne može mnogo da omane, neka bude i ceo džak, pa nije mnogo, sklon sam da posumnjam u moje merenje, odnosno očitavanje vrednosti njegovog visočanstva analizatora gasa. To je lako moguće, jer papametre menjasmo relativno brzo, moje nepoznavanje gorionika je takođe tome doprinelo i uopšte uzev tako to. Latini ostaviše u amanet pokoljenjima "repetitio mater studiorum est", što će reći "ponavljanje je majka nauke": ne znači to da su ponavljači naučnici, već da samo ponovljen ogled sa istim rezultatima potvrđuje rezultat. Stoga, predlažem "repetitio", koliko god puta da je potrebno i kakav god rezultat bio. Pre toga ne bi bilo zgoreg da se stavi još jedan usmerivač - leba neće jesti, luč neće trošiti, a ako bude smetao, lako ga je sknuti.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.dynamic.sbb.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 19:35 - pre 138 meseci
Ok onda, smislicu jos jedan usmerivac i doradicu lim u dimnjaci (trudicu se da sutra to odradim). Vraticu parametre FP30 i FP31 na fabricke i videcu ima li nekog boljitka. Nemam pojma kako da preciznije utvrdim potrosnju, tako da ako iko ima ikakav predlog bilo bi lepo da ga podeli samnom. Sto se tice ponavljanja, ako si mislio na stelovanje i merenja analizatorom dima imas moj broj pa cemo se dogovoriti kad budes slobodan da navratis.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 20:23 - pre 138 meseci
Tačno to sam mislio: čim malo zahladi, e da bi mogla da se uspostavi koliko-toliko trajno stabilna temperatura vode u kotlu, a da bude preko 65 stepeni, ponovićemo sve od početka. Validan rezultat je važan, jer će svima na korist biti, meni naročito: priliku da nešto novo nauči samo budala propušta.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

balcandream
security
Srbija

Član broj: 274217
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 21:37 - pre 138 meseci
Citat:
zmajdin:
Napišite parametre: samo tako može da se kaže šta da se menja.


Evo ih

FP01 85 sec
FP02 0
FP03 10 sec
FP04 720 sec
FP05 1
FP06 60 sec
FP07 160
FP08 0
FP09 170
FP10 100
FP11 1200
FP12 1350
FP13 7
FP14 22
FP15 7
FP16 18
FP17 6
FP18 15
FP19 6
FP20 9
FP21 6
FP22 11
FP23 6
FP24 11
FP25 1450
FP26 1550
FP27 1650
FP28 1750
FP29 1950
FP30 140
FP31 120
FP32 150
FP33 80
FP34 50
FP35 30
FP36 30

Centrometal gorionok 35kw-Radijator Kraljevo K40 model, klapna skoro pritvorena, bez turbulatora. Prevelika potrosnja 90kg za 12 sati rada, na P6 radi
ne moze da postigne 50 stepeni vode u kotlu. Nema trokraki, cetvorokraki ventil, nalegajuci termostat ukljucuje se na 50stepeni
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 22:50 - pre 138 meseci
Ovde nešto ozbiljno nije u redu: neko je ili loše prepisao parametre, ili se onako ofrlje sa njima igrao. Po ovome što piše, najmanja snaga gorionika je 15 kv, a najveća 25, s tim da najveća snaga nije P6, kako bi se očekivalo (inače P6 je identična sa P5, 22kW), već P4, dok je izmeću P2 i P5 neznatna ralika (P2 je 17,4, a P3 17,7 kW). Ipak, ovako pokarabašeni parametri ne bi smeli da budu razlog da kotao ne uspeva da nagura ni 50 stepeni, a da, povrh svega, nalegajući termostat ujključuje pumpu na istih tih 50 stepeni. Na kraju, ako su parametri tačno prepisani, gorionik na snazi P6 ne može da potroži za 12 sati rada 6 džakova peleta, pa sve da mu je "sir k'o kajmak": računica kaže 4,66 kg/h, dakle za 12 sati 56 kilograma, ili skoro pa 4 džaka, što takođe nije malo, ali je manje od napisanog. To što nema mešnog ventila, to kao da je već postala navika/običaj da ga se ne stavlja, svakako je otežavna okolnost, ama ipak da ne "nagura" ni 50 stepeni...

Šta reći: ja bih prepisao parametre od Staznaja: pouzdano radi, jedino što malo više pepeli, ali radi. Ili bih resetovao na fabričke: pre nego što smo pomerali bilo šta, merili smo sastav dima na fabričkim postavkama i nije bilo ništa bog-zna lošeg, naprotiv. Jedino što mogu biti bolji, ali zato mogu biti i lošiji. Ovako odokativno, cenim da bi na fabričkim postavkama sasvim pristojno radio.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.mts.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 23:15 - pre 138 meseci
Koliko vidim nisi proverio koliko peleta izbaci transporter za jedan minut. Iako je moje iskustvo veoma slabo naucio sam da postoje dve verzije transportera. Brzi kao sto je kod mene, i izbacuje oko 210g/sec. I spori koji izbaci oko 110g/sec. Takodje ako transporter nije postavljen pod odredjenim uglom menjaju se i karakteristike transportera. Laicki gledano, ako u gorionik dovedes upola manje peleta, onda ce i gorionik raditi najmanje upola slabije.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 23:48 - pre 138 meseci
I potroši 90 kilograma za 12 sati.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

balcandream
security
Srbija

Član broj: 274217
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2013. u 23:50 - pre 138 meseci
To je tzv. serviser tako namestio...ici cu ja sutra pa cu prepisati parametre od staznaja i izmeriti gramazu pa cemo videti. Dostigne voda 50stepeni ali dok ne radi pumpa a kad se ukljuci onda nastaje "haos" varira stalno izmedju 30-50. Sta mislite da se podigne na 60 stepeni?
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7752227 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.