Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evolucija je providna laz

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121867 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2808

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz03.09.2010. u 21:10 - pre 167 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Hm, pa i kreacionisticka terorija se bavi predvidjanjem isto kao i evolucionisticka. I njedna ni druga ne daju predvidjanja koja se daju proveriti.

Kad cete uklaviriti da te dve teorije obe mogu da budu tacne - svaka u svom domenu, a da ne moraju da iskljucuju jedna drugu?

Ne mogu. Kreacionisticka teorija ne daje nikakva predvidjanja, po njoj nema razvoja zivota, postoji kreacija delo Tvorca i to je to. Nismo valjda od maja-muna nastali, to je postulat kreacionizma. Sve je stvoreno kako jeste.

A to nije teorija. Mozes traziti dokaze da je to zapravo tako, mozda nekoga i ubedis. Ja mogu da tvrdim, posto sam ja Unix-ovac, da je svet nastao 1.1.1970 UTC, tacno takav kakav je tad bio, sa sve secanjima svih ljudi tad zivih. Osim sto cu bezocno parafrazirati Rasela, nema nacina da me neko pobije. Jednostavno - to je moguce. Ali to nije naucna teorija.

A sad to sto bi ti hteo da ti neko dokaze evoluciju na primeru koji ti razumes.... Ne znam sta hoces? Evo, bese nekad YuFreeNet, i bese jedan Broker, ili bese Kroker, mnogo dosadan lik, pa se u odgovor na njega pojavi neki Dane Krtica. E, onda je sve krenulo da evoluira, pa su se pojavili i Gane, i Bane i cela familija Krtica. Secas se toga, siguran sam. Evolucija na delu. :D

Aj' sad ozbiljno: postoje, koliko su meni pricali, nacini da se vidi evolicija na delu. Ima neke musice, a ima i neke bakterije, koje koriste ovi sto se bave biologijom za eksperimente, koje imaju genetiku jako pogodnu za takve stvari, plus se brzo mnoze, pa je moguce pratiti evoluciju kroz 50-100 generacija za relativno kratko vreme (par meseci ili godina, ali dovoljno da se vidi). I moguce je, uz pomoc evolutivne teorije (plus jos njih par) predvideti evolutivni napredak tih organizama, a onda za par godina videti to i na delu. E, to je dokaz - kad predvidis nesto, izvrsis eksperiment i to se desi.

Kreacionizam ne predvidja nista i ne moze da se proveri. Osim ako neko ne nabavi mobilni od Tvorca (bas se pitam je'l 063 ili 064 :) ) - nema provere.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz03.09.2010. u 21:31 - pre 167 meseci
Citat:
nkrgovic: Ima neke musice, a ima i neke bakterije, koje koriste ovi sto se bave biologijom za eksperimente, koje imaju genetiku jako pogodnu za takve stvari, plus se brzo mnoze, pa je moguce pratiti evoluciju kroz 50-100 generacija za relativno kratko vreme (par meseci ili godina, ali dovoljno da se vidi). I moguce je, uz pomoc evolutivne teorije (plus jos njih par) predvideti evolutivni napredak tih organizama, a onda za par godina videti to i na delu. E, to je dokaz - kad predvidis nesto, izvrsis eksperiment i to se desi.

E, bravo. Odlicna dva primera.

Sta se desava na kraju? Jesu li te musice postale krokodili, krave, drvece...ili su ostale musice? Bez nogu, bez ociju...ali ipak samo musice.

To je odlican primer adaptacije, prilagodjavanja, pa i mutacije, ili kako je sada moderno, mikroevolucije. :) Isto kao sa recimo krticom. Vremenom ce izgubiti oci, ali ce i dalje biti krtica. Ima x primera gde se zivi svet prilagodjava sredini.

Ali to nije evolucija. Evolucija je kada nastane bolja, naprednija vrsta. I ponovo...Vrsta!

I drugi ti je odlican primer. Bakterije. Starost bakterije se procenjuje na neke 3-4 milijarde godina. Uz sve silne promene koje su dozivele, to su i dalje samo bakterije.

Gde je tu evolucija? Moze se ici i dalje, virusi, arheje...


 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz03.09.2010. u 21:32 - pre 167 meseci
Citat:
nkrgovic
Osim ako neko ne nabavi mobilni od Tvorca (bas se pitam je'l 063 ili 064 :) )


Moze i e-mail.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6283

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz03.09.2010. u 22:26 - pre 167 meseci
Citat:
DaliborP: Bas bi voleo da mi to pokazes nekim primerom. Postoji toliko pisanih reci o poreklu i razvoju vrsta na zemlji da bi se razumela teorija evolucije.
A nasuprot tome sav naucni dokaz kreacinista upada u dve-tri recenice.

"I stvori Bog kitove velike i sve žive duše što se miču, što provrveše po vodi po vrstama svojim, i sve ptice krilate po vrstama njihovim. I vide Bog da je dobro"

"Potom reče Bog: Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji."

Nema sta, mene su ubedili.


Nemoj to gledati tako crno-belo. Pusti religiozne opservacije kojima vecian kreacionista ne moze da odoli. Sustina kreacionizma je u tome da je zivot stvaran svesno, a ne slucajno. Kreacionisticka teorija ne iskljucuje i prirodnu evoluciju u celom tom procesu.

S druge strane, evolucionisticka teorija tvrdi da se zivot razvijao po principu prirodnog odabira, ali ne moze da ospori da do tog odabira nije dolazilo i svesnim delovanjem.

Kao sto rekoh, ta dva pristupa se medjusobno ne iskljucuju.


Citat:
nkrgovic: Ne mogu. Kreacionisticka teorija ne daje nikakva predvidjanja, po njoj nema razvoja zivota, postoji kreacija delo Tvorca i to je to. Nismo valjda od maja-muna nastali, to je postulat kreacionizma. Sve je stvoreno kako jeste.


To je previse pojednostavljeno gledanje na kreacionisticku teoriju. Kreacionisti tvrde da je svet stvoren svesno, a predvidjaju da se tvorac u nekom trenutku moze ponovo umesati u celu stvar. To sto se on nije mesao, bar ne da mi to primetimo, ne znaci da nece, niti znaci da je to predvidjanje pogresno.

Citat:

A sad to sto bi ti hteo da ti neko dokaze evoluciju na primeru koji ti razumes.... Ne znam sta hoces? Evo, bese nekad YuFreeNet, i bese jedan Broker, ili bese Kroker, mnogo dosadan lik, pa se u odgovor na njega pojavi neki Dane Krtica. E, onda je sve krenulo da evoluira, pa su se pojavili i Gane, i Bane i cela familija Krtica. Secas se toga, siguran sam. Evolucija na delu. :D


Ovo pretpostavljam da je trebalo da bude neko spustanje na licnom i niskom nivou, ali, zalim slucaj, ne kapiram sta si hteo reci.


Citat:

Aj' sad ozbiljno: postoje, koliko su meni pricali, nacini da se vidi evolicija na delu. Ima neke musice, a ima i neke bakterije, koje koriste ovi sto se bave biologijom za eksperimente, koje imaju genetiku jako pogodnu za takve stvari, plus se brzo mnoze, pa je moguce pratiti evoluciju kroz 50-100 generacija za relativno kratko vreme (par meseci ili godina, ali dovoljno da se vidi). I moguce je, uz pomoc evolutivne teorije (plus jos njih par) predvideti evolutivni napredak tih organizama, a onda za par godina videti to i na delu. E, to je dokaz - kad predvidis nesto, izvrsis eksperiment i to se desi.


Ne verujem da iko ko ume da misli moze da tvrdi da je teorija evolucije pogresna. Bas naprotiv, valjda smo konstatovali da ona jeste tacna u aspektima u kojima ona moze da se primeni. Ako je teorija evolucije tacna to nije dokaz da teorija kreacionizma nije, jer se te dve teorije ne suprotstavljaju jedna drugoj - mogu i obe da budu tacne.

Na stranu to sto smo nekoliko strana ranije konstatovali da su obe samo teorije te da su tvrdnje o njihovoj tacnosti u ovom trenutku bespredmetne.

 
Odgovor na temu

danilo.s

Član broj: 13198
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz03.09.2010. u 23:43 - pre 167 meseci
Jedan od uslova koji svaka naučna teorija mora da zadovolji je falsifiability. Jbg, ne znam kako se kaže na srpskom. Poenta je jednostavna: mora da bude opovrgljiva.

Kada je Ajnštajn formulisao teoriju relativnosti, odmah je predložio par eksperimenata koji bi je ili potvrdili ili pokopali. Znamo šta se dogodilo.

Kreacionizam je isto toliko naučna teorija koliko i tvrdnja da postoji Deda Mraz ili da čarobni patljuci žive ispod mog frižidera iz prostog razloga što su to iskazi koji po svojoj prirodi ne mogu ni da se dokažu, ni da se opovrgnu. Ako ti dođeš kod mene i utvrdiš da nema ničeg ispod mog frižidera, ja mogu da kažem nešto tipa 'jbg, rekao sam da su čarobni patljuci i samo se meni prikazuju...'

S druge strane, kada bi, recimo, bio pronađen fosil čoveka među fosilima dinosaurusa, cela teorija evolucije bi pala u vodu. Odmah. Momentalno. Uostalom, naučne teorije nikad ne mogu biti potvrđene; čim se pojavi nešto što se kosi sa nekom teorijom, ta teorija pada i mora da se menja kako bi opisala i tu novu pojavu.

 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 01:56 - pre 167 meseci
Citat:
Čovek je koristio alatke pre 3,4 miliona godina

CDC/MA | 04. 09. 2010. - 00:02h | Komentara: 0
Spektakularno arheološko otkriće iz Dikike (Etiopija) pokazuje da su naši preci koristili oruđe gotovo milion godina ranije nego što se do sada verovalo. Tragovi u pronađenim kostima navode na zaključak da su još pre 3,4 miliona godina u rukama držali kamene alatke kojima su skidali meso s kostiju.


Arheolozi na mestu senzacionalnog otkrića u Etiopiji
Za ovo značajno otkriće je zaslužan arheolog Šenon Mekferon sa Instituta za evolucionu antropologiju Maks Plank u Lajpcigu. „Bili smo na studijskom putovanju u Etiopiji kada sam na lokalitetu koji smo istraživali ugledao tu kost. Kada sam je podigao i video dva reza, odmah mi je bilo jasno da sam naišao na nešto veoma značajno. Odmah sam pozvao kolege i pokazao im šta sam pronašao.“ Nešto kasnije grupa istraživača pronašla je još jednu kost, na kojoj su bili vidljivi slični tragovi kamenog oruđa.

Životinjske kosti iz regiona Dika dokazuju da je još australopitekus afarenzis koristio oruđe, pišu u stručnom časopisu „Nejčer“ Mekferon i njegov kolega Zeresenaj Alemseged sa Kalifornijske akademije nauka u San Francisku. Reč je o vrsti kojoj je pripadala i „Lusi“, skelet žene koji je 1974. otkriven u Etiopiji.
„Trenutak kada su naši preci potpuno promenili pravila igre posle najnovijeg otkrića značajno je pomeren unazad“, objašnjava Alemseged. Pod „novim pravilima igre“ ovaj paleoantropolog podrazumeva dve novine, koje su imale presudan značaj za razvoj čoveka: počeo je da jede meso i da proizvodi oruđe, koje je koristio da bi brzo ogulio meso s kosti ili da bi je polomio i pojeo njenu srž. Upravo su konzumiranje mesa i upotreba alatki ono što određuje ljudsku vrstu.


Pronađene alatke stare više od 3,4 miliona godina
Do sada najstariji dokazi o ubijanju životinja kamenim oruđem potiču iz Bourija u Etiopiji i datirani su na 2,5 miliona godina. Fosilizovane životinjske kosti koje su sada otkrivene stručnjaci su nakon višemesečnog ispitivanja datirali na 3,4 miliona godina. Da bi se što preciznije utvrdilo od kada potiču ova arheološka otkrića, osim arheologa, u rad su morali da se uključe i geolozi, koji su analizirali kamenje iz okruženja.

Mekferon u međuvremenu zna i to da je sa tla pokupio komadić rebra. „Pomisao na to da je neki moj predak pre 3,4 miliona godina obrađivao ovu kost, ogulio meso s nje, a zatim je bacio, zaista je fascinantna“, kaže on.

Pronađene dve kosti potiču od dve životinje. Reč je o fragmentima rebra kopitara veličine krave i tela butne kosti mlade životinje koja ima dimenzije koze. Obe kosti na sebi imaju tragove grebanja, sečenja i udaranja. Arheolozi su čak pronašli i minijaturni komad kamena, za koji veruju da se zaglavio u kosti tokom obrađivanja špicastom kamenom alatkom.

Posle najnovijeg otkrića naučnici su suočeni sa novim zagonetkama. Da li su naši preci lovili i ubijali životinje, ili su jeli meso mrtvih životinja za sada još ne može da se kaže.


http://www.blic.rs/Kultura/Ves...o-alatke-pre-34-miliona-godina

Bas zanimljivo, ja sam ucio u osnovnoj(po teoriji evolucije) da ljudska rasa nije starija od par desetina hiljada godina, koliko se secam.
Mnogo se nesto cesto menjaju fakti o evoluciji, bazdare je na-te-nane. Zar naucnicima nije lakse da priznaju da ne znaju, pa kad nesto saznaju da nam jave. Nego, to je ona potreba ljudi da misle da sve znaju, onda im je opustenije.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 07:00 - pre 167 meseci
Human Evolution: Oldest Evidence Of Stone Tool Use

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2808

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+656 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 08:43 - pre 167 meseci
Citat:
Predrag Supurovic
Ovo pretpostavljam da je trebalo da bude neko spustanje na licnom i niskom nivou, ali, zalim slucaj, ne kapiram sta si hteo reci.

Ne. Izvini ako si to tako shvatio... Gledao sam neke vrlo stare arhive, doziveo "blast from the past" i onda upotrebio kao plastican primer... Nije bila namera da vredjam.

Poenta je bila da nijedan eksperiment ne moze da replicira milione godina. Isto kao sto se ne testira opsta teorija relativnosti tako sto se na brzu brzinu napravi super-masivno telo i meri gravitaciono polje oko njega, vec se mere nisko-energetske manifestacije koje se mogu meriti na zemlji, e isto tako se ne testira evolucija na primeru od par miliona godina, vec na necemu sto se moze meriti.
Citat:
Nemoj to gledati tako crno-belo. Pusti religiozne opservacije kojima vecian kreacionista ne moze da odoli. Sustina kreacionizma je u tome da je zivot stvaran svesno, a ne slucajno. Kreacionisticka teorija ne iskljucuje i prirodnu evoluciju u celom tom procesu.
.....
To je previse pojednostavljeno gledanje na kreacionisticku teoriju. Kreacionisti tvrde da je svet stvoren svesno, a predvidjaju da se tvorac u nekom trenutku moze ponovo umesati u celu stvar. To sto se on nije mesao, bar ne da mi to primetimo, ne znaci da nece, niti znaci da je to predvidjanje pogresno.

Ta "kreacionisticka teorija" zapravo tvrdi da je sve kako jeste, ali eto - mogao je biti i tvorac. Samo sto ga nikada necemo videti jer se pojavio samo jednom, uradio nesto i sad je sve tako kako jeste zbog njega. I da - postoje neki nalazi koji ne opovrgavaju svemoguceg tvorca (a sta opovrgava svemogucnost? osim logike? :) ).

Ne postoji nijedan argument, nijedno predvidjanje, nijedan nacin na koji je to naucna teorija. To je samo pokusaj nekih ljudi da ono u sta oni (po definiciji iracinalno) veruju pokazu kao moguce, naravno pod odredjenim pretpostavkama koje su samo oni u stanju da naprave. Zvati to teorija je isto kao zvati cetiri rakete za vatromet vezane za stolicu svemirskim vozilom.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 08:48 - pre 167 meseci
Citat:
maliradojca: Bas zanimljivo, ja sam ucio u osnovnoj(po teoriji evolucije) da ljudska rasa nije starija od par desetina hiljada godina, koliko se secam.

Ha, ha, ova ti je dobra...
Ako su te tako i naucili u osnovnoj skoli, to i dalje nije razlog da budes TOLIKO neobrazovan. Imao si osim biologije valjda i istoriju, a osim osnovne skole valjda i srednju, te osim skole jos i novine, casopise, televiziju...

Da ti je neko rekao u osnovnoj da je 2+2=5 pitam se sta bi bilo danas od tebe...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6283

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 09:20 - pre 167 meseci
Citat:
danilo.s: Jedan od uslova koji svaka naučna teorija mora da zadovolji je falsifiability. Jbg, ne znam kako se kaže na srpskom. Poenta je jednostavna: mora da bude opovrgljiva.

Kada je Ajnštajn formulisao teoriju relativnosti, odmah je predložio par eksperimenata koji bi je ili potvrdili ili pokopali. Znamo šta se dogodilo.


Kako bi to trebalo da kreacionistička teorija bude opovrgljiva? Da li je dovoljno da se pokuša dokazati da je nemoguće da do promena karakteristika vrsta ne može doći svesnim delovanjem? Ona je opovrgljiva, pošto ne samo da je moguće, nego se to danas ljudi rade kao što izgovaraju "dobar dan".

Citat:

S druge strane, kada bi, recimo, bio pronađen fosil čoveka među fosilima dinosaurusa, cela teorija evolucije bi pala u vodu. Odmah. Momentalno. Uostalom, naučne teorije nikad ne mogu biti potvrđene; čim se pojavi nešto što se kosi sa nekom teorijom, ta teorija pada i mora da se menja kako bi opisala i tu novu pojavu.


Ne bi. Gledaš evolucionizam i kreacionizam kao tumačenja koja isključuju jedno drugo, a to nije slučaj. Proces evolucije uopšte ne negira kreacionistički proces i obrnuto.

Citat:
nkrgovic:
Ne. Izvini ako si to tako shvatio... Gledao sam neke vrlo stare arhive, doziveo "blast from the past" i onda upotrebio kao plastican primer... Nije bila namera da vredjam.


Nisi baš uverljiv. Napisao si direktnu uvredu na moj račun, teško da to neko radi bez namere.


Citat:
nkrgovic: Ta "kreacionisticka teorija" zapravo tvrdi da je sve kako jeste, ali eto - mogao je biti i tvorac. Samo sto ga nikada necemo videti jer se pojavio samo jednom, uradio nesto i sad je sve tako kako jeste zbog njega. I da - postoje neki nalazi koji ne opovrgavaju svemoguceg tvorca (a sta opovrgava svemogucnost? osim logike? :) ).


Nemoj mešati religiju u kreacionizam. Suština kreacionizma nije u religiji nego u stanovištu da je moguće da su vrste stvarane svesnim putem. Ako se to uzme kao moguće, onda ne vidim šta je problem da se taj koji je to svesno činio zove tvorcem. To njega ne definiše ni u kom drugom vidu osim kao nekoga ko je manipulisao genetskim kodom da bi stvarao nove vrste. To šta njemu pririsuju religije je potpuno nebitno za našu diskusiju.

Citat:

Ne postoji nijedan argument, nijedno predvidjanje, nijedan nacin na koji je to naucna teorija. To je samo pokusaj nekih ljudi da ono u sta oni (po definiciji iracinalno) veruju pokazu kao moguce, naravno pod odredjenim pretpostavkama koje su samo oni u stanju da naprave. Zvati to teorija je isto kao zvati cetiri rakete za vatromet vezane za stolicu svemirskim vozilom.


Ovo je tvoje ubeđenje, ali nije činjenično stanje. Kreacionisti iznose argumente u korist svoje tvrdnje, dakle argumenti postoje. Ti samo negiraš kreacionističke argumente, ali suštinski ih uopšte ne osporavaš. Na isti način, mogu se negirati i svi argumenti evolucionizma. Da nije tako, to ne bi još uvek bila samo teorija.

 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 09:29 - pre 167 meseci
Citat:
nkrgovic: Poenta je bila da nijedan eksperiment ne moze da replicira milione godina.

Ali...Sta je sad ovo...

U svom prethodnom postu si napisao -
Citat:
nkrgovic: Aj' sad ozbiljno: postoje, koliko su meni pricali, nacini da se vidi evolicija na delu. Ima neke musice, a ima i neke bakterije, koje koriste ovi sto se bave biologijom za eksperimente, koje imaju genetiku jako pogodnu za takve stvari, plus se brzo mnoze, pa je moguce pratiti evoluciju kroz 50-100 generacija za relativno kratko vreme (par meseci ili godina, ali dovoljno da se vidi). I moguce je, uz pomoc evolutivne teorije (plus jos njih par) predvideti evolutivni napredak tih organizama, a onda za par godina videti to i na delu. E, to je dokaz - kad predvidis nesto, izvrsis eksperiment i to se desi.


Vinske musice se koriste, koliko, 70-100godina!? Ti si rekao 50-100generacija...bilo je nesto malo vise, preko 1000. generacija...milioni, i milioni primeraka.

Da li se stvorila nova vrsta?
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 09:36 - pre 167 meseci
Citat:
Bas zanimljivo, ja sam ucio u osnovnoj(po teoriji evolucije) da ljudska rasa nije starija od par desetina hiljada godina, koliko se secam.

Moguće da si pomešao neki period koji se izučavao - tipa "stari vek" i slično sa "istorijom vrste", koja je naravno mnooogo duža.

Upravo mi se čini da ljudi najviše odbacuju teoriju evolucije, jer im je teško da spoznaju koliki su vremenski okviri u pitanju, tj. koliko je vremena potrebno da npr. zebra dobije pruge :)
Ta neka pra-zebra, koja je dobila drugačiju kožu zbog mutacije, uspešnije se krila od predatora, pa je imala veće šanse da preživi i razmnoži se itd, ali je za čitav "proces" bilo potrebno ono - reda milion godina, odnosno ko-zna-koliko generacija. E, to milion godina, je zbilja teško pojmljivo, a o tome se ovde radi - o mnoooogo iteracija.

A opet, ima vrsta koje su daavno dostigle neki optimum - evo npr. bubašvaba, nije se menjala ko-zna-otkad. Nema potrebe, jedna je od najotpornijih vrsta na Zemlji. Nažalost :)
 
Odgovor na temu

danilo.s

Član broj: 13198
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 10:06 - pre 167 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Kako bi to trebalo da kreacionistička teorija bude opovrgljiva? Da li je dovoljno da se pokuša dokazati da je nemoguće da do promena karakteristika vrsta ne može doći svesnim delovanjem? Ona je opovrgljiva, pošto ne samo da je moguće, nego se to danas ljudi rade kao što izgovaraju "dobar dan".


Tako što bi uključivala predviđanja koja se mogu proveriti. Umesto toga, sve što se ne uklapa se objašnjava kao npr. deo božijeg plana da stvori svet koji izgleda jako star iako je napravljen pre 6K godina.

Uostalom, pozivanjem na nekog nepoznatog i misterioznog tvorca je totalno nenaučno jer nauka mora da se poziva na prirodne faktore. Natprirodno = magija, a mislim da češ se složiti da magija ne treba da figurira u nauci.

Citat:
Ne bi. Gledaš evolucionizam i kreacionizam kao tumačenja koja isključuju jedno drugo, a to nije slučaj. Proces evolucije uopšte ne negira kreacionistički proces i obrnuto.


Kako misliš da se kreacionizma i evolucija ne isključuju? Probaj da pomiriš sledeća dva iskaza.

(1) Sav živi svet je stvoren od svemogućeg tvorca manje-više u obliku u kome danas postoji pre 6K godina.

(2) Sav živi svet vodi poreklom od istog bića i razvio se u toku perioda koji se meri stotinama milionima godina.


Citat:
vilil1:
Da li se stvorila nova vrsta?


Da! Eksperimenti sa vinskim mušicama su jedan od primera nastanka novih vrsta.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 10:22 - pre 167 meseci
Citat:
danilo.s: Da! Eksperimenti sa vinskim mušicama su jedan od primera nastanka novih vrsta.

Istina? Ovo zaista nisam znao. Hajde, molim te napisi koja nova vrsta je stvorena. Bar opisi tu novu vrstu. Mislim na ono najosnovnije, npr. zivi u vodi, ima skrge...
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 10:32 - pre 167 meseci
@vilil1: pise ti na ovom linku: http://google.com .
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 10:39 - pre 167 meseci
Ahahaha, oduvek si bio poznat po kvalitetnim diskusijama.

Zato, RESPECT! :D
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 11:01 - pre 167 meseci
Pa kako ocekujes da diskutujem kad tvrdis, bez ijedne cinjenice ili dokaza, da je Hari Poter stvori svet i sve na njemu? Nauka makar pokusava da dokaze ono sto tvrdi, nekad uspe, nekad ne uspe. A vi samo kazete: "sve je to tako jer Hari Poter tako hoce".

Kako nauka to radi: postavi neku hipotezu (i to na osnovu posmatanja, pojava i slicno koje se primete) i onda SAMA trazi dokaze za sopstvenu hipotezu, i od toga onda formira teorije i zakone
Kako kreacionisti i slicni rade: Postave neku tvrdnju za koju odmah kazu da tacna i ispravna, i kad im neko kaze da to nije tacno traze od tih drugih da dokazu opovrgavanje, umesto da sami dokazi to sto tvrde.
U proslosti su ljudi smislili boga, bez imalo kriticnog misljenja o tome. I nije na ateistima da dokazu da bog ne postoji, nego je na vernicima da dokazu da bog postoji jer su ga oni smislili.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4785 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 11:20 - pre 167 meseci
Pedja, kako znas da je uvreda na tvoj racun ako (po tvojim recima) nisi razumeo sta je hteo reci? :)
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 11:22 - pre 167 meseci
A, ne. Tu se mi dosta razlikujemo. Ja NE TVRDIM da je Hari Poter stvorio zivot. Ja VERUJEM u to. Sa druge strane ti - vi, TVRDITE da evolucija postoji. Bez ijednog validnog dokaza.

Ustvari, i vi, hteli to da priznate ili ne, samo VERUJETE u evoluciju.


IMO ovde imamo dve opcije.

Opcija 1.

Neko bice - bica, (Bog, Hari Poter, E. T. (phone home :) ), nebitno kako se zove, na mnogo visem stepenu razvoja od danasnjeg coveka, je pri nekom prolasku - dolasku na nasu planetu, stvorilo, kreiralo, zasejalo zivot i razne vrste. I moj cukun, cukun, cukun deda je covek, kao i prvi humanoid, moj daleki predak, koji je to bice - bica stvorilo.


Opcija 2.

Evolucija. Moj cukun, cukun, cukun deda je bio majmun, a moj daleki predak je bila bakterija.


Ja biram da verujem u opciju 1. To ne znaci da imam nesto protiv onih koji veruju u opciju 2. Nikako. Svako veruje u ono sto mu odgovara.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6283

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz04.09.2010. u 11:25 - pre 167 meseci
Citat:
danilo.s: Tako što bi uključivala predviđanja koja se mogu proveriti. Umesto toga, sve što se ne uklapa se objašnjava kao npr. deo božijeg plana da stvori svet koji izgleda jako star iako je napravljen pre 6K godina.

Uostalom, pozivanjem na nekog nepoznatog i misterioznog tvorca je totalno nenaučno jer nauka mora da se poziva na prirodne faktore. Natprirodno = magija, a mislim da češ se složiti da magija ne treba da figurira u nauci.


Ne vidim svrhu da diskutujemo ovako kada ti sve vreme imas problem sa religijom i nju kritikujes a ne kreacionisticku teoriju. Ako želiš da kreativno diskutijemo, batali religiju i drži se suštine.

Uz to, ni evolucije bas nije provlerljiva ako tako gledaš, pošto je i evolucionistima, kada nešto ne mogu da objasne, uvek opravdanja to što su potrebni milioni godina za evolucione procese.

Kreacionisti tvrde da je vrste moguće menjati svesnim uticajem. To njihovo tvrdjenje, ili ako hoćeš predviđanje, je daleko proverljivije nego evolucija: nije potrebno vreme, može se izvesti i ponoviti koliko god hoćeš puta sa rezultatima koji su itekako predvidljivi i očigledni. I povrh svega, te promene rade ljudi, a ne nekakva imaginarna i mistična bića.

Pogrešno je sve ono što nauka ne može da objasni, a još uvek mnogo toga ne može da objasni, nazivati natrirodnim. To je prepotentno, jer sugeriše da je nauka svemoćna i može sve da objasni i da imamo sva znanja koja postoje, te da ako nešto ne možemo da objasnimo, to ne postoji, te je natprorodno.

Stvarnost je sasvim drugačija. Naše znanje kroz razvoj civilizacije je postalo veliko, ali što je ono veće, to je naše neznanje još veće. Nažalost, mnogi zastupnici naučnog mišljenja to zaboravljaju i postavljaju se kao sveznajući, to, nažalost, i ti radiš u ovoj diskusiji. Prirodno stanje naučnog uma je da bude skeptičan, kreativan i istraživački, a ne da negira ono što ne poznaje.


Citat:

Kako misliš da se kreacionizma i evolucija ne isključuju? Probaj da pomiriš sledeća dva iskaza.

(1) Sav živi svet je stvoren od svemogućeg tvorca manje-više u obliku u kome danas postoji pre 6K godina.

(2) Sav živi svet vodi poreklom od istog bića i razvio se u toku perioda koji se meri stotinama milionima godina.


Opet se hvataš za banalnosti umesto za suštinu. Pre svega, vremenski period koji navodiš u kreacionističkim tvrdnjama ima isključivo religioznu podlogu isto kao i svemogući tvorac oličen u izabranom bogu. To su nebitni pojmovi, više puta sam ponovio da treba ignorisati ubeđenja bilo da se radi o religiozn9im ili nekim drugim i osvrtati se samo na bitnu suštinu. A bitna je suština kreacionizma da su vrste mogle biti stvarane svesnim delovanjem.

Umesto da taj stav osporavaš, ti osporavaš boga i tezu o Zemlji staroj 6000 godina koji su potpuno nebitni u diskusiji.

Vremenski period ko zagovaraju evolucionisti se takođe može dovesti u pitanje, jer načini utvrđivanja starosti Zemlje i živog sveta mogu da se ospore. No i to nije bitno, pošto jeste logično da je period razvoja života na Zemlji trajao veoma dugo. Veći je problem to što evolucionisti tvde da je ceo život ima poreklo od jednog bića, sugerišući da su sva ostala bića nastala od tog bića slučajno - evolucijom. To je samo obična tvrdnja koju je nemoguće dokazati.

To što sva živa bića funkcionišu na istom principu i po istoj šemi ne mora da znači da su sva nastala od jednog te istog bića. To samo dokazuje da je u svim živim bižima upotrebljena ista tehnologija. Evolucija organizama je neosporna, ali ne postoje dokazi da li je do nje dolazilo spontano ili svesnim delovanjem. Vrlo je moguće da je do nekih mutacija dolazilo spontano a da su neke druge svesno izazvane. Evolucionisti tvrde jedno, kreacionisti drugo, a ni jedni ni drugi svoje tvrdnje ne mogu da dokažu. već samo špekulišu i iznose svoja ubeđenja.

Međutim, kada isključiš nedokazive tvrdnje u obe teorije i nadovežeš ove teorije jednu na drugu, tada one počinju da se dopunjavaju i mogu da objasne mnogo šta što ove dve teorije svaka za sebe ne mogu.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 121867 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.