Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Beograd Air Show 2008

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Beograd Air Show 2008

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17797 | Odgovora: 87 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200822.10.2008. u 16:57 - pre 188 meseci
Citat:
matrix77: A jel bio Canon ili Nikon?
To je veoma bitno :))))))


Ni jedan od ta dva. Bio je onaj mali mju 1030 sw.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200822.10.2008. u 17:24 - pre 188 meseci
Evo ja da kojim slucajem imam Nikon DSLR i da sam slikao bas ne bih okacio fotke nakon svih ovih prepucavanja.

Eto:)
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200822.10.2008. u 17:29 - pre 188 meseci
Nikon D 300 daje lošije boje od Canona, u to smo se mnogo puta uverili. Nekome to smeta više, nekome manje.

Expeed procesor koji je "krivac" za veliki napredak po pitanju šuma na D 300, kao i za sveukupnu brzinu rada - daje to žutilo. Ja ga vidim na svakom snimku. Da li mi smeta? Da. Ali, šta da se radi, niko nije savršen.

Tačno je da su na ovim Ivicinim slikama boje loše, ali nema potrebe to previše naglašavati, niti prečesto potezati C/N prepucavanje.

Međutim, treba imati u vidu da neki fotke gledaju "tehničkije" od nekih drugih i zato na njima pre zapaze loše boje nego loš kadar. Imam razumevanja i za takve.

@cozmo:

Nema svrhe davati primere sa D 200 sa idejom ilustracije ovoga, jer D 200 ima bolje boje od D 300, tačnije - manje loše.

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200822.10.2008. u 18:21 - pre 188 meseci
Citat:
cozmo_im: Evo ja da kojim slucajem imam Nikon DSLR i da sam slikao bas ne bih okacio fotke nakon svih ovih prepucavanja.

Eto:)


Potpuno si u pravu. Fotografija je u sustini sekundarna stvar, a kao takva ona nikog i ne zanima.

Ako aparat ima brz AF, ako je taj AF nepogresiv, ako ima odlicne komande i savrseno zaptiveno kuciste koje neverovatno savrseno lezi u ruci i na kome ima mesta za sve prste ma koliki oni bili, koga uopste zanima fotografija.

Ako se tome doda da je za iole solidnu fotku potrebno provesti sate i sate za racunarom, da je potrebno kupiti i specijalizovane softvere tipa NX biturbo i slicno, potpuno je jasno odsustvo zelje za prezentaciom fotografije ma kakva ona bila.
Dovoljno je samo reci: "Ja imam Niokon D300" i svi da se poklone i nista dalje.
Ako neko kojim slucajem ima D700, isti slucaj, samo sa izrazenijim poklonjenjem.

I stvarno nema nikakvog smisla igrati se sa nekakvim fotkama. Neka se sa njima igraju neki drugi.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200822.10.2008. u 18:32 - pre 188 meseci
Upravo je moja poenta u tome i bila, da treba da nas zanima fotografija a ne tehnomasturbacioni vlazni snovi. Zato sam to tako i napisao, mogao sam staviti bilo koji aparat u mojoj poruci.

Elem nekad treba posmatrati fotografiju iz ugla fotografije a ne prvo gledati u EXIF a zatim, pre gledanja iste, smisliti koliko napljuvati opremu i onog ko je slikao jer je boze moj ispalo ovako ili onako, manje zute, vise plave, bla bla bla bla a to sto je covek napravio odlicnu fotku sa stanovista fotografije nikog ne zanima.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200822.10.2008. u 18:47 - pre 188 meseci
^^ Word!
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200822.10.2008. u 22:25 - pre 188 meseci
Hteo bih samo da citiram nidzu jer je to veoma lepo rekao ovako:

Citat:
ljudi koji na forumu stvarno kače dobre fotke, najmanje robuju stereotipima. Momenat valjanog gledanja kroz tražilo je obrnuto proporcionalan momentu erekcije kad dodirneš L staklo.


I stvarno nema smisla svaka tema jedno te isto, Canon vs Nikon, a niko da kaze neki koristan savet da predlozi coveku neka podesavanja ili nesto slicno a ne da se sve svede samo na to da ne valja aparat i da kupi Canon...
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
79.101.150.*



+17 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 10:16 - pre 188 meseci
Citat:
priest77: Hteo bih samo da citiram nidzu...

Prvo, trebao bi da kazes kojeg Nidzu...

Drugo, to sto Nidza kaze bas i nije tako, jer 99,9 % onoga sto ti, ili Nidza smatrate dobrim slikama na forumu je upravo naslikano opremom koja je svakako deo C/N stereotipa...

Trece, korisni saveti su ovde (ES) prezentovani u bezbroj tema, sto teoretski, sto posle i prakticno, nego je tu uvek isti problem prisutan... ili nema ko da cita, ili vlastita sujeta nadjacava. Znanje se kupuje na svaki moguci nacin, iscitavanjem strucne literature, gledanjem tutorijala, i na kraju krajeva "kradjom" svega onoga sto mislis da je dobro za tebe... Pogledas sliku koja ti se dopala, iscitas EXIF, vidis kakav je tu odnos blenda/exp, pa kako je kadrirano, kakvo je merenje, kako je "hvatan" polozaj sunca, svetla, koje je doba dana, sve... i posle sam skljocas, vezbas, tragas za necim svojim vlastitim, sto bi na bilo koji nacin moglo biti nalik onome sto ti se dopada, ili sto zeslis da dobijes.

Pozz

btw. ovde je C/N prepucavanje vise deo folklora, i nikada ga ne treba posmatrati kao "rat klanova", ili kao sto tvoj Nidza kaze robovanje streotipima, iako tu ponekad itekako zna da "zavarnici"... jednostavno, kao sto @StORM rece, Ivica M. je ovde bukvalno ispao "kolateralna steta" jer je svojim slikama dao "priliku" nama Canondzijama da napravimo opet malo sale, sege i komike na racun Nikonovih uzdanica, ali da to nije uvek tako najbolje demantuju sjajne slike Dzure (Nikon D200) i Dragan1965(Nikon D300) koji je posle dosta "porodjajnih muka" uz samo malo korisnih smernica i ulozenog truda, poceo sa istim apartom poput Iviconog da pravi izuzetno kvalitetne fotografije.


 
Odgovor na temu

dragan1965

Član broj: 74427
Poruke: 252
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 10:24 - pre 188 meseci
Hteo bih da se zahvalim besketu za podrsku,,i da dodam komentar na dzurin post o setovanju aparata u gornjem postu.Da,na intervenciju da mozda setovanje za d2x mozda ne odradjuje posao kako treba sam zaista uvideo da to setovanje na d300 ne funkcionise,i preporucujem da ga se ne koristi.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 10:53 - pre 188 meseci
@Priest77
Ako mislimo na istog Nidžu, njegovi stavovi su najblaže rečeno kontradiktorni - ovamo priča to što si citirao, a na drugoj strani gunđa (i onaj drugi, brat mu po opremi i stavovima i preprženim fotkama) kako ga ista ta oprema ograničava u radu (treba mu 366 AF tačaka), te je odlučio da pređe na D700! Hahahahaha, baš pravi primer lika koji "ne robuje stereotipima i sa svakom opremom može da snimi dobre slike". Ja, ja, indeed!

Pa što je onda menja, ako oprema nije bitna?

Druga stvar, još je komičnije brljati Sigmu (i to još najlošija stakla istog proizvođača) u celu priču, a pričati o nekakvim svemirskim kriterijumima. I to još na FF telu! BRATE!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 11:08 - pre 188 meseci
Sve je to sasvim nebitno ko je to rekao, recimo ja to sada kazem.

Bitno je da ne mora svaka tema da se svede na to da ako neka slika nije ispala dobro, to ce se resiti tako sto covek mora da proda aparat i da kupi aparat marke kao sto ima onaj sto komentarise. To je stvarno glupo i to navijacko ponasanje ne vodi nigde. Samo da ne predju u huligane :)))

Moze neko normalno da kaze Ivici M gde je pogresio i na sta da vodi racuna da bi dobio bolje slike?
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
79.101.150.*



+17 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 11:15 - pre 188 meseci
Citat:
priest77:Moze neko normalno da kaze Ivici M gde je pogresio i na sta da vodi racuna da bi dobio bolje slike? 


Odgovor se sam namece... pogresio je u odabiru aparata.

Ili, neka mu Nidza ili neko od te ekipe "pcelica" preporuci sta mu je sada za raditi... to su ipak sve vrli znalci...

Zar to nisi mogao i sam da pretpostavis da ces dobiti kao odgovor?

 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 11:22 - pre 188 meseci
@beske
Rekao sam da neko normalno objasni coveku a ne da se tera po starom...
Ovde je vec svima jasno odavno o cemu se radi.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 11:23 - pre 188 meseci
Citat:
priest77: ne mora svaka tema da se svede na to da ako neka slika nije ispala dobro, to ce se resiti tako sto covek mora da proda aparat i da kupi aparat marke kao sto ima onaj sto komentarise.

Da, ne mora. Ko je napisao suprotno?
Problematika se svodi na to da su Nikondžije "po defaultu" najsposobniji korisnici Photoshopa, zato što moraju da ispravljaju krive drine koje im aparat servira.
Ja zapravo zaista ne znam kako bih one fotke odozgo ispravio, jer nikada nisam uspeo da dobijem nešto slično. To me bez greške navodi na zaključak da je senzor glavni krivac, jer ovde ni podeksponiranje za 2/3EV ne bi dalo nikakav rezultat jer je skala boje prosto pogrešna - umesto plavo-sive preovladava žuto-cijan i to je to. Što je najgore, neko je linkovao nekakve "kao" bolje primere, koji pate od istih simptoma.

Šta bih sad ja trebao da napišem? Pa eto, može da uradi "Replace color", pa da na Hue skali prevuče cijan u plavu. Otherwise, neka kupi Olympus (eto, da ne bude Canon, pošto i Olympus ima pristojne boje).

Tačka od koje se ovde mora poći je pomenuta s Bešketove strane, a tiče se formata - da bismo imali bilo kakvu kontrolu nad fotografijom, u smislu da nas oprema što manje ograničava (koliko je to moguće) - RAW je "a must". Tako bi imao odakle da krene. Ipak, sumnjam da je do objektiva, jer on ne može baš toliko da deformiše boje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 11:39 - pre 188 meseci
Za Ivicu M:

Posto niko nece da lepo poprica s tobom, evo ja cu, jer znam u cemu je problem kod tvojih slika.

Posto kazes da si slikao u JPG (jos ako si pritom koristio D2x mod) problem je sledece prirode: ISO800 (da li si koristio Auto ISO?).

ISO 200 je sasvim dovoljno za to sto si slikao a da manuelno odredis prioritete za shutter recimo.

Elem, na ISO 800, Nikon D300 ukljucuje noise reduction po defaultu sto omeksa sliku. ISO 800 po takvom suncanom danu ce dati isprane slike kako god, jos ako je nepotrebno ukljucen Active D lightning i D2x mod koji je namenjen dijametralno suprotnim stvarima normalno je da ce JPG ispati takav.

Ja bih to slikao potpuno rucno, ISO na 200 max. i merenjem i podesavanjem prioriteta nekih stvari na aparatu pokusao da dobijem sto ostrije i kontrasnije slike. Normalno je da na ISO 800 na tolikoj kolicini svetla nemas dovoljno koloriteta + je soft.

Aparat mora biti na defaultu a zatim ispucas par slika radi probe i podesis kako ti odgovara.

Sa svakim aparatom bi bila slicna situacija na ISO 800, NR ON, plus jako sunce i haze efekat na tele podrucju. To je fizika.

Neke slike koje su ti na ISO 400 odmah su iskocile bojom i kontrastom ali i to je previse za toliko svetla. Bolje i da ides na ISO 200 uz malo podeksponiranje radi ubrzavanja shuttera i RAW, bez ikakvog NR-a uz sitno ostrenje izdignuto u aparatu. A mogao si i vivid da malo pojacas i eto to je to. Podeksponiranje ces lako krknuti iz RAW-a, to traje sekundu, dodas malo saturacije i sharpen, to traje 5 sekundi i za 10 sekundi imas dobru fotku.

Auto WB se sigurno mucio na ISO 800 plus toliko svetla na sve strane.

A mislim da bi ti i JPG dao dobar rezultat na taj nacin.
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 11:47 - pre 188 meseci
@StORM48
Ako idemo tom logikom onda i ti trebas da menjas aparat pod hitno jer su ti ljudi rekli da na tvojim primerima setaju boje strasno
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 11:49 - pre 188 meseci
http://www.anandtech.com/digit...as/showdoc.aspx?i=3434&p=8


Canon je zaista bas bas crven :D
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
93.86.103.*



+17 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 12:06 - pre 188 meseci
Citat:
cozmo_im: Za Ivicu M:...Ja bih to slikao potpuno rucno, ISO na 200 max. i merenjem i podesavanjem prioriteta nekih stvari na aparatu pokusao da dobijem sto ostrije i kontrasnije slike. Normalno je da na ISO 800 na tolikoj kolicini svetla nemas dovoljno koloriteta + je soft.


U nedelju je bilo sasvim dovoljno svetla (cak i previse) da se i na 100 ASA mogla dobiti dovljna brzina za uspesan "lov" na ovog lepotana.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 12:23 - pre 188 meseci
Citat:
priest77: @StORM48
Ako idemo tom logikom onda i ti trebas da menjas aparat pod hitno jer su ti ljudi rekli da na tvojim primerima setaju boje strasno

Dobar pokušaj, ali ipak promašaj!
To možda važi za NEKE primere, a osim toga, ima mojih fotki ovde na tone, pa pretraži.
Stvar druga, mnoštvo je primera koji ukazuju na to da sam ja zeznuo stvar na tih par fotki, a ne aparat, jer imamo brdo primera drugih ljudi, koji su savršeni. Osim toga, gde nam je referenca s drugog sistema na ovoj temi?

Evo, pozivam Te da mi Ti, svojim rečima, kažeš šta to znači "šetaju boje" i na kojim tačno fotkama?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Beograd Air Show 200823.10.2008. u 12:38 - pre 188 meseci
Evo objasni cu ti tvojim recima, isto kao sto si ti objasnio Ivici:
Kupi lepo Nikon jer Canon ne valja
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Beograd Air Show 2008

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17797 | Odgovora: 87 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.