Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964670 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 14:56 - pre 148 meseci
Mladene,radni staz u okviru zdravstva je bitan.Dakle ne da dostavis dokumenat da si radio 20 godina u kafani i bio prijavljen kao konobar npr.i ocekujes ansinitet da dobijes ovde od 10 god...to ne ali bilo koja pozicija u zdravstvu da.Prevedi to.
Sto se NP3 tice imas pismeni deo iz tri dela i za svaki deo je potrebno oko 80% nisam bas sasvim sigurna u procenat jer to ne pise kada dobijes odgovor da si polozio stoji samo da si polozio.Mislim da iz sva tri dela koji cine pismeni deo moras imati po 80%.


Upravo sam pogledala na NRK2 reprizu jedne emisije u kojoj je izmedju ostalih gost bila i politicarka Siv Jensen,a tema je bila 2040-te po istrazivanjima koje su Norvezani napravili polovina stanovnistva ce biti stranci.Reakcije,strah,prednosti i mane?Imali su dobru diskusiju.Podeljena su misljenja a epicentar im je bio Oslo koji ce biti grad u kojem ce ziveti samo stranci...a Jensenova je protiv toga.Manje radikalan je bio ordfører Osla koji rece da nisu problem stranci vec njihova integracija.Otprilike isto to sto Jensenova rece samo je bolji diplomata od nje.
Mozda doduse kada bi i nama rekli da ce u Srbiji 2040-te biti pola stanovnistva Kinezi,mozda bi i mi imali iste reakcije.Medjutim oni imaju druge probleme,ocekuje se da ce 2017-tj.za 5 god imati najveci problem u zdravstvu jer tada imaju veliku smenu generacije,mnogi ce u penziju,a do 2020-te 130.000 stillinga u zdravstvu treba da se pokrije pre svega na nivou sykehjem,omsorgsbolig,hjemmetjenesten.Prosecna starost Norvezana je 80,4 god.Kada to poredis sa Rusojom gde je 66,3 god prosek ili sa Avganistanom gde je 43 god prosek starosti onda su oni prilicno stara nacija.
Trenutno imaju 508 000 stranaca (izvor iz 2010-te),a 36% od tog broja ima norvesko drzavljanstvo.Tim tempom su se vodili u istrazivanjima a naravno ocekuju porast broja stranaca.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 16:57 - pre 148 meseci
Miro, polovina stanovnistva Osla, ne i cele Norveske, prema istrazivanju njihovog Zavoda za statistiku.
S obzirom da sada po prvi put imaju i navalu tzv. "euroflyktninger", ne cudi podatak da je Oslo trenutno najbrze rastuci grad..
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 17:59 - pre 148 meseci
Mislila sam na Oslo ali sad vidim da iz mog konteksta posta deluje da je cela Norge...
Mora se priznati da ovako dobar sistem ne opstaje nigde u svetu osim u Norveskoj,i ne cudi sto ljudi zele da dodju.
Isto tako mnogi Oslo dozivljavaju kao celu Norvesku.
Secam se jednog posta gde je jedan od forumasa napisao da njegova deca veruju da na severu deda mraz je pravi...a treba ljudi da se otisnu ka gore...nemamo metro ali je skroz ok.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
217.16.133.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 18:52 - pre 148 meseci
Pozdrav za sve forumase.Eto i mene opet.Polako, supruga i moja malenkost skupljamo papire za autorizaciju.I kao sto u jednom postu od otprilike dve god. napisa Mirka i to bas zna da potraje kod nas.Mislim da cu sva dokumenta za srednju i visu skolu imati sledece nedelje.S posla dobijamo radne knjizice za fotokopiranje i overu i preporuke.Sledeci korak bi trebao biti prevodjenje.E sad.Sa vise skole plan i program su strahovito obimni.Mirka je ranije napisala da se to moze smanjiti na nekih 50 strana.Kako da znam sta je nebitno pa da to izbacim?I kad budem smanjio bice opet sigurno preko 100 strana za prevodjenje,sto uopste nije malo(mislim jeftino).I zna li neko gde je najpovoljnije to prevesti i da li je potreban obican prevod ili sa overom sudskog tumaca.Veliki pozdrav i hvala.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 19:05 - pre 148 meseci
Jedno cu ti napisati a to je 100% i to moras upamtiti za ceo zivot. Sta god da prevodis a zelis u nekoj drugoj drzavi da ti uvazi drzavna institucija, to MORA biti overeno od strane sudskog tumaca jer to je medjunarodno usvojeni standard komunikacije izmedju drzava a koji se tice fizickih lica. Nebitno koji i u kojoj drzavi sudski tumaci da ti prevodi, uvazava se. Tj. ako prevodis u Srbiji uvazavaju u Norveskoj i obrnuto.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 20:04 - pre 148 meseci
Kelly,slika je za tebe na onu temu snega sto smo pricale...ali ispade nekako drugacije od zeljenog...no,toliko o tome.Nema ga uopste ma kakvi...he he he
I kada nadjes vremena napisi majke ti ono za kredite,pusti ludake pisi nama koje to zanima...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 20:26 - pre 148 meseci
nisam stigla da procitam sve postove nego sam ozadnju stranicu i videh da je neko pitao za staz... e pa verovali ili ne cak i staz iz kafane vam se priznaje u manjim mestima priznaju cak i bez validne dokumentacije jer znaju da je bio rat i da je tesko doci do toga, a u oslu traze dokumentaciju... ali nije bitno da li je covek radio u kafani ili posti ili bolnici dobice to uracunato u radni staz... da da , smesno zvuci ali istinito.... doduse neki baksuzi kao ja ni za 5 godina ne uspeju da uracunaju staz iz bolnice s balkana i povezu s ovim stazom odavde ali to je toliko mali broj da je skoro zanemarljiv.... tak oda sve sto imate od dokumentacije slobodno prevedite i ponesite
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 20:28 - pre 148 meseci
heheh ja Mirka moja tama nhtedojh da te pitam jel to slika za mene i da te pohvalim da si konacno uspela da nadjes nacin da ih okacis :) ... radila sma nocne pa nisam imala vremena nizasto... no cim uhvatim vreme pisem no sikiriki :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 20:41 - pre 148 meseci
Srdjanm3 ... papire mozes da predas samo tamo gde si prijavljen za boravak.... jedino ukoliko arbeidsgiver hoce da to sredjuje za tebe onda on prebaci sve podatke na taj dom pa tak osredjuje no to je toliko retko da nije ni vredno spomena.... moji drugari su iz Osla dobili posao u Ålesundu i naravno papire su morali u Oslu da predaju jer im je tu adresa prebivalista....

gerard burler - izvinjavam se ukoliko sma pogresila nick.... ja licn osma isla na dosta intervjua- meni bilo zanimljivo pa cak i kad sma dobila posao dok sam cekala na papire a zvali me na intervju ja sma isla... i bas mi je bilo slatko kad mi ponude da kazem da necu tad sam onisma znala dovoljno jezik da bi se jos i raspredala s njima... ali par godina posle kad sam trazila ponovo posao... ehhhh bogme sam tad vec zakerala... od plate, lønnstrina, pogodnosti, kurseva, mogunosti dobijanja stana, cak i ponude za vrtic ( mislim nemam decu ni sada a kamo li tada) no bilo mi zanimljivo da i ja zakeram... kad oni mene pitaju od tog sta jedem i sta dajem pacijentima pa do tog da opisem radni dan na poslu onda i ja njih pitam.... znala sam vala i da preteram... no, njima ocito to bilo simpa pa mi vecinom nudili posao.... a ja odbijala... e za sykepleiera kad sam trazila posao od 9 predanih molbi dobila sma posao na 8 mesta.... e onda sam krenula da zakeram i da se "prodajem" pa ko mi je dao najbolje uslove tam osam i otisla.... a bilo je i slucajeva gde se mala okurazila totale pa cim mi ne znaju procitati ime i prezime, ja fino pokupim moje papire i kazem drago mi jesto ste me pozvali na intervju, hvala na tome ali vidim ja da od nase saradnje ne moze da bude nista jer vi se niste potrudili ni prezime ni ime da mi izgovorite ispravno... izvinite dal mogu da dobijem nazad moje papire... pokupim sve u fasciklu i lepo sa smeskom odem oni zovu naravno, mole da se vratim ali jok ja... ponos moj se ne gazi lako.... posebno ne kad znas da su ti vrata otvorena svagde... a imas sve papire... koji god papir ili test da mi traze ja imam, iskustvo s najgori odeljenja imam takodje... tako da tesko je bilo nesto mi naci a da nemam... a najsladje mi je bilo u jednom starackom domu nasadili se ljudi na glavu da me uzmu i zaposle,a ja zakerala platu vecu,pa dobila to, pa mi trazili polozen trin tre ja poslala papire, pa jos svasta nesto posaljem ja sve i onda mi jedan dan stize poziv i pitaju me jel mogu da dodjem da uradim njihov test jezika... e tad sam odlucila da taj posao nikad prihvatiti necu.... reko mogu nije problem... odem ja lepo ... odradim to za 10 min... zena prezadovoljna... kaze kao nisma nista drugo ni ocekivala... ja reko da iskreno kazem jesam ali nije bitno... pita me kao hocu li prihvatiti posao jer jelte njima gori pod nogama a ja otezem stvar vec mesec dana... reko ne znam jos uvek imam jos ponuda, posaljite mi tilbud na adresu kucnu.... posalje zena nakon 7 dana... onda ja imam rok od 15 dana da odgovorim... i ja fino 14ti dan nazovem je i kazem izvinite stvarno ali niste se poneli dovoljno kolegijalno i niste me shvatili ozbiljno, malo ste me ispod tepiha gurnuli ali ja se zahvaljuem na vasem vremenu no stiling ipak necu da prihvaim.... zena se smetnula... hahahahaah ... no jbg... dosta su oni men icupal izivaca sad je moj red a ja to volim natenane

e sad malo ja skrenuh s teme....

sto se tice NP3 u Oslu je obavezan... bez njega nema efekta dolaziti u Oslo.... moze se tu biti kao neka baza ili slicno ali posao ovde dobiti bez NP3 je isto kao i dobiti na lotu milion dolara....

[Ovu poruku je menjao kelly_oslo dana 15.03.2012. u 21:56 GMT+1]
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 20:42 - pre 148 meseci
Kelly,i u Karasjoku su trazili dokumentaciju,nema bez papira nista,ali samo za zdravstvo.U Tromsu isto.Mozda neki izuzetak negde ali bez papira sada da to priznaju...ja nisam cula ni dozivela.Manjeg mesta i vece zabiti od Karasjoka tesko je naci...a tamo je za to strogo pravilo-papir sa prevodom od sudskog tumaca.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 20:57 - pre 148 meseci
u bærum kommuni ljudima priznali bez ikakvog papira... u ski-u isto... mada papir je jako pozeljno imati... to se preporucuje jer si tada siguran... ali kazem ima slucajeva gde su priznali i bez toga...


sad a procitah ovo tvoje o skatt-u .... heheheheh bas mi je drago da sam bila u pravu haahahah... norvezanka postala pa to ti je... vec mislim ko i oni ... ehhh te kkad vidis sve papire i sifre i peripetije neces nista znati nego sreca pa imate to besplate konsultacije... ja to ovde nisam imala nikada a nisma ni cula da je neko dobio... jos jedna prednost severa... bre vi severnjaci... kad cujem sta sve imate sta nemate dodje mi da spakirma kufere.... no ... morma specijalizaciju pre svalbarda... greotica

[Ovu poruku je menjao kelly_oslo dana 15.03.2012. u 22:08 GMT+1]
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 21:32 - pre 148 meseci
e sad ovako,par tipseva i stvari koje bih vam preporucila da uradite kako biste stvorili bolju podlogu za kupovinu stana jednog dana:

1. za mladje od 32/33 godine da obavezno otvore BSU konto.... (bolig sparing for ungdom) To je konto na koji godisnje moze da se postavi najvise 20 000 kruna. Konto ciji novac moze da se koristi iskljucivo i samo iskljucivo za kupovvinu stana... Konto na osnovu kog je najbolja kamata i koji je na neki nacin oslobodjen skatt-a. Naime, na osnovu tog konta svake godine se dobije odredjena suma novca nazad od drzave. ne znam tacno koliki je procenat ali znam da ako se ima 20 000 na kontu dobije se nazad 4 000.... Novac je moguce podici i iskoristiti u druge svrhe ali onda u tom slucaju drzavi mora da se plati skatt koji ste dobili nazad za sve prethodne godine... Nakon napunjene 32 ili 33 godine zavisi od banke do banke na taj konto vise ne mozete da uplacujete novac... taj novac sam ostoji i ceka da bude podignut za neki stan....
DNB banka od prosle godine ima mogucnost otvaranja i BLU konta ali uslov za otvaranje ovog konta je da na BSU imate vec 20 000 kruna....

2. uclanite se u OBOS.... To je firma koja pravi 80% stambenih zgrada po Norveskoj. Onaj ko ima najduze clanstvo ima prednost na stan... tek ukoliko niko od clanova OBOS-a nije zainteresovan za dati stan, ljudi koji nisu clanovi imaju pravo na stan... Takodje u norveskoj ima nesto sto se zove førkjøpsrett... e to bi ga znacilo da npr. kupujem ja stan i Mira... i obadve kao zadnju ponudu damo 1,5 miliona kruna.... ali Mira je clan OBOS-a 3 godine a ja sam clan 1 godinu... Mirka ima pravo na førkjøpsrett i ukoliko ona zeli taj stan i kaze DA za njega, ja mogu da ponudim i 1,6 miliona ali stan nije moj nego njen jer ona ima førkjøpsrett na taj stan.... Isto vam se moze desiti da ste vi dali najvecu ponudu za stan a i oni koji su ucestvovali s vama u kupovini stana ili ti ga nadmetali se su odustali a clanovi su duze od vas ce da dobiju ponudu da li zele da kupe stan po ceni koju sam ja ponudila i ako kazu DA ja sam opet izgubila stan jer oni imaju førkjøpsrett a ja nemam... a sto je najgore ja nemam pravo vise ni da ponudim vise novca za taj stan i samim tim sam ga izgubila... E da stvar bude najbolja od svega clanstvo je nasledivo... sto ce reci da mnogi norvezani to naslede od bake,dede ili roditelja te to imaju od datuma svog rodjenja.... pa u najgorem slucaju ako vi izgubite par stanova zbog førkjøpsrett-a barem dajete vecu sansu vasoj deci da se njima ne desi isto...

Clanstvo prvi put kosta cini mi se 450 kruna a sve ostale godine je 200 kruna godisnje.... dobijete 4 puta godisnje casopis od njih s novim nacinom i pogledom na odredjene stvari plus da imate popust u kinu, u teatru i mnoge druge popuste kako stalne tako i mesecne od meseca do meseca....

Dalje od koje banke, na koji nacin i kako najlakse dobiti kredit nebih da vas smaram jer se to moze promeniti,ali ove dve stvari se sigurno nece promeniti


iz ovoga se ipak da zakljuciti da nije dovoljno samo skupiti 20% vlastitog kapitala i dobiti kredit od banke...

Srecno

ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.dsl.optinet.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2012. u 21:52 - pre 148 meseci
rsasanis



Ejjjjjjjjjjjjjjjjj halooooooooooo kakvih 50 ili 100 stranica pa ja sam imao 15 stranica za ovjeru kod javnog bilježnika i isto toliko kod sudskog tumaća nežiku šta ti to toliko hoćeš slati u norge pa da sklapaš nuklearnu bombu nije ti potrebno toliko dokumentacije??????
 
Odgovor na temu

Questman
Radnik
Around the World

Član broj: 297833
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 11:41 - pre 148 meseci
kelly_oslo ti si legenda...ja sam prosto inspirisan tvojim postovima....cak i kad me uhvati nesigurnost...
Stici ce samo onaj ko ide...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 11:49 - pre 148 meseci
Citat:
Questman: kelly_oslo ti si legenda...ja sam prosto inspirisan tvojim postovima....cak i kad me uhvati nesigurnost...


hmmm a zasto? mislim zasto si inspirisan i zaso te hvata nesigurnost?
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Questman
Radnik
Around the World

Član broj: 297833
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 12:13 - pre 148 meseci
pa inspirisan sam citajuci postove od pocetka, koji su stvarno kao da sam platio nekome da me uputi polako u celu pricu....a nesigurnost, pa zamisljam sebe kako cu se pojaviti na prvom interview-u, na nekom smesnom norveskom trazeci posao...ja znam engleski(odlicno) ali ne znam kako ce to sve izgledati :-) i onda jos kad vidim svakakve price na forumu...jedino tvoje i Mirjanine postove pratim i verujem...
Stici ce samo onaj ko ide...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 12:57 - pre 148 meseci
a to hehehe ... pa hvala na poverenju... trudimo se konkretno odgovoriti ono sto znamo
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

MladenSM
Mladen Djurdjevic
Dom Zdravlja,Sportski dispanzer
Sremska Mitrovica

Član broj: 300736
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 13:46 - pre 148 meseci
Citat:
sto se tice NP3 u Oslu je obavezan... bez njega nema efekta dolaziti u Oslo.... moze se tu biti kao neka baza ili slicno ali posao ovde dobiti bez NP3 je isto kao i dobiti na lotu milion dolara....


Hvala,kelly,na odgovoru za Oslo i NP3.

 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 14:31 - pre 148 meseci
nema na cemu Madene zao mi je sto odgovor nije pozitivniji no bolje znati istinu u startu
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Questman
Radnik
Around the World

Član broj: 297833
Poruke: 18
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+46 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 17:56 - pre 148 meseci
Pa mislim jaooooj...hvala na odvojenom vremenu kelly_oslo!
Sa kojim si se ti znanjem norveskog jezika uputila za Norge?
Ja svakako dolazim...dakle, onda sa mojim vrlo skromnim znanjem jezika, gde su najnizi kriterijumi sto se tice jezika?
Stici ce samo onaj ko ide...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964670 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.