Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8007387 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mad Thrasher
Jova Zmaj
Kragujevac,Srbija

Član broj: 298365
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2012. u 13:58 - pre 150 meseci
Pozdrav svima
Mozda cete misliti da je malo vise rano za mene da se ukljucujem u ovakve teme zato sto sam mozda previse mlad za tako nesto,imam nepunih 17 (bice sad u februaru ) ali,Boze moj,bolje da se odmah naoruzam informacijama da znam sta me ceka u belom svetu,jer kako nas narod kaze - "Ne goji se prase uoci Bozica".
Pre svega sam iz price cuo da je zivot mnogo bolji i laksi za nase ljude sa Balkana u inostranstvu (sto se moglo dati zakljuciti iz primera komsija,prijatelja,nasih a i njohovih bliznjih koji zive i rade u inostranstvu).Pratio sam komentare na forumu dobrim delom,prvo malo sa pocetka,cisto da se uvedem u temu,a kasnije sam malo i premotavao,da bih sto pre stigao do kraja.Zeleo bih MNOOOOOGO da se zahvalim pojedinim forumasima,a najvise Mirki,koja je izvor zlatnih informacija.Jos jedan razlog sto cenim njene postove jeste sto ce mi bas te informacije pomoci,ako,dace Bog,pobegnem odavde,jer smo u struci (vec mogu da zamislim ne-medicinare kako okrecu ocima,jer nas ima na forumu k'o eritrocita u novorodjenceta...nista licno,ali mogu da zamislim koliko vam je dosadno da slusate 70% odgovora samo za zdravstvene radnike,i meni bi bilo,verujte mi).
Imam par pitanja na koja bih voleo dobiti odgovor sto jednostavnije.
Prvo,posto sam prilicno mlad i dug je put za mene do Norge (planiram i studije,sto znaci da imam vremena na pretek,ali kao sto rekoh,bolje nakupiti info na vreme)
Zeleo bih da znam da li ce mi biti lakse ako podjem sa jos par prijatelja,jer ce nam onda verovatno biti lakse da poplacamo sve troskove,jer nas je vise,pa bi trebalo biti lakse preziveti sa nekom skromnijom sumom novca (koliko sam upucen sa foruma,drzava nece dopustiti nikome da ode van bez nekog novca na racunu kao vid sigurnosti)

Druga stvar,da li ce biti lakse naci posao tamo ako se uzme dvojno drzavljanstvo,tj. i nase i njihovo...ako ga je uopste moguce uzeti kod nas...

Trece,da li je po vasem misljenju 8 godina (jos 2 srednje i 6 faksa) dovoljno da se jezik usavrsi do tog nivoa da mogu sa lakocom da prodjem ispite (ja bar mislim da jeste,brzo ucim jezike,pa ce mi verovatno biti malo lakse)

Toliko od mene za sad.
Unapred hvala

Shinokage
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.13.34.95.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2012. u 14:08 - pre 150 meseci
Ja bi to isto pitanje postavio opet za nekih 7.5 godina :)
Na sva tri pitanja bi odgovor bio da, iako nisam u struci ali zdravorazumski deluje tako (II pitanje mislim da ne ide to tek tako uzimanje/dobijanje drzavljanstva, zavisi od osnova, al ne mozes da hoces drzavljanstvo i na osnovu toga da ga dobijes). Vidi se da si razmisljao na temu, ali iskreno ko ce ga znati sta ce biti za 7-8 godina i kakva ce tada situacija biti. U svakom slucaju zaista cenim kad mladi ljudi imaju plan i ramisljaju u tom pravcu, za svaku pohvalu ;)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2012. u 14:24 - pre 150 meseci
Stojke,
Doktori su posebna prica za sebe,i ja sam na pocetku posla bas i posmatrao odnos doktora i ostalih,mislim na med.sestre,hjelp i ostale zaposljene,i bio prijatno iznenadjen onim kako oni gledaju i uvazavaju svacije misljenje,cak i asistenata,i kako pazljivo citaju svaki predjasnji notat ili zapis koji pisemo na kraju smene...Ne gledaju sa visine na ostale zaposljene,cak naprotiv...
Hvala svima koji su napisali reci podrske u vezi testa...
Bio,video i vratio se kuci...rezultati pocetkom marta ili sredinom...Ali,o samom testu.Kao sto je Mirjana napisala,test nije nikakav bauk.Mada,pun je onaj prvi deo trik pitanja na koja moras obratiti paznju,jos je bio i malo pojacan zvuk pa je bar meni bilo nerazumljivo...traje pola sata,ne sat vremena..
Drugi deo,leseprøve.Dobijas 4 teksta,i iz ta 4 teksta po par pitanja u vezi istih,vremenski ograniceno na sat vremena...
Treci deo,pises tekst.Sastoji se od dve teme.Prva obavezna u kojoj smo morali da napisemo pismo lokalnim novinama o tome sta mi mislimo sto je neka budala u nasoj okolini ispisala na zidovima razlicite grafite...glupost...
Drugi deo i druga tema,biramo dve ponudjene teme u kojoj moramo napisati minimum 200 reci,a teme su bile nesto u Norveskoj,ne secam se verujte mi i druga kako je to biti stranac u Norveskoj...Drugu izabrao,naravno...to traje nekih 90 minuta...To je bio skriftlig....A sutra muntlig...Pa videcemo,,,pozdrav
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2012. u 19:05 - pre 150 meseci
odgovor za Mirjanu....

sto se tice tvanga i paragrafa A4 ovde je to na snazi jos od 2008 i bas je tako kako si ti napisala.... cak i gnjecenje ljekova spada pod tvang i ne mogu ljekovi da se gnjece i mesaju s necim bez odobrenja i pismenog naloga ljekara... i sengehest takodje spada pod to skoro sm obas imali takav slucaj na poslu i veruj doslo je do situacije da je normalno da pacijent u toku noci padne 4 puta i ima po 2-3 nove rane svako vece al sengehest nije smeo da se podigne sve dok rodbina to nije potpisala,dok ljekar i ja nismo uzeli samtikkekompetanse od pacijenta pa se utvrdilo da ih nema i tek onda nakon cele procedure moralo se sve to fino napisati dokumentovati i ostale zajebancije da bi se taj jebeni sengehest podigao i onda se tek utvrdilo da pacijent i preko toga nekako ispadne iz kreveta i onda naravno se cela procedura morala ponovo uraditi da bi se treningskmattee stavila ispod kreveta i laser ukljucio kako bi se taj laser aktivirao kad on spusti noge na tu treningskmatte... dakle zesca procedura je bila uglavnom je zbog povreda pacijent na kraju zaglavio u kolica jer nije mogao da hoda od silnog padanja i povreda glave i kukova.... no to je bilo normalno jer tvang vedtak je bio pokrenut.... moj savet ti je da tu bas budes OBS! sto bi rekli norvezani jer oko toga se lako najebe....

a ovo drugo sto si pitala... mislim da se to tako ovde ne zove nego tveretfaglig tim.... ali sad kod nas krecu sa BOB projektom ne znam dal znas sta je to?.... a ovaj tverfaglig je ovde odavno jos od 2007 otkad sma ja ovde a i pre mene... posebno na odeljenju gde ja radim... a i nema u oslu to hjemmevakt.... ili si na poslu ili nisi ukoliko radis na normalnom odeljenju i nemas specijalna zaduzenja... ja sam recimo zaduzena za dijalizni sistem po starackim domovima i hjemmetjeneste tako da mene ako imam bakvakt zovu i onda ja u roku pola sata moram biti na licu mesta ukoliko preko telefona ne mogu da pojasnim situaciju.... i to je jedina situacija gde covek ima kao hjemmevakt. ne znam dal si na to mislila....

a cek ti imas kao taj hjemevakt normalno u turnusu ili sta?
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2012. u 19:15 - pre 150 meseci
videh da je bilo pitanja za permanent oppholdtilatelse.... ocu reci starna radna i boravisna dozvola... norsk prøve 2 je dovoljan ili 250 casova jezika plus 50 casova sammfuna.... e sad je fora sto treba oslobadjanje od tih casova ukoliko covek ima norsk prøve 2 ili 3 .... e sad svi ljudi koje znam su to dobili bez ikakvih problema sem mene :) ja nisam dobila ni nakon godinu dana ganjanja i na kraju sam permanent tilatelse dobila sma ona osnovu diplome o polozenom trin 3 bez tog oslobadjanja.... bilo je price da ce to oslobadjanje da ukinu dal jesu ne znam al ja sam se s ovim zezala prosle godine....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2012. u 19:43 - pre 150 meseci
cveyoni u kojoj bolnici ti ovde radis
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
..1-167-236.customer.lyse.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2012. u 20:38 - pre 150 meseci
Citat:
cveyoni: Stojke,
Doktori su posebna prica za sebe,i ja sam na pocetku posla bas i posmatrao odnos doktora i ostalih,mislim na med.sestre,hjelp i ostale zaposljene,i bio prijatno iznenadjen onim kako oni gledaju i uvazavaju svacije misljenje,cak i asistenata,i kako pazljivo citaju svaki predjasnji notat ili zapis koji pisemo na kraju smene...Ne gledaju sa visine na ostale zaposljene,cak naprotiv...
Hvala svima koji su napisali reci podrske u vezi testa...
Bio,video i vratio se kuci...rezultati pocetkom marta ili sredinom...Ali,o samom testu.Kao sto je Mirjana napisala,test nije nikakav bauk.Mada,pun je onaj prvi deo trik pitanja na koja moras obratiti paznju,jos je bio i malo pojacan zvuk pa je bar meni bilo nerazumljivo...traje pola sata,ne sat vremena..
Drugi deo,leseprøve.Dobijas 4 teksta,i iz ta 4 teksta po par pitanja u vezi istih,vremenski ograniceno na sat vremena...
Treci deo,pises tekst.Sastoji se od dve teme.Prva obavezna u kojoj smo morali da napisemo pismo lokalnim novinama o tome sta mi mislimo sto je neka budala u nasoj okolini ispisala na zidovima razlicite grafite...glupost...
Drugi deo i druga tema,biramo dve ponudjene teme u kojoj moramo napisati minimum 200 reci,a teme su bile nesto u Norveskoj,ne secam se verujte mi i druga kako je to biti stranac u Norveskoj...Drugu izabrao,naravno...to traje nekih 90 minuta...To je bio skriftlig....A sutra muntlig...Pa videcemo,,,pozdrav


Ja sam danas imao usmeni deo, mozda nekome ko polaze sutra pomognu pitanja koja sam imao:

A) zajedno sa drugim kandidatom sam diskutovao o zemljama odakle dolazimo (generalni podaci, drustveno uredjenje, ekonomija, ...)
B) individualni zadatak: dozivljaj internacionalnog iskustva u Norveskoj, koje sam kulture upoznao, sta sam saznao o drugim zemljama itd.
C) ponovo konverzacija sa drugim kandidatom: poredjenje prednosti i mana zivota u velikom gradu i malom mestu. (Ispitivacica dobila koprivnjacu posto sam tvrdio da je Stavanger malo mesto :) )
Srecno ko sutra polaze!
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2012. u 21:59 - pre 150 meseci
Pozdrav svima...nadam se da ste dobro svi skupa...I ja sam danas bila na polaganju norsk prøve 3 zaista nije neko mudro slovo ali kao sto je Cveyoni rekao ima malo dvomislenih pitanja na lytteprøve pa treba obratiti paznju malo vise. Iste teme su nam na skriftliju bile, zaista glupa ona prva o grafitima. Druga je bila da pisemo na temu kao sta se najvise pise u novinama takodje glupa i zivot stranca u Norveskoj extra tema. Meni je usmeni 2-og pa javim takodje kakva su bila pitanja. KingVi hvala mozda bas budu ista pitanja. Vidjecemo sta bude bude nema tu neke pripreme ko sta zna zna tj koliko je flink i norsk ;)
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2012. u 23:08 - pre 150 meseci
Kelly...

Ne,nije po turnusu vec se na taj nacin pokrivamo kada fali ako se ne moze biti prisutan itd.Ovde koristimo naziv hjemmevakt a u Karasjoku je bilo bakvakt.Isto je u stvari.Oni su poceli sa temom tvang itd.negde sredinom 2009-te...ali to je sada poprimilo maha,covece.
Evo 28.og februara ponovo imamo diskusiju o tome u okviru fagdag-a i sto ti kazes OBS!Znam,prihvatila sam to kao tako i vodim racuna,mada evo sad tebi kazem da smo istog misljenja...Ima tih finesa koje su za pojam naseg zdravstva nezamislive i tu covek moze da se prilicno uvali u neprilike.I porodice pacijenata su im sa neogranicenim pravima.Ok,i treba tako da bude ali tu se oni mesaju i "faglig"...
Nego fino je sto od apoteke dobijamo multidose i samo im saljemo med.kardex sa izmenama svakog utorka faksom i nema gubljenja silnog vremena sa punjenjem dosett-a i kontrolom.Imamo nekih 20% i toga ali vecinu odradi apoteka.Mada opstina nije odusevljena time jer to kosta.A stednja je kao sto je poznato...maksimalna!

Cveyoni,

Proslo je po meni...najtezi delic a to je to slusanje kao sto sam ranije rekla...sutra idu pitanja uopstene komunikacije...vedar duh,osmeh i sve ce to biti ok.
Nije bauk kao sto se ovde ranije moglo cuti i samo u se i u svoje kljuse-kazu Bosanci...!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.02.2012. u 17:39 - pre 150 meseci
Ima li neko iskustva ( svoja ili tudja) sa agencijama za posredovanje prilikom zaposljavanja u Norveskoj? Pitanje se odnosi na agencije koje rade u Norveskoj, dakle nije u pitanju nasa agencija. Imam sutra telefonski razgovor sa jednom osobom koja radi u jednoj od njih pa me zanima koliko je to pouzdano. Inace svi koji tu rade su Norvezani. Nema nasih ljudi. Neki savet?
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.02.2012. u 18:37 - pre 150 meseci
Na mom radnom mestu ima stranaca koji rade tu preko Job Norge i kazu da nikada nisu imali nikakvih problema, naprotiv, saradnja je i vise nego korektna.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.02.2012. u 21:46 - pre 150 meseci
Hvala medicman. Bilo kako bilo obavicu taj razgovor pa sta bude. Iako je poslovnog tipa nije obavezujuci tako da cu gledati da izvucem sto vise informacija a i dugo nisam caskao sa nekim iz Norveske pa jos iz Bergena. :-)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2012. u 05:31 - pre 150 meseci
Nema na cemu druze, samo napred, drzim palceve da to uspe. A na kraju krajeva, bar ce biti interesantno voditi konverzaciju na bergenskom dijalektu. :-)
 
Odgovor na temu

Mad Thrasher
Jova Zmaj
Kragujevac,Srbija

Član broj: 298365
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2012. u 17:24 - pre 150 meseci
E,ljudi,opet ja
Moze li neko od forumasa koji su vec u Norge da mi odgovori na pitanje koje sam postavio pre dan - dva,ako je moguce...i molim vas,ako vas ne mrzi,idite malo u detalje... ^_^

Dakipro,hvala puno,drago mi je sto nisam prosao ovde kao na nekim drugim forumima...cim cuju koliko godina imam,odmah pocnu sa klasicnim "baljezgarijama" - "alo,mali,bezi sa foruma,porasti pa se vrati...",itd. Jos jednom,hvala puno
Shinokage
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2012. u 23:58 - pre 150 meseci
Citat:
jens stoltenberg: Ima li neko iskustva ( svoja ili tudja) sa agencijama za posredovanje prilikom zaposljavanja u Norveskoj? Pitanje se odnosi na agencije koje rade u Norveskoj, dakle nije u pitanju nasa agencija. Imam sutra telefonski razgovor sa jednom osobom koja radi u jednoj od njih pa me zanima koliko je to pouzdano. Inace svi koji tu rade su Norvezani. Nema nasih ljudi. Neki savet?



ne znam da li si vec u norge ili nisi a i ne znam odakle dolazis al ako je van EU proveri da li mozes u policiji na njihov ugovor dobiti radnu i boravisnu dozvolu.. do pre par godina nije moglo.... cak i s ponudom od 100%
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.02.2012. u 23:59 - pre 150 meseci
Mirjana... kontam kontam.... ovde to radi drugi spl koji je vec na poslu... npr umesto da ima odgovornost za jedan sprat ima za dva sprata... tako da niko nema odgovornost za to od kuce.... nego da te pitam kako je prevozom iz tromsa za svalzbarg? brod ili samo avion?
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2012. u 00:07 - pre 150 meseci
@Mad Trasher.... nemoj se naci uvredjen al oni ovde menjaju zakon svakih pola godine tako da pola ovog sto si do sad procitao i sto bismo ti mi sada rekli nece vaziti za 8 godina.... zbog tog je jako tesko odgovoriti na tvoja pitanja.... jer zakon se mnogo promenio od 2007 kad sam ja dosla pa do danas ..... sada kako stvari stoje bice ti verovatno dovoljno 8 godina ucenja.... mada je i to tesko reci ukoliko ne kontas bar kao turista doc par puta ovamo i videti kako je ....

sada kako stvari stoje nije moguce uopste imati dvojno drzavljanstvo a i da bi se norvesko dobilo mora se ziveti ovde 7 godina....

postavi ti sva ova pitanja opet za jedno 7 godina pa cemo ti reci kak otada stvari stoje :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2012. u 00:12 - pre 150 meseci
Citat:
kelly_oslo: Mirjana... kontam kontam.... ovde to radi drugi spl koji je vec na poslu... npr umesto da ima odgovornost za jedan sprat ima za dva sprata... tako da niko nema odgovornost za to od kuce.... nego da te pitam kako je prevozom iz tromsa za svalzbarg? brod ili samo avion?


Mislis na Svalbard? Mislim da bi bilo suludo ici bilo cime drugim osim avionom.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2012. u 00:25 - pre 150 meseci
da da hehehe upade mi z :)

brodom su super ekspedicije u rano prolece i ranu jesen no su uzasno skupe.... al me zanima leti i u kasno prolece dal ima neka normalna ruta ili samo ta kao turisticka? a gde ti zivis gogi?
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

BB1
Beograd, Srbija

Član broj: 278387
Poruke: 29
*.bb.online.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.02.2012. u 13:04 - pre 150 meseci
Citat:
kelly_oslo: da da hehehe upade mi z :)

brodom su super ekspedicije u rano prolece i ranu jesen no su uzasno skupe.... al me zanima leti i u kasno prolece dal ima neka normalna ruta ili samo ta kao turisticka? a gde ti zivis gogi?


Avionom je cetiri do pet puta jeftinije ici, ali nije isti dozivljaj kao brodom. Idu Widerøe i Sas. A evo ti i dva linka sa brodskim prevozom. www.polarcharter.no i www.hurtigruten.no. Tu ces naci sve sto te interesuje, od cene do termina polaska i duzine trajanja putovanja.
Pisi po povratku sa Svalbarda :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8007387 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.