Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TFT vs CRT za fotografije

[es] :: Digitalni fotoaparati :: TFT vs CRT za fotografije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 28381 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 13:45 - pre 199 meseci
971P je PVA, 19", 5:4.
Samo je cena oko 380€. Ali, rekao bih da PVA ne može ni da se nađe nešto posebno jeftinije. Ako uopšte može da se nađe jeftinije.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 13:57 - pre 199 meseci
Citat:
da li cu ja na polju obrade fotki osetiti PRIMETNU razliku izmedju ovog Benq-a koji imam i 226CW-a?



E to niko ne moze da ti kaze...

Znas, ne misli o monitoru kao o samostalnoj "jedinki" jer se ceo proces sastoji od vise koraka tj. radi se o nizu fotografisanje-obrada-stampa. PVA ti omogucava da precizno u koraku br. 2 pripremis fotku za korak br. 3 :)

Sa druge strane, za razliku u ceni mozes da uzmes neki lep inkdzet koji ce ti daleko vise znaciti u fotografskom zivotu od PVA monitora...
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
213.244.209.*



+67 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 14:28 - pre 199 meseci
"E to niko ne moze da ti kaze... "


kako MUDRO recheno,


pa ne znam choveche,,,,
ali ipak nije za dzabe skuplji, mora neka razlika da se oseti...

sto se tice niza fotografija-obrada-shtampa,

stvari stoje ovako, fotografije stvarno retko radim, a kad ih radim onda idem u fotoradnju, ne shtampam ih kuci,

PS stvarno mnogo koristim, i bash zbog toga mi se ne svidja cinjenica da ono sto vidim na ekranu nije kako stvarno jeste, sto onda vodi do pitanja "sta tebe briga kako stvarno jeste, ako neces stampati"
ali, ne znam, ne mogu nekome da posaljem fotku a da pjma nemam kako ce je on videti na svom CRTu ili cemu god :?
npr. ako sad posaljem fotku na ReFoto konkurs (digitalno, bez stampanja i poshte) ne mogu da znam da li oni vide isto sto i ja....

nekako otkad imam novi monitor se osecam nesigurno, plashim se da upalim PS, a i ako ga upalim onda obavezno sacuvam i neobradjenu verziju fotke, prosto zato sto pojma nemam ako sam unakazio fotku a na mom novom monitoru ona deluje savrsheno....

:???

Mislim da cu ipak da se pruzim tih 100EUR vishe i da kupim 226CW,
i da za sada zaboravim i PVA i CRT...
i onda da se posvetim kalibraciji sto vishe mogu, a onda kad upalim PS da se trudim da ne pomeram glavu ni levo ni desno ni gore ni dole

uf, koja frka, jbt...


imam neki osecaj da ce se uskoro pojaviti neka jako jeftina sveobuhvatna varijanta monitora i da cemo svi zaboraviti dileme koje smo imali pri prelasku, a da ce se par nas koji su resili da kupe ove skupe TFTove osecati kao ovce
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 14:50 - pre 199 meseci
Citat:
a da ce se par nas koji su resili da kupe ove skupe TFTove osecati kao ovce


Ne zanosi se mislju da kupujes skup monitor. Svi pomenuti modeli su manje ili vise "potrosacki" i prilagodjeni siromasnim umjetnicima :) Oni stvarno skupi monitori su daleko skuplji od ovih nama skupih :)


P.S. Sta te boli uvo kako ce tvoju fotku da vide drugi na svojim monitorima? Trudi se da kod tebe sve bude namesteno i kalibrisano kako treba a za druge te boli cuna... Sa foto radnjama (primer) koje drze do sebe i imaju dobru opremu (verovatno) neces imati problema...
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 14:52 - pre 199 meseci
226CW-226BW imaju slicnu cenu kao i 971P

E sada ako ti je toliko bitan izgled fotografije oprosti sebi 3" i uzmi 971P :)

Ioanko si do skora radio sa realnih 18", a sa 971P ces imati svih 19".

Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 15:03 - pre 199 meseci
I bilo koji da kupujes nosi sa sobom neki od programcica za testiranje monitora i na licu mesta se uveri da je sve kako treba. Ustedeces sebi mnogo vremena i zivaca.
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
213.244.209.*



+67 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 16:02 - pre 199 meseci
"Ne zanosi se mislju da kupujes skup monitor. Svi pomenuti modeli su manje ili vise "potrosacki" i prilagodjeni siromasnim umjetnicima :) Oni stvarno skupi monitori su daleko skuplji od ovih nama skupih :)"

hahahaha, da, pa znam ja to, nego znas kako, ja fotkam sa FUJIs6500 koji sada moze da se nadje za manje od 300EUR, a to je ipak najbitniji deo procesa (po meni), ipak (u mom slucaju) 70% fotografije nastaje pri samom fotografisanju, osim u retkim slucajevima kada PS bash izvuce stvar...
i onda se osecam kao debil ako platim monitor vishe od aparata a onda josh i ne dobijem sve bash kako treba...


"Trudi se da kod tebe sve bude namesteno i kalibrisano kako treba a za druge te boli cuna... "

pa, da, u pravu si... hvala na hrabrenju :)


"226CW-226BW imaju slicnu cenu kao i 971P

E sada ako ti je toliko bitan izgled fotografije oprosti sebi 3" i uzmi 971P :)"

pa, znam, u tih 3" i jeste problem, jer bih ja hteo I da gledam filmove na ovom kompu...

ali ko sto kazes do skora sam ih gledao i na 17" CRT pa se nisam zalio....

razmislicu jos malo, ali def sam suzio izbor na 971P i 226CW....



Hvala puno svima na pomoci, javljam ako/kad sta uradim


 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 16:16 - pre 199 meseci
Citat:
Vole Domu: razmislicu jos malo, ali def sam suzio izbor na 971P i 226CW....


Nemoj se uvrediti, ali Ti zaista imaš veliki problem ako ova dva monitora stavljaš u istu rečenicu.
Prvi je jedno 500% kvalitetniji i upotrebljiviji od ovog drugog. Dva sveta. Drugi je čist low-budget-low-class-every-guy monitor, a prvi (moglo bi se reći) već čuvena P serija. To je kao da si rekao - suzio sam izbor automobila na Audi A8 i Fiat Stilo karavan. Nit' im je namena ista, a o kvalitetu...

226 bi morao da ima, ne tri, nego 33" veću dijagonalu da bi makar u tom smislu mogao da se kolje sa P serijom. A osim toga, ne vidim kako bi mogao biti zadovoljniji tim monitorom, kad nisi Benq-om. Ovaj je "kao" čudo? E pa nije, nažalost. Samo ćeš ponovo da posećuješ oglase, koliko vidim.

Babe i žabe, najblaže rečeno.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 16:29 - pre 199 meseci
Citat:
Vole Domu
ali ko sto kazes do skora sam ih gledao i na 17" CRT pa se nisam zalio....


Kod CRT monitora dijagonala vidljivog dela je za 1" manja. Znaci gledao si sliku dijagonale 16" , a sada ces gledati 19".

19x2.54=48.26cm to je samo 2-3 cm manje od standardnih televizora.

Ako ne igras igrice sve je jasno :)

Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 16:38 - pre 199 meseci
Tačno.
A na stranu što Ti za klasičnu fotografiju više pogoduje klasičan 5:4 monitor, nego wide.
Već je pisano na ovu temu (u forumu "Video karte i monitori"), ali da napomenem i ovde: dijagonala wide i klasičnog monitora se ne da porediti, jer geometrija kaže da dva monitora iste dijagonale, a različitih proporcija NEMAJU istu površinu, te je wide monitor po površini bitno manji od 5:4, odnosno 4:3 monitora iste dijagonale.

Visina te nabeđene 22-ojke je čak i neki milimetar manja od 19-ice 5:4. za detalje - http://www.elitesecurity.org/p1644751.

Zašto je ovo bitno? Zato što dobitak u inčima onda ne možeš posmatrati u smislu "do sad sam imao ovoliko, a sad ću imati 5 inča više", jer to nije uporedivo na monitorima različih proporcija.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
213.244.209.*



+67 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 17:11 - pre 199 meseci
Citat:
StORM48: Nemoj se uvrediti,

ne, naravno, cenim direktnost...

Citat:
StORM48: To je kao da si rekao - suzio sam izbor automobila na Audi A8 i Fiat Stilo karavan. Nit' im je namena ista, a o kvalitetu...

226 bi morao da ima, ne tri, nego 33" veću dijagonalu da bi makar u tom smislu mogao da se kolje sa P serijom. A osim toga, ne vidim kako bi mogao biti zadovoljniji tim monitorom, kad nisi Benq-om. Ovaj je "kao" čudo? E pa nije, nažalost. Samo ćeš ponovo da posećuješ oglase, koliko vidim.

Babe i žabe, najblaže rečeno.

Pozdrav


pa o tome se i radi, sto bih ja da uzmem i babu i zabu, a sve to za ne bash velike pare, :)

razumes?

to za dijagonalu i za povrshinu ekrana je naravno tachno i ja to znam, ali kada gledash film onda su "crne trake" manje i onda stvarno imash dobit kad uzmesh 22"
a ja stvarno PUNO gledam filmove...

ali ubedili ste me ti i Gosha,

"Ako ne igras igrice sve je jasno :)"
"A osim toga, ne vidim kako bi mogao biti zadovoljniji tim monitorom, kad nisi Benq-om."
pa jesam ja zadovoljan Benqom dok ne upalim PS :)

ali ko shto rekoh you said it all, otpisujem 226BW
i ako uspem da prodam benqa uzimam 971P

Znas sta me samo zanima,
da li bi mi bila isplativija opcija da uzmem sad recimo 19" CRT (ima jedan lik na ES prodaje za 80EUR samsung)
i sachuvam BenQa da na njemu gledam filmove???


tj sad ponovo isto pitanje, da li je po prikazu bolji 19" CRT samsung ili 19" TFT???
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 17:22 - pre 199 meseci
Heh,
Ako bi već išao na CRT, bolji je Sony Trinitron 19"-22" CRT, Philips Brilliance 109P - 202P ili Viewsonic P225f, koji god da nađeš, a cena im nije značajno viša od te koju si pomeuo (100-120€), a oni su way-better od tog (i bilo kog drugog) Samsung CRT-a. Mogu se naći po oglasima i sasvim se dobro kalibrišu.

Poređenje 971P i bilo kog CRT-a je u najmanju ruku nezahvalno. TFT je novija tehnologija i još uvek pati od neki problema, ali su oni kod 971P značajno potisnuti, pa gotovo i da nema nekih razloga zašto bi uzeo CRT, pogotovo kada znamo da Ti za neki veći CRT treba baš stabilan i velik primerak radnog stola.

CRT, u tom smislu, dolazi kao preporuka jedino ako se odlučiš za ovu varijantu da zadržiš postojeći Benq i time uštediš nešto para.

Ako ipak odlučiš da će to biti TFT, onda je 971P best-buy. Samsung CRT je najlošije rešenje, kako god okreneš i ko mu god bude protivkandidat u izboru.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.01.2008. u 17:41 - pre 199 meseci
CRTovi su kao dinosaurusi.
Veliki i izumrli.

Sto god ga pre zaboraviti, bice vam lakse.
 
Odgovor na temu

vanja.vujaklija
Vanja Vujaklija
DC Grafički centar
Beograd

Član broj: 139491
Poruke: 32
*.yubc.net.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije08.01.2008. u 15:13 - pre 199 meseci
Citat:
 Paramecijum: I dalje imamo na delu efekat koji sam negde pominjao: čiste boje ipak odstupaju, cyan i magenta vidljivo... nameravam ovih dana da malo više istestiram mogućnosti tog monitora kada ponesem svoje primere slika.


Samo uzmi u obzir da kada upoređuješ otisak iz štampe i prikaz na monitoru da koristiš dnevno svetlo (u vidu svetlosnih kutija sa D50) i to ne većeg intenziteta od 600 lux. Cijan, kao što sam i ranije govorio, može da se prikaže sa odgovarajućom tolerancijom samo na "wide gamut" monitorima.

Sve najbolje u 2008!
VAnja
VAnja
 
Odgovor na temu

vanja.vujaklija
Vanja Vujaklija
DC Grafički centar
Beograd

Član broj: 139491
Poruke: 32
*.yubc.net.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije08.01.2008. u 15:36 - pre 199 meseci
Citat:

Zarsilic: Za 26“ Quato se mora skoro 2x vise dati nego za Apple 30“. Sto je mnogo mnogo je.


Nisu uporedive kategorije. Apple nije profesionalni monitor za pripremu za štampu i fotografiju. On je prilagođen Adobe RGB bojenom prostoru koji je zasnovan na gami 2.2 i D65. Uslovi koje zahteva štampa jeste gama 1.8 i D50. Svaki monitor sa hardverskom kalibracijom može da reprodukuje bilo koje uslove. Sve ima svoju cenu!

Citat:

Nisam se dugo zadrzavao kod njega ali me je po svom looku podsecao na Eizo, pa mi je ta razlika u ceni malo licila na maglu (mozda nisam u pravu).
Quato nije proizvodjac panela vec to uzima od firmi kao sto su Samsung, Nec, ili njima slicnih. Razvili su svoj soft i to resili dobro da unovce.
Garancija za 1 mrtav pixel me nije impresionirala. VIEWSONIC je nudi na 5x jeftinijim modelima.

Da ne bude zabune. Monitori su odlicni ali mislim da ne vrede toliki novac.


Istina je da nije proizvođač panela, ali panele kupuje od Hitačija i svi ti paneli su S-IPS. Suština i jeste u tome da se nađe njegova konkretna primena.

Pozdrav,
VAnja
VAnja
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije10.01.2008. u 13:38 - pre 199 meseci
Novi dodatak, sveze kalibrisan...





Odlican je, ali je i cena odlicna...
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije10.01.2008. u 15:24 - pre 199 meseci
Lepo, lepo, cestitam.

Ako ti nije tesko obradi jednu fotku na tom monitoru i na nekom drugom da vidimo razliku i koliko su nama sjeb.... kucni monitori.

Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.adsl.verat.net.



+4 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije10.01.2008. u 15:43 - pre 199 meseci
Pricate o monitorima i fotografiji i pominjete neke monitore koji su me
stvarno nasmejali u 2008-oj.
Monitor koji je pravljen za graficare je SG ili prosto SILIKON GRAFIK.
Ako za pozadinu monitora se kaze belo,onda je to na silikon grafiku belo.
pozz svima.
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
193.47.77.*



+7178 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije10.01.2008. u 15:55 - pre 199 meseci
[quote]
Monitor koji je pravljen za graficare je SG ili prosto SILIKON GRAFIK./quote]

Jos kada bi SGI postojao u 2008 ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije10.01.2008. u 16:22 - pre 199 meseci
Sve smo to videli: i Silicon Graphics i LACIE i mnoge druge.
Mnogo para, a malo muzike i mnogo, mnogo raznoraznih trikova. To nisu monitori za fotografiju, a pogotovo nisu za kucnu upotrebu.
Vecina nas fotoamatera i poluprofesionalaca traze kvalitet, ali traze i nesto siru upotrebnu mogucnost pa shodno tome zahtevaju kompromis od monitora. Za fotografiju treba da bude sto bolje, ali se zahteva da ni video nije los.

Mislim da za monitor ne trba mnogo vise platiti od 500E.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: TFT vs CRT za fotografije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 28381 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.