Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2506630 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1667
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2014. u 19:17 - pre 126 meseci
Citat:
plajos:Sto se tiče odvojenih krugova i da je primarni krug ubačeno sredstvo protiv smrzavanja. Kod mene razlika je unutar 1 stepeni celsiusa
i bitno ne utiče na rad odnosno iskoristivost. Činjenica je da može biti značajan problem, zato polako i pametno.

Teorija kaže da bi temperatura izmenjivača i okoline bila jednaka potreban je izmenjivač beskonačne dužine. Ako uporediš temperaturu izlaza TP (parametar A3 i A5) i temperaturu rezervoara videćeš da je to najmanje 10*C.
Ja sam imao izmenjivač dužine 120m, Fi 20 od aluplex cevi koji je imao gubitke oko 4-5*C pri prenosu. Da bi mi gubici bili 2*C, izmenjivač bi morao biti dužine oko 500m što bi se teško moglo i staviti u rezervoar. Da ne pričam koliko i košta.
Citat:
plajos:Moj sistem je bivalentan sa gasnom peći. Kako sam rekao zidno,podno i radijatorsko grejanje.
Kakvu si matematiku našao sa gasnom peći? Kada je uključuješ?

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2014. u 19:50 - pre 126 meseci
Citat:
SKIDANOVIC:
Citat:
aviator:


Ja moju kucu od 170 m2 sa radijatorima grejem sa TP vazduh voda Vitocal 200-S od 8 kW uspesno evo vec trecu godinu a izolacija je 5 cm stiropora i pvc stolarija. Tvoje podno grejanje je jos manje zahtevno.




Postovanje ,

Koliko stepeni moze da nagura u sobama na 0 C napolju i koliki je stvarno COP ? (COP = Coefficient of Performance).
Naravno koliko bi mene kostalo mozda znate za skoro identicne prilike kao kod vas ?

Zahvaljujem


Zahtev moje zene je da temperatura ne bude ispod 23 stepena i to je ispunjeno, najcesce je i 24 i na 0 stepeni pri cemu je izlazna temperatura vode oko 45 stepeni
Procitaj moje ranije poruke 16.12.2011. i 11.04.2012, tu je detaljno analizirana potrosnja , a cena kolika je danas ne znam, ja placam kredit od 85 eur na 5 godina

 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2014. u 22:13 - pre 126 meseci
plajos
poslao sam vam pp poruku !
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2014. u 22:50 - pre 126 meseci
Sad bas ne kapiram cemu taj glikol u primarnom krugu kad se taj krug ne hladi nego greje.Kod mene cak ni u zemljanoj sondi nema glikola jer vidim da se tu nikada temp. nece ni pribliziti nuli,mada je to krug koju se hladi.
Inace malo sam ovih dana pratio moju TP I strujomer mada su temp takve kakve su opet, mora da se greje.I dosao sam do sledece racunice.Grejanje cele kuce na 22C ambient me kosta dnevno pola pakle cigara a ja popusim dve pakle.Eto tako radi Home made TP I tek sada ne vidim cemu tolike raspreve oko raznih MIDEA--GREE-ova I sl. kad je to toliko prosta masina da prostija ne moze biti I radi bukvalno kao sto je predstavljeno na onim animacijama na You tube
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..21563d0d4.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 00:24 - pre 126 meseci
sasalabud .. Vidim, zazivela tema ponovo, cim malo zahladni :) Glikol kao alkohol smanjuje povrsinski naboj vode, laksa evaporizacija cini da je emulzija brza na termickoj primopredaji. Sta mislis zasto bi se inace koristio i leti u SUS motorima, dize tacku kljucanja, ok, ali istovremeno je tecnost bolji transparent zbog kako navedoh, nize napetosti povrsine. Ukoliko se zeli jos bolji provod, u sekundaru, tim bi trebalo koristiti aditiv tipa water wetter, elem, akselerator koji cini da povrsinska napetost vode opadne drasticno.

Pozz CBC
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 01:20 - pre 126 meseci
CBC pozdravljam te I drago mi je da si tu.Slazem se sa svim sto si napisao samo nemoj gubiti iz vida da to u mom slucaju ne igra bas nikakvu ulogi ni u promilima zato sto je sonda za razmenu temp sa zemljom polietilenska cev koja je veoma los termicki provodnik,a znam da znas zasto se u tu svrhu ne koriste neki drugi materijali sa boljom termickom provodljivoscu.pozz
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 06:07 - pre 126 meseci
Glikol se u primarni krug stavlja i zbog mogućeg otkaza u radu pumpe . U tom slučaju ako pumpa iz bilo kog slučaja stane sa radom (otkaz, nestanak struje itd.) dolazi do stvaranja leda u primarnom krugu i "kidanja" elemenata pumpe (izmenjivač i spoljni razvod).
Da bi se ovo sprečilo ugrađuju se i tzv. anti-frodt ventili, kojem zadate da na određenoj temperaturi koju vi smatrate kritičnom, otvaraju klapnu i ispuštaju sadržaj. Na taj način, ako dobro nesmislite sistem mogu da vam isprazne i čitav objekat, što je opet manja šteta nego da dođe do zamrzavanja. Ako se dobro osmisli sitem mogu da budu efikasni.
Inače glikol mnogi ne vole zato što je 30 % gušći od vode i opterećuje više cirkulaciono pumpu. menja svojstvo posle tri do pet godina i mora da se menja. Postepeno se zhavata na zid cevi i armature i smanjuje presek.
Bez obzira na sve nekako je najsigurnije rešenje.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 10:52 - pre 126 meseci
Moja TP kao I cela instalacija je u suterenu I tu za 60g koliko je stara kuca nikada nije smrzlo.Mozda cu morati sondu da punim glikolom ako bas padne blizu nule ali za sada mi ne izgleda da do kraja zime to moze da se desi.
 
Odgovor na temu

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 11:02 - pre 126 meseci
Veliki pozdrav svim majstorima , a i imaocima TP.

Jedno pitanje koje mi je palo na pamet a mozda je i korisno nekome ( meni jeste ).

Elem da li neko od vas koristi ili je pak video kombinaciju TP i Solarni panel za grejanje ( radijatorima ) , znaci TP+SP = Grejanje .
Da li se uopste ta investicija isplati i koliko se u praksi pokazala ?


Zahvaljujem


-
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.mediaworksit.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 11:27 - pre 126 meseci
Ima li medju glikolima nesto kvalitetnije , ili je sve mala privreda?
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 13:29 - pre 126 meseci
[quote]SKIDANOVIC:
Veliki pozdrav svim majstorima , a i imaocima TP.

Jedno pitanje koje mi je palo na pamet a mozda je i korisno nekome ( meni jeste ).

Elem da li neko od vas koristi ili je pak video kombinaciju TP i Solarni panel za grejanje ( radijatorima ) , znaci TP+SP = Grejanje .
Da li se uopste ta investicija isplati i koliko se u praksi pokazala ?


Ako mislis na panele koji proizvode struju,DA I kako vidim cena evro po watu pada I sigurno ti se investicija isplacje za par godina a garancija na vek trajanja je 25g.Ako pak mislis na one druge,s njima se neces grejati a ni kombinacija TP radijatori ti nije najsrecnije resenje
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 15:31 - pre 126 meseci
Citat:
SKIDANOVIC:
Veliki pozdrav svim majstorima , a i imaocima TP.

Jedno pitanje koje mi je palo na pamet a mozda je i korisno nekome ( meni jeste ).

Elem da li neko od vas koristi ili je pak video kombinaciju TP i Solarni panel za grejanje ( radijatorima ) , znaci TP+SP = Grejanje .
Da li se uopste ta investicija isplati i koliko se u praksi pokazala ?


Zahvaljujem


-

Naravno da moze.U svetu se sve vise koriste solarni kolektori kao ispmoc osnovnom sistemu . Nesto tako za sledecu godinu priprema plajos ( mozes da ga pitas ) , a ovde pogledaj kombinacije - imas i sa TP voda -voda a i sa vazduh-voda- www.solartirol.at

Pozdrav


PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 15:36 - pre 126 meseci
Citat:
SKIDANOVIC:
Veliki pozdrav svim majstorima , a i imaocima TP.

Jedno pitanje koje mi je palo na pamet a mozda je i korisno nekome ( meni jeste ).

Elem da li neko od vas koristi ili je pak video kombinaciju TP i Solarni panel za grejanje ( radijatorima ) , znaci TP+SP = Grejanje .
Da li se uopste ta investicija isplati i koliko se u praksi pokazala ?


Zahvaljujem


-

Ja vec 4 godine koristim kombinaciju toplotne pumpe i solarnih kolektora. Solarni kolektori su sa vakumskim cijevima sa indirektnim izmjenjivacem topline. Sto se tice fotonaponskih kolektora naravno da se mogu koristiti ali im je efikasnost za ovakvu primjenu jako mala i vjerovatno se ne bi isplatili.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 18:17 - pre 126 meseci
Izvinjavam se sto nisam bio jasan , mislio sam na Solarne panele za potpomaganje grejanju , a osnovno grejanje da bude toplotna pumpa.
Znaci samo je GREJANJE u igri posto TP ne moze u hladnim danima da greje kvalitetno onda da solarno zagrevanje vode pomogne .
Ta kombinacija mi je nekako interesantna , ali ne znam kakvi su troskovi i da li se uopste isplati .

 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 18:31 - pre 126 meseci
Sunfan,pozdrav,e,jedino ti sa vakumskim cevima mogu nesto da urade na ovom podneblju zimi al su skupi.Leti mogu svaki
Elti zasto mislis da ako instaliras kilovata koliko ti treba nije dovoljno efikasno?
 
Odgovor na temu

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 18:42 - pre 126 meseci




Ovo sam mislio....
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 19:57 - pre 126 meseci
Citat:
SKIDANOVIC



Ovo sam mislio....


Lepo si izreklamirao kolege, ali si omanuo. TP i solarac na ovoj semi samo greju sanitarnu vodu.

Malo pre sam Ti lepo poslao link ali izgleda ne zelis da se malo udubis u celu pricu. Da parafraziram Bakaru :da morate i sami nesto da odradite a ne da dobije sve sazvakano.
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 20:27 - pre 126 meseci
Nisam nikoga reklamirao , samo sam postavio sliku sta sam mislio kada sam pitao da li se isplati dodatni solarni panel za dogrejavane vode .
Nema ni linka , a ni tel broja kao ni imena firme ama bas nista , tako da kritika ne stoji .

Procitao sam svaku stranicu jer me to interesuje ali nigde nista konkretno bar za mene.
Niko od prodavaca ili montera ne garantuje uspesno grejanje ispod 0C , a neki ni ispod 5C , a ovde se pisu bajke da radi i do - 15C .
Kada sam trazio pismenu garanciju da ce uredjaj raditi na -10C nisam ga dobio vec mi kazu da to lose radi ispod 0C , a za dogrevanje citaj grejanje ispod NULE moram da imam drugi ili elektricni ili kotao na plin , cvrsto gorivo, sto ce reci iznad nule TP ispod kako se ko snadje.

Zato je i postavljeno pitanje sta bi se dobilo ako bi se dodatno instalirao solarni sistem da li bi grejalo ? E to ako znate napisite ?

Zahvaljujem
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 20:58 - pre 126 meseci
Citat:
sasalabud:
Sunfan,pozdrav,e,jedino ti sa vakumskim cevima mogu nesto da urade na ovom podneblju zimi al su skupi.Leti mogu svaki
Elti zasto mislis da ako instaliras kilovata koliko ti treba nije dovoljno efikasno?


Pa ne isplati se jednostavno zbog jos uvijek visoke cijene fotonaponskih panela. Ako izracunas koliko vremena treba da se otplate kroz normalnu cijenu KW/h vidjet ces da se ne isplate. Fotonaponski paneli se isplate samo ako tako proizvedenu el. energiju prodajes drzavi po povlastenoj tarifi (3-4 puta visoj od cijene energije po kojoj je placa domacinstvo) ili ih postavis tamo gdje ne postoji el. mreza a njeno dovodjenje je preskupo.

Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 21:02 - pre 126 meseci
Citat:
SKIDANOVIC:
Izvinjavam se sto nisam bio jasan , mislio sam na Solarne panele za potpomaganje grejanju , a osnovno grejanje da bude toplotna pumpa.
Znaci samo je GREJANJE u igri posto TP ne moze u hladnim danima da greje kvalitetno onda da solarno zagrevanje vode pomogne .
Ta kombinacija mi je nekako interesantna , ali ne znam kakvi su troskovi i da li se uopste isplati .


Moji paneli naravno potpomazu grijanje, ali TP uredno moze da radi i bez njih. Na mom grijanji iako u puferu postoje el. grijaci (bivalentno) za 4 godine se jos nikad nisu ukljucili.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2506630 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.