Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nova nada Ubuntu 6.06

[es] :: Advocacy :: Nova nada Ubuntu 6.06

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5053 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bags

Član broj: 10072
Poruke: 715
*.12.15.tuwien.teleweb.at.



+2 Profil

icon Nova nada Ubuntu 6.0601.06.2006. u 22:23 - pre 218 meseci
Evo instalirao danas na svoj laptop i najvecu uzdanicu medju linuxima.

+ brzo se instalira
+ neverovatno brzo se podize
+ zbog skripte Automatix prilicno se lako podesava gomila sitnica.

- opet ne rade web-cam ,wireless i stampac :)
- sumnjam da bi ga obican korisnik uspio instalirati na mom laptopu
(cista je sreca da znam napamet frekvencije svog monitora ,a vjerujem
da 99 % obicnih korisnika ne bi znalo da namjesta xserver za vrijeme instalacije)

- firefox blokira na velikim stranicama redovno

Mada mozda kad bi se dobio preinstaliran i namjesten nekako bi uspio da zamjeni winxp desktop korisnicima.

I tako ...


Free advice is seldom cheap.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0601.06.2006. u 23:28 - pre 218 meseci
koji webcam imas? mislim.. koji cipset?
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

bags

Član broj: 10072
Poruke: 715
*.12.15.tuwien.teleweb.at.



+2 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0601.06.2006. u 23:42 - pre 218 meseci
web-cam: philips toucam II (kad sam je kupova pre par godina nisam razmisljao da li je linux podrzava)
stampac: konica minolta 1300 w uspjesno ga je nasao ,ali jednostavno ignorise printanje
wlan : zydas 1201 cip ,pcmcia kartica ,nikad nije proradila pod linuxom iako ima drajver za nju napisan za linux


Hajde bez webcama se moze i zivjeti ,i bez wirelessa nekako ali kako bez stampaca...



Free advice is seldom cheap.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0601.06.2006. u 23:52 - pre 218 meseci
za webcam probaj za ov511 modulom
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
216.58.96.*



Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0602.06.2006. u 02:40 - pre 218 meseci
Citat:
bags: Mada mozda kad bi se dobio preinstaliran i namjesten nekako bi uspio da zamjeni winxp desktop korisnicima.


Bojati se da su to želje puste. Ako i kad budu prodavali računare sa preinstaliranim Linux-om, ja dobro vjerujem da će to biti Red Hat ES, zbog razloga koji uopšte nijesu tehnički. :(
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0602.06.2006. u 13:46 - pre 218 meseci
Citat:
bags: Mada mozda kad bi se dobio preinstaliran i namjesten nekako bi uspio da zamjeni winxp desktop korisnicima.

Da ti kazem "Zameni stampac" bilo bi sa moje strane ruzno i glupo, nije to par eura pa da menjas. Medjutim, ima sansi da se na nekom forumu nadje resenje za taj problem. Takodje, mozes menjati Linux distribucije do mile volje, to JESTE par eura ili i manje.

Ja licno se vec dugo petljam sa Linuxom i meni je lakse da instaliram novu distribuciju nego da jurim neke drajvere po netu. Distribucija koju svakodnevno koristim za pregled poste i surf mi se ponasa bas tako kako ti kazes za U 6.06 - vidi stampac, ali nece da stampa. Mene je mrzelo da tu uopste ista pitam nego kad imam nesto da stampam koristim jednu drugu distribuciju. Za web kameru slicno. Inace ih imam instaliranih nekoliko, ne znam tacno ni broj vise, 5 - 6 raznih.

Svestan sam da ovo zvuci kao jeres, ali je vrlo prakticno resenje za moje uslove rada - jedan korisnik, nema mreze, nema nikog drugog kome bih morao ugadjati. Osim toga, svaka distribucija ima neke svoje finese, koje ti mozda vise odgovaraju nego na onoj drugoj, mada su "sve distribucije iste". Automobili su takodje "svi isti" pa ipak ljudi kupuju razlicite automobile, tesko je na parkingu videti 2 bas ista isticijata automobila.

Dell pocinje nesto na tu temu, medjutim, onda bi morao od njh da kupis sav hardver, u tome je trik. Mogu oni da ti preinstaliraju Linux, ali ti onda odneses PC kuci i tamo ubodes u njega printer koji mozda nije podrzan ni u jednom Linuxu i eto problema.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0602.06.2006. u 16:31 - pre 218 meseci
@tdjokicu

Pls, LFS mozes da napravis da bas koristi ono sto ti treba ili da radi stvari bas kao neka distribucija (unesi ovde ime)... To sto to nije za Joe Consumera, nije moj problem, jer dokle da ponavljam da Linux nije za desktop - barem ne za prosecnog korisnika, jer da bi program uspeo na trzistu mora da se prilagodi IQ najglupljeg potencijalnog kupca na datom trzistu. Onda kuku lele kad windows zealoti pocnu da zaj... i nego sta nego ce da vas zaj... kada gurate Linux gde mu nije mesto.

A to nova nada je pretenciozno do daske.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0602.06.2006. u 18:29 - pre 218 meseci
Citat:
bojan_bozovic: @tdjokicu

Pls, LFS mozes da napravis da bas koristi ono sto ti treba ili da radi stvari bas kao neka distribucija (unesi ovde ime)... To sto to nije za Joe Consumera, nije moj problem, jer dokle da ponavljam da Linux nije za desktop - barem ne za prosecnog korisnika, jer da bi program uspeo na trzistu mora da se prilagodi IQ najglupljeg potencijalnog kupca na datom trzistu. Onda kuku lele kad windows zealoti pocnu da zaj... i nego sta nego ce da vas zaj... kada gurate Linux gde mu nije mesto.

A to nova nada je pretenciozno do daske.

Pa ja jesam napravio da mi radi sto mi treba. Nije bas LFS, ali sve radi. Sto ja moram da radim kako drugi hoce? Ja sam svestan da to nije za siri krug korisnika, ali, boze moj, ima vremena, pojavice se jos i vise PCLinuxOS-eva ili Mepisa ili slicnih gotovanskih distribucija.

Vi nikako da ukapirate jednu stvar - svih stvari na svetu ima bezbroj marki i tipova, osim 2: Windows i Bog (pa i bogova ima vise), dakle, samo Windows. Tako da je tu ogromna lova. Nekom dokonom programeru je dovoljno da se za njegovu distribuciju Linuxa odluci 10.000 ljudi, koji ce mu platiti po 10$ prosecno, eto mu lepih para, koje ko zna kad bi zaradio. Ne trazi svako milijarde, i 100k dolara je negde bas lepa para. Zato ce Linux distribucija biti sve vise: po zemljama, jezicima, oblastima upotrebe, posle ce poceti da nicu neki levi klubovi ovakvih ili onakvih Linuxa, zabavi nikad kraja. Jeste da se ceo svet vrti oko para, ali postoji ogroman prostor na trzistu gde je i 100 eura velika para.

Kad kazem "vi" mislim na sve vas koji stvari gledate ozbiljno, strucno, analiticki a u zivotu postoje i pevaci i sviraci i prodavci magle i mnogi od njih lepo zive, jer i za tim profesijama postoji potraznja. Negde izmedju te dve krajnjosti je i prostor za Linux.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0602.06.2006. u 19:35 - pre 218 meseci
Citat:
Tako da je tu ogromna lova. Nekom dokonom programeru je dovoljno da se za njegovu distribuciju Linuxa odluci 10.000 ljudi, koji ce mu platiti po 10$ prosecno, eto mu lepih para, koje ko zna kad bi zaradio. Ne trazi svako milijarde, i 100k dolara je negde bas lepa para.


To the point. Bravo. Samo, tesko da ti poenta ide u prilog, jer se u GNU model ne uklapa programer koji pravi vec distro makeri koji kompajliraju i pakuju u rpm i mlate lovu. Neki i debelu (Red Hat, SUSE/Novell).

I jos da te ispravim, distro maker nije programer, ne stoji iza koda, nije ga napravio. Nema ni centa za onoga koji stvara. To je GNU.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0602.06.2006. u 20:06 - pre 218 meseci
Citat:
bojan_bozovic: To the point. Bravo. Samo, tesko da ti poenta ide u prilog, jer se u GNU model ne uklapa programer koji pravi vec distro makeri koji kompajliraju i pakuju u rpm i mlate lovu. Neki i debelu (Red Hat, SUSE/Novell).

I jos da te ispravim, distro maker nije programer, ne stoji iza koda, nije ga napravio. Nema ni centa za onoga koji stvara. To je GNU.

Dobro, mozda se nisam najpreciznije izrazio, ali se zna na sta sam mislio. A dopadne neka parica i do programera, nije bas da nije. Evo citata iz intervjua sa Andreas Jaeger, Project Manager at SUSE Linux, objavljenom na Distrowatch:

"We have developers working on different locations world-wide and home offices; just some examples: The Xen team is in Provo, Utah, the GNOME, Mono and ZENworks teams are based in Boston, the Evolution team is in Bangalore, and the two main SUSE locations are in Nürnberg, Germany and Prague, Czech Republic. If you add the various test teams as well, it should give us at least 250 people working on it."

A medju onima koji prave distribucije imas ljude raznih profila, od ozloglasenih "maminih i tatinih sinova" pa do ljudi koji su se penzionisali a jos imaju volje i zelje nesto da rade, ljudi koji imaju super poslove, gde su uopste ne zamore, pa im prckanje sa Linuxom dodje kao hoby itd.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0602.06.2006. u 20:13 - pre 218 meseci
Ma problem nisu ljudi koji su rade na linuxu iz hobija, problem je GNU licenca.

Primer je KDE, Qt biblioteka onemogucava da program nije GPL, sem ako se ne plati komercijalna licenca. I OK je licenca ako mozes zaraditi, ali sta je sa mogucnoscu zarade kad je trziste (koje linux koristi) naviklo da ne placa?

GPL i Stallman ne cene programera, vec distro makera i sysadmina. I opet je problem sto je sve GNU pa niko ne zeli da plati. I problem je zelotizam da se mrzi komercijalni sw, jer puno ljudi linux koristi zato sto ne zeli koristiti komercijalni sw, kako prodati takvim ljudima - zelotima - komercijalni sw?

Inace, protiv OSS nista nemam, smeta mi zelotizam, i GNU GPL licenca koja ima viralni karakter. I sam koristim OSS.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0602.06.2006. u 21:09 - pre 218 meseci
to da ljudi nece da placaju vazi za home usere.. koji bi i windowse imali piratske, i ni njih ne bi platili

kompanije placaju velike pare i za linux sistem (red hat, ...), support, aplikacije, baze (oracle)... iako je kernel njihovog sistema pod GPL-om, daju velike pare..

e sad.. hhome useri.. to je vec nova prica
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0603.06.2006. u 01:58 - pre 218 meseci
Citat:
mulaz:
kompanije placaju velike pare i za linux sistem (red hat, ...), support, aplikacije, baze (oracle)... iako je kernel njihovog sistema pod GPL-om, daju velike pare..


Poanta Bojanovih postova je kome placaju. Linusu koji je napravio kernel? Ekipi iz FSF-a koji su napravili userland? Apache teamu za server? Jok, placaju onima koji su to fino upakirali i prodaju ko svoje. Obucili su (n) ljudi za administraciju, i onda prodaju support.

Sloboda na sve strane.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0603.06.2006. u 11:11 - pre 218 meseci
Uvijek ista priča, ljudi...

Kakav vam je to (ne)argument da je GNU GPL loša licenca za programere!?
Koji će programer koji želi da zaradi na softveru izabrati GNU GPL?

Samim tim vam je ta priča potpuno besmislena. Što bi ih iko plaćao za njihov rad, ako oni sami ne žele da zarade niti očekuju bilo kakvu lovu?

Iz vaše priče se čini kao da GNU ima nešto što nema alternativu u komercijalnom softveru, pa su programeri prisiljeni da koriste neki GNU softver i onda moraju da ga daju besplatno. (!)

Svako bira pod kojom licencom želi da izdaje softver, pa ako mu se ne sviđa GNU licenca, neka je zaobiđe.

Meni se veoma sviđaju dvojne licence kao što imaju Qt ili MySQL. "Ako želiš da zarađuješ, plati. Ako želiš za oko kuće, dobiješ džaba."

Programeri dobijaju pare za svoj rad, a community ima kvalitetan, slobodan i besplatan softver.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0603.06.2006. u 11:52 - pre 218 meseci
Da, ali GPL negira ostale OSS licence, BSD, MIT.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0603.06.2006. u 12:49 - pre 218 meseci
Uffff, to što ih oni negiraju, ne znači ništa. I ja negiram Seku Aleksić kao umetnika, smatram da ona sa umetnošću ima veze koliko i krokodil sa matematikom, pa to njoj ništa ne smeta da dobija oskare popularnosti. To što GPLovci propagiraju protiv ostalih, ništa im ne smeta da se razvijaju. Ionako u skoro svim oblastiima softverskog inženjeringa vlasnički softver je na višem stupnju kvaliteta u odnosu na OSS, tako da to sve govori. A šta Stallman&Co. laprdaju, to je njihova stvar. Što se mene tiče, treba da postoje i OSS i vlasnički kod, a programeri imaju slobodu, kao što John reče, da biraju pod kojom će licencom izdavati svoje projekte, i to jeste sloboda. Najgori scenario za sve je da jedna strana potpuno uguši drugu, jer u tom slučaju alternative nema, a to je najgore za nas korisnike. Dokle god ima slobode u izboru - u sistem vredi verovati.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
216.58.96.*



Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0606.06.2006. u 14:33 - pre 218 meseci
Citat:
MladenIsakovic: Ionako u skoro svim oblastiima softverskog inženjeringa vlasnički softver je na višem stupnju kvaliteta u odnosu na OSS, tako da to sve govori.


Ali ja stvarno ne razumijem "što to govori".

Pa zatvoreni softver MORA da bude boljeg kvaliteta, pobogu. Strašno je teško nekoga uvaljati da pljune (polijepe) pare za nešto što je gore od stvari koja košta ništa (tj. vrijeme i troškovi skidanja sa mreže). Mada može, je l'? Sve vješt prodavac (ili prevarant, kako ko gleda) može da proda.

Eto, na primjer, toliki milioni ljudi plaćaju kintu za Windows ... :P
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0606.06.2006. u 15:16 - pre 218 meseci
Citat:
Apatrid: Ali ja stvarno ne razumijem "što to govori".

Pa zatvoreni softver MORA da bude boljeg kvaliteta, pobogu.


To govori upravo ono što sam rekao, a to je da sama činjenica što GPL negira sve ostale licence, ništa ne smeta vlasničkom softveru da se razvija. Baš zato što moraju da budu bolji od OSS-a da bi mogli da prodaju svoj sw, je dobro sa pozicije kupaca tog softvera, jer za novac dobijaju više od onoga što dobiju džabe. Šta to onda smeta proprietary-sw-u??
Meni se čini da programeri kukaju na OSS generalno zato što bi svi da postanu milioneri bez obzira koliko su dobri programeri, pa kukaju na OSS jer im ovi obaraju cenu rada
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0606.06.2006. u 15:36 - pre 218 meseci
Off topic, a u vezi je vestih trgovaca:

Cuo sam negde da Eskimi koriste frizider da GREJU pivo, jer im je inace suvise hladno tako da je mozda i moguce Eskimima prodavati frizidere.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Nova nada Ubuntu 6.0606.06.2006. u 15:56 - pre 218 meseci
Citat:
MladenIsakovic: To govori upravo ono što sam rekao, a to je da sama činjenica što GPL negira sve ostale licence, ništa ne smeta vlasničkom softveru da se razvija.


"Otrovnost" GPL licence (u stilu da bilo kakav izvedeni softver MORA da takodje bude objavljen pod GPL licencom) je stvar koja je vrlo sumnjiva sa pravnickog stanovista. Ja sto znam, molim da me se ispravi ako grijesim, jos NIJEDAN pravni spor nije OSS zajednica dobila u kome je uspostavljen presedan (anglosaksonski pravni sistem, prva presuda postaje maltene zakon za dalje, a od interesa jer je trziste u kome vazi taj pravni sistem veoma znacajno) . Sporova je bilo, ali maksimum sto su uspjeli da postignu je da natjeraju firmu (koja bazira svoj proizvod na OSS) da ponudi OSS KOMPONENTE koje koristi kao slobodni download (vidjeti pod Linksys), ali NE i dijelove koje su oni razvili na vrh svega toga.

Tanana je razlika sto je sto ovdje, ali veoma bitna za firme koje operisu u tom svijetu. Naprimjer, niko zivi ne moze utuziti (ono, moze, ali ja ne vjerujem da ima zanesenjaka koji vjeruju da taj spor mogu da dobiju) IBM da otvori softver koji oni nece, iako taj softver trci na komponentama koje su OSS (linux, na primjer). Sto se prava tice, ispada da nesto sto moze da se spakuje kao odvojena cjelina (modul, paket, mozda cak i patch, ali ovo zadnje definitivno nije testirano, ja sto znam), tako da u njemu nema jedne linije koja nije GPL kod, postaje "tvrdjava" koja je nedodirljiva. Sva ekipa koja radi embedded linux se slepa na ovakvom stanju stvari. Ako ih pritisnu, objavice kernel koji koriste, ali NE i kernel module koji su oni razvili, naprimjer.

Svo ovo dugacko pisanije da stavim pod lupu "negiranje svih ostalih licenci" od strane GPL. Ta "otrovnost", kako bi Stallman i ostala "cistunacka" ekipa htjela da je napravi, je prakticno NEIZVODIVA.

Ja sto vidim, GPL i zatvoreni kod koegzistiraju ljepota Bozija, nikakvog razloga za zabrinutost ja tu ne vidim. Zajednica vrsi pritisak i stalno podize granicu onoga "na cemu ne mogu da se naprave pare". Ali, gospodo, ako ta ekipa moze da napravi nesto sto ce da ubije komercijalni paket, onda je vrlo tanak poslovni model na kome je ta kompanija bazirala biznis. Firme propadaju i bez OSS, cinjenica da je OSS konkurencija iako ne pravi pare (malo perverzno, a?) je nesto sto se vec desilo, nazad nema.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Nova nada Ubuntu 6.06

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5053 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.