Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanja u vezi topline

[es] :: Fizika :: Pitanja u vezi topline

[ Pregleda: 3518 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kurtkobejn

Član broj: 89514
Poruke: 29
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Pitanja u vezi topline29.04.2006. u 16:43 - pre 219 meseci
1.Pretvaranje unutarnje energije u rad može se obaviti samo prijenosom ___________ sa ___________ spremnika na ______________ spremnik ___________.

2.Komad aluminija mase 1 kg i temperature 320 stupnjeva C stavimo u hladnu vodu temperature 18 stupnjeva C.Specifični toplinski kapacitet aluminija je 880 J/kgK , a vode 4200 J/kgK.
Odredi promjenu unutarnje energije za svaku tvar.

3.Ako komad kovine hladimo njegova se gustoća povećava.Zašto??
 
Odgovor na temu

TraktoRISTA Mato
Slavonski Brod

Član broj: 91022
Poruke: 9
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi topline30.04.2006. u 15:10 - pre 219 meseci
Toplinu u rad pretvaramo pomoću toplinskog stroja,koji je sastavljen iz tri dijela:toplog spremnika,radnog tijela i hladnog spremnika.Topli spremnik se zagrije na temperaturu T1 i tako dobije unutarnju energiju Q1(zagrijavanje se vrši primjerice kod motora sagorjevanjem goriva)Dio te energije Q1 potroši radno tijelo za rad(odnoso za povećanje volumena),o dio preda hladnom spremniku.Naime,radi se o kružnom procesu,pa kad se radnom tijelu poveća volumen na temelju dobivene energije,ono se mora vratit u početni položaj,a to radi tako da energiju preda hladnijem spremniku,čime mu se volumen vrati u početno stanje.Donekle možeš koristit analogiju vodenice:Viši položaj vode je topliji spremnik, kotač je radno tijelo kojeg voda pokreće,a hladniji spremnik je niži položaj vode(ovdje nam je voda analogna toplini,sam je ovdje gravitacijska potencijalana energija a kod toplinskog stroja toplinska energija ona energija koja vrši rad)

Koristeći formulu za pretvorbu topline Q1=Q2(toplina koju je izgubila toplija tvar jednaka je toplini koju je primila hladnija tvar),odnosno
m1c1(t1-t)=m2c2(t-t2)izračunamo konačnu temperaturu sustava t,i onda lako i promjene Q1 i Q2.

hlađenjem smanjujemo titranje molekula oko ravnotežnog položaja,čime jačaju privlačne sile izmađu njih,pa struktura postaje gušća,odnosno isti broj molekula(dakle i masa)se ''zbije'' u manji volumen,pa iz formule gustoća=masa/volumen slijedi da se gustoća povećala(buduć da je ona obrnuto proporcionalna volumenu)

e da,i ubuduće postavljaj pitanja malo diskretnije,niko ti neće popunjavat crte u kontrolnom...moraš nešt i sam skužit..poz

[Ovu poruku je menjao TraktoRISTA Mato dana 30.04.2006. u 16:12 GMT+1]
Šta ćeš ti?
 
Odgovor na temu

kurtkobejn

Član broj: 89514
Poruke: 29
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi topline01.05.2006. u 21:54 - pre 219 meseci
pitanje sam i postavio zato što ne znam popuniti crte.
hvala na pomoći,ali sve sam ja to pročitao,shvatio i naučio,ali ne znam šta treba na crte staviti.
kontrolnu ne rješavam za sebe nego za godinu mlađe učenike jer su nabavili kontrolnu i sada ne znaju riješiti,a budući da ja idem na državno meni si dali,a ja im ne želim krivo riješiti:)

[Ovu poruku je menjao kurtkobejn dana 01.05.2006. u 22:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Pitanja u vezi topline

[ Pregleda: 3518 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.