Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)

[es] :: Baze podataka :: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4039 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)12.10.2005. u 13:05 - pre 226 meseci
Vrlo slabo poznajem baze, pa zato imam jedno newbie pitanje za ovaj forum.

Dakle, radi se o sledećem:
-Prvi kompjuter će držati bazu podataka, i biće na Linuxu. Za početak planiram MySql (pošto je najlakše naći poznavaoce za njega), ali bi kasnije promenio na PostgreSQL, ili možda i nešto treće.
-Drugi kompjuter će biti web server, nije određeno dal' Linux ili Windows, a i kad bude postavljem moguće su kasnije promene.
-Treći kompjuter bi trebalo da pristupa bazi, u cilju kreiranja same baze, tabela, relacija, polja, prepravki podataka, i slično... i treba biti na Windowsu u ovom trenutku, ali je kasnije moguć prelazak i na Linux.
-Četvrti kompjuter će biti server koji će obavljati neku funkciju koja direktno zavisi od baze na prvom kompjuteru, odnosno on će stalno čitati i upisivati u tabele svoje podatke, a eventualno i kreirati i brisati tabele. Biće na Linuxu.

E, sad, uslovi su:
- Potrebno je da drugi, treći, i četvrti kompjuter uvek pristupaju bazi preko iste metode, odnosno, kada se promeni baza na prvom kompjuteru, da nema potrebe za značajnijim promenama na ostalim kompjuterima, i NIKAKVE promene na četvrtom kompjuteru.
- Za početak sam hteo da bazu posmatram i kreiram iz Access okruženja (preko ODBC veze?) pošto mi je najpoznatije, a kasnije bih možda išao na druge alate (koje)? Jel ovo moguće?

I na kraju, pitanje je kako to ostvariti?

Pošto se dakle ne razumem u baze, ja sam zamislio da na linuxu (prvi kompjuter) bude baza sa ODBC drajverom, a da se svi ostali kompjuteri i servisi vezuju preko mreže na taj ODBC drajver. Pošto pretpostavljam da ODBC drajver ide uz određenu bazu, zamenom baze (recimo umesto MySql stavim PostgreSql) bih verovato morao da stavim i ODBC drajver za PostgreSql (?), ali pretpostavljam da bi ostali kompjuteri nastavili da pristupaju potpuno istim metodama (ili grešim)? Takodje, zamenom Apache Linuxa/PHP-a sa IIS Windowsom/ASP-om, bih nastavio da pristupam istim ODBC konekcijama na bazi, tj. ne bih morao ništa da menjam u ostatku sistema (ili i tu grešim)? Takodje, mogao bih da menjam baze koliko hoću, dok god instaliram odgovarajući ODBC drajver na bazi, ne bih ništa morao da diram na četvrtom kompjuteru čiji je rad tesno vezan za bazu podataka (ili opet grešim)?

Primedbe, predlozi, sugestije?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)12.10.2005. u 13:41 - pre 226 meseci
Mislim da ti trbaju jos dva kompjutera. Jedan da kroz Access bazu preko ODBC konekcije upisujes podatke u MySQL bazu na LINUX serveru (kompjuter 1). Sesti kompjuter bi radio obratno, citao u Accessu sa MySQL/LINUX kombinacije. A za sve to vreme, slazem se, cetvrti kompjuter bi trebao da sedi miran, ne diraj lava kad spava. Peti bi naravno bio Windows, a sesti Linux. a kasnije mozda Windows ili bilo sta drugo, kako vec naidje potreba. Ako je malo, nista ne brini, dodacemo jos kompjutera. A mogao bi neki da ima i DB2 ili SYbase, sta msilis?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)12.10.2005. u 14:03 - pre 226 meseci
Pitanje je bilo ozbiljno.

A ima razloga zašto baš 4 kompjutera, i zašto windows/linux dilema, i mislim da nema potrebe za takvim šalama.

Sistem treba da radi u narednim godinama bez izmene jezgra, a jezgro je server koji se oslanja na bazu radi obavljanja mrežne funkcije. Ako baza naraste ili se pronadje optimalnije rešenje, treba postojati mogućnost za promenu baze bez ikakvih izmena na serveru koji će nastaviti da radi kao i do tada. Takodje, pošto su godine u pitanju, nikad ne možeš da tvrdiš da će web server uvek biti na linuxu, i da će administracija baze uvek da se obavlja sa windowsa.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 12.10.2005. u 15:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2190
*.40.EUnet.yu.



+73 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)12.10.2005. u 18:38 - pre 226 meseci
Veliki je problem kad treba da se izabere mreza koja treba da radi sledecih godina. Za pocetak si trebao da se s nekim posavetujes, verujam da ima nekog u blizini da ti pomogne, bar savetom. E sad, savete je lako davati, ali je problem ako se ne zna celina problema jer nisi mnogo naveo.

U principu poslovi za racunar 1, 2 i 4 mogu da se prepuste jednom racunaru. Pod 3 je klijent i malo je verovatno da ce biti samo jedan (a pokrenuo si temu kako umreziti 30+ racunara)

Ne mislim da si neozbiljan (gledajuci teme o kojima pises) ali si ovde malo nedorecen. Zato ima podpitanja

- da li ovo treba da bude internet ili intranet verzija (mada ne mnogo bitno)?
- o kakvom se poslu/aplikaciji radi, ovako napisano tesko je pogoditi o cemu se radi
- ko je zaduzen za realizaciju, ti, neko u firmi, neko sa strane?

Nisi ni napravio, a vec bi da menjas bazu. Konverzije su moguce ali to nije nimalo lako. Dobro razmisli da sad izaberes pravu. Nije ni lako ni jeftino.


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)12.10.2005. u 19:35 - pre 226 meseci
Nisam pokrenuo već odgovorio na "umrežiti 30+ računara", ali nemoj mnogo da se osvrćeš na moje druge postove pošto ovo nije u vezi ni sa jednim prethodnim. U baze se ne razumem, ali imam nameru da se urazumim :-) pa zato i pitam.

Savet sam potražio, ali u mom okruženju niko ne radi sa Linuxom, pa nisam mogao da dobijem konkretan odgovor. Jedino što sam čuo (i za šta sam čuo i ranije) je ODBC.

Dakle, računari su podeljeni na 4 komada iz vrlo određenog razloga, između ostalog i zato što neće svi biti na istim lokacijama (bar ne u istoj sobi), i glavni server će biti maksimalno opterećen svojim poslom i ne sme biti zastoja, a na bazu će se pozivati (i u nju upisivati) samo u određenim intervalima (recimo par puta u sekundi). Baza će povremeno raditi kompleksne upite (na zahtev web servera ili nekog drugog kompjutera, pa ne želim da guši mrežni server), a sem toga će sistem verovatno biti proširivan u budućnosti i sa drugim mrežnim serverima koji će se pozivati na istu bazu (isto nekoliko puta u sekundi) tako da baza mora biti odvojena od servera.

Glavno je u stvari pitanje kako napraviti sistem tako da bude moguće menjanje DB sistema bez ikakve izmene konfiguracije onog opterećenog servera, i da bude moguće menjanje aplikacije iz koje se baza "gleda".

I evo odgovora na tvoja pitanja:
-intranet (tj. LAN)
-poslu koji ne sme ni jednog trenutka kompletno da zastane zbog kompleksnog upita nad bazom koji zaguši kompjuter, ali može određena nit da zastane zbog čekanja odgovora baze
-ja realizujem mrežu i servere, web aplikaciju će verovatno da radi jedna poznanica (ima je ovde na forumu), i bazu eventualno neki stručnjak za MySql ili PostgreSql(ako se ja ne snadjem)

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)12.10.2005. u 22:03 - pre 226 meseci
Evo sad dam povezao Access sa MySqlom, preko ODBC-a, i zaključio sledeće (što nisam znao):

1) Ja u stvari instaliram ODBC drajver na strani kompjutera koji pristupa bazi, a ne na strani kompjutera koji sadrži bazu.
2) Kad se vežem preko ODBC-a, ja samo mogu da se linkujem na postojeće tabele, a ne i da kreiram nove tablele, uspostavljam relacije, itd...

Kako se vezati (čime) na bazu na Linuxu (u ovom slučaju MySql), tako da je moguće kreiranje tabela i relacija iz Windowsa?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 11:02 - pre 226 meseci
Dakle, vrlo sam razočaran sa ponašanjem gore prisutnog moderatora na ovom forumu.

Eto, morao sam sam da utvrdim da su moje početne pretpostavke pogrešne, i da ODBC ne može da funkcioniše na način na koji sam zamislio. Lepo sam naglasio da Vrlo slabo poznajem baze, pa zato imam jedno newbie pitanje za ovaj forum i čak sam posle svake pretpostavke pitao da li grešim a za to vreme moderator (koji nije dorastao svojoj funkciji) zbija šale na potpuno pogrešnu temu broja kompjutera koji će raditi u mreži (kao da on zna zašto meni treba 4 kompjutera), umesto da se bar koncentriše i zbija šale na mojim pogrešnim pretpostavkama u vezi ODBC-a pa bih ja shvatio da su pogrešne.

Nego, sledeća newbie pitanja (za sve osim gore pomenutog moderatora) su:
1) Da li postoji način da se sa jednog kompjutera baza uvek prezentuje ostatku mreže na isti način, tako da ja mogu da menjam DB na tom kompjuteru, a da ostali uvek pristupaju preko istih metoda? Neko pominje XML, ali se ja pitam da li je to moguće i prihvatljivo rešenje za nešto drugo osim web aplikacija?
2) Kakvi alati se koriste da bih u Windows grafičkom okruženju mogao da kreiram tabele i relacije na MySql ili PostgreSql ili drugim bazama na Linuxu? Da li postoji neki univerzalni alat koji se povezuje na ovaj ili onaj način (ODBC, XML, etc...), ili svaka baza (treba da) ima svoj sopstveni alat?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 11:31 - pre 226 meseci
nema razloga da se razocaravas. Ideja i jesteu tome da sam saznas sto vise a da ovde pitas ono sto zista jeste problem. Najkraci odgovor na tvoje pitanje a s obzirom da konstantno naglasavas da ne znas mnogo o bazama i da je istvoremeno posao koji treba da se uradi veomazobiljan, to je da posao prepustis nekome drugome ko zna mnogo o bazama i ko moze da odradi taj posao.

A koliko da steknes sliku sa cim se petljas:

SQL server je server, njemu se pristupa preko jasno definisanog protokola i svako okruzenje koje ume da mu pristupi sa serverom ce raditi na jednak nacin. Neke apliakcije moguda serveru pristupe direktno (u zargonu se to zove native) ili preko drajvera kao sto je ODBC, gde ODBC pravi konekciju ka serveru, a apliakcijama obezbedjuje unapred poznate ODBC mehanizme zakomunikaciju sa bazom.

Kao sto si i sam zakljucio ODBC drajver postavljas na racunar na kome se nalazi klijentska apliakcija i njime obezbedjujestoj apliakciji koja ume da radi sa ODBC-om, da posredno, kroz ODBC, moze da prsitupi i SQL serveru.

Kada pristupis bazi, na njoj mozes izvrsavati komande koje ta baza podrzava (a SQL je manje vise standardan jezik) a sam ODBC te u tome nimalo ili vrlo malo ogranicava.

Ako menjas strukturu baze, moras menjati i apliakciju koja toj bazi pristupa, osim ako izmena ne utice na njenu funkcionalnost. Prosto receno ako promenis naziv nekog polja a apliakcija ne zna za tu promenu, ona ce pokusavati da cita vrednost iz polja pod starim nazivom i to ce dovesti do greske.

Delmicno, probleme mozes da otklonis tako sto korsitis serverske procedure (stored procedures), koje pozivas sa klijenta, tako da one direktno citaju i obradjuju podatke a tebi ih prikazuju u nekom tebi potrebnom obliku. Tako, ako dodje do izmene u strukturi baze, izmene vrsis u serverskim procedurama, a klijenti dalje vide ono sto ocekuju da vide.

Pravo resenje je u viseslojnoj aplikaciji koja se sastoji od a) sql servera i eventualno serverskih procedura na njemu, serverske apliakcije koja pristupa sql serveru i vrsi sve obrade (a moze se nalaziti na posebnom racunaru), i klijentske aplikacije koja u stvari samo vrsi zadavanje komandi serverskoj aplikaciji i prikaz rezultata. Ovako mozes da izvedes da klijent ne zavisi od strukture podataka jer ces mu uz same podatke davati i njihov opis, iz koga ce znati kako da ih prikaze i sa sa njima da radi.

Sumnajm da ces dobiti vise detalja, sve dok ne das detaljniji opis apliakcije koju zelis da napravis. Po svemu sudeci, verovatno si nepotrebno zakomplikovao celu stvar jer tesk da mze da se smisli nesto komplikovanije od toga kako si ti zamislio da uradis.

Kako god, to sto si zamislio ne moze da uradi osoba neupucena u baze, kojoj ce da pomogne poznanica koja zna da pravi sajtove. Za takvu apliakciju se prvo pravi projektni zadatak, pa onda na osnovu toga projekat, pa se tek tada pristupa realizaciji, s ljudima koji znaju da odrade svoj deo posla.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 12:54 - pre 226 meseci
Citat:
broker:Po svemu sudeci, verovatno si nepotrebno zakomplikovao celu stvar jer tesk da mze da se smisli nesto komplikovanije od toga kako si ti zamislio da uradis.


Vidi, problem je u tome što ja finansiram ceo projekat. Dakle, štednja je maksimalna :-) i saveti tipa: "angažuj tim koji će to da ti reši" automatski se odbacuju. Da sam krenuo tim putem, ne bih ni postavio pitanje na forumu.

Razumem se odlično u sve što mi treba sem u PHP/ASP i Baze podataka (ali znam relacije i SQL umereno). Pošto imam dovoljno znanja za postavku cele mreže, baze ću savladati pre ili kasnije, i za to vreme zaraditi onoliko para koliko bih potrošio na tim stručnjaka koji bi projektovao to što mi treba, a ujedno i naučiti nešto što ću kasnije moći da iskoristim.

U strukturu neće biti promena, a i ako ih bude u budućnosti, to ovde ne uzimam u obzir. Mene u ovom slučaju samo zanima kako da oformim sistem tako da mogu da menjam DB (pri tome struktura same baze uvek ostaje ista, iste tabele, iste relacije, ista polja), i da pri zameni baze ne moram da menjam ništa na serveru koji joj pristupa (Ako je to uopšte moguće). Hteo sam naime da u prvom periodu i eksperimentišem sa raznim bazama, i naučim o svakoj ponešto pa odaberem najbolju, a bez izmena na ostatku sistema koji bi trebalo da bude puštem odmah u rad (mada ne baš punom parom).

Ako tako nešto nije moguće, onda ću se prilagoditi situaciji i odmah odabrati bazu koju smatram najisplativijom, a to je koliko sam do sada zaključio: PostgreSql. Moraću samo da se konsultujem sa poznanicom (ili nekim drugim) da li to pravi neke probleme za PHP

I, normalno, hteo sam da prvu Linux bazu ušniram u Access okruženje pošto njega najbolje poznajem (da iz njega kreiram tabele i relacije), ali pošto to izgleda neće biti moguće, onda ću morati da naučim da radim sa nekim alatom. E, sad, pitanje je kojim (grafičkim) alatom (za windows)?
 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.infonova.at.

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 13:11 - pre 226 meseci
Hm, nisam siguran da sam te shvatio bas najbolje...

Koliko mi se cini, tebi treba n-tier sistem, kojeg bi cinile slijedece komponente:
1. database server (MySQL, PostgreSQL, Oracle i td.)
2. application server (Linux ili Windows, sa podrskom za PHP, Javu ili neki drugi programski jezik, kojim ces pisati aplikacije)
3. clients (racunari, sa kojih ce se vrsiti pristup aplikaciji/skriptama na application serveru - putem browsera ili neke desktop aplikacije)

U database layeru mozes da imas npr. jedan master database server i vise slave database servera, kako bi odradio dobar load balancing...

Kao application server ti treba npr. Linux sa apache web serverom i ugradjenom podrskom za PHP ili Javu, odnosno bilo koji drugi programski jezik, koji ti moze posluziti za tu svrhu... Ti pozivas tu aplikaciju, a ona onda direktno pristupa database serveru i vrsi zadane operacije nad podacima...

Na kraju, ne treba ti poseban racunar sa kojeg ces unositi podatke, nego to mozes da radis sa bilo kojeg racunara... Samo otvoris browser i ukucas adresu do te aplikacije/skripte za unos /obradu podataka ... ili instaliras onu desktop aplikaciju... Po volji ti...


Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 13:13 - pre 226 meseci
Ok, ako mislis da znas ti teraj. mi smo ti ovde rekli sto smo mogli da ti kazemo. Ja sam i dalje skeptik da ces sa svim tim stici daleko, s obzirom da si tek sad prokljuvio sta je ODBC, mislis da iz Access-a ne mozes a imas pun pristup MySQL serveru, a stav ti je da je najvaznije da mreza radi, a bazu ces ocas posla...

Baza je sustina resenja, nemoj nju tako olako da shvatas.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 13:55 - pre 226 meseci
E sad sam ozbiljan. Tvoja situacija je kao nekoga ko hoce da sagradi Ajfelovu kulu, a ne da ne zna inzinjerski posao, nego ne zna ni tablicu mnozenja, ali misli da to moze da uradi jer jako dobro koristi brusilicu i varilacki aparat i zna da napravi metalnu ogradu. Sva je sreca sto to radis sam sebi, a ne nekome drugome, pa ces samo ti imati stetu. Naravno da si trazio pomoc, ali ovako kako si se zaleteo, tebi pomoci nema.

Skupo ti je da angazujes strucnjaka? Na jednom od americkih univerziteta na ulazu stoji table na kojoj pise "You think knowledge and education iare expensive? Go try ignorance."

Zelim ti uno uspeha u ucenju o bazama poadataka i razvoja aplikacija.

:-)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 14:59 - pre 226 meseci
Citat:
broker:mislis da iz Access-a ne mozes a imas pun pristup MySQL serveru, a stav ti je da je najvaznije da mreza radi, a bazu ces ocas posla... Baza je sustina resenja, nemoj nju tako olako da shvatas.


Jeste struktura baze, tj. tabele i relacije, ali ne i izbor baze. Što se relacija tice, nema šta da se brineš pošto (dovoljno) dobro poznajem tu oblast.

I kažeš da "mislim" da ne mogu da imam pun pristup MySql-u iz Access-a? Pa ja zato i postavljam pitanja ovde, da bi mi neko odgovorio na njih. Dakle, rekoh da sam mislio da preko ODBC-a mogu da kreiram tabele i relacije, pa sam utvrdio da ne mogu (iz grafickog okruženja). Nisam probao SQL naredbe (za kreiranje tabela, i silcne) jer mi nije cilj da kucam SQL komande u Accessu da bih kreirao tabele i relacije u MySql-u, vec da radim to graficki jer je mnogo jednostavnije i intuitivnije.

Citat:
Zidar:Sva je sreca sto to radis sam sebi, a ne nekome drugome, pa ces samo ti imati stetu.


Necu imati štetu, mogu samo da imam (ili nemam) koristi, i to je glavna prednost toga biti svoj gazda.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 15:03 - pre 226 meseci
Pošto vidim da ne ide kad postavljam više pitanja odjednom, koncentrisaću se na pojedinačna pitanja. Zaboravite svu prethodnu raspravu, pitanje je potpuno nezavisno:

Newbie pitanje 1:

Kako mogu da iz windows grafičkog okruženja pristupim MySql ili PostgreSql bazi na Linuxu preko mreže, i u njoj kreiram tabele i relacije?



[Ovu poruku je menjao pisac dana 13.10.2005. u 16:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dejan Topalovic
Dejan Topalović
Senior Oracle DBA & Senior PL/SQL
Developer, Erste Sparinvest (Erste
Bank), Vienna, Austria
Vienna

Član broj: 635
Poruke: 1374
*.infonova.at.

Sajt: www.baze-podataka.net


+2 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 15:04 - pre 226 meseci
@pisac: Za graficko editovanje strukture MySQL baze, mozes koristiti MySQL Administrator ili MySQL Query Browser...
Blog - baze podataka
---------------------
Oracle OCP DBA (9i & 10g)
Oracle Database: SQL Certified Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 15:08 - pre 226 meseci
Newbie pitanje 2:

Znači ne postoji univerzalni način (grafičkog) pristupa raznim bazama (u cilju kreiranja tabela i relacija) sa Windowsa na Linux, već svaka baza ima (ili nema) svoj specifični alat za tu namenu?
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2190
*.237.EUnet.yu.



+73 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 15:56 - pre 226 meseci
Pogledaj http://www.sqlmanager.net/

Sto se tice baza u sustini to je sve isto ali i razlicito. Kad naucis jednu bazu videces da i neka druga to isto radi ali se drugacije pise. Samo treba vremena da se do toga dodje.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 17:49 - pre 226 meseci
Ma pisac, problem je u tome sto postavljas ne pocetnicka, nego bas pocetnicka pitanja, iz neznanja zamisljas neka resenja koja su previse komoplkikovana iako mogu da se urade mnogo jednsotavnije samo ako znas kako, a ovamo si samouveren da ces da napravis aplikaciju. Star je vrlo prosta, ma koliko ti mislio da znas, ne znas. ne zna cak ni toliko da ti je jasno kako SQL server funkcionise i kakav ti alat treba, a kamoli da nadjes takav alat.

Naravno da postoje windows programi, koji pruzaju dobar graficki interfejs koji omogucava da administriras server, kreiras i administriras i same baze. Sumnjam da iko danas, ma koliko konzervativan bio, ne koristi neki takav alat.

Cak je na Es-u u nekoliko navrata bilo vrloproduktivnih diskusija o tome kakvi su alati dostupni i koji ima kakv emogucnsoti. I na samo sajtu MuSQL-a imas predstavljene sto besplatne sto komercijalne alate te vrste.

I najzanimljivije je, uopste niej bitno da li koristis server instaliran na Linux ili Windows platformi ili alat na windows ili Linux platformi, ili neku drugu kombinaciju. Na kojoj god da si platformi, imas sasvm dobre alate da sve odradis sto treba, jer ceo taj posao uopste ne zavisi od platforme koju koristis.

No kako god okrenes, tesko da ces nesto narpaviti s tim, lako cemo, pomocu carobnjaka, programrianjem.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 19:11 - pre 226 meseci
Citat:
broker: a ovamo si samouveren da ces da napravis aplikaciju. Star je vrlo prosta, ma koliko ti mislio da znas, ne znas.


Dobro, koliko meseci procenjuješ da mi treba da uradim ono što hoću? Baš me zanima tvoje mišljenje? Ja radim i druge stvari u životu, tako da za ovaj projekat mogu da odvojim jedno 7 sati nedeljno.

Znam sasvim dovoljno da napravim vrlo dobru relacionu bazu podataka zajedno sa prostijim SQL upitima, a kako je povezati sa aplikacijom (i mrežnom i web) to ne znam ali ću naučiti, i ne vidim nikakav problem u tome. Da li si ti sve što znaš naučio od drugih? Ja nisam, a znam dosta (u nekim oblastima).

U svakom slučaju, mislim da su ovakvi komentari potpuno suvišni. Ako negde grešim u pretpostavkama, treba reći: "grešiš, treba ovako _____" (kao što je bio slučaj sa ODBC-om). A komentari tipa: "nemaš pojma, to nikada nećeš uspeti" su neproduktivni.



[Ovu poruku je menjao pisac dana 13.10.2005. u 20:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)13.10.2005. u 21:15 - pre 226 meseci
Ajde da budemo iproduktivni.

1) Napravi logicki dizajn baze podataka koja treba da podrzi proces koji si zamislio. Za to ti ne treba ni kompjuter, papir i olovka su savrseno dovoljni. Rezultat ove faze je list papira, verovatno A3 formata gde su nacrtane sve tabele, relacije medju njima i upisana polja. Ovo ti nece biti problem, jer kako sam kazes, nije ti problem da napravis vrlo dobru relacionu bazu podataka.

2) Izaberi sitem koji ce fizicki da nosi bazu (MySQL, MS SQL, Oracle). Cini mi se da is resio da to bude MySQL. Dobro, pokazi logicki dizajn nekome ko radi sa MySQL i reci mu gde si zamislio da sedi abza i on/ona ce lepo da to postavi na tvoj racunar i zeljeni server.

3) Objasni web dizajneru sta hoces i pokazi logicki dizajn baze i reci gde je fizicka baza. Objasni kako baz logicki podrzava ono sto si zamislio da aplikacija radi. Web programer ili programerka ce znati i sam/sama da poveze aplikaciju i bazu, to mu je posao

Ako napravis dobar logicki dizajn, fizicka implementacija na bilo koji sistem bice relativno laka. Mozes cak i u buducnosti da sve pretocis iz MySQL na primer u Oracle ili FireBird ili sta bilo. Ako napravis dobar logicki dizajn, baza ce moci bez velikih prepravki da podnese sve buduce promene i zahteve. Naravno, aplikacije ce verovatno trebati da se menjaju, ali ako se napravi dobar dizajn aplikacije uglavnom ces u buducnosti samo dodavati nove funkcije i penzionisati stare. Ako se sve dobro isplanira, nece biti potrebe da se postojece funkcije (metodi?) menjaju. Dodavanje je lako, menjanje je tesko. Ako budes imao dobru dokumentaciju, sve ce ovo biti mnogo lakse.

Znaci, moze da se napravi. Ima mnogo 'Ako', ali sto da ne, vredi pokusati.

:-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Web <-> Linux baza <-> Windows, kako? (newbie question)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4039 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.