Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux - nezaustavljiv na trzistu

[es] :: Advocacy :: Linux - nezaustavljiv na trzistu

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 8916 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.27.*



+6455 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu30.04.2005. u 17:21 - pre 232 meseci
Citat:
Apatrid:
Podji na "www.monster.ca", to ti je veoma mocan sistem za nalazenje posla u Kanadi, tamo se, manje ili vise, naleti na sve poslove koji se oglasavaju (ima ih koji se ne oglasavaju, i to ne malo), ukucaj Linux u pretragu i pogledaj sto ce da ti se vrati.


Interesantni rezultati search-a...

Linux: Jobs 1 to 50 of 287
Windows: Jobs 1 to 50 of more than 1000

Linux developer: Jobs 1 to 50 of 76
Windows developer: Jobs 1 to 50 of 541

Linux Administrator: Jobs 1 to 49 of 49
Windows Administrator: Jobs 1 to 50 of 86

Znaci iz ovoga se moze zakljuciti da iako linux zauzima manje od 3% ukupnog market share-a, za linux je otvoreno 49 pozicija administratora, a za windows koji zauzima 95% trzista otvoreno 86% pozicija...

Kad bi kojim slucajem linux zauzimao 95% trzista koliko sada windows, onda bi imao otvorenih pozicija za 1550 administratora, a 95% windows marketa moze da zadovolji samo 86 administratora... Pa nek mi onda neko kaze da je linux jeftinij za odrzavanje...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu30.04.2005. u 23:10 - pre 232 meseci
Citat:
ventura: Interesantni rezultati search-a...

Stvarno su interesantni! Dobro, covece, pa sta hoces da kazes? Logicno je, da se vise trazi kadar za neko podrucje u usponu (Linux) nego za neko koje je u zenitu svog postojanja (MS Win) i za koje ima kadra koliko hoces i koji se cesto i sam nudi!

Evo, i ja sam osoba koja koristi Linux bez emocija, mada ce to cudno zvucati. Jeste pala tu i tamo neka psovka i slicno, ali, u sustini, ja to koristim zato sto mi se bolje uklapa u potrebe, troskove nabavke, odrzavanja, obnavljanje i slicno. Na kraju krajeva, svaki covek je neko malo "preduzece", tu nema zbora. Neka sutra objavi MS Windows Live CD (funkcionalni, da moze da radi bez hdd-a, kao Knoppix: surfovanje, mejl, grafiku) po ceni od 1 E, ja cu ga OBAVEZNO nabaviti i probati! Ako bude bolji od Knoppixa - bacam Knoppix!

Kakve emocije ocekivati kod vlasnika igraonica, kad ih je MS, preko nase drzave, ministarstva i inspektora, ojadio do daske? Njih - logicno i opravdano - zanimaju samo pare, spremni su da plate legalni softver u nekim razumnim granicama i tome slicno, samo kad bi to bilo normalno organizovano, a nije. Onda se okrecu Linuxu, bez emocija.

A evo i jednog primera da ne znamo sta ne znamo: http://www.ekonomist.co.yu/magazin/ebit/26/pra/pra4.htm - nase preduzece koje koristi Linux. Ispada, da i mi ovo pricamo "na Linuxu" jer nam "on" pravi struju :-)
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 01:47 - pre 232 meseci
Citat:
tdjokic: Kakve emocije ocekivati kod vlasnika igraonica, kad ih je MS, preko nase drzave, ministarstva i inspektora, ojadio do daske? Njih - logicno i opravdano - zanimaju samo pare, spremni su da plate legalni softver u nekim razumnim granicama i tome slicno, samo kad bi to bilo normalno organizovano, a nije. Onda se okrecu Linuxu, bez emocija.


No kiddin, igraonice prelaze na linux i na njemu vrte igrice? Svašta. Mora da imaju par geekova koji tweakaju zasebno svaku hardversku konfiguraciju.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 02:18 - pre 232 meseci
Citat:
Kakve emocije ocekivati kod vlasnika igraonica, kad ih je MS, preko nase drzave, ministarstva i inspektora, ojadio do daske?


Wow, "..preko naše države.."

Kako to samo patriotski zvuči. Čudo pa se u drugim, mnogo razvijenijim, državama ne bune ako policija ojadi lopove do daske.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 03:51 - pre 232 meseci
Xe, xe, xe, ne bi se lopovi bunili da ih je ojadila neka normalna drzava - znas pravila, odlucis da reskiras, pa ili zaradis ili propadnes, sam si kriv. A ovde....
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 05:17 - pre 232 meseci
Citat:
Apatrid:Microsoft je veliki, Microsoft je ogroman, ali ovaj dio industrije nikad nije bio njihova prcija a i sto su pokusali da oposle sa Windows CE relativno maleni prodor (handhelds, telefoni) je napravio. "Embedded systems" je mnogo, mnogo sira kategorija od toga.


A čuj, ne znam baš za puno segmenata potrošačke elektronike koji danas imaju veći rast od PDA, "pametnih mobitela" i sl. gadgeta. Imaš neke statistike za tu "širu kategoriju embedded sistema" , linux vs. ostali?
 
Odgovor na temu

krdr
Dragan Krstic

Član broj: 42434
Poruke: 201
221.220.54.*

Sajt: krdr.ebloggy.com


Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 06:50 - pre 232 meseci
Ovde se cesto pominju Kina i Brazil. ta prica je puna politike.

Kina ima dovoljno para da svakom kinezu plati po jednu kopiju winXP (ta cifra je ravna investicijama Kine u azijskim zemljama). Dakle, cena nije odlucujuci faktor. Kineska vlada se plasi da ce MS ugraditi neki backdoor i time spijunirati Kinu. Inace, Kina bi mogla u svim svojim institucijama da instalira jednu jedinu kopiju win-a, i MS ne bi mogao nista povodom toga. To je i razlog zbog cega je MS dao delove koda Kini na uvid. Kina je shvatila da je jeftinije da koristi OSS nego da razvija svoj OpSis. Plus sto se taj softver stalno razvija. Ispada da pola programera na zapadu rade za Kinu, za dzabe.

Brazil je prva ekonomija Juzne Amerike. Zajedno sa Argentinom, pokusava da se oslobodi stiska SADa, i razvije svoju softversku industriju. Kako je SAD ima svoje instrumente kontrole u Juznoj Americi, razvoj racunarske industrije ne moze se zasnivati na pirateriji. zato se forsira linux, koji je anacionalan, nije vezan ni za jednu vladu. Cilj je da se stvori jedna kriticna masa linux programera, koji ce dalje nezavisno razvijati softver i unapredjivati racunarsku industriju u Juznoj Americi.

Ovo moze navesti sledeci zakljucak. Velike firme (sistemi) ce prelaziti na linuks da bi se zastitili od eventualne industrijske spijunaze. Jeftinije je platiti milionce za razvoj posebne verzije OSa i prilagodjavenje odgovarajuceg softvera, nego da ti ukradu nacrt za revolucionarni proizvod. Pritisak velikih firmi na firme poput SAPa, Oracle-a i AutoDeska moze stvoriti dovoljnu kolicinu aplikativnog softvere za enterprise sisteme. A odatle je jedan korak.

Inace, prema nekom istrazivanju (nisam sad uspeo da ga nadjem), linux zasnovan sistem je jeftiniji (kad se uzme u obzir odrzavanje obuka i ostale stvari) samo kod web servera i web aplikacija koji nisu enterprise nivo-a. Kad su upitnanju enterprise sitstemi, kucna upotreba i profesionalna upotreba - linux je mnogo skuplji. To je sitrazivanje od pre par godina. Moguce je da se situacija promenila.
krdr
Mozda i proradi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 09:23 - pre 232 meseci
Citat:
krdr: Ovde se cesto pominju Kina i Brazil. ta prica je puna politike....To je sitrazivanje od pre par godina. Moguce je da se situacija promenila.
Jasno je ovo za Kinu i Brazil da je tu umesana politika. Medjutim, to verovatno pokazuje i dokazuje, da je Linux vec dostigao nivo gde obavlja posao, inace mu ni politika ne bi pomogla.

A sto se tice ovog istrazivanja od pre par godina, tu ne bih mogao nista da kazem, osim da iznesem moje licno iskustvo sa relativno velikim brojem Linux distribucija, za osnovnu, kucnu upotrebu (dakle, iskljuceno je razmatranje obuke i odrzavanje). Najprostije receno - imam na hdd-u Knoppix, Mepis, Vector i Kubuntu. Kad ih sve saberem, sve mi radi. Ali, u svakom od njih po nesto ne radi. To je prilicno bez veze, moram priznati. Istina je, da Knoppix nije ni zamisljen za instalaciju na hdd (moze, ali ga sam autor ne preporucuje) a Kubuntu je prvo ikad izdanje, ali i cuveni SUSE ima bagove, kako se vidi po forumima.

To meni nije neki problem, jer vec imam izvesno iskustvo, valjda vec 2 godine koristim Linux, ali za popularizaciju desktop varijante je prilicno tanko. Cinjenica je, da postoji ogroman broj distribucija i meni licno se cini da je to nepotrebno trosenje resursa koji bi se mogli korisnije upotrebiti. Ali, svaka glava svoju pamet ima i tu se izgleda nista ne moze promeniti. Svako tera svoj koncept, a vreme ce pokazati koji je najuspesniji. Cinjenica je ipak, da ako nekome das jednu distribuciju Linuxa, potpuno sam ce je mozda instalirati i pokrenuti, ali mozda i ne.

Za taj problem postoje 3 resenja:

- da korisnik kupi vec gotov PC sa vec instaliranim Linuxom;
- kod komercijalnih distribucija ima obezbedjenu podrsku;
- forumi.

Problem nije preterano velik, ali postoji. Mada mi se cini da to u nekom obliku postoji i kod MS-a: ko nikada nije pipnuo racunar, tesko da ce sve sam da podesi iz prve.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.252.86.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 13:06 - pre 232 meseci
Citat:
Sundance: No kiddin, igraonice prelaze na linux i na njemu vrte igrice? Svašta. Mora da imaju par geekova koji tweakaju zasebno svaku hardversku konfiguraciju.


Verovao ti meni ili ne kako je krenula prica oko legalizacije ponovo u srbiji meni se telefon usijao od poziva :)
 
Odgovor na temu

krdr
Dragan Krstic

Član broj: 42434
Poruke: 201
221.221.196.*

Sajt: krdr.ebloggy.com


Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 13:09 - pre 232 meseci
Citat:
tdjokic:
A sto se tice ovog istrazivanja od pre par godina, tu ne bih mogao nista da kazem, osim da iznesem moje licno iskustvo sa relativno velikim brojem Linux distribucija, za osnovnu, kucnu upotrebu (dakle, iskljuceno je razmatranje obuke i odrzavanje). Najprostije receno - imam na hdd-u Knoppix, Mepis, Vector i Kubuntu. Kad ih sve saberem, sve mi radi. Ali, u svakom od njih po nesto ne radi. To je prilicno bez veze, moram priznati. Istina je, da Knoppix nije ni zamisljen za instalaciju na hdd (moze, ali ga sam autor ne preporucuje) a Kubuntu je prvo ikad izdanje, ali i cuveni SUSE ima bagove, kako se vidi po forumima.

To meni nije neki problem, jer vec imam izvesno iskustvo, valjda vec 2 godine koristim Linux, ali za popularizaciju desktop varijante je prilicno tanko. Cinjenica je, da postoji ogroman broj distribucija i meni licno se cini da je to nepotrebno trosenje resursa koji bi se mogli korisnije upotrebiti.

Za taj problem postoje 3 resenja:

- da korisnik kupi vec gotov PC sa vec instaliranim Linuxom;
- kod komercijalnih distribucija ima obezbedjenu podrsku;
- forumi.


To je upravo bila moja poenta u jednom drugom topicu.

Neko je pominjao amigu. Nakon sto je Amiga Inc. preuzela prava prava nad amigom i podleila nekoliko licenci, sve je delovalo sjajno bajno, ali su se pojavile razlicite firme, sa razlicitim idejama kako dalje razvijati amiga tehnologiju. Na kraju se sve to rasplinulo...

Ipak, linux ima mnogo jacu podrsku i ne zasniva se na specijalizovanom hardveru.

Ono sto je veliki problem kod OSS-a jeste rad silnih programera, koji ostaje ne naplacen. Kajmak definitivno uzimaju kompanije koje prave distribucije. Voleo bih da znam koliko programera imaju Debian, SuSE, Red Hat...

Bojim se da suvise uplitanje menadzera u razvoj OSSa moze da odvede linux na pogresan put (cak i sam Linus poneki put luta u svojim predvidjanjima).

Mislim da je zrelo vreme za konferenciju koja bi uspostavila pravac razvoja linuxa i uspostavila standarde. Ne moze svaka firma da pravi svoje distribucije i svoja desktop okruzenja i koja su nekompatibilna. To ne pruza sigurnost krajnjem korisniku sa jedne strane.

Sa druge strane, programerima se mora dati neka podrska, kako njihov rad ne bi bio zloupotrebljen, inace ce izgubiti motivaciju.
krdr
Mozda i proradi
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.27.*



+6455 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 15:12 - pre 232 meseci
Citat:
krdr
Sa druge strane, programerima se mora dati neka podrska, kako njihov rad ne bi bio zloupotrebljen, inace ce izgubiti motivaciju.


Programerima treba da se daju PARE.

A sto se tice kvaliteta softvera koji izradjuju ti isti programeri, da se svesti na onu nasu staru narodnu "Kolko para - tolko muzike".

 
Odgovor na temu

krdr
Dragan Krstic

Član broj: 42434
Poruke: 201
221.221.201.*

Sajt: krdr.ebloggy.com


Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 16:21 - pre 232 meseci
Pa dobro, pare, kuce, nesto opipljivo, na to sam mislio
krdr
Mozda i proradi
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.hsd1.wa.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 17:54 - pre 232 meseci
Kao sto se da videti iz prilozenog, programerima ne mora nista da se da, ima ih dovoljno koji ce da rade za dz. sve dok ih pumpaju kako su guruji i baje. :)
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 21:02 - pre 232 meseci
Citat:
Reljam: Kao sto se da videti iz prilozenog, programerima ne mora nista da se da, ima ih dovoljno koji ce da rade za dz. sve dok ih pumpaju kako su guruji i baje. :)


Pa i ti sto rade za dzabe rade bolje od nekih preplacenih, razmazenih programera neke tamo firme iz Redmonda, drzava Washington koji su jedva uspeli da sklepaju pristojan OS posle 30 godina pokusavanja.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu01.05.2005. u 21:21 - pre 232 meseci
Sto, naravno, trziste uvidja i nagradjuje sa niche marketom od par % ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu02.05.2005. u 00:32 - pre 232 meseci
Ma dobro sad.....Linus nije imao mamu koja je poznavala nekog bitnog u IBM-u....:)
 
Odgovor na temu

krdr
Dragan Krstic

Član broj: 42434
Poruke: 201
221.221.201.*

Sajt: krdr.ebloggy.com


Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu02.05.2005. u 03:59 - pre 232 meseci
A onda ti programeri rade OSS. Jeste.

Mislim da nije problem u programerima. Ti lenji programeri ce dobiti otkaz za svoj los rad, dok ce greske OSS programera popraviti neko drugi. Mislim da su i jedni drugi dobri programeri i vole to sto rade.

Veci je problem sto i MS i spravljaci linux distroa i velike firme i drzave iskoriscavaju rad programera, tako da oni bivaju sve ne zadovoljniji.

Bre, od cega zivi OSS programer?
krdr
Mozda i proradi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu02.05.2005. u 08:10 - pre 232 meseci
Citat:

Veci je problem sto i MS i spravljaci linux distroa i velike firme i drzave iskoriscavaju rad programera, tako da oni bivaju sve ne zadovoljniji.


A kako to MS iskoriscava rad programera - finim paycheckom i stock opcijama? :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu02.05.2005. u 08:16 - pre 232 meseci
Citat:
krdr: Bre, od cega zivi OSS programer?


Evo, jednom je netko pitao, zna li netko nekoga na ex-yu prostorima koji živi samo i isključivo od pravljenja i distribuiranja OSS softvera? Nitko se nije javio :>

Meni je stvarno smiješno slušati licemjerje OSS advokata kako su korporacije i kapitalizam "ran by profiteering gluttons", a kad 99% OSS developera (dakle programera, ne lajavaca na forumima) rade baš u takvim kompanijama :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: Linux - nezaustavljiv na trzistu02.05.2005. u 08:23 - pre 232 meseci
Jos je jace kada "advokati" napadaju privatne firme koje zaposljavaju programere koji imaju jako dobre OSS projekte da rade na vrlo slicnim stvarima, samo ovog puta za "hard currency"...

Ono, likovi koji blage veze nemaju ni sa programiranjem niti su u bilo sta ulozili minut svog vremena u projekte koje "advokatisu", kritikuju odluke ljudi koji stvarno rade na tome da zapravo budu placeni za rad na onome sto vole i sto ih debelo zanima u zivotu.

Najbolje bi bilo da rade celog zivota za plisane Linux pingvine i kofeinski sapun... i naravno za komentare na /. da su "gurui"...

E to je licemerje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux - nezaustavljiv na trzistu

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 8916 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.