Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?

[es] :: Cloud Computing Services :: AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?

[ Pregleda: 4228 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?18.05.2018. u 15:14 - pre 71 meseci
Trenutno učim i za sada sve razumem oko podešavanja, nameštanja, ali uvek imam problem da shvatim kako funkcioniše.
Znam da postoji AWS kalkulator, ali i pored njega i dalje mi ništa nije jasno :=

Recimo sad imam promer za AWS Workmail

Ovde im je vrlo kratko opis
https://aws.amazon.com/workmail/pricing/

Po ovome bi trebalo 4$ da me košta jedan mailbox. Imam li još kakvih plaćanja?
Jer kreirao sam jedan account čisto radi testa, i sada prilikom brisanja "organizacije" i mailboxa imam info
Citat:
As part of the WorkMail organization creation process, an AWS Directory Service directory was also created. Would you like to keep and be charged for this directory per the AWS Directory Service pricing terms.


Dakle sad tek saznajem da će da je za ovaj mailbox potreban i AWS Directory Service. Da li to znači da me mailbox jedan ne košta 4$, nego moram da platim i taj AWS Directory Service? I koliko će da me košta? Jer kad čitam o tome to je par stotina eura mesečno.


I da, ove sve "pricing" stvari su im u $, ne može da se prikazuje u €?
Setovao sam "Preferred Payment Currency" da bude u €, ali mi na ovim mestima u Pricing sekcijama i dalje prikazuje $.



[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 19.05.2018. u 23:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?18.05.2018. u 18:06 - pre 71 meseci
Da nije taj mejl Exchange, pa ti zato treba Directory service?
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?18.05.2018. u 22:15 - pre 71 meseci
pa jeste, znam ja to da treba, i treba zbog toga. Nije bas Exchange, imaju neki svoj valjda, ali da, kao exchange.
Razumem ja da treba, ali kad mi pricing napise 4$ po mailboxu i nista vise, pa me puknu sa jos 250E sledeceg meseca, jer ovde nisam procitao da treba.
Mada ne znam, mozda i ne treba da se placa, zato i pitam ovde :D
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.vocus.co.nz.



+373 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?19.05.2018. u 07:25 - pre 71 meseci
AWS naplacuje sve po servicu koji koristis.
Npr ako hoces macinu EC2 ona kosta X$, moras da nakacis disk za neke instance koji ga nemaju koji kostajy Y$.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?19.05.2018. u 10:56 - pre 71 meseci
Izgleda da će biti potrebno završiti četiri godine studije kako bi mogao da shvatiš deo cenovnika trenutne cloud ponude.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?19.05.2018. u 11:09 - pre 71 meseci
plague znam ja to naravno, no kao sto kaze bachi... izgleda je lakse nauciti administrirati i iskoristiti sve sto AWS ima u ponudi, nego sistem obracunavanja troskova...
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?19.05.2018. u 11:15 - pre 71 meseci
Ja idem po principu "valjda nece da me oderu" i svaki cas gledam na troskove :D
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?19.05.2018. u 13:22 - pre 71 meseci
pa i ja idem tako trenutno :D

Nego razmisljam da na poslu mozda pocnemo da koristimo neke stvari.

Recimo, imamo nekoliko produkata u okviru firme, i skupo nam je da non stop placamo neki drugi cloud server, za par puta mesecno demonstracije po par sati.
Ovako lepo iskljucimo EC2, placamo samo EBS koliko sam shvatio i to je to.
Da ne pricam sto je postavka takvog okruzenja jako jednostavna i brza.
Isto i za razlicita testiranja.
Impresioniran sam mogucnoscu AWS, ali ono, malo sam prestravljen kad vidim koliko to moze skupo da kosta.

OK, napravio sam ja alerte sad dok citam i isprobavam kojesta, ali mi nije to dovoljno.

Recimo, bas kod Workmail, imamo par nekih klijenata kojima pruzamo usluge Exchange hostinga, odnosno njima su bitni samo mailboxovi i zajednicki kalendar.
Pa smo kod Euneta koristili njihove usluge. Nisu bili jeftini, mislim, Office365 je znatno jeftiniji, ali sam bio prezadovoljan Supportom.

I sad imali neki cirkus interno izgleda, pa za neko kratko vreme trazili da se odlucimo da migriramo na "novu platformu" , pri tom ionako jake cene su uduplali.

Pa mi sada ostaje opcija prelazak na Office365 koji je znatno jeftiniji.
A s obzirom da listam AWS, ispade da je ovaj Workmail još povoljniji.
Nego poenta je baš u tome što ne mogu da idem logikom "nece valjda da me oderu" jer nije samo za nas interno, nego bismo tu uslugu pruzali trecem licu.
Pa bi zato korisno bilo skontati taj njihov cenovnik, koji mi je za sada jos nejasan.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?19.05.2018. u 15:34 - pre 71 meseci
^ Imas i google-tov GSuite.
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.vocus.co.nz.



+373 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?19.05.2018. u 17:07 - pre 71 meseci
[off/rant]

AWS, Google i Azure su veliki igraci i njihove ciljne grupe su firme koje cene veoma veliku pouzdanost, fleksibilnost i imaju ozbiljne dalekorocne ciljeve.

Slazem se da je veoma tesko sagledati koliko sta kosta, ali to je tako jer su njihovi primarni korisnici firme koje lupaju stotine hiljada/milione godinje na infrastrukturu. Cenovnik ima 10.000 stavki jer takve kompanije ne zele da placaju servise koje inace postoje u "$50 a month" varijanti jer svaka firma ima specificne zahteve i hoce da plati ono sto koristi, a ne da dobijaju "besplatne" dodatne stvari.
Nuspojava toga je da cenovnik deluje zastrasujuce ljudima koji nisu u toj prici, ali Amazonu takvi ljudi nisu primarna ciljna grupa ma koliko se trudili sa Lightsail. :)

Po mom iskustvu, limitiranje budzeta nece biti opcija nikada zbog ovog iznad. Firme koje koriste AWS nisu firme koje bi dozvolile da im posao stane jer je neko zaboravio da poveca budzet.

Moj ti je savet da ne gledas AWS ozbiljno ako ti je primarni cilj da ustedis.
Rekavsi to, ne mislim da ne mozes ustedeti ako predjes na AWS, naprotiv. Zavisno od toga sta radis, usteda moze biti ogromna.
Npr Lambda su dobre ako nemas previse korisnika. Servis ti je uvek dostupan, a placas skoro nista.
To je samo jedan od primera. Kroz istoriju AWS je uvek izbacivao service koje pokrivaju najvise mogucnosti, a onda su na osnovu toga kako korisnici koriste taj servis izbacivali nove specijalizovane servise koji kostaju manje u ceni/odrzavanju/itd.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: [AWS] Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?19.05.2018. u 22:24 - pre 71 meseci
Pa i kod tih enterprise okruzenja, Cloud bi trebalo da bude povoljnije resenje.
Jer trosak nisu samo serveri i licence.
Nego i mrezna oprema, redudantni provajderi struje i interneta, prostorije, klimatizacija, UPS-ovi, agregati, protivpozarni sistemi, troskovi odrzavanja i atestiranja svega toga.
I mozda najveci trosak u ljudstvu. Koliko administratora, sefova, menadzera mora da prima bruto platu da postavi sve to i administritira da bude na istom bezbednosnom nivou kao sto je kod AWS... Koliko se trosi na obnavljanju opreme svakih nekoliko godina, i koliko i to radnih sati podrazumeva.

Koliko ljudi/radnih sati potrebno da se postavi jedno enterprise okruzenje, a koliko je potrebno da se "isklika" u AWS konzoli.
Još nemam odgovore na ova pitanja, ali nadam se da ću da shvatim :).


I ono najbitnije, startup firme da li imaju sredstava i smelosti da uloze toliko novca u datacentar u svojim prostorijama, ili im je bolje za pocetak da placaju mesecno sve to, pa kad im se primarna delatnost razvije, mozda mogu da razmisljaju o ustedi troskova migriranja iz cloud u "on-premises". Mada ne znam koliko je to realno s obzirom da je bas suprotno i da firme prelaze u Cloud.
Doduse neke od jacih firmi kojima pruzamo nase usluge, ne zele jos uvek da cuju za cloud, jer im je odavno u politici firme definisana polisa da svi podaci moraju da budu lokalno u njihovim prostorijama. Ali verujem da ce uskoro i taj stari trend polako nestati.

I inace, AWS ne čitam iz razloga da bih uštedeo troškove u ovoj trenutnoj kompaniji, nego mislim da nije loše znati za neku buduću poziciju :).
A ako negde i može da se uštedi, što da ne, da učim na realnim projektima :)



 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?20.05.2018. u 01:35 - pre 71 meseci
Cloud nikad nece biti povoljnije resenje. Jeftino = VPS, iznad toga jeftino a jako = dedicated. Datancentar u firmi, moze ako imas jeftinu optiku u blizini. Ako ne... skupo ko djavo. Kolokacija je bolja opcija.

E sad, mnogi su pricali o tome kako AWS nudi mogucnosti, da kad siris posao na ostala trzista npr samo uzmes jos jedan EC2 na drugoj lokaciji, pa mozes lako da prosiris ovo, lako prosiris ono... generalno svaki dedicated ili colocation servis to isto nudi.

Ono sto prodaje AWS je verovatno "kliknes i odradjeno je" umesto principa da kod dedija mora neko fizicki da ubaci nov SSD, da mora da doda jos memorije, itd, itd... Da ne spominjem to sto ima preko sto servisa koji su podeljeni - mail servisi, ec2, db serveri...

Sve to moze na dedicatedu da se odradi. E sad, kao sto su mnogi rekli, kad dodjes do te granice da ti je bitno samo da radi, po svaku cenu, AWS je sjajna stvar. Kada se i dalje razvijas i moras da stedis resurse, imas bas puuuuno potraznje za njima, AWS ume da ti ubije profit.

Zamisao AWSa je vrh, olaksa posao samo tako, olaksa monitoring svega jer je na nekom "master" nivou, nije aplikacija instalirana na serveru. Ali da kosta, kosta. Mene bandwidth trenutno najvise plasi ali srecom cene nisu toliko visoke da mogu da se probudim sa par stotina evra troska.

Radimo ja i ti otprilike isto sa AWSom sad, ucimo ono sto nam treba (ja sam daleko od profi usera AWSa jer ga koristim samo za ono sto nam treba) i trenutno jedino sto mi procuri je BW, jer sam i dalje na free tieru koji mi je sasvim okej za par aplikacija. Mogli su malo vise da se otvore od 15GB protoka mesecno al' ajde :)

Ovo je bas devops, nema sistemske administracije (ne u velikoj meri) jer je tvoje samo da napravis aplikaciju i izbacis je, kliktanjem zavrsis sve sto ti treba, a resurse ti pruza AWS. Na dedicatedu je tu uvek cimanje sa mreznim interfejsima, pa da li nesto gusi, pa da li si lepo podesio... ovde si vise fokusiran na development nego na administraciju ali zato placas cifru.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?20.05.2018. u 01:44 - pre 71 meseci
I savet, ne plasi se da kontaktiras podrsku. Ja ih za sve sto mi nije jasno oko cene cimam. Tipa, imas problem sa mailom. Posaljes im - hocu taj i taj servis, sta sve treba da platim? Dobices dobar i konkretan odgovor sta sve treba da uzmes u obzir kada formiras cenu. To je za sada jedini nacin da sam ja mogao da skapiram sta sve placam za neki servis.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?20.05.2018. u 18:54 - pre 71 meseci
Nisam se setio supporta.
Odgovorili mi na mail posle 15 minuta :).
Brz im support :).

Inace sa Office 365 supportom sam jednom recju odusevljen. Par puta otvorio tiket, zovu me na tel u roku od 5 minuta maksimum, i ne pustaju me dok ne rese tiket.
Doduse malo me smara sto je opcija samo zvanje na telefon, ovde na AWS mogu da izaberem da li cu odgovor na tel ili na mail. Lakse mi da procitam sa maila :). Doduse i Office 365 nakon tel razgovora sumiraju sve, napisu u mail, posalju dodatnu dokumentaciju, linkove.

Dakle Workmail je 4$ po mailboxu, i to su svi troskovi. Ne treba posebno AD, oni u pozadini valjda kreiraju neki custom cisto da mailboxovi rade. A inace ako hocu svoj AD mogu da instaliram i da koristim sa Workmail.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+498 Profil

icon Re: AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?20.05.2018. u 21:07 - pre 71 meseci
Kakva su ogranicenja za 4$?

Meni su kako kad odgovarali, sve sto je ispod sata je meni extra brzo. Najbitnije da su konkretni :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?20.05.2018. u 22:27 - pre 71 meseci
Nema nekih ogranicenja za 4$. To je standardna ponuda. Jedino ako hoces druge servise, kao povezivanje sa svojim lokalnim Microsoft AD, ili tako nesto, ti servisi se dodatno naplacaju.

https://www.agileit.com/news/m...essentials-vs-amazon-workmail/
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?20.05.2018. u 23:38 - pre 71 meseci
Rekao bih da u ovom konkretnom servisu MS ima mnogo jacu istoriju :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

[es] :: Cloud Computing Services :: AWS - Kako funkcioniše naplaćivanje AWS servisa?

[ Pregleda: 4228 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.