Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?

[es] :: Fizika :: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?

[ Pregleda: 2473 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2242
62.68.108.*



+52 Profil

icon Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?25.11.2017. u 15:34 - pre 77 meseci
Naime radi se o vakuumskoj susari za voce. Mehanicki je izkonstruisana tako da ima izgled produzenog valjka sa ispupcenim vrhom i dnom i to ce resenje da zadovolji uslove podpritiska koji ce da vlada unutar tog cilindra (postavljen vodoravno).
Ono sto me muci je sledece: na koji nacin da zagrijavam unutrasnjost cilindra bzirom da ce vazduh biti isisan iz njega i na koji nacin se prenosi toplota u tom cilindru imajuci u vidu da ce gro molekula biti isisan iz tog prostora.
Podpritisak u tom cilindru ce da bude -860mbara (minus osamstosezdeset milimara).
Ja stvarno ne znam koliki je vakuum po srijedi ali predpostavljam da je zbog njega umnogome otezano prenosenje toplote.
Molim kolege sa foruma za pomoc !
Pozdrav, BP
P.S. Temperatura unutar cilindra treba da bude oko 60 stepeni C.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?25.11.2017. u 17:31 - pre 77 meseci
Jedan moj drugar je pravio vakuumsku sušaru za drva korišćenjem magnetrona iz rashodovanog vojnog radara. Video sam na Alibabi da ima da se kupe za 1000USD magnetroni snage 3kW.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?25.11.2017. u 17:41 - pre 77 meseci
Uzgred, 60 stepeni je 60 stepeni, bez obzira na pritisak. Nije problem zagrejati vazduh na 60 stepeni, problem je ono voće da dostigne 60 stepeni. Ne znam kako voće reaguje na mikrotalasno sušenje, lako može da se desi da ga skuvaš, umesto da ga osušiš. Ako je cilj da se vazduh drži na 60, onda najobičniji električni grejač sa cirkulacijom vazduha. Naravno, voda će isparavati, pa stalno treba održavati odgovarajući pritisak vakuum pumpom.

Sa mikrotalasnim sušenjem treba paziti da se ne pregreje voće, pa bi neki senzor trebalo da bude u samom voću, kako ne bi preterao sa grejanjem.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2242
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?25.11.2017. u 18:04 - pre 77 meseci
OK drugar, hvala na info. Jos jedna stvar me zbunjuje; na vakuum pumpi je plocica sa podatkom koji govori o nekih 60% vakuuma. Koliko je to minusnih milibara pojma nemam niti mogu negdje da nadjem.
Ispravka za moj prvi post; vakuum u susari ce da bude oko -0.12 milibara !
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?25.11.2017. u 18:06 - pre 77 meseci
Voda ključa na 60 stepeni pri pritisku od 189 mbar (nisam baš 100% siguran u cifru). Kako je normalan pritisak 1013mbar onih -860 je nešto više nego što ti treba za ključanje na 60C.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2242
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?25.11.2017. u 18:26 - pre 77 meseci
To je i mene malo zbunilo. Na -186 milibara voda kljuca na oko 60 stepeni ali -860 milibara je 4.6 puta veca vrijednost a time i tacka kljucanja je blize 100-ki.
Znaci meni treba oko -120 do -160 milibara podpritisak u susari. Mislim da cu grijanje voca u susari morati da rijesim kontaktnim prenosom toplote tj. tepsije sa rezanim vocem cu da stavljam na aluminijumske cijevi kroz koje cu da pustam zagrijanu vodu na oko 60 stepeni. Ne vrijedi zracenjem zagrijavati ni razrijedjen vazduh u susari a ni samo voce. Razrijedjen vazduh ce se ponasati kao izolator i nece uopste prenositi toplotu (kao u termos boci) ali to mogu da rijesim kontaktnim prenosom toplote. Npr. u totalnom vakuumu toplota se prenosi zracenjem samo u infra crvenom dijelu spektra.
Mozda smo malo off topic ali fizika je ono na cemu pociva ono o cemu pricamo.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?26.11.2017. u 00:21 - pre 77 meseci
Ja sam shvatio da je ono -860 mbar pritisak od 1000-860 = 140 mbar. Znači to je relativna vrednost u odnosu na normalan pritisak od 1000mbar (približno)
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2242
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?26.11.2017. u 07:45 - pre 77 meseci
Na ovoj mojoj pumpi stoji podatak (izmedju ostalog): vakuum 0.85 bar
Zakljicio sam da je to relativno mali vakuum za ono sto mi je potrebno. Sad sam preokupiran nacinom prenosenja toplote, izguglao sam nesto (veoma malo podataka za ovu oblast) o konvekciji, kondukciji i mikrovalnom zagrijavanju ali nista detaljnije nema ni ze jedan navedeni nacin.
 
Odgovor na temu

RoRa
Ranko Rodić
Sremčica

Član broj: 60631
Poruke: 354
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+117 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?26.11.2017. u 10:03 - pre 77 meseci
Nije mi poznato za tehniku ali u prirodnim naukama (fizika) postoji samo pritisak. Pritisak od 1kg/cm2 je (približno?) jednak atmosferskom pritisku.
Toplota se prenosi kondukcijom, konvekcijom i zračenjem. U uslovima visokog vakuuma grejanje voća je možda najefikasnije vršiti zračenjem pomoću infracrvenih grejača. U uslovima niskog pritiska voda ključa na NISKIM temperaturama. Na Mont Everestu nije moguće skuvati jaje.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?26.11.2017. u 10:13 - pre 77 meseci
Mikrotalasno zagrevanje je jako dobro, u tom smislu da greješ voće, a ne posudu ili vazduh (naravno, zagrejaće se, ali znatno sporije).
Ne znam koji kapacitet planiraš, ali čisto za račun.

Ako uzmemo da je kapacitet 100kg voća sa 70% vlage na sobnoj temperaturi (20C), a treba da ga zagreješ na 60C, i to sušenje da ti traje 1 sat imaš da ti je potrebna snaga za grejanje vode (treba 4184 J po kg vode za dizanje temp za 1 stepen):

70*(60-20)*4184/3600 = 3254W

Ovo su već ozbiljni problemi. Naravno, ako dodatno spustiš pritisak, treba manje da greješ, kao i ako je plan da se suši duže opet manje snage. Za sve to vreme moraš da održavaš vakuum (da ispumpavaš paru koja se stvara).

Gledao sam profesionalne linije za sušenje voća čije cene kreću od 20000USD pa na gore.

U principu, možeš da koristiš i bilo koji drugi način grejanja - da greješ komoru spolja što je dobro jer manje rupa bušiš na komori pa ćeš lakše da postigneš da sve dihtuje, obični IC grejači u samoj komori itd.

Šta god da odabereš, treba ti više kilovata za grejanje, pumpa koja stalno radi, kontroler da po potrebi gasi grejač, senzori za temperaturu, eventualno za masu voća da bi video koliko je kaliralo itd. Ne sumnjam da bi sve to znao da napraviš, pitanje je koliko se isplati.
 
Odgovor na temu

RoRa
Ranko Rodić
Sremčica

Član broj: 60631
Poruke: 354
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+117 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?26.11.2017. u 17:38 - pre 77 meseci
Svojevremeno je u Institutu za nuklearne nauke Vinča rađeno na projektu sušenja voća u jako koncentrovanom rastvoru šećera u vodi. Ako je koncentracija šećera u rastvoru VIŠA od koncentracije šećera u voću onda zbog efekta osmoze VODA iz voća prelazi u okolni rastvor. Nisu mi poznati ni postignuti rezultati niti sudbina ( u vidu primene) navedenog projekta.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2242
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?27.11.2017. u 10:37 - pre 77 meseci
Ta tehnologija se vec uveliko primjenjuje i naziva se osmodska dehidracija. Ona se uglavnom koristi kao predradnja u susenju voca u vakuumskim susarama jer voce u dobroj mjeri bude dehidrirano (sa ocuvanim oblikom i bojom) i onda se u vakuumskoj susari samo doradi na potreban procenat vlage. Na taj nacin se stedi u energiji i vremenu upotrebe vakuumske susare.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Zagrijavanje zatvorenog prostora u kome je podpritisak - POMOĆ ?

[ Pregleda: 2473 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.