Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome

[es] :: Elektronika :: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 24143 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome06.11.2016. u 09:38 - pre 89 meseci
Ideja mi je, da sva pitanja oko LED izvora svetlosti,
bez obzira kog su oblika, snage, E-xy podnozja (grla) postavljamo ovde,
da bi sve to, lepo, bilo na jednom mestu.

Ovako su pitanja "na sve strane" po forumu "Elektronika",
i mislim da se tesko snalalazimo kad nesto trazimo,
jer postoji citava lepeza lepih tema, steta da tako razbacano nastavimo.

Moderatore MOLIM samo da pomognu oko naslova teme,
jer mi Srpski jezik nije i maternji,
pa nisam siguran da li naslov dobro zvuci, i da li je bas naj-najbolje odabran.
_____________________________________________________________

Temu bih zapoceo sa jednim interesantnim
LED izvorom, grlo E-27, sa ugradjenim senzorom/detektorom pojave ljudskog tela.
Izgleda ovako:





Skalameriju sam montirao u kupatilo, i iznenadio se,
koliko je to cudo osetljivo.

Krenem iz dnevne sobe prema kupatilu,
i na ~5-6 metar, ukljuci se lampa.

Udjem u kupatilo, ne gasi se ako se pomeram,
ako se ne pomeram, ceka 10s i iskljuci se.

Izadjem iz kupatila i nakon 10s se iskljucuje rasveta.

Sve u jednom grlu, nema dodataka, nema +kablaze,
nema nista, samo zavrnes i sve samo radi.

pOz
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome14.11.2016. u 23:24 - pre 89 meseci
Sledeci izvor svetlosti su 4 interesantna Led "štapića" od po 1W,
ukupne snaga lampe je 4W, sa grlom E14, boja svetla 2200K (neverovatno prijatna boja za oci).

Ovako sve to izgleda, izvolte:






Poslusao neke clanove, odavde sa foruma, zamenio MOB, i instalirao aplikaciju "LightMeter".



pOz
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.iritel.bg.ac.rs.



+40 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 08:03 - pre 89 meseci
Instalirao sam je i ja sad. Ne znam zašto nema aplikacije koja meri u Lumenima.

Nego te lampe sa LED nitima, lepo izgledaju, ali je problem što nema hlađenja za te LED-ove. Tako da sijalica i nakon nekoliko sati rada, je hladna na dodir, ali su same LED verovatno dosta vruće.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 08:08 - pre 89 meseci
Najvažniji parametar LED svetiljki je koliko radio-smetnji proizvode, a taj podatak je i najteže pronaći.

 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 08:28 - pre 89 meseci
Citat:
Slobodan čovek:
Instalirao sam je i ja sad. Ne znam zašto nema aplikacije koja meri u Lumenima.


To je ukupna izracena svjetlost ili svjetlosna snaga izvora, a Lux je osvjetljenost na konkretnom mjestu, tako da je Lux mjerodavan za svako konkretno mjesto.
Kako osvjetljenost opada sa kvadratom udaljenosti, kod snimanja i konkretno osvjetljenosti radne povrsine mjerodavan je Lux kao i
temperatura boje u Kelvinima.-

Konkretan primjer o temperaturi boje: kad bijah mlad u prodavnici kod drugara vidim u pultu osvjetljenom nekim fluo lampama kais za sat
lijepe braon boje i rekoh da ga "uparim" sa cipelama. Drugar me savjetova da iznesem kais na dnevno svjetlo i dobro ga pogledam.
Na dnevnom svijetlu kais je bio zelen kao trava.- Naravoucenie: od temperature boje zavisi i nas dozivljaj obojenosti predmeta,
odnosno predmete poznatih boja dozivljavamo kao takve pri bilo kojoj temperaturi boje, a nepoznate boje razlicito dozivljavamo.-

pOz


Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 09:25 - pre 89 meseci
Prvi pasus je korektan.

Sto se tice vernosti boje pod nekim svetlosnim izvorom, ona je definisana CRI indeksom. CRI nije u korelaciji sa temperaturom. Pojednostavljeno receno predstavlja zastupljenost svih "boja" tj talasnih duzina svetlosti u opsegu talasnih duzina 400-750nm za dati svetlosni izvor. Izrazava se u skali od 0-100, pri cemu vrednost 100 ima sunceva svetlost (daylight),a sijalice sa uzarenim vlaknom - zarulje i halogene su najblize tome.

Google CRI, npr:
http://www.topbulb.com/color-rendering-index
http://www.digikey.com/en/arti...-index-and-why-is-it-important
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 09:43 - pre 89 meseci
Ako izvor, fluoroscentne sijalice i sl ima dobar udio UV svjetlosti, posebno na bliskom odstojanju, izoblicenje-kriva predodzba o boji je
neminovno.
Boja koju vidimo i dozivljavamo je reflektovana svjetlost izvora, i ako izvor, u konkretnom slucaju LED nema u izracenom spektru
tu boju necemo je ni vidjeti.
Stoga kod snimanja se koriste RGB reflektori sa posebnom kontrolom svakog kanala radi efekata koje je potrebno postici.-

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 09:57 - pre 89 meseci
Nije problem sto fluo sijalica ima udeo UV svetlosti, ima ga svaki izvor, ukljucivsi i Sunce, zar ne?. Vec je problem sto NEMA neke delove vidljivog spektra, za razliku od Sunca.

Vidim da si na dobrom putu:
Citat:
Boja koju vidimo i dozivljavamo je reflektovana svjetlost izvora, i ako izvor, u konkretnom slucaju LED nema u izracenom spektru
tu boju necemo je ni vidjeti.

jedino jos da izolujes uticaj temperature ili UV spektra na dozivljaj boja.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 13:06 - pre 89 meseci
Uticaj temperature boje najlakse provjeriti digitalnim aparatom. Aparat prebaciti na neki izvor svjetlosti-fluroscentnu recimo koja je najbliza dnevnoj
svjetlosti i napraviti snimak za suncana dana.
Druga je stvar sto mi -ljudi - imamo predodzbu o nekoj boji-recimo trava je zelena pri bilo kojoj vrsti svjetlosti, crveni dzemper je crven u svakom
slucaju, ali digitala ne laze. Zato na iole boljem fotoaparatu pored automatskog W balansa, nekoliko presetovanih temperatura boje
svjetlosti obiljezeno simbolima sijalice-obicno dvije vrste fluo rasvjete, blica-bljeskalice i rucnog podesavanja sa bijelim filterom ili kartom
ima i podesavanje u Kelvinima radi prilagodjenja vjestackim izvorima svjetlosti za koje pouzdano znamo temperaturu boje koju zrace.-
-------
Ovo je vise za dio foruma o digitalnoj fotografdiji, ali kako je u pitanju LED rasvjeta vrijedi i za ovdje.-
--------
Pored spektralnog analizatora radio spektra, radio sam i sa spektralnim analizatorom boje, tako da sve sto napisem znam o cemu pricam.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 14:31 - pre 89 meseci
Citat:
emiSAr: Zato na iole boljem fotoaparatu......ima i podesavanje u Kelvinima

Aauuu,
I, ..ebt,

-Da nemam foto-aparat u KELVINIMA ?!!!

Nisam ni cuo za tu marku.

Gde ja živim...ej...bre ?!
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 15:19 - pre 89 meseci
Probam postaviti animirani menu od meni najdrazeg EOS 10D (dobio od kolega kod odlaska u penziju)-skinuto sa neta, ako ne bude islo poslije uslikam
sa aparata.
https://www.dpreview.com/reviews/canoneos10d
pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome15.11.2016. u 17:22 - pre 89 meseci
Moj Kinez ne prepoznaje temperaturu svetla u aplikaciji LightMeter. :(
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome16.11.2016. u 03:16 - pre 89 meseci
Emire,
Vid' stvarno u "jelovniku" aparata postoji ono Color Temp ?!
Iskreno, to nisam imao prilike da vidim.
Emire, Emire, od tebe covek svasta-nesto lepo moze da nauci ! Sjajno.

Svaka ti cast @emiSAr ! I, hvala Ti na ovakvim prilozima.
________________________________________________
Slobodan čovek,
Tu se vise ne zna koji kinez koliko laze.

Sč,
Mozda ti ovo nesto pomogne:
-I ja sam instalirao razne aplikacije iz one "plej prodavnice".
i mogu da kazem da: Ne rade sve aplikacije isto.

Valjda je programce tako uradjeno da automatski prepoznaje koliko kamera ima MOB.
Jer je malkice glupo, da gledam u ekran MOB-a, a da zadnja kamera meri sveto.

Na slici koju sam okacio vidi se da:
-Na LED-Lampi pise da emituje 2200K, a na MOB-u se ocitava 2616K ??!!

Naravno da ovo nije LABORATORIJKA skalamerija,
pa i ne ocekujem spektakularne rezultate.

Jedino ne znam, koliko se moze verovati kameri i softveru u telefonu,
u smislu tacnosti onoga sto objavljuje na displeju na mesu vrednosti za "Luxeve" i za "K" ?

Mogu samo da kazem, da, kad MOB stavim ispod LED lampe koja roka na 6000K,
oda je i ocitavanje na MOB-u tu negde oko te vrednosti.

pOz


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.iritel.bg.ac.rs.



+40 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome16.11.2016. u 06:29 - pre 89 meseci
Ne koristi se kamera za to. Ima pored prednje kamera foto senzor. On se koristi. Kada prekrijem prednju kameru, program i dalje očitava vrednosti, a kada pokrijem taj senzor, pokaže 0 luxa.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome16.11.2016. u 09:11 - pre 89 meseci
Sve u vezi osvjetljenja pocinje od predpostavki o zracenju idealnog crnog (apsorbuje sve boje) tijela, koje zagrijavanjem pocinje svjetliti i zamisljena
temperatura u Kelvinima, na koju je zagrijano to idealno crno tijelo je temperatura boje. pocinje od tople i kako se vise zagrijava tako boja postaje
sve hladnija. Prvo se pojavljuju IC za oko nevidljive zrake (iznad 750 nm) pa crvena do na kraju spektra plave boje, negdje oko 380nm je jos vidljivo,
da bi ponovo preslo zracenje u nevidljivi UV spektar-mada se sve ispod 410nm smatra UV spektrom.-
Cak i u fotometriji sve jedice svijeca-kandela definisane su na osnovu zracenja crnog tijela i iz toga izvedene sve ostale mjerne jedinice koristene u
osvjetljenju i fotometriji.
Pojavom LED, koje su u pocetnom razvoju bile iskljucivo monokromatski izvori svjetla (crveni) pa do zelene i zute. Daljim razvojem dobijena je i
plava boja da bi dotiranjem poluprovodnika dosli i do bijele svjetlosti. U zavisnosti cime i koliko su "dopingovane" LED, imamo i razlicite
temperature boje koju emituju LED. Tu u igru ulazi pominjani CRI- odnosno u poredjenju sa dnevnom suncevom svjetloscu u postotcima, indeks
Koji kaze koliko vjerno takav svjetlosni izvor oponasa suncevu svijetlost.-

Kompletan kolor tv prenos-emitovanje zasnovano je na aditivnom mjesanju osnovnih boja -crvene, zelene i plave poznato iz anglosaksonske
literature kao RGB. CRT katodne cijevi su se zasnivale na tri-RGB- katode i fluoroscentnom premazu koji je osjetljiv na ove tri osnovne boje
i maski od metala ispred premaza koja je sprecavala da mlaz jedne boje pogodi fluoroscentni premaz druge boje, poznata kao shadow maska.
Sada su u upotrebi kako kod TV , tako i racunarskih monitora LED paneli sa RGB diodama grupisanim kao sto je na CRT monitorima -TV aparatima
bila grupisana RGB maska .-

pOz



Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome12.12.2016. u 18:26 - pre 88 meseci
XLED 15W, posle par meseci počela da treperi. U garanciji je, ali ko će idiotima iz Win Win-a da nosi sijalicu da je drže u servisu 2 meseca, kako bi "potvrdili kvar" i kako bi mi na osnovu toga dali novu.

U pitanju je bila žica od nule, koja je imala loš kontakt na grlu sijalice. Faza je uglavljena sa onim metalnim čepićem na dnu grla, a kako je nula bila, nemam pojma jer nisam video. kao da su je samo stavili da se naslanja na metal (nigde ne vidim da je bila uglavljena).

Zalemio sam žicu za grlo, i na tu žicu sam zalemio ovu otkačenu.

Inače, sama konstrukcija ove XLED sijalice je po meni zanimljiva. Vidi se da nije "Kinez". Gledao sam po youtube-u dosta rasklapanja raznih kineskih LED sijalca, i ni jedna nije imala ovakvu konstrukciju.

Difuzor je zalepljen belim silikonom, i nije ga teško skinuti rukama, bez alata.
Unutra ide PCB sa aluminijumskim jezgrom sa 44 LE diode. Pa preko termalne paste na aluminijumski hladnjak. A taj hladnjak je onda "presovan" na unutrašnji glavni hladnjak (aluminijumski) koji je spolja obložen plastikom. Odvojio sam ga uz pomoć štafcigera i sile.
Napajanje je u posebnom plastičnom kućištu, električno i termalno izolovano (termalno kolk'o tolk'o) od ostatka sijalice. Nažalost, zaliveno je nekom smolom, tako da nisam mogao da ga pogledam. Vadi se na isti način kao i prethodni deo.

Evo slika, hronološkim redom (sleva nadesno, odozgo na dole): http://old.postimg.org/gallery/e9h3hqxs/4c564f79/

[Ovu poruku je menjao Slobodan čovek dana 12.12.2016. u 20:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome12.12.2016. u 19:12 - pre 88 meseci
Slobodane, BRAVO za ovakav post ! .....svaka Ti Čast !
Svidja mi se, kad je neko, temeljan, konzizno jasan,
nedvosmislen i veoma koristan, eto, takav je i tvoj POST, drago mi je.
________________________________________________________
Polslednja Ledara koju sam kupio je ova:



Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome12.12.2016. u 19:24 - pre 88 meseci
Usput...
Onu "Radar Senzor"-sku Led sam morao da skinem iz kupatila,
(Led lampa iz prvog posta ove teme)

Njen Radarski deo, "hvata" i preko zida !?!?!

Reaguje dok masina za ves pere i drma se,
reaguje kad komsija na spratu iznad, ode na nocno pisshhanje,
reaguje kad neko silazi niz stepenice u hodnickom delu,

..jednom recju: osetljiva je do "neizdrzivosti".



Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome12.12.2016. u 19:34 - pre 88 meseci
Ti to neku providnu sijalicu kupio? Ili nevidljivu? xD

A te radarske su poznate po tome što "vide" kroz zidove i što su veoma osetljive.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome12.12.2016. u 20:44 - pre 88 meseci
Citat:
Slobodan čovek: Ti to neku providnu sijalicu kupio?

Hahahaha...kakav "zahhebhanth"
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: L E D izvori svetlosti...+ Sve o njima ++ Sve o tome

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 24143 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.