Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca

[es] :: Virtualizacija :: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca

[ Pregleda: 10443 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca28.07.2016. u 13:26 - pre 93 meseci
Poz viruelnim ljudima ovog virtualizacija podforuma.

Naime, u jednoj maloj firmi polako dolazi na red kupovina novog "servera" (malo jača pc mašina koja ima ulogu servera) i razmišljam da na tu mašinu stavim hyper-v bare metal hypervisor.

E sad, njemu Windows 7 ili 8 završavaju posao što se poslovanja tiče, jer se i sada na staroj AMD am2 dual core mašini vrti program za knjigovodstvo i fiskalne kase, sql baza, itd i to lepo radi.

Stavio bih bare metal hyper-v i pod njim podigao Windows 7/8/10 i još jednu vir. mašinu koja bi bila pfsense ruter na kome bi bio vpn i ostali mrežni servisi.

tl;dr

Da li ako kupi Windows 8.1 Pro x64 retail licencu (dakle ne OEM, nego retail), da li se može koristiti pod hyper-v-om?

[Ovu poruku je menjao bachi dana 28.07.2016. u 21:17 GMT+1]
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca31.07.2016. u 08:30 - pre 93 meseci
Da sam postavio neku temu o sisatim pevaljkama u madzoneu, dobio bih 50 odgovora, a ovako mrka kapa. :(
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca31.07.2016. u 09:05 - pre 93 meseci
Mene zanima, ali nisam stigao da proverim. Ako te ne mrzi, zasto ne posaljes mail MS kancelariji, ili nekom zvanicnom zastupniku i njega ne pitas? Pa objavi odgovor... :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca31.07.2016. u 09:34 - pre 93 meseci
Na kraju i hoću, mada su toliko zakomplikovali licenciranje da ono treba da se proučava. :(
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Joja82
Beograd

Član broj: 50336
Poruke: 346
212.200.144.*



+5 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca04.08.2016. u 12:41 - pre 93 meseci
Zakomplikovali su ga toliko da ti treba tumac kao za kineski jezik :-D
Sto se tice virtualizacije i licenci moje iskustvo je sledece:
Imao sam nekoliko fizickih HP servera koje sam migrirao na hyper-v cluster. Ti serveri, fizicki, imali su oem licence. Ja sam ih migrirao kao P2V. Ugasio fizicki server, upalio virtuelbi koji sam prebacio i odmah mi je trazio aktivaciju. Prepisao key sa nalepnice i aktivirao preko neta i sve je proslo ok. Znaci radi.
E sad koliko je to po Microsoftu legalno ne znam ali znam da sve radi ok. A ne vidim razlog da tu nesto bude nelegalno. Tako da mislim da ce ti Retail licenca raditi bez problema na hyper-v serveru.
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca06.08.2016. u 10:44 - pre 93 meseci
Ni meni baš nije jasno (a prelistao sam microsoft vdi i vda faq dvaput pre par meseci), ali mislim da možeš instalirati retail Win u virtualnu mašinu, samo postoji ograničenje u vidu da možeš samo lokalno koristiti taj VM, odnosno ne smeš da koristiš taj windows desktop (unutar VM-a) sa drugog računara/uređaja (npr. sa nekog thin clienta, VDI fazon).

Šta si mislio pod bare metal hyper-v, jel na hyper-v server 2012 r2 (onaj besplatni, ogoljeni)?

@Joja82
Koliko ja znam OEM licencu ne možeš preneti na drugi računar (sa legalne strane), nebitno da li je taj računar fizički ili virtualni. OEM je uvek vezana za računar sa kojim je došla, kad crkne komp ode i licenca :)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca06.08.2016. u 12:11 - pre 93 meseci
Problem je: Kada sam zadnji put gledao oko virtuelizacije, doduse Win Servera, trebala ti je licenca za svaku masinu na kojoj ta instanca MOZE DA SE NADJE. Znaci, ako imas 3 servera, na njima Xen ili VM Ware ili sta god, plus shared storage, tebi da bi digao jednu instancu Windows servera trebaju 3 licence, jer ona moze da se vrti na bilo kojoj fizickoj masini.

Zato me i zanima za desktop, ako ga dignem na lokalnom clusteru gde ima par Xen servera plus storage, da li mi jedna retail licenca pokriva taj desktop?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca06.08.2016. u 17:18 - pre 93 meseci
Da u pravu si za win server, moraš imati barem jednu server licencu vezanu za svaku fizičku mašinu na kojoj se može naći windows server instanca (nebitno koji je hipervizor). Windows standard ti daje prava na dve virtualne mašine, za veći broj instanci veže se još standard licenci na taj host (svaka dodaje +2 vm) ili se umesto standard koristi windows datacentar varijanta koja dozvoljava neograničen broj instanci.

Naspram desktopa windows server licenciranje je zapravo jednostano :D

Za desktop ne važe ista pravila i mislim da retail VM možeš seliti kako hoćeš, ali postoji gomila nekih ograničenja po pitanju korišćenja tog VM-a. Jedno sam već naveo i prethodnoj poruci, a ostalih se i ne sećam više tačno pošto sam batalio celu priču :)
Po mom shvatanju za remote pristup na windows desktop VM (koji se nalazi na nekom serveru u nekom datacentru, a ne na računaru za kojim sediš) treba ti ili software assurance (SA) za win desktop sa koga pristupaš ili VDA licenca za uređaj sa koga pristupaš (desktop-ako nije pod SA-, thin client, tablet, štogod), ali tu već ulazimo u volume licensing vode.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca09.08.2016. u 21:33 - pre 92 meseci
OK, ali ja imam nesto sto moze da radi na Windows desktop masini kao servis, ali trazi da bude windows. Nece se desktopu pristupati direktno nikad, pristupace se kodu, tj. servisu koji taj desktop nudi. Imam Xen cluster u lokalu. Ostali desktopi (treba mi taj servis za 2 komada) imaju Windows kao OEM kupljen uz racunar.

Sta sad, ja treba da predjem na volume licensing da bi imao taj desktop virtuelizovan? Ima li neko resenje da ja pokrenem Windows desktop, retail, kuljen recimo na netu na microsoft.com, u VM-u? Nije problem da platim i dve licence, tj. jednu po desktopu sa koga mu se pristupa, ali necu da uzimam volume licensing za celu mrezu.

Mreza nema Windows server mind you, ima domen controler na Zentyal-u.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca12.08.2016. u 22:43 - pre 92 meseci
Mislim da u tom slučaju (pristup nekom servisu na tom vm) može retail i da si legalan, barem je to moje shvatanje...
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca13.08.2016. u 02:15 - pre 92 meseci
A zasto ne stavis ESXi i GNU/Linux VM-ove? :)
Problem resen oko licenciranja, trica i kucina.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca13.08.2016. u 06:22 - pre 92 meseci
@niceness: Treba mi info ne misljenje, sorry. I ja mislim da je to OK, ali ne bi da mi uleti inspekcija i kazu mi da oni misle da ce da mi naplate.... :D

@Mister ESXi mi nista ne znaci, hipervizor imam (Xen). To vec lepo radi. Imam i 30-40 Linux VM-ova, ali imam jedan servis koji se vrti na Windows masini, fizickoj, i koji bi da bude HA, zato mi i treba Win VM.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca19.08.2016. u 01:16 - pre 92 meseci
OKe, u tom slucaju ne moze li da ide vise Windowse VM-ova na neom XEN-u ili ESXi?
 
Odgovor na temu

[es] :: Virtualizacija :: Hyper-V bare metal hipervisor i Windows 7/8/10 klijentska licenca

[ Pregleda: 10443 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.