Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Utisci i dešavanja prilikom kupovine foto aparata

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Vodič za kupovinu - Digitalni fotoaparati :: Utisci i dešavanja prilikom kupovine foto aparata

[ Pregleda: 2073 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Utisci i dešavanja prilikom kupovine foto aparata22.12.2011. u 22:26 - pre 149 meseci
Pošto u foto forumima nema neke preterane aktivnosti, ispričaću šta se kod mene dešavalo vezano za tu tematiku, pa možda nekome bude interesantno. Letos sam kupio svoj prvo dslr - Nikon D3100 18-105VR, za njega mogu reći sve najbolje, to je primetan skok u odnosu na kompaktne aparate, brzina reakcije, slabi svetnosni uslovi, dinamika na slici, prosto je za upotrebu odličan. Mogu misliti kakvi su tek neki skuplji i ozbiljniji modeli. Dakle i tako sam ja slikao sa njime, učio se, čak sam ga nosio i na Krit i slikao iz aviona (celo ostrvo Santorini sam uslikao iz aviona i prilično je dobro ispalo). Elem, posle par meseci sam ga ipak prodao jer je imao jednu manu koja je meni vremenom sve više smetala. U pitanju je veličina. Ja više volim spontana slikanja, da mi je aparat uvek tu na dohvat ruke i u svim prilikama a to sa dslrom nije baš lako postići. Razumem šta je dobar kvalitet slika ali sve to malo znači ako ti nemaš aparat u trenutcima kad ti zatreba. Zato sam odlučio da pređem na nešto kompaktnije. Izbor je bio između Canona S100, Olympusa XZ1 i Fujija X10. Od svih njih X10 je bio "najbolji" ali ujedno i najskuplji. Ono što me je odvratilo od tog aparata jeste što nisam mogao nigde da ga nađem da ga kupim, što je prilično veliki i delimično što je imao neku grešku o kojoj se polemiše na netu da kad se u kadru nađe neki veoma svetao predmet (npr plamen sveće ili odsjaj od sunca) da se to na slici vidi kao bela tačka sa oštrim ivicama, bukvalno beli krug. Pogledao sam neke primere na netu i to stvarno izgleda bezveze. Kažu ljudi da se ne pojavljuje na svim primercima ali ne bih da rizikujem, zamisli da ga naručim i on stigne sa tom greškom. Što je najgore, izgleda se ne radi o softverskom nego hardverskom problemu na senzoru. Elem, sam aparat je vrlo kvalitetno urađen ali ima "optičku špijunku" koja mu povećava veličinu i štrči da mi to stvarno kvari utisak. Koliko vidim na ocenama i komentarima, skoro uvek se nedostatak optičkog tražila smatra manom ali stvarno mi nije jasno zašto. Ne vidim koja je prednost nabadanja aparata na oko kad postoji ekran na kome se sve lepo vidi. Da li je to zbog neke navike iz ranijih vremena ali moram da priznam da mi potpuno nije jasno. Kad sam morao dslr da nabadam na oko uvek mi se nije svideo ugao slikanja, morao sam da zauzimam neki poluklečeći stav koji je žešće neprijatan. Ovako lepo staviš aparat ispred sebe, na visini koja ti je najbolja, gledaš u ekran i slikaš. Znači meni je mana kad vidim da optička špijunka postoji na kompakt aparatu jer nema šanse da ga ikada upotrebim a troši određeni prostor. I tako izbor ostade između S100 i XZ-1. Generalno je S100 bolji aparat, i manji po veličini i bolji senzor koji bolje radi na većim iso vrednostima itd... ali ima ozbiljnu manu zbog koga sam morao da ga otpišem, a u pitanju je bokeh. Sa XZ-1 može da se pravi sasvim lep bokeh i to slikanjem portreta (od pojasa pa na gore, ne verujem da baš može cela osoba da stane a da bude solidnog bokeha) jer ima blendu 2.5 na najvećem zumu. Kod S100 je to 5.9 što je baš baš malo (ili mnogo?) ali razumem da je to danak koji je morao da se plati za takvu veličinu. Pošto sam navikao na bokeh, tako ti ja lepo odem u jednu domaću radnju i pazarim XZ-1. Slike su dobre, aparat lepo reaguje na komande, sve je to super samo se nekako primeti ta razlika u odnosu na dslr, sve je nekako pipavije i metiljavo ali sam krajnji rezultat (slike) mogu da budu prilično slične ako se potrudite. Bokeh je isto dobar, nešto slabiji nego u odnosu na 105mm/5,6 ali prilično zadovoljavajući. Video mod mu i nije nešto posebno, 1280 rezolucija, MotionJPEG format, loše fokusiranje, prosto poželite da što manje koristite video. Posle par dana korišćenja sam uvideo da aparat ima problem sa automatskim prepoznavanje svetla, u auto modu i u svim drugim modovima slike u večernjim časovima u kući (dakle pod svetlom sijalica) su bile podeksponirane. Najveći problem je što blic opali previše slabo! Kad odem u ručna podešavanja i podesim blic na 1/4 ili 1/16 sve bude dobro ali automatika UVEK opali slabije. To mi nikako nije bilo jasno, videh na netu da se i drugi žale za taj problem ali i posle skoro godinu dana postojanja aparata i 3 objavljena firmera to nije rešeno (stavio sam najnoviji firmver). E sad, problem se može rešiti tako što ručno podešavam jačinu blica ali to mi je nekako krajnje bezveze. Zapravo ima malih prednosti jer onda aparat brže slika, blic opali samo jednom umesto dva puta ali mi je baš cimanje da posle svake slike podešavam jačinu za sledeću. Onda sam provalio da mogu da stavim +2 blic kompenzaciju (znači na maksimum) i onda lepo radi mada ni to nije baš bilo idealno. Moj stari D3100 je sa blicem radio perfektno, samo okrenem, opalim i slika uvek bude dobra dok je kod ovih malih pikavaca to malo drugačije, senzor nema toliku dinamiku pa je bitno da jačina blica bude dobro dozirana što u mom slučaju nikako nije bilo tako. Neko vreme sam se razmišljao šta da uradim pa odlučio da vratim aparat i zamenim za neki drugi. To mi je malo bezveze jer sad treba vraćati nešto što mi se ne sviđa i ima manu koju nije tako lako pokazati na licu mesta. Sa druge strane taj aparat me je koštao skoro 500 eur pa ipak nije u redu da ima takav problem, mislim da za taj novac imam pravo da zahtevam nešto što bar u auto modu radi bolje. Lepo ja odem u radnju u kojoj sam kupio aparat i naravno da pokažem kako su slike podeskponirane kad ono tamo, ko za baksuz sve lepo radi, tj. i tamo su bile podeksponirane ali vrlo minimalno jer je tamo svetlo bilo prilično dobro. Ništa, lepo ja predam sve podatke za reklamaciju i kažem da hoću zamenu ali naravno, prvo mora da se aparat odnese na servis, da se proveri problem i da će mi javiti. Rekao sam tom prodavcu da bez obzira na odgovor servisa želim da zamenim aparat jer nisam zadovoljan pa da nemaju nešto preterano razloga da me stavljaju da čekam kad svakako neću da ga uzmem nazad. Ovi iz servisa će najverovatnije reći da je to sve u redu, baš će on da testira aparat u kućnim uslovima i da gleda da li su slike podeksponirane. Koliko sam razumeo ovaj novi zakon o zaštiti potrošača, sad kupac ima pravo da zahteva vraćanje ili zamenju aparata ako nije zadovoljan, čak ne mora ni da se obrazlaže razlog. Malo sam čitao taj zakon ali tamo je sve smušeno napisano da mi zapravo malo toga jasno. Kako bilo, pogledao sam ostalu ponudu aparata koju nudi ta radnja i video sam sa doplatom od 50e mogu da pazarim Olympus PEN EPM1 14-42 i to mi deluje kao lepa kupovina. Koliko sam gledao na netu, sasvim solidan aparat u toj ceni, lep bokeh pravi, nije nešto preterano veliki, dobar video, generalno sam zadovoljan. Odma sam rekao da hoću svoj XZ-1 da zamenim uz doplatu za taj aparat pa sad čekam da mi jave. Kako ja to vidim, zašto mi ne bi prihvatili zamenu za skuplji artikal bez obzira na ishod reklamacije? Ako se ne jave za par dana onda im da ih zovem da vidim šta je sa tim. Uskoro će nova godina a ja nemam aparat. Po novom zakonu više nema definisanog roka posle koliko dana mora da se "reši" reklamacija, samo piše da mora da bude u "razumnom" roku. Ovde su se domaći kreatori zakona prilično prosr**i jer razuman rok nije precizna definicija ali šta je tu je, s obzirom ko pravi te zakone može se reći i da su dobri. Kako bilo, imanje apara za novu godinu smatram vrlo razumnim pa prema tome mislim da je to razuman rok koji trebaju da ispoštuju, dakle da mi daju mogućnost da kupim drugi uz moju doplatu ili da vrate novac pa ću se već nekako snaći. Eto toliko o dešavanjima kod mene, sumnjam da sve ovo nekog zanima ali eto, bilo mi dosadno pa reko da napišem. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

aki2011

Član broj: 286421
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: aki2011@jabber.org
Sajt: astralno.com


+5 Profil

icon Re: Utisci i dešavanja prilikom kupovine foto aparata20.01.2012. u 20:09 - pre 148 meseci
I šta bi na kraju ?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.adsl-1.sezampro.rs.



+421 Profil

icon Re: Utisci i dešavanja prilikom kupovine foto aparata21.01.2012. u 10:29 - pre 148 meseci
Pa ovako, pošto me iz te radnje nisu zvali par dana, a bila je poslednja nedelja decembra a ja nemam aparat, lepo ja odem tamo i pa tražim poslovođu i tu njemu iznesem problematiku i kako mi aparat treba za koliko par dana jer je nova godina pa da ako može da se ubrza procedura. Već istog dana, posle otprilike 3 sata, me zovu iz Olympusovog servisa da mi kažu kako su pregledali XZ-1, kažu da je sa aparatom sve u redu, ja kažem da to jave prodavnici i to je otprilike bilo to. Sutradan sam otišao tamo, doplatio razliku i uzeo EPM1 14-42. Generalno sam zadovoljan sa EPM1, sutra treba neko da mi donese iz austrije 40-150 pa jedva čekam da probam, verujem da će sa tim objektivom doživljaj biti baš dobar. Inače gledao sam taj 40-150 i našao sam ga u jednoj radnji u Beogradu i cena mu je 34.000. To nije baš jeftino, u austriji je 290e pa kad se na aerodromu povrati porez onda bude oko 220e.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Vodič za kupovinu - Digitalni fotoaparati :: Utisci i dešavanja prilikom kupovine foto aparata

[ Pregleda: 2073 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.