Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc u odabiru - specificni zahtevi, prosumer

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Vodič za kupovinu - Digitalni fotoaparati :: Pomoc u odabiru - specificni zahtevi, prosumer

[ Pregleda: 1808 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KoR!
Novi Sad

Član broj: 60977
Poruke: 122
*.ptt.rs.



Profil

icon Pomoc u odabiru - specificni zahtevi, prosumer07.04.2011. u 23:18 - pre 157 meseci
Pozdrav!
Kao prvo, da se izvinim odmah sto postavljam stohiljaditu temu za pomoc u odabiru. Ali imam specificne okolnosti te se nadam da cete mi progledati kroz prste i pomoci.

Naime trenutno se u Americi nalazi osoba koja bi mogla da mi kupi fotoaparat koji mi treba. Problem je sto je ta osoba neko ko nema pojma o temi tako da joj moram reci TACNO sta i gde da mi kupi. Mozda cak i naruciti pa da joj isporuce a ona samo da pokupi, videcu. A za to mi treba prava odluka. Vremena imam malo jer se ona uskoro vraca, plus imam dvoje dece ispod 2 godine pa bas i nemam puno vremena da kopam po forumu. Uzdao bih se u vas sud kao i prosli put pri kupovini, niste me prevarili :)

Kao prvo, da li se to isplati? Da li su aparati u USA toliko jeftiniji da mi se isplati da se u startu odreknem garancije?
Naravno, mislim da kupim aparat koji ima dobru podrsku i kod nas, tj. da servis i rezervni delovi (narocito baterija) mogu lako da se nadju i na nasem trzistu.


Cak i da je odgovor na prethodno pitanje "ne", ipak mi treba savet oko specificnih zahteva koji slede.

Treba mi fotoaparat koji ce kao primarnu namenu imati fotografisanje i snimanje klinaca. Zato bih voleo da ima sledece karakteristike:

da je kompaktan - Ovo je bitno jer ce gro vremena provoditi kod mene u dzepu dok sam u setnji sa klincima. Da napomenem da trenutno imam Fuji S5500 i da je on sve samo ne kompaktan.

da pravi kvalitetne slike "objekata u pokretu" - ovde mislim da ima dobar preset ili razumno brzo manuelno podesavanje za aperture priority mod. Ovo i nije neki uslov, kontam da vecina moze to da uradi

da je izdrzljiv - znam da je ovo individualno od aparata do aparata i da mi ne treba nesto za vojsku pravljeno, ali da je od kvalitetne plastike ili metala da moze da izdrzi cimanje. Kupio bih mu futrolu naravno, ali necu da moram da mislim sta mu je ako ga uguram u dzep da skinem dete sa tobogana

da ima odlican "filmski" mod - Ovo je mozda i najbitniji uslov jer ovaj fotoaparat bi trebalo da zameni na neki nacin i kameru. Trenutno nemam para za oba, tako da se moram zadovoljiti jednim uredjajem (a i kamera nikad nije "toliko" kompaktna). U sustini sam hteo da kupim kameru, ali mi je drugar pametno savetovao da "ako kupis kameru, imaces samo kameru i ocajan fotoaparat, a ako uzmes fotoaparat sa dobrim video modom, imaces i jedno i drugo". Zato je ovo najbitniji uslov.
Znaci da ima dobar video mod (po mogustvu 720p, cuo sam da je to danas relativno uobicajeno), da dobro snima zvuk, da ima zum u toku snimanja filma (mislim da su ovo sve standardne stvari). Takodje da u njega mogu staviti bar 8GB karticu da bih mogao da snimam razumno dug video zapis. Znam da ce ovo izazvati zgrazavanje svakog poznavaoca materije, ali imajte na umu primarnu namenu bice vam jasno zasto ovo trazim.

Da je brz - Vreme od grabljenja fotoaparata do okidanja mora biti sto krace. Sa mojim trenutni aparatom to vreme je previse dugo (skinuti poklopac, sacekati da izvuce ultrazoom objektiv, namestiti sve... prosao voz). U ovaj zahtev spada i brzo ponovono punjenje blica. Ne vredi ako ja treba da cekam 5 sekundi izmedju dve slike sa blicem. I za ovo mislim da nije neki preteran zahtev jer je vecina novih aparata koje sam imao u rukama dosta brza od mog vremesnog starkelje.

dug vek baterije - ili obicne baterije da koristi ili da njegova baterija razumno dugo traje i da se lako puni.

Da nije preskup :) - Nemam neki tacno odredjen budzet za ovo, ali ne bih voleo da prelazim 200 evra. Ali mozete predlagati i modele koji su kod nas oko 300 evra jer oni mogu u Americi biti jeftiniji, ili ako mi se neki aparat bas svidi mogu dodati jos para.

Ovo iznad su najbitniji zahtevi. Tome bih dodao i jos nekoliko, "za moju dusu":
da moze da se montira na stalak - Imam dobar stalak od proslog aparata i voleo bih da mogu da ga koristim

da nije "totalni idiot" - da ima neku vrstu manuelnog moda. Ako ne manuelni fokus onda bar dugu ekspoziciju za dobre nocne snimke.

da ima "normalnu" vezu sa racunarom - da ne trazi drajvere i poseban USB kabel, nego da radi sa obicnim microUSB i da se prijavljuje kao removable disk.

• da ima raw - ovo je toliki "long shot" da ga nisam ni boldovao :)

Moje licne preferencije su uvek bile Fuji i Canon, ali nije obavezno, dugo vec nemam vremena da pratim ovu temu tako da sam skroz ispao iz stosa.

Hvala svima unapred!
 
Odgovor na temu

KoR!
Novi Sad

Član broj: 60977
Poruke: 122
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Pomoc u odabiru - specificni zahtevi, prosumer08.04.2011. u 07:28 - pre 157 meseci
Ima poseban podforum "vodic za kupovinu"???
Uf, bas dugo nisam bio ovde.
Izvinjavam se zbog promasaja.
 
Odgovor na temu

KoR!
Novi Sad

Član broj: 60977
Poruke: 122
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Pomoc u odabiru - specificni zahtevi, prosumer11.04.2011. u 17:43 - pre 157 meseci
Pošto mi niko nije odgovorio, a meni je odluka trebala brzo, odgovoriću sam sebi. Mnogi modeli zadovoljavaju ono što sam tražio. Na kraju sam izbor sveo na Panasonic Lumix ZS5 i Canon IXUS 120 IS. Na strani panasonika su bili PASM modovi, velik zum, odličan auto mod. Na strani ixusa za trećinu manja veličina, manja cena i snimanje u H.264 formatu (naspram MotionJPEG lumixa). Odlučio sam se za IXUS jer je manji, jeftiniji i ima bolji video mod, a to je zadovoljilo osnovnu namenu aparata. Iako su mi emocije govorile da kupim lumix, ipak je racionalno razmišljanje da ću u 5% slučajeva koristiti koristiti prednosti lumixa, a da će mi 95% vremena faliti prednosti Ixusa, odlučilo. Tako da čekam da stigne. Uzeo sam odmah i transcend 16GB karticu Class 10 i caselogic torbicu kao i originalnu canon rezervnu bateriju. Još da punjač stigne i sa evropskim priključkom za struju i bice sve pun pogodak.
 
Odgovor na temu

n1tr0
Freelance
Cortanovci / NS

Član broj: 55279
Poruke: 465
*.mediaworksit.net.

Sajt: grubicv.iz.rs


+2 Profil

icon Re: Pomoc u odabiru - specificni zahtevi, prosumer24.04.2011. u 03:59 - pre 157 meseci
Izvini ali od kad su Lumix ZS5 i IXUS 120 IS (ustvari citava serija) prosumeri??? lol
 
Odgovor na temu

KoR!
Novi Sad

Član broj: 60977
Poruke: 122
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Pomoc u odabiru - specificni zahtevi, prosumer24.04.2011. u 07:01 - pre 157 meseci
Ma to sam greskom napisao, lapsus, hteo sam da kazem consumer, ali kad sam primetio vec je proslo vise od 48 sati i forum mi nije dao da izmenim. Nek neko od moderatora izmeni da ne zbunjuje ljude.


BTW "lol"? Sta si ti, devojcica?
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Vodič za kupovinu - Digitalni fotoaparati :: Pomoc u odabiru - specificni zahtevi, prosumer

[ Pregleda: 1808 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.