Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sta jw WAN i kako se koristi

[es] :: Wireless :: sta jw WAN i kako se koristi

[ Pregleda: 9686 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sikili

Član broj: 18152
Poruke: 126
178.222.187.*



+5 Profil

icon sta jw WAN i kako se koristi29.03.2011. u 08:51 - pre 158 meseci
mozda glupo pitanje ,ali cisto znanja radi :
POsedujem godinama airlive arm wt2000 (A dsl, M odem,R outer, Wireless) sa 4 lan porta i antenica.
dodatne opremu :jacu antene,pc kartice , lap top, mobilni ... itd

Sve sto sam probavo radilo je ,mreza bez neta , mreza sa internetom , vise racunara preko porta i antene , umesto telekomovog hg520s modema koristim ovaj, ukljucivanje drugih komjutera i mobilni bezicnim putem. spajanje hg 520 i ovog rutera iz lan u lan, i jos ko zna sta. to je ok sve radi !!!

e sad vidim da postoje modeli rutera sa wan portom koji ima utp ulaz kao i lan port. pa me zanima koja je njegova uloga i kako bi se on mogao iskoristiti?
 
Odgovor na temu

dragansar
Sarajevo

Član broj: 84903
Poruke: 612
*.teol.net.

Sajt: https://nf-tel.com


+22 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi29.03.2011. u 13:00 - pre 158 meseci
Local area network (LAN) je kao sto kaze sam rijec lokalna mreza
Wide area network (WAN) siroko pojasna mreza
Znaci wan port ti je port koji bi trebao da prihvati neku mrezu koja nije lokalna nego siroko pojasna....npr Internet u vecini slucajeva.....i napravi neki "most" izmedju te wan mreze i tvoje mreze....
Šaka
 
Odgovor na temu

technotize
Linux System & Network Administrator

Član broj: 238671
Poruke: 215
95.180.91.*



+31 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi04.04.2011. u 23:59 - pre 158 meseci
wan port tog rutera povezujes na port modema (ADSL ili kablovskog) UTP kablom.

wan port je "izlazni", tj. veza ka netu, sve sto nije namenjeno za LAN ici ce na WAN port, u principu ka Internetu. pri tome ce verovatno sav saobracaj (koji je namenjen netu) sa LAN-a da se NAT-uje i salje "napolje" preko WAN porta.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi05.04.2011. u 00:19 - pre 158 meseci
Citat:
sikili: mozda glupo pitanje ,ali cisto znanja radi :
POsedujem godinama airlive arm wt2000 (A dsl, M odem,R outer, Wireless) sa 4 lan porta i antenica.
Posedujem slican uredjaj drugog proizvodjaca. Prakticno, to su dva uredjaja mehanicki spojena zajedno pa tako i ti imas unutra WAN samo toga nisi bio svestan. Negde u podesavanjima sigurno imas kao i ja "Podesavanje Interneta" - to ti je podesavanje konekcije sa WAN, sa spoljnim svetom, zatim imas nesto kao "Podesavanje LAN", to je za one izlazne portove, onih 4 komada, i na kraju "Podesavanje wireless", to je za slanje signala antenom.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

sikili

Član broj: 18152
Poruke: 126
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi07.04.2011. u 10:15 - pre 157 meseci
Svestan sam da ga imam unutra.Cak sta vise internet mi i ide preko antene na drugi komp,Na prednjoj strani rutera imam led sa " wlan " koji upravo sija zuckasto.
Ali i dalje mi nije jasno, sta se to moze vise dobiti od uredjaja koji imaju dodatni "wan" peti port. jer i ja sa ova 4 lan i antenom radim sve kombinacije koje su predhodna dva coveka napisala.
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi07.04.2011. u 10:21 - pre 157 meseci
ne razum te!?... mrzi te da se malo iscimas.....sve potrebne informacije imas na netu zato google i napred
Wide area network
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

sikili

Član broj: 18152
Poruke: 126
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi07.04.2011. u 10:30 - pre 157 meseci
tecnohtize , to sto si rekao ja sam neki dan kod brata uradio bez " wana " , naime utakao sam kabloski modem u moj ruter na lan 1 , a iz rutera u njegov komp i ja sa lapom na antenicu . oba smo imali "kablovski " internet.
Slazem se sa vasim pisanjima ovde , samo meni lan utp obavlja i funkcije licne mreze i plus prihvata net sa tudjeg rutera ili modema i deli net na ostala tri utp lana i antenicom dalje ko se nakaci

mantas , brate ovo ti je neumesno ... ovaj forum je u pocetku i zamisljen za ovakvu vrstu dijaloga.... pa kasnije jednog dana kad nekog bude interesovalo on upravo ovo izgugla. (na nasem jeziku i jos usput i nesto nauci )
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi07.04.2011. u 11:06 - pre 157 meseci
Verovatno je i ovde objašnjavano ali nisi tražio. Svejedno, svaki ruter ima wan port kao ulaz i lan port kao izlaz, oba su uglavnom rj45. Tu je kraj priče o ruteru kao ruteru. Ako ruter ima u sebi i ADSL modem, onda izgleda malo drugačije, ulaz mu je rj11 i možemo da kažemo da mu je to wan port pa to sa modema ide u ruter a onda na izlaz koji može da bude lan ili usb. Ako u taj isti uređaj ugrade i višeportni svič i wireless deo, onda dobiješ to što ti imaš. Znači taj tvoj (kao i HG520s) u sebi ima adsl modem, ruter, switch kao i wireless. Ta antenica kod HG520s može samo da šalje signal dalje dok neki mogu i da ga primaju sa te strane ... i ispade ovo komplikovano. ;)

Da skratim, ako neko ima kablovski internet, samo adsl modem bez rutera ali sa utp izlazom ... onda je njemu namenjen ruter sa utp wan portom. Uobičajeni adsl ruteri su neko integrisano rešenje.

Kada ne koristiš wan port nego samo lan portove, onda ruter postaje običan switch i vrlo je čudno da si uspeo da tako povežeš i da radi ... osim ako kablovski provajder dozvoljava više IP adresa ili daje privatne pa mu je svejedno.
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi07.04.2011. u 11:34 - pre 157 meseci
jeste napravljen za pomoc ako nisi upoznat sa nekim uredjajima ili...lan, wan je neka osnova za mrezu i to mozes da procitas svugde tako da za takva neka pitanja mozes i sam da se potrudis to je svugde isto,a samom pretragom ces naci obimnija objasnjenja ili naidjes na nesto sto te isto zanima..i po meni forum sluzi :ako prvo ne mozes to da nadjes sto te zanima ne znas kako nesto da uradis naravno predhodno si se iscimavao par dana da sam skontas ali neide,naj lakse je napisacu na forumu i cekati da ti neko napise ,ali ovo je stvaro opsti pojam i ima ga svugde i to jos samo treba da procitas nema tu sta da radis u tvom slucaju wan pitanja. sigurno neses praviti wan port neko je to izmislio pre nas nase je da naucimo savladamo i uzivamo u njegovim mogucnostima..
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

technotize
Linux System & Network Administrator

Član broj: 238671
Poruke: 215
95.180.91.*



+31 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi09.04.2011. u 02:11 - pre 157 meseci
ta 2 kompa (na UTP-u i wireless-u) su imali privatne (192.168.x.x) ili javne IP adrese?
 
Odgovor na temu

sikili

Član broj: 18152
Poruke: 126
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi17.06.2011. u 17:30 - pre 155 meseci
192.168.1.1 i 192.168.1.2
 
Odgovor na temu

cana2016
ugd

Član broj: 331798
Poruke: 771

ICQ: 1


+6 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi17.11.2018. u 09:40 - pre 65 meseci
LAN je kako sam ovde razumela izlaz (kao ona obicno 4 komada na ruteru).
A WAN je kao na ruteru onaj sami Ulaz koji se spaja sa modemom,pomocu kabla?
Jer sa Alija zelim kupiti ovaj Wifi Repeater koji ima WAN i LAN:

https://www.aliexpress.com/ite...g0s.8937460.0.0.1d642e0er2TZtJ

A cemu sluzi onaj USB na njemu..i to ne znam....
cd
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi17.11.2018. u 11:41 - pre 65 meseci
Treba videti u specifikacijama kod Kineza jer kod nekih tih pikavaca koji se kače u zidne utičnice USB ima samo funkciju punjača, dok kod drugih postoji mogućnost kačenja storage-a i štampača.
 
Odgovor na temu

cana2016
ugd

Član broj: 331798
Poruke: 771

ICQ: 1


+6 Profil

icon Re: sta jw WAN i kako se koristi18.11.2018. u 18:23 - pre 65 meseci
Binary Mind, ...ima logike...hvala
cd
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: sta jw WAN i kako se koristi

[ Pregleda: 9686 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.