Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako postaviti ventilator u kuciste ?

[es] :: Overclocking & Modding :: kako postaviti ventilator u kuciste ?

[ Pregleda: 13947 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hejejj

Član broj: 263889
Poruke: 246
*.crnagora.net.



+6 Profil

icon kako postaviti ventilator u kuciste ?20.08.2010. u 22:24 - pre 165 meseci
kupio sam veliki ventilator 12v za kuciste ne znam da li da stavim da uduvava vazduh ili izduvava planiram da ga stavim iznad graficke ali tu vec ima jedan mali ventilator a iznad tog ventilatora jedan veliki koji valjda izduvava vazduh ako ja stavim ovaj sto sam kupio da uduvava mali ventilator prebrzo pocne da se vrti i kompjuter postaje bucan :/ pa nisam siguran da li da stavim da izduvava

[Ovu poruku je menjao hejejj dana 22.08.2010. u 21:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ghi
Nikola Stojanovic
Beograd, Srbija

Član broj: 251271
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?17.09.2010. u 12:21 - pre 164 meseci
Bitna ti je cirkulacija vazduha kroz kuciste....Obicno se na prednju stranu(ispred hdd-a i optike) stavljaju ventilatori koji ubacuju vazduh u kuciste, a na pozadini kucista(gde su ti portovi)namestis da izduvavaju vazduh.Ako imas prorez na bocnoj stranici u ravni hladnjaka procesora bilo bi lepo da stavis ventilator koji ce izvlaciti vazduh. Sto veci ventilator manja buka i bolje uduvava/izduvava vazduh.
Nije mi žao što kradu moje ideje, već ih oplakujem što nemaju svoje...
Nikola Tesla.
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?17.09.2010. u 12:54 - pre 164 meseci
nikad da uduvava unutra
samo da izbacuje vazduh napolje :)
jer vazduh ulazi kroz razne rupice i slichni
i nikad nece biti vakuma
a skroz je dobro da se vazduh izbacuje napolje, sto blize izvoru ...

isechesh lim, za velicinu kolike su elise, pa odesh u radio klubi uzmesh jednu
onu ``zastitinu reshetku`` za tu velichinu ventisha .. 8 10 12 14 20 ...
i nashrafish reshetku sa spoljnje strane ventish sa unutrashnje i to da ti
stoji na limu i pustish da izbacuje vazduh napolje
videcesh lagano ali primetno sveukupno smanjenje toplote ... :)
kad imash tunelsko hladjenje tako da napred ubacuje a pozadi izbacuje
imash efekat da ti se dodatno greje deo ploce koji je blizi izlazu vazduha
jer topao vazduh prelazi tuda vecinom
ovako na vishe mesta izbacuj napolje ...
recimo kod mene su dva ventisha dodatna 12x12 jedan izbacuje sa grafichke
jedan izbacuje sa CPU ..
a napred jedan izbacuje napolje toplotu sa HDD ..
nije bitno do nije direktno ispod hdd.. jer hdd je vezan na lim, na koji
prenosi toplotu, koju lim posle svojom povrshimom prenosi na vazduh koji
lagano ventish izbacuje nazad :) ...
i to su sve oni tihi ventishi, malo sporiji ali super hlade...
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6608
*.adsl-3.sezampro.yu.



+536 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?17.09.2010. u 13:02 - pre 164 meseci
Ja još ne videh da na nekom računaru ventilator izduvava napred vazduh sa hardova.

I ta izjava "ulazi vazduh kroz razne rupice, neće biti vakuma" je u najmanju ruku skandalozna. :)
To je siguran recept da se optički uređaj napuni prašinom.

Ako zanemarimo majstorije priučenih servisera, uvek može da se pogleda kako je rešeno na nekoj ozbiljnoj mašini. Neki brendiran server ili workstation.
 
Odgovor na temu

nemesis

Član broj: 270
Poruke: 1788
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?17.09.2010. u 13:22 - pre 164 meseci
ok ja verovatno gresim ...
cvejicu sad nam samo reci sa kojim si to brendiranim serverom radio gde je ventilator tuko sa spolja na diskove ?
mozda je tuko na hotswap fioke, i to pozadi ventish na njima samima ... ali da ozbiljan server bije na harddiskove direktno
ja to stvarno nisam video do sad :) mlad zelen ...

 
Odgovor na temu

hejejj

Član broj: 263889
Poruke: 246
*.crnagora.net.



+6 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?20.09.2010. u 20:50 - pre 164 meseci
pa ja ne mogu ispred da stavim ventilator ! -.- mislim da sam objasnio dje jedino mogu iznad graficke kod cpu i ispod onga sto izduvava ...
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+109 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?20.09.2010. u 21:04 - pre 164 meseci
Za vecinu kucista predvidjena je takozvana pus-pul cirkulacija vazduha .Jedan ventilator vam ubacuje vazduh sa prednje strane (i tako prvo hladi HDD-ove) a drugi ventilator sa zadnje strane ga izbacuje .Dokazano je da toplota ide navise pa je najbolje uzimati kucista koja imaju otvore za ventilator gore na vrhu kutije -mada su redja . Najbolje za racunar je koristiti i napajanja sa vecom elisom (takozvana tiha napajanja) 120mm sa donje strane ,pa tako i ona potpomazu vecem izbacivanju toplote iz kucista . Naravno sve ovo vazi ako koristite standardne box kulere , dok je za ozbiljnije kulere prica malo drugacija i tu vec nastupaju pregrade koje morate sami napraviti ...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

ghi
Nikola Stojanovic
Beograd, Srbija

Član broj: 251271
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?23.09.2010. u 14:00 - pre 164 meseci
@Vaske tacno tako !
Nije mi žao što kradu moje ideje, već ih oplakujem što nemaju svoje...
Nikola Tesla.
 
Odgovor na temu

hejejj

Član broj: 263889
Poruke: 246
*.crnagora.net.



+6 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?30.09.2010. u 20:19 - pre 163 meseci
a stavicu da i ovaj izduvava pa neka i jedan i drugi izduvavaju :/
 
Odgovor na temu

HD5850

Član broj: 269197
Poruke: 2
92.62.250.*



Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?02.10.2010. u 15:10 - pre 163 meseci
Pa proveri sam: jedan put stavi da ti izduvava i gledaj kakve su temperature a onda ga slozi da uduvava i videces kako je najbolje ;), po principu treba da ima ravnoteza izmedju uduvanog i izduvanog vazduha, ispred se postavlja da uduvava,kao i bocni(sa strane) a izduvavanje od zadnjeg i gornjeg venta,to je to.
GIGABYTE 890GPA-UD3H|PHENOM II X4 955@4Ghz|SPIRE THERMAX ECLIPSE II|HD 5850@ 1000/1200MHz|2GB DDR3 KINGSTON HYPERX 1600MHZ|CM 1000W SILENT PRO|LOGITECH Z-5500
 
Odgovor na temu

hejejj

Član broj: 263889
Poruke: 246
*.crnagora.net.



+6 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?04.10.2010. u 03:06 - pre 163 meseci
pa koliko vama treba da ukapirate da ne mogu ispred da stavim ventilator :-)
 
Odgovor na temu

djoletj
pancevo

Član broj: 281617
Poruke: 67
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: kako postaviti ventilator u kuciste ?25.11.2016. u 15:33 - pre 89 meseci
Prvo se izvinjavam sto dizem staru temu ali sve vezano za hladjenje su stare,ova nekako najmladja ispada :)

Dobio sam konfiguraciju u nekom "no name" kucistu pa pokusavam da rasporedim ventilatore najbolje sto mogu.
Prvo,sa prednje strane kuciste je potpuno zatvoreno tako da (sem nekog isecanja i budzenja) tu za ventilator mesta nema,bar ne za neki sto bi dovlacio vazduh spolja.Takodje nema otvora ni na dnu ili na gornjem poklopcu.
Ono sto ima je sa bocne strane (pri dnu) jedno mesto za 120-140mm i sa zadnje strane (pri vrhu) mesto za 120mm ventilator (naravno i manje).Iznad tog otvora pozadi se nalazi i napajanje koje takodje uzima vazduh iz unutrasnjosti i izbacuje napolje.

Posto nisam zahtevan korisnik manji mi je problem grajanje (komponente uglavnom ne odmicu od "sobne" temeperature) a veci je prasina - nalazi se u starom objektu,dascani podovi,puno kretanja itd.Da bih umanjio delovanje prasine (a vec posle par dana vidim da je uvucena u prednje USB i konektor za slusalice) mislio sam da postavim 2 x 120mm da uduvavaju vazduh (sa filterima) cime bih mozda postigao pozitivni pritisak unutar kucista ali me brinu dve stvari - prvo,za izduvavanje tada ostaje samo ventilator napajanja i drugo,jedan od "ulaznih" ventilatora (taj zadnji) bi se u toj situaciji nalazio bukvalno na par cm ispred "izduvnog" (napajanja) pa se postavlja pitanje da li bi ostalo dovoljno kretranja vazduha unutar kucista...

Neka ideja ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Overclocking & Modding :: kako postaviti ventilator u kuciste ?

[ Pregleda: 13947 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.