Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?

[es] :: Overclocking & Modding :: Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?

[ Pregleda: 5926 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ghi
Nikola Stojanovic
Beograd, Srbija

Član broj: 251271
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?13.06.2010. u 01:47 - pre 167 meseci
Nisam nasao na forumu ovako nesto pa reko da vidim jel' neko ikad pokusavao da napravi ili da izmeni vec postojeci hladnjak za procesor, a da ima razlike u temperaturi ako je to neko radio??

PozZ svim modderima i overclockerima ;)
Nije mi žao što kradu moje ideje, već ih oplakujem što nemaju svoje...
Nikola Tesla.
 
Odgovor na temu

Theadess
Srbija

Član broj: 261170
Poruke: 12
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?15.06.2010. u 13:21 - pre 167 meseci
Da, tako nesto je moguce uraditi. Ja sam menjao vent na V8.
XXXtreme
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?15.06.2010. u 13:34 - pre 167 meseci
Kuler se sastoji od svog pasivnog dela (aluminijum, bakar, tj. kombinacija...) sa razlicitim izvedbama,
i aktivnog dela - ventilatora. Ako se radi o vazduzsnom hladjenju, posto se moze montirati
i vodeno hladjenje. Naravno u pricu ulazi i termalna pasta.

Deo koji naleze na sam procesor naravno da mora biti jedna ravna povrsina,
jer je poenta da procesor bude u kontaktu sto vecom povrsinom sa metalom iznad,
zapravo sa termalnom pastom, pa sa metalom iznad, a procesor je, jel'te ravan :). Neki cak malo osmirglaju
sitnom smirglom donju stranu pasivnog kulera, jer se smirglanjem visestruko povecava
povrsina tako da termalna pasta predaje temperaturu pasivnom kuleru dosta brze zbog
vece povrsine na koju naleze.

E sad, filozofija pravljenja kulera (oblika i pozicije pasivnog i aktivnog dela) u mnogome
zavisi i od toga kako je generalno kuciste zamisljeno, jer je jedna od najbitnih stvari da
se obezbedi kvalitetan protok vazduha. Znaci i pasivni i aktivni deo se prema tome uskladjuju,
pasivni deo da sto bolje i brze prenosti toplotu sa procesora na sebe i sto brze je odaje,
a aktivni deo da sto efikasnije topao vazduh sprovodi van kucista.

Na kvalitetnijim kulerima (pasivnim) je koliko sam vidjao dole bakar, koji brzo
preko paste vuce temperaturu sa procesora, a gore je aluminijum, koji opet ima
osobinu (verovatno) da je brze disipira (odaje sa sebe). Dakle kombinacija aluminijuma i bakra dole.

Topao vazduh se po zakonima fizike dize gore, dok hladniji struji dole. Ovo
treba svakako iskoristiti pri planiranju u citavom kucistu i pri planiranju samog kulera.

I sloj paste ne sme da bude debeo, inace imas kontra-efekat.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6608
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?15.06.2010. u 18:37 - pre 167 meseci
Citat:
Theadess: Da, tako nesto je moguce uraditi. Ja sam menjao vent na V8.


Jesi li možda razmišljao da patentiraš svojih ruku delo?

:)
 
Odgovor na temu

ghi
Nikola Stojanovic
Beograd, Srbija

Član broj: 251271
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?15.06.2010. u 18:43 - pre 167 meseci
Ja imam super ideje, jer sam zaludan i sad, preko letnjeg skolskog rapsusta moram naci nekog ko preko racunara moze da mi odradi pasivni hladnjak, jer su rebra veoma tanka i veoma bizu jedno drugom tako da i sama izrada tog hladnjaka mora biti precizno odradjena, a to moze neki metalostrugar koji ima masinu preko racunara :D
Nije mi žao što kradu moje ideje, već ih oplakujem što nemaju svoje...
Nikola Tesla.
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?15.06.2010. u 19:36 - pre 167 meseci
Moze da se odradi sto da ne , nemora da bude bas toliko gusto , bitno da se proracuna koliko treba, i onda s tim kod metalostrugara (nemora preko racunara masina da bude)

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

ghi
Nikola Stojanovic
Beograd, Srbija

Član broj: 251271
Poruke: 163
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?15.06.2010. u 19:54 - pre 167 meseci
Pokusacu nesto da odradim, sve u svemu hvala na odziv :)

Ako neko ima neke slike "home made" pasivnih hladjenja, postujte neke slichice :)


pozz

Nije mi žao što kradu moje ideje, već ih oplakujem što nemaju svoje...
Nikola Tesla.
 
Odgovor na temu

Nikola0078
Nikola Cvorak
Kikinda, Srbija

Član broj: 331397
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?28.11.2015. u 17:24 - pre 101 meseci
Ja sam napravio. Spojio sam dva kulera, ubacio 2 ventilatora i smanjio temperaturu procesora za 10-tak stepeni.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Overclocking & Modding :: Rucno pravljeni hladnjaci za procesor, jel' moguce ?

[ Pregleda: 5926 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.