Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12355 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoki_istok
zoki_misko
radnik ee istok
istcna srbija

Član broj: 255952
Poruke: 7
*.madnet.sohosistem.net.



Profil

icon sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam06.04.2010. u 18:45 - pre 170 meseci
postovane kolege veliki pozdrav svima starima i novima
:)
ajmo malo da prokomentarisemo sta se desava sa nasim CB radio stanicama
posto je u svetu dozvoljen rad na ssb-u a kod nas ako jos uvek vazi onaj stari zakon od 4 w i stap antene i samo 40 kanala mislim da je krajnje vreme da se to malo promeni
ajmo malo da pogledamo nasi susedi sta i cime rade
malo samo da se modernizujemo

sada je red na vas da prokomentarisete misljenja

pozdrav 73 svima
 
Odgovor na temu

zoki_istok
zoki_misko
radnik ee istok
istcna srbija

Član broj: 255952
Poruke: 7
*.madnet.sohosistem.net.



Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam06.04.2010. u 18:51 - pre 170 meseci
da zaboravio sam da dodam da je nekada bilo dozvoljeno raditi samo na AM
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam06.04.2010. u 19:03 - pre 170 meseci
Zaobidji takvo pitanje kad i sam znas da nije to realno.
Znaci zakon je jedno a zelje drugo, nalik inostranstvu je ipak mnoooogo daleko odavde...
Moderno resenje je mobilni ili u tvom slucaju komunikacija preko distibutivne mreze za struju moze biti i to digitalno, tj. moderno.
Ako ces nesto da menjas u sustini moraces ministarstvu da se obratis kod one tete, samo sto ces morati duplo veci da budes od nje, ima debeo vrat i nije slabasna, u prevodu tako nesto menjati je veliki zalogaj i vruc krompir
 
Odgovor na temu

Gjoreski 001
Aleksandar Gjoreski

Član broj: 181315
Poruke: 53
79.141.121.*



Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam06.04.2010. u 19:11 - pre 170 meseci
pozdrav od Makedonija (332MO007),
Neznam kako e kaj vas ama nie ovde rabotime i na ssb
Z34GAL
 
Odgovor na temu

zoki_istok
zoki_misko
radnik ee istok
istcna srbija

Član broj: 255952
Poruke: 7
*.madnet.sohosistem.net.



Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam07.04.2010. u 07:18 - pre 170 meseci
pozdrav peco
pa znas kako eto malo samo da nam omoguce da radimo na ssb-u nista vise samo toliko
ma da svaka cast profesionalcima ali imao sam prilike da slusam nase na 3.5mhz mislim haoticno
ne znaju par osnovnih stvari tako da nemam reci i u tom slucajaju

pozdrav
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.rs.



+13 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam07.04.2010. u 11:22 - pre 170 meseci
Pogledaj na sajtu Ratel-a tačne informacije o frekventnom opsegu i vrsti rada na CB opsegu. Za neke promene i dopune Zakona znaš kakva je procedura....zvaničan Zahtev da li od strane grupe građana ili Saveza radioamatera Srbije, pa stručne komisije, pa Skupštinska procedura...

Nekih osamdesetih godina kad je bio pravi bum CB-a u bivšoj Jugoslaviji i ja sam imao nekoliko CB stanica uz neke radioamaterske (što ne znači da CB ne spada u radioamaterizam) i znam neke što su na SSB-u iako je zabranjen, radili ceo svet, ali znam i da im je dolazila Policija na vrata i oduzimala CB stanice...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam07.04.2010. u 11:29 - pre 170 meseci
S obzirom na to koja je namena CB opsega, propisi su sasvim u skladu sa tim.

Kome treba radio-stanica za neku drugu namenu, taj treba da korsiti drugačuju radio stanicu, drugačije vrste rada i, naravno, da ima odgovarajuću licencu za sve to.
 
Odgovor na temu

zoki_istok
zoki_misko
radnik ee istok
istcna srbija

Član broj: 255952
Poruke: 7
*.madnet.sohosistem.net.



Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam07.04.2010. u 12:32 - pre 170 meseci
e ljudi trazio sam na stranici ratela i nikako da nadjame CB aj jel neko moze da mi posalje link ako nije problem
unapred hvala
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.crnagora.net.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam29.04.2010. u 21:49 - pre 169 meseci
S obzirom na to koja je namena CB opsega, propisi su sasvim u skladu sa tim.

Kome treba radio-stanica za neku drugu namenu, taj treba da korsiti drugačuju radio stanicu, drugačije vrste rada i, naravno, da ima odgovarajuću licencu za sve to.[/quote][quote]Predrag Supurovic: Ti si bre ,,mirudjuija" i ,,zaprska " u svaku temu koja se otvori a da se spomene CB band , nikad nisi prokomentarisao nesto u pozitivnom smislu samo nesto pljujes i izmislas a ne argumentujes , manise trdjave rabote , gledaj svoja posla !!!!!!!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam29.04.2010. u 23:20 - pre 169 meseci
Ti bi mogao da se pozabavis nekim drugim poslom a ne da drugima govoris sta ce da misle i da govore. Ako ti se ne svidja ti ili iznesi drugacije misljenje ili zaobidji da komentarise ako nemas sta pametno da kazes.

Naravno da tebe pogadja to sto sam napisao zato sto si ti okoreli pirat koji ne postuje nikakve propise, dobre obicaje i radioamaterski duh. Normalnim ljudima, vidis, ne smeta da postuju propise, i da radio-stanice koriste namenski.
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.crnagora.net.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam01.05.2010. u 09:26 - pre 169 meseci
Ovde pojedinci a medju njima i ti samo plase one potencialne CB-ase i RAdioamater koi bi da nekako pocnu da se bave ovim lepim hobiem ali sputavate ih zakonom koi se i ne primenjuje a i zastareo e , uplasite i posle sto nema RA podmladka . Nie sve u tehnici i naredovanju tehnologie ,internetu... samo na fin nacin i pristup da se uvedu u RA vode. Toliko od mene jer si ti predraze ne dokazan !
 
Odgovor na temu

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam28.12.2014. u 23:42 - pre 112 meseci
Da malo ozivimo temu!!!

Citat:
Predrag Supurovic:
S obzirom na to koja je namena CB opsega, propisi su sasvim u skladu sa tim.

Kome treba radio-stanica za neku drugu namenu, taj treba da korsiti drugačuju radio stanicu, drugačije vrste rada i, naravno, da ima odgovarajuću licencu za sve to.



S obzirom na temu? Kakve veze ima tvoj komentar!
Ja sam se vratio na CB bas zbog takvih partibrejkera kao sto si ti. Kakvi (smo) ste kulturni i fini vi amamteri, mogli smo cuti na repetitorima pre nekoliko godina.

Pozdrav! YU7...

CB je divan hobi. Tu sam upoznao gomilu dozivotnih prijatelja i u zemlji i u inostranstvu. U Srbiji rade kanali 9 AM i FM i 20 AM i FM, a za dx su 30 FM i 52 USB. U NS cesto cujem jednu ekipu na kanalu 9 FM.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam29.12.2014. u 08:50 - pre 112 meseci
Citat:
synn
Ja sam se vratio na CB bas zbog takvih partibrejkera kao sto si ti. Kakvi (smo) ste kulturni i fini vi amamteri, mogli smo cuti na repetitorima pre nekoliko godina.


To što si čuo sigurno nisu bili ozbiljni radio-amateri nego CB-aši koju se dokopali radio-amaterskih licenci otkako su kriterijumi znatno sniženi. Nažalost, svoju kaubojsku kulturu su preneli i na radio-amaterske opsege i najviše trpe baš UKT repetitori i opseg od 80 metara jer im je to najlakše bilo da "osvoje" - ne traži mnogo znanja.

Kamo sreće da se oni vrate na CB pa da se ti vratiš radio-amaterizmu.

Mada si mogao prosto da se baciš na više KT opsege apogotovo na CW podopsege. Tu CB-aša nema još uvek. Nisu to "otkrili" pošto treba više znanja.
 
Odgovor na temu

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam03.01.2015. u 16:25 - pre 112 meseci
U velikoj si zabludi prijatelju. Iskljucivost je majka pogreske! Ljudi su ili ljudi ili g.vna. Trece nema, bez obzira na to da li su amateri sa klasom, ili CB-jasi.
Radio amateri naprasno postaju kulturni i fini i groze se CB-jasa, zaboravljajuci da su upravo oni pre nego sto su postali amateri bili CB-jasi.

U CB-u je potencijal i treba ga negovati a ne omalovazavati, jer se jedino iz CB-a mogu regrutovati kvalitetni mladi ljudi, buduci amateri, a kojih je sve manje i manje.
Imam stanicu i na 2m, ali se najlepse osecam medju CB-jasima.
Predivan je to hobi koji, ponavljam jos jednom, treba negovati a ne omalovazavati kao sto ti cinis! To mnogim dinosaurusima u nasem radio klubu, uraslim u klubske fotelje nije bilo jasno, pa su sklonjeni sa rukovodecih funkcija. Danas, ako hoces da budes predsednik Radio kluba, moras da budes aktivan i na CB-u, a sve da bi privlacio mlade u Radio klub jer ih je na CB-u jos uvek najvise!

 
Odgovor na temu

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam03.01.2015. u 16:33 - pre 112 meseci
Koliko ima novih amatera u Uzicu u poslednjih 5 godina?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam04.01.2015. u 11:28 - pre 112 meseci
Citat:
synn: Ljudi su ili ljudi ili g.vna. Trece nema, bez obzira na to da li su amateri sa klasom, ili CB-jasi.


Potpuno se slažem sa tobom. Postoje određeni društveni filtri koji rade kao sito i grupišu ljude sličnih sklonosti. Tako je iu CB dobio etiketu kakvu je dobio, s obziurom kakve ljude ugčlavnom okuplja.

To, naravno ne znači da su svi CBaši isti i d aim se može prilepiti ista etiketa, ali ej akat da je to takav soj.

Nažalsot, danas maltene sve probleme na radio-amaterskim opsezima prave ljudi koji imaju izvorište u CB-u.

Citat:

Radio amateri naprasno postaju kulturni i fini i groze se CB-jasa, zaboravljajuci da su upravo oni pre nego sto su postali amateri bili CB-jasi.


Ono što ja znam radio-amatera koji su nekad bili CB-aši samo potvrđuju moje mišljenje.

Citat:

U CB-u je potencijal i treba ga negovati a ne omalovazavati, jer se jedino iz CB-a mogu regrutovati kvalitetni mladi ljudi, buduci amateri, a kojih je sve manje i manje.


Ja uopte ne sporim CB kao pojavu, samo insistiram na tome da se CB ne može poistovećivati sa radio-amaterizmom jer je razlika kao nebo i zemlja.

Citat:

Imam stanicu i na 2m, ali se najlepse osecam medju CB-jasima.


To je super. Ja nemam CB ali se na 2m vrlo često osećam kao da sam među CB-ašima, jer su ga preplaviii sa sobom doneli CB-aške manire, u to mi uopšte ne prija.

Citat:

Danas, ako hoces da budes predsednik Radio kluba, moras da budes aktivan i na CB-u, a sve da bi privlacio mlade u Radio klub jer ih je na CB-u jos uvek najvise!


Koji je to radio klub? Valaj znati jer je sramota da neki radio-klub mora da se povinuje CB-ašima. CB nije radio-amaterizma i to ne sme nikako da se poistovećuje!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam04.01.2015. u 11:32 - pre 112 meseci
Citat:
synn:
Koliko ima novih amatera u Uzicu u poslednjih 5 godina?


Iako su uslovi za radio-amateizam u Užicu izuzetno tečki u poslednjih 20 godina, novih radio-amatera ima značano više nego CB-aša. Što i nije iznenađujuće jer je CB ovde odavno potpuno pust - preselili se CB-aši na UKT i na 3725 kHz.

No, kakve to ima veze? Što ne pitaš o, recimo, radio-amaterskim aktivnostima, uspesima i rezultatima? Valjda se to broji?
 
Odgovor na temu

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam05.01.2015. u 15:01 - pre 112 meseci
Pitam za nove amatere jer mislim da imate pogresan pristup.

Tvrdim da se jedino iz CB-a mogu najlakse regrutovsati mladi amateri, jer je jedino CB pristupacan klincu od 13-14 godina, koji treba da se "navuce" na ovaj hobi i sutra postane radio amater. Jeftin je, ne treba im dozvola, trenutno cak ni registracija uredjaja... Eto prijavis uredjaj Ratelu, reda radi i cepaj.

CB je prvi korak u u poznavanju sa ovim hobijem. Svi amateri u mom kraju su mi drugari jos sa CB-a od pre 25 godina, a ne znam da je neki amater direktno usao u amaterske vode a da pre toga nije imao veze sa telekomunikacijama makar i u vojsci.

Nadam se da razumes sta hocu da kazem i da ces svoju netrpeljivost prema CB-u pretvoriti u propagiranje CB-a sada klincima koji kasnije treba da postanu radio amateri.

Nas radio klub ima i CB sekciju, bas zbog toga, da bismo naucili klince nekom kodeksu ponasanja na radio frekvencijama, cemu sluze radio stanice, kako se koriste, Sta se sme a sta se ne sme...

Stanje u CB-u u tvom kraju govori samo o (ne)radu vaseg radio kluba.

Obilazite skole, pravite sekcije, radite sa klincima, CB je jeftin. Za cenu jeftinijeg mobilnog telefona, mogu da krenu u radio vode, da nauce nesto o radio talasima, prostiranju istih, o elektronici, antenama, modulacijama, mogu da dx-uju i tako uce strane jezike, pa onda razna druzenja i kontesti... Mogucnosti su neiscrpne. Granica je masta.

Ali na zalost da biste imali dobru CB sekciju u vasem klubu, morate mnogo da radite! Ali lakse je valjda opljuvati, nego CB u tvom kraju dovesti u red.

Odvesti 8. razred neke skole u Radio klub i dati im pitanja za polaganje klase je ordinarna glupost.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam05.01.2015. u 17:44 - pre 112 meseci
Auuu, da radio-klubovi prave CB-aše, pa to je stvarno neverovatna ideja :)

Od toga je neverovatnije samo optuživanje da su radio-amateri krivi što CB umire.

CB-aši nisu radio-amateri i ni po kom osnovu ne spadaju pod radio-amaterizam, te tako niti radioamateri niti klubovi ne treba da se bave CB-ašima a pogotovo ne mogu biti odgovorni za to što CB-aši nestaju sa lica zemlje.

Mi smo ovde uvek stvarali samo radio-amatere, a klinci su itekako sposobni da savladaju sve što je potrebno da dobiju radio-amaterske licence i da se ozbiljno posvete tom hobiju koji je daleko od igre, ma kako zabavan umeo da bude.

Postoji radio-amaterska treca klasa koja je namenjena bas klincima i njima je prilagodjena. Nije zahtevna po pitanju znanja i iskustva, vec upravo sluzi tome da klici lako udju u vode radio-amaterizma, ali je dovoljno da ih uvede u osnove a narocito u radio-amaterski kodeks, vaspitanje i slicene stvari koje su rak rana svim "radio-amaterima" koji su prethodno bili CB-asi pa nemaju osećaj šta znači emitovari radio-signal i kakva odgovornost iz toga proističe.

A mislim govoriti o CB-ašimau kontekstu znanja, kodeksa o tome šta se sme ašata ne sme je smešno. Pa CB je ko divlji zapad, tamo važi samo zakon jačeg i bezobraznijeg, što su nažalost, uspeli u dobroj meri da prenesu i na UKT i 80m, otkako im je omogućeno da se lako dokopaju radio-amaterskh licenci. ti kaoda ne pratiš šta CBaši rade an radio-amaerskim opsezima, nisu se nimalo proemnili, samo imaju radio-amatersek znakve a maniri su im isti oni koje su imali kao CB-aši: nepoštovanje propisa, psovanje, putanej muzike, ometanje, pretnje.. to je nešto što na radio-amaterskim frekvencijama nije moglo da se zamisli dok se oni nisu pojavili.

Nego, kad već pomenu tvoj klub, opet si propustio si da odgovoriš koji je to radio-klub o kome govoriš?

 
Odgovor na temu

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam05.01.2015. u 18:35 - pre 112 meseci
Ti prijatelju ne razumes zbog cega i zbog koga radioamaterstvo postoji.

Posto vidim da si hejter, pun predrasuda i da ne razumes cemu sluze radio klubovi, mislim da treba da malo izadjes iz te tvoje ljusture i obidjes neke klubove u Evropi na primer i da se malo edukujes na tu temu.
Shvatices, nadam se, zasto u jednoj Poljskoj u svakom radio klubu MORA DA POSTOJI i CB sekcija. Ako ti nije jasno zbog cega je to tako, ja ti tu pomoci ne mogu.
To sve cemu se smejes je posao svakog radio amatera. Da ste se na vreme bavili njima CB-jasima i da niste bili gomila sebicnjaka i nabedjenih "amatera", jer amater nije isto sto i operater, ne biste sada ovako pricali o tim ljudima, inace vasim kolegama.
Sto se tice radio kluba, to je najbolji klub u zemlji Srbiji i nece ti biti tesko da pogodis o kome se radi!
Ja sam rekao sto sam imao da kazem na ovu temu. Sve dok su nam kolege po Srbiji ovakve kao ti, za radio amaterstvo je mrka kapa.


P.S. Tvoj odnos prema ovom hobiju ogleda se i u nazivu koji koristis za njega. Nije moj hobi radio amaterizam kao tvoj. Moj hobi je radio amaterstvo! A tu je velika razlika.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: sta li se desava u nasoj srbiji sa CB radio stanicam

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12355 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.