Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6334 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata27.12.2007. u 19:33 - pre 199 meseci
Cekajte bre ljudi sto obrisaste poruku? Ja sam lepo postavio pitanje na kojim to vi monitorima gledate, pa vidite razliku izmedju pomenutog D300 i bilo kog drugog slicnog. Obrisaste me kao off-topic!!!
Dakle pitanje je fundamentalno, da vidimo da li ste uopste merodavni da pricate o tome o cemu pricate?

Ja vec 15 godina radim na vrhunskim hardverski kalibrisanim monitorima (koji su nekada kostali i po 9000 DEM-a) i sa fotografijama baratam od Haselblada i Mamiya skeniranih na drum skenerima, pa do danasnjih modernih DSLR, a donose mi fotke i sa Phase One itd... Sa cega god da mi donesu, kad se to da u stampu NIKO ziv ne moze da provali cime je slikano!!!

Voleo bi da mi Nebojsa prvi odgovori na pitanje, a ne bi bilo lose da se oglasi i Paramecijum, s obzirom da je on ovde najvise prisutan.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.bsprocesor.com.



Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata27.12.2007. u 20:43 - pre 199 meseci
Zavisi šta štampaš; ako radiš umrlice u Politici realno svejedno je čime se slika.
I zavisi ko radi... možda ti unosiš neku svoju specifično obradu koja poništava osobenosti same fotografije.

Ja uvek znam recimo u domaćem Pleyboyu koje fotke su stranog porekla a koje su radili naši dunsteri.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8382
*.3dnet.co.yu.



+1351 Profil

icon Re: Kralj srednje klase: Nikon D 300 - test27.12.2007. u 21:28 - pre 199 meseci
dzura, poruka ti je obrisana iz razloga što je totalni offtopic, a i prilično je besmislena, da ne kažem nešto gore.

I ova će takođe biti obrisana, iz istog razloga, pogotovo što se kao takva nalazi u TOP temi, gde se besmisleni offtopic toleriše manje nego inače.

Osim toga, ton ti je prilično loš, posebno za nekoga kome je to prva poruka na forumu.

Ali ipak ću ti odgovoriti i ostaviti to nekoliko sati dok ne očistim temu.

Dakle, ja i na 15-inčnom CRT monitoru vidim razliku između npr. D 80 i D 300, dakle razlika postoji i vrlo je očigledna. Osim toga, ako štampaš na 10x15 ili sličnom formatu, i Canon A 550 ti je previše, i digitalni aparati se sigurno ne kupuju u tu svrhu.

To je samo što se tiče razlike u slici, a zaboravljaš da se aparati, osim slike, veoma razlikuju i po načinu kako i koliko uspešno dolaze do svoje slike, tako da ako i to uzmemo u obzir ukupne razlike su ogromne.
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-1.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 00:15 - pre 199 meseci
ovde se Nebojsha meshaju babe i zabe...Za Paramecijuma kazesh-fotograf hobista/amater,a chovek sa druge strane tvrdi za sebe da ima veelike veze i iskustva sa fotografijom i shtampom-da ne pominjem da sebe jednom svrstava u amatere a drugi put nipodashtava argumentovane stavove ljudi sa debelim iskustvom u obradi fotografije...?!WTF...?Ti koji stalno tvrdish i kujesh u zvezde Canon boje a znamo svi dobro da je vidjenje boja chisto subjektivna stvar,i da se uz pomoc RAWa i PSa sve moze jako lako srediti...
...i na sve to pojavi se chovek koji postavi konkretno pitanje-ko to moze da vidi razliku golim okom-a tvrdi i ja mu recimo verujem da nije nestruchan-i
Znam da je offtopic ali Ti i Paramecijum ste dve najkontraverznije lichnosti koje upoznah na forumu...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 00:28 - pre 199 meseci
Pa naravno da se vide razlike. Da je PS tako mocan ne bi niko kupovao Nikone i Kanone vec bi slikali sa Mustecima, a razliku u novcu potrosili na druga zadovoljstva.

Onaj ko ne vidi razliku, a ocigledno ih ima, nema nikakvog smisla da kupuje skupe uredjaje. Isto vazi i za sve ostalo. Ako je neko gluv zasto bi kupovao basnoslovno skupe audiofilske uredjaje.
Medjutim, to mu ne daje za pravo da drugima namece svoje slepilo i gluvocu.
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-1.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 00:58 - pre 199 meseci
slushaj Zarsilicu nemoj da vredjash kao prvo,vec malo obrati paznju na to shta pishe!Dakle chovek kaze-odnese u shtampu-ochito da je u pitanju ne kucna radinost nego iole ozbiljnija firma i lepo kaze da niko-opet pretpostavljam da su struchni ljudi-ne vidi veliku razliku kad se to pusti u shtampu...naravno da nisu poredjeni kompakti("Musteci") vec da se porede 40D/D300/5D(generalizujem ali recimo sprave otprilike iste klase)...i negde u ovoj shumi tema i postova primetih da je otprilike D300 isti ako ne i loshiji po kvalitetu slike od 40 D i od 5D/po Paramecijumu drastichno/loshijia(tako ispadne p onekim tumachenjima) ja gledajuci primere,D300 ubija 40D!Po svemu...!D3 da ne prichamo...i nije bre istina da je 40 D duplo jeftiniji od D300 kao shto se isto chesto navodi(Paramecijum)-D300 je 1700 a 40D 1200=1700 podeljeno sa 2 je...?850?(prvi razred osnovne shkole...chini mi se...)..(da ne pricham o smeshnom insistiranju na golom kvalitetu fotografije kao ergonomija zanemrljiva...ma daaaj,shta aparat je samo senzor i nishta vishe...?)dakle ako je fotografija kao takva u svrsi prezentovanja javnosti/klijentu i ako isti ne vidi razliku na finalnom prozivodu...?what's the point...?Naravno necu banalizovati pa reci da nema razlike izmedju kompkata i DSLRa ili chak izmedju recimo D70 s i D300,ili tako neshto drastichno,ali jedan chak D200 sa dobrim objektivom i 30 D isto,uz minimalno obrade,u shtampi-razlika je minimalna...i naravno da se ne govori o 10x15 dshtampi,niti o chituljama u Politici
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 01:23 - pre 199 meseci
Šta je tvoje pitanje?
Koje aparate ovde poredimo. D300 sa 40d ili sa 5d?
Sa prvim je sličan po kvalitetu fotografije, sa drugim je sličan po ceni.
Od prvog verovatno jeste malo bolji po kvalitetu fotografije ali drastično skuplji, 50% skuplji; od drugog jeste jedtiniji koju paru, ali inferioran po krajnjem rezultatu.
I gde smo stigli?
Ko je bolji? Zvezda ili Partizan?
D3 superioran... možda, ali triput skuplji.
Kada kažem triput u odnosu na 5d mislim i na prateće objektive koje treba uzeti.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 01:34 - pre 199 meseci
Citat:
megapyxeltoda: ovde se Nebojsha meshaju babe i zabe...Za Paramecijuma kazesh-fotograf hobista/amater,a chovek sa druge strane tvrdi za sebe da ima veelike veze i iskustva sa fotografijom i shtampom-da ne pominjem da sebe jednom svrstava u amatere a drugi put nipodashtava argumentovane stavove ljudi sa debelim iskustvom u obradi fotografije...


Znaš li ti uopšte šta znači reč "amater"?
Otkud znaš da ti hvalisavci imaju debelo iskustvo u obradi fotografije?
Evo konkretnog primera: Cosmopoliten... bez greške ću da pogodim koju fotku su dobili agencijski a koju su nabavili u okruženju i pokušali da prerade za štampu.
Postoji vrlo jednostavan sistem da se u nanosekundi prepozna da je kolor separacija urađena u profi uređaju ili na raštimovanom Photoshopu kakvih je u 99.99% u Srbiji. I kada mi se onda pojavi čivek koji kao radi sve to i počne da ispreda abrove o tome šta jeste i šta može, naravno da mu neću verovati. Vidim, ti hoćeš. Lepo. Slobodna zemlja.

Biramo kome ćemo verovati, s kim ćemo pričati, koje proizvode ćemo kupovati.
Ja nisam kontraverzna ličnost, ja samo razmišljam sopstvenom glavom i ne guglam svoje mišljenje.
Jednog dana, ako ti se posreći, shvatićeš da sam bio u pravu, a mnogi drugi ne.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 07:40 - pre 199 meseci
Lepo je od vas sto odgovarate pitanjem ili nekom neumesnom konstatacijom (recimo umrlice...). Ja sam lepo pitao NA CEMU SVE TO GLEDATE. Znaci odgovor je bi trebalo da bude:"ja to gledam na monitoru model X, kalibrisanom sa modelom kalibratora Y..."

Koliko vidim pominje se i ton kojim sam pisao. Ne vidim da sam ikoga ista uvredio, postavio sam jednostavno pitanje. Mene kad neko pita koji aparat ili monitor ili racunar imam, ja mu kazem imam model X.

Sto se tice ocene Nikona D50 i D300 na 15" monitoru, decko svaka ti cast. U tom slucaju STVARNO ne vidim potrebu da se kupuju monitori od vise hiljada evra, mada ipak mislim da to moze samo neko ko ima neke druge sposobnosti koje mi (sa normalnim vidom) nemamo.

Kad smo vec kod printova i stampe (one koja nisu umrlice) opste je poznato da su razlike izmedju monitora i stampe DRASTICNE. Dakle, ako je gustina koju aparat moze da postigne izmedju 3.6 i 3.8, onda je na printu na foto-papiru to 2.2 (kod ekstremno kvalitetnih ink-jet stampaca se postize i 2.4). Znaci izgubi se skoro polovina informacija o osvetljaju i boji... i posle svega toga vi vidite razliku izmedju aparata tipa 40D i 5D.

Sto se Plejboja tice i domacih i stranih fotografa tice, tu se pre svega radi o budzetu, pristupu itd... Mogu da vam posaljem fotografije koja sam dobio pre neki dan iz Nemacke slikane Canonom 1DsMkII, dakle slikano je u Nemackoj i nisu slikali "domaci dunsteri" (nego strani), koje su APSOLUTNO neupotrebljive. Slikali su model sa nekim svetlom da joj koza sa jedne strane izgleda kao da je spaljena na suncu, a na drugoj strani kao da ima zuticu.

[Ovu poruku je menjao dzura dana 28.12.2007. u 08:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dzura dana 28.12.2007. u 08:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.mediaworksit.net.



+17 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 08:04 - pre 199 meseci
ziva diskusija, nema sta

jedno kratko pitanje za Paramecijuma

da li i on spada u populaciju od 99,99% ljudi u zemlji Srbiji koji koriste "rastimovani" Photoshop, ili je on u onoj drugoj, verovatno mnogo srecnijoj , grupi od 0,01% koja je sebi uspela da ga nastimuje, i ovim putem bih ga javno zamolio da licno meni ako se vec ostali deo prisutnih forumasa ne zanima za to, objasni na sta je konkretno mislio kad je upotrebio termin "rastimovan" i kako to izgleda "nastimovan" photoshop???

eventualno, da nam svima objasni, ako nije tajna, kako se to "stimuje" photoshop???

da ne bude zabune, bavim se DTP-om punih 12 godina profesionalno, agencijski, zivim uz digitalnu fotografiju od samih korena, i korisnik sam photoshopa (i jos par ozbiljnih programa), LICENCIRAN i sa originalnim serijskim i autorizacionim kodom na licno svoje ime, sa punim pristupom svakoj vrsti tehnicke podrske direktno od Adobea, pa bih , ako mi Paramecijum odgovori na ovo pitanje, to isto prosledio Adobeu, ne bi li mi oni svojim strucnim savetom a uz punu Paramecijumovu pomoc pomogli da ne zivim u mraku i neznanju da li sam ja to "rastimovan" ili ipak "nastimovan" user.

hvala, i molio bih Nebojsu da ne brise ovo, bar ne do trenutka dok nam svima Paramecijum ne razjasni termine "rastimovan", "nastimovan" da li je mislio na Playboy kad je rekao Pleyboy, i slicno...



edit by N.M. izbačen flame

[Ovu poruku je menjao beske dana 28.12.2007. u 09:14 GMT+1]





[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 28.12.2007. u 10:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 09:10 - pre 199 meseci
Vidim da me prozivaju za gluvocu i slepocu, pa da dodam jos koju.
Pre neki dan sam kalibrisao monitor nekom tipu, koji se zna sa mojim dobrim drugom (nije neki monitor samsung 22" wide od 400 ili 500 evra). On ga je pre toga "kalibrisao" na oko. Kad je video razliku zamalo nije pao u nesvest! Bilo je otprilike, "gde sam ja ziveo".
Ljudi, MNOGO SU VECE RAZLIKE u prikazu slike od monitora do monitora i od kalibrisanog i nekalibrisanog, nego razlika u aparatima (naravno ne izmedju Musteka i Canona). Razlika u objektivima su vidljive, jednostavno neka slika je ostra, a druga nije, negde su boje malo zasicenije, ali to TEK NA SKUPOJ OPREMI mozete da vidite! A sve to opet moze da se dotera u PS-u. Verujte mi, da nekad, oni koji su slikali ne mogu da prepoznaju svoju fotku. Danas se jako retko snimaju realne fotke za potrebe advertajzinga i stampe uopste. Ono sto vidite kao "realno" je skup od 5 ili 10 fotografija!

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8382
*.3dnet.co.yu.



+1351 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 09:20 - pre 199 meseci
Stvorila se nešto žučnija, ali potencijalno interesantna diskusija, pa sam otvorio novu temu u koju sam prebacio postojeće poruke.

Da se izjasnim:

Koristim kalibrisani monitor Samsung 173 P, uz grafičku kartu odabranu od nekoliko različitih sa najboljim 2 D prikazom.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Kralj srednje klase: Nikon D 300 - test28.12.2007. u 10:04 - pre 199 meseci

Prosto ne vidim sta je problem. Posto toliko dobro poznaje sve te razlike, kazite i nama da ne zivimo u mraku, kako dolazite do takvih spektakularnih rezultata, ne troseci pri tom velike pare za opremu!
Ja 20 godina radim ovaj posao, procitao sam tomove knjiga na tu temu, ali bi i pored toga voleo da naucim nesto novo!!!
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 10:09 - pre 199 meseci
Mitsubishi Diamond Pro 2045u

Odokativno kalibrisan, naravno lose :(

Mada me nekad raduje kada vidim da neko stavi komentar da je fotka otisla u zuto ili crveno, a ja to isto vidim na mom monitoru :)

Sa terorijom da se na nekalibrisanom monitoru ne mogu videti razlike u kvalitetu fotografija se uopste ne slazem.
Bitno je da se gleda na istom monitoru. Jedino sto se moze pogresiti jeste u oceni da nisu dobre boje na fotki ili da je pod/preeksponirana, a ono u stvari nije kalibrisan monitor.

Ja pojma nemam o pripremi za stampu pa imam par pitanja za one koji se profesionalno bave istim:
Da li kalibrisete monitore sa stamparskom masinom ? (ako se to tako moze reci)
Da li kalibristete monitore svaki put kada se promeni dobavljac za boju ?
Posle koliko godina menjate monitore ?
Koje svetlo koristite u kancelarijama ?


Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 11:01 - pre 199 meseci
Dobra pitanja!

Monitori se menjaju otprilike na 2 godine! Za svetlo u kancelariji se koriste specijalne neonke sa temperaturom dnevnog svetla (kancelarije su bez prozora) itd...

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 11:09 - pre 199 meseci
Razlike postoje i to primetne. I medju monitorima i medju aparatima i medju opremom. I o tome nema potrebe diskutovati.
Mora se uvaziti jedna cinjenica, koja ne vazi samo za fotografiju. Kada se postigne odredjeni nivo u necemu pa ako se on zeli povecati za samo 1%, desava se da cena odskoci duplo. To nije nista nenormalno. Vazi i u audiofilstvu, a i u svemu ostalom.

Jos jednom napominjem, onaj ko je na sve to GLUV i SLEP ne treba o ovim “skupocenostima” ni da razmislja, a kamoli da diskutuje.
Sto se tice printa i izrade fotografije a vezano za kalibraciju, rekao sam u jednoj od prethodnih diskusija.
http://www.elitesecurity.org/t278687-4-TFT-vs-CRT-za-fotografije
Inace pitanje je nesto slozenije i vrlo blisko se vezuje za percepciju, zapazanje i psihologiju licnosti (da ne sirimo diskusiju).

Sto se Paramecijumovih dumstera tice, mislim da je potpuno u pravu. Par puta sam se susretao sa nazovi graficarima iz “eminentnih” kuca sa neverovatno nebuloznim pricama. Filozofija na “nivou”, a rezultati tropa.
Malo mi je, moram priznati, krivo kad vidim nasa “remek dela grafickog dizajna” koja debelo zaostaju za nedeljnicima iz naseg okruzenja.
Logicno je pretpostaviti da su radjena sa kalibrisanim monitorima. Jelda.
Paramecijuma bih pitao:
kada je vodjena diskusija o slicnoj temi, da li je mislio na ova izdanja. Ng.jpg

Sto se monitora tice, odgovoricu i to. U svom radu koristio sam razna “pomagala” i nikad na tome nisam stedeo. Sto zbog zdravlja, sto zbog konfora, sto zbog rezultata.
Trenutno radim sa 3 sistema:
1. Sistem sa monitorom APPLE AMLCD panel 30” Cinema HD
2. PC sistem “ DELL 2405 ultrasharp (prethona generacija)
3. Toshiba Qosmio G40-11D PQG40E 17“ Laptop.
I strogo NEKALIBRISANIM (po difoltu) iz razloga nevedenog u prethodnim postovima.

Ovim trecim u poslednje vreme, najcesce.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 11:41 - pre 199 meseci
Ne bih da se vredjamo... ali mesamo babe i zabe. Kad god se o necemu prica na pr. o reklami, svi odmah pomenu Coca-Colu. Paramecijum se setio Plejboja, Kosmopolitena itd... Alo ljudi gde vi zivite? Ima li od vas iko predstavu o tome koliki je budzet americkog Plejboja? Za naslovnu stranicu Voga se opali po 50.000 fotografija, koje posle odvaja tim od 10 ljudi, a na kraju izbor padne na 5, pa se o tome odlucuje 10 dana!!! I naravno da postoji kvalitativna razlika izmedju tih fotki i ovih nasih, ciji je budzet verovatno STOSTRUKO manji! Malopre sam gore pomenuo da i kod stranaca to nije idealno, rekoh dobio sam slike iz Nemacke koje su neupotrebljive, a slikane su sa 1DsMkII! Naravno to nisu fotografi Voga i Plejboja!

Sto se dizajna tice u Srbiji trenutno izlazi bar 10-tak casopisa koji se po svemu mogu meriti sa stranim.

Sto se tice pomaka od 1% i hiljada evra u njih ulozenih, ko to hoce samo napred.

Ono sa cime sam poceo diskusiju je da veliki deo ljudi koji ovde diskutuje, nema na cemu to da vidi. Sa druge strane pricate o pomaku od 1%, a imate monitor na kome ne moze da se vidi ni 10% razlike. Logika vam je izvanredna!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8382
*.3dnet.co.yu.



+1351 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 11:52 - pre 199 meseci
dzura, zašto misliš da ovde veliki broj ljudi nema na čemu da vidi rezultate snimanja?

Podsećam te da je ovo forum o digitalnim aparatima i sigurno je da ljudi koji su na njemu imaju u proseku osetno bolje monitore nego uobičajen PC korisnik.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 11:57 - pre 199 meseci
Citat:
gosha:
Da li kalibrisete monitore sa stamparskom masinom ? (ako se to tako moze reci)
Da li kalibristete monitore svaki put kada se promeni dobavljac za boju ?
Posle koliko godina menjate monitore ?
Koje svetlo koristite u kancelarijama ?


Kalibrisemo ceo sistem sa stamparijom, ne samo monitore (recimo skener isto mora biti kalibrisan, digitalna kamera, kao i monitor). Kalibraciju radimo sami uz prisustvo ovlascenih strucnjaka iz stamparije sa kojom saradjujemo. Njihovi su profili, nas je kalibrator (Eye-One XT UV).

Ceo sistem se mora kalibrisati na svaka 3-6 meseca OBAVEZNO, menjao ne menjao stampariju, stamparsku masinu i slicno. Naravno, cim stamparija pusti u pogon nesto od nove opreme, radi se re-kalibracija.

Monitori se menjaju na do dve godine plafon.

Svetlo koje koristimo je dnevno. Vestacko se ne pali kad se obradjuju fotke a pozicije su namestene tako da je monitor neutralan u odnosu na upadno svetlo. I, da fotografije obradjujemo samo dok ima dnevnog svetla, posto je problem u poslovnim prostorima koristiti svetla koja simuliraju dnevno svetlo. Uskoro cemo dobiti i tzv. sivu sobu gde ce se vrsiti provera svih proof-ova (dosad je to radila stamparija). Obavezno radimo proof (na kalibrisanom uredjaju) svega sto je bitno.

Kalibracija je najbitnija stavka u svemu ako zelis kvalitet i prepoznajes taj kvalitet. U nekim magazinima jednostavno postoji visa instanca od koje zavisi licenca i ako nesto nije tip-top to se dovodi u pitanje.

Stampa na nekalibrisanim uredjajima (i obrada fotografija, kao i priprema za stampu) je lutrija. Odokativno moze, ali nikad nisu rezultati onakvi kakvi treba da budu.

Stamparija je isto bitna. Iako je sve iskalibrisano, desavaju se greske, najcesce kad je sama stamparija preopterecena poslom ili slicno. Te greske se, naravno, kompenzuju (losi odnosi nekih boja - manje ove ili vise one, los paser, losa dorada).

Tako da naravno nista nije savrseno, meni je bitno da priprema izadje korektno sa nase strane (sto se desava u 100% slucajeva). Uglavnom, kalibracija ipak funkcionise onako kako je to zamisljeno i bez nje je rad na nekim stvarima apsolutno nemoguc.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata28.12.2007. u 11:58 - pre 199 meseci
Citat:
slushaj Zarsilicu nemoj da vredjash kao prvo,vec malo obrati paznju na to shta pishe!


1. Onaj ko nije gluv i slep nema razloga za se uvredi jer ga to ni ne dotice

2. Onaj ko je gluv i slep takodje nema razloga da se uvredi jer je on takav kakav je.

3. Onaj ko misli da nije gluv i slep, a ne zeli sebi da prizna stice pravo na uvredu. On pre svega treba da se bavi drugim zanimanjem.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Na kojim monitorima gledate slike sa vaših digitalnih aparata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6334 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.