Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Duplikacija Windowsa

[es] :: Kernel i OS programiranje :: Duplikacija Windowsa

[ Pregleda: 23117 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nekoko

Član broj: 82755
Poruke: 53
*.dial-up.arnes.si.



Profil

icon Duplikacija Windowsa10.04.2006. u 10:45 - pre 218 meseci
Sigurno znate za ReactOS, operacijski sistem koji moze da pokrece windows aplikacije.
Zanima me koliko para je potrebno uloziti u taj projekat i koliko ljudi je potrebno da bi se projekat prosirio iz wannabe Windows-a u duplikaciju Windowsa.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa12.04.2006. u 01:12 - pre 218 meseci
Projekt je nemoguc.

Cisto iz razloga, da je ReactOS u stanju pokrenut sve zahtjevne windows aplikacije, i da radi kao recimo windows xp, Microsoft bi jednostavno pokrenuo tuzbu i na sudu dokazao da je ReactOS izradjen preko reverse engineeringa. I propade.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.smin.sezampro.yu.



+67 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa12.04.2006. u 18:14 - pre 218 meseci
imas za linux emulator windowsa , wine

s njime uz malo , vrlo malo muke , mozes da pokrenes gotovo bilo koju windows aplikacuju

for example , igrao sam warcraft3 preko njega(cisto eksperimentalno posto je bilo nemoguce zbog slabosti moje masine)
ili npt pokrenuo sam i photoshop
a cini mi se da sam negde video da je neko i internet explorer pokrenuo , ako ne bas negde na ESu
tako da to radi , problem je kod lenjih ljudi sto ih mrzi da sredjuju emulator za svaki program posebno , jer neki programi zahtevaju posebne dllove koje sam wine nema u sebi ,
osim toga program lepo radi

e sad , bila je neka ideja cini mi se , cak mislim da je i zavrsena , neka integracija wine-a dublje u linux , kao fora , vec \je sredjen posle instalacije i sl
ne secam se koje je ime distribucije bilo i nisam sigurna kako je radilo , ne vilim da menjam distro i da se igram , ali wine sam po sebi radi i to zadovoljavajuce dobro , bar meni ,
 
Odgovor na temu

nekoko

Član broj: 82755
Poruke: 53
*.dial-up.arnes.si.



Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa12.04.2006. u 19:07 - pre 218 meseci
Pa ako je sistem uradjen sa 0% slicnosti windows koda zasto bih doslo do problema? Kad se kod proceslja i vidi se da nema nista zajednicko sa kodom iz Windows sistema, Microsoft nema osnovu da te tuzi.Ti si samo napravio sistem koji radi SLICNO a ne isto kao Windows i potpuno je kompatibilan sa njim.

Ne pricam o emulatorima nego o multmilionskom poslu.Zamisli da neko ulozi novac u nadogradu ReactOS-a i posle ga prodaje 10x jevtinije od Windows sistema, pa to su cifre sa sest nula, i u stranoj valuti.
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.21.eunet.yu.



+67 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa13.04.2006. u 09:08 - pre 218 meseci
znam da ne govoris o emulatorima
ali opet je nemoguice napisati nesto sto radi slicno kao windows a nije windows bez teskog reverse engeeneringa
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa13.04.2006. u 12:05 - pre 218 meseci
Ma da...koliko bi ti para trebalo da tako, od nule, iskodiras Windowse? Upitno je da li bi to uopce uspjelo. Nema ni Wine neke velike slicnosti s kodom Windowsa. Ali, kod Wine-a je nastao tako da je dev. team reverse engineerao djelove Windowsa, da shvate kako sta radi i kako je sta implementirano. A to je opet RE, tako da nije bas u domeni zakona.

Ali amo pretpostavit da imas dovoljan resor ljudi, dovoljno financija, i neke carolije kojima mozes napravit implementaciju Windowsa from the scratch. Bez reverse enginneringa. Pocnes od nule, i da imas armiju programera kakvu ima Microsoft, trebat ce ti 4-5 godina za izbacit final stable proizvod. Pazi, ne smijes imati slicnsti sa reverse enginneranim kodom, znaci u startu izbacujes Wine, koji ti moze dosta pomoc. I sta, za 4-5 godina od ovog momenta ce masovno u upotrebi bit Vista, tehnologije poput Avalon-a, WinFX-a, .NET-a 2.0. Sta onda? Tvoj sistem ce bit useless koliko i win98 u tom momentu. Koliko ce ti trebat da implementiras ove tehnologije? Ako je Microsoftu trebalo par godina, recimo 3, tebi ce trebat sest. A sta ce bit za sest godina onda, ko to zna.

Uglavnom si par godina iza, tako da nema poante, jel.

Citat:
EArthquake: imas za linux emulator windowsa , wine

s njime uz malo , vrlo malo muke , mozes da pokrenes gotovo bilo koju windows aplikacuju

for example , igrao sam warcraft3 preko njega(cisto eksperimentalno posto je bilo nemoguce zbog slabosti moje masine)
ili npt pokrenuo sam i photoshop
a cini mi se da sam negde video da je neko i internet explorer pokrenuo , ako ne bas negde na ESu
tako da to radi , problem je kod lenjih ljudi sto ih mrzi da sredjuju emulator za svaki program posebno , jer neki programi zahtevaju posebne dllove koje sam wine nema u sebi ,
osim toga program lepo radi

e sad , bila je neka ideja cini mi se , cak mislim da je i zavrsena , neka integracija wine-a dublje u linux , kao fora , vec \je sredjen posle instalacije i sl
ne secam se koje je ime distribucije bilo i nisam sigurna kako je radilo , ne vilim da menjam distro i da se igram , ali wine sam po sebi radi i to zadovoljavajuce dobro , bar meni ,


Wine je dobar emulator, onako za zafrkanciju. Profesionalne aplikacije rade potpuno bagovito i traljavo, ako uopce prorade. Za igre postoji i komercijalna Transgaming Cedega, bazirana na Wine-u, ali igre redovito rade cak i do 35% sporije. Moras tu uracunat da su Linux driveri za graficke kartice redovito 10%-15% sporiji od Windows drivera, a to nije problem do drivera samih (nVidia izdaje proprietary drivere, tako da nemoras niti koristit necije open source drivere), vec do arhitekture samog OS-a, sta nije zamisljen za hard-multimedia taskove. Dodaj tu i samo usporavanje zbog emulacionog layera, i jos nemoj zaboravit da igre imaju tendenciju opteretit glavni sistem i graficki podsistem do kraja. Ako igra nativno koristi OpenGL, to malo poboljsava dojam, ali ako je DirectX bazirana, opet Wine treba glumit wrapper na relaciji DirectX -> OpenGL, jer native implementacija DirectX-a za *nixoide ne postoji. Tako da je ovo no-go plan. Jednostavno za igrat neki novitet na Linuxu preko emulacije moras imat red jacu graficku karticu, i jaci hardver, nego da vrtis to prirodno, na Windowsima. Uz hipotezu da je taj "reda jaci hardver" uopce dobro podrzan na Linuxu.

Nikako ne vidim Wine ili emulaciju takvog tipa kao potencijalni izlaz iz sugave situacije softvera na *nixoidima, sta se tice igara i profesionalnih aplikacija. Ok, mozes zavrtit Internet Explorer. Sta ce ti kad imas Firefox. Mozes i bez bugova zavrtit Photoshop 5. Sta ce ti, kad je GIMP vec dovoljno dobar da parira toj zastarjeloj verziji Photoshopa. A u krajnju ruku, da Wine i moze recimo zavrtit 3D Studio MAX bez problema, sta mislis da bi ti Discreet davao support kad im kazes da to vrtis preko Winea?

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
31.176.202.139

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa13.09.2016. u 02:37 - pre 91 meseci
Svjestan sam koliko je stara tema, ali...

Mislim da je dopušteno u "deasembleru" proučavati dijelove Windows-a, pa onda dokumentovati te funkcionalnosti. Ali se ne smije copy/paste "sors" Windows-a, što valjda neki "deasembleri" djelimično mogu "provaliti".

No ovaj projekat je nakon 18 godina u velikom ćorsokaku. Za usporedbu, Microsoft-u je trebalo 19 godina da dođe do Windows Server-a 2003, čiju oni funkcionalnost pokušavaju da repliciraju. Glavna stvar je da repliciraju korespondirajući Windows NT kernel 5.2 Build 3790. Jedino kada ReactOS radi je pod nekim drugim programom, tj. virtualizatorom, i moguće je instalirati jedino verzije popularnih aplikacija stare 7, 8 godina. I tu često padne.

Skoro ga je nemoguće instalirati na realan računar, odnosno radiće možda 10-ak sekundi u najboljem slučaju, bez obzira koliko to bila stara mašina.

Neki dan sam probao Live CD razvojne verzije 0.5 na svom računaru sa prilično "jednostavnim" komponentama, dakle bez nekih "Šestiuma" i "Ultra-Mega" NVIDIA. Nije prepoznao USB miš i tastaturu, mada je navodno ova funkcionalnost integrisana službeno 5.-og jula 2009.-e, u verziji 0.3.10?!! Bez trunke zluradosti, ali dok oni to finaliziraju, Windows-i će dobivati komande preko navlake za glavu, odnosno preko moždanih valova.

Zbog nekog razloga je ubačena podrška za ext2 i ReiserFS, što su tipični datotečni sistemi za Linux, a za NTFS je implementirana samo funkcija čitanja. Vjerovatno i to ne radi.

Onda se bave nekim nepotrebnim stvarima kao to da imaju forume za više jezika, prevođenjem web stranice ReactOS-a na što više jezika, a svakih 10-ak dana imaju pitanja na forumu tipa "Kada ću moći instalirati ovo na pravi kompjuter?" i "Kada mogu instalirati Photoshop na ReactOS?". Zbog toga projekt djeluje prilično neozbiljno.

Provlačile su se neke ideje da se traži od Putina ili od kineske vlade $2 miliona kao pomoć, ali njih to vjerovatno ne interesuje, jer ReactOS nije anti-anti-raketna tehnologija.

ReactOS - operativni sistem kao besplatni Windows

ReactOS? NT/GNU operativni sistem?

React OS - iskustva?

Uzmimo za primjer ozloglašeni hal.dll (Hardware Abstraction Layer) koji je na Windows-ima 7 Ultimate Service Pack 1 x86 "dugačak" 189 KB. To ne izgleda puno za replicirati, ali je li tu "pakovano" 50 C funkcija i 70 C struktura podataka ili njih 50 000 i 70 000? Ne znam.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 13.09.2016. u 04:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
SE400.PPPoE-3358.sa.bih.net.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa16.09.2016. u 04:03 - pre 91 meseci
A je li hal.dll nazvan po HAL-u 9000 iz 2001: A Space Odyssey ili je u pitanju slučajnost?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa16.09.2016. u 08:32 - pre 91 meseci
Hardware Abstraction Layer.
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
109.175.99.236

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa25.10.2016. u 18:39 - pre 90 meseci
Da, znam, ali neobično je kako se to poklopilo. Kad bolje razmislim, vjerovatno je slučajnost, ali interesantno je, jer je to tako uticajan film.

A što se tiče teme, implementiranje "dobro poznatih" Windows stvari kao što su UMBus Root Bus Enumerator, CNG, QoS Packet Scheduler i mnogih sličnih je čas posla.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa31.03.2018. u 15:02 - pre 72 meseci
Klark je izjavio da je HAL akronim od "Heuristically programmed ALgorithmic computer".
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
*.netnet.rs.

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: Duplikacija Windowsa31.03.2018. u 15:54 - pre 72 meseci
A u romanu se više puta pominje vic da se HAL dobija kad se IBM pomeri za jedno slovo unazad :))
-=- 73 de YU1IS -=-
 
Odgovor na temu

[es] :: Kernel i OS programiranje :: Duplikacija Windowsa

[ Pregleda: 23117 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.