Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u

[es] :: BSD :: HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u
(TOP topic)

[ Pregleda: 13161 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u28.06.2002. u 20:44 - pre 265 meseci
Instalirao sam pre neki dan FreeBSD 4.6, pa pošto sam skoro dobavio sebi novu grafičku kartu (ATI Radeon 7000), interesovalo me je da vidim kako radi 3D grafika (OpenGL/Mesa) na FreeBSD-u. Obzirom da sam za 15-ak minuta dosta lako sve provalio i namestio, bez rekompajliranja kernela, evo malog tutorijala.

:: Priprema ::
CVSup je vaš prijatelj. Za početak, ažurirajte ports stablo na -CURRENT. Ako imate FreeBSD stariji od 4.6, ažurirajte src stablo na 4.6-STABLE, i "napravite svet" (make world) ;o). Informacije o tome kako se ovo radi imate u handbooku, nećemo se zadržavati na tome. Ovaj korak je potreban jer je u skorije vreme bilo dosta ispravki bagova vezanih za DRI (Direct Rendering Infrastructure) u kernelu, posebno ako imate AMD sistem.

:: XFree86 ::
Instalirajte port x11/XFree86-4. Ako već nemate XFree 4.2 (dolazi kao default uz FreeBSD 4.6), savetujem upgrade. Naravno, zatim konfigurišite i dovedite X server u funkcionalno stanje.

:: Glide ::
Ako koristite 3dfx (Voodoo) karticu, treba iz portsa da instalirate glide3-v5-20020113. Ja imam ATI Radeon, tako da mi ovo nije bilo potrebno.

:: Kernel moduli ::
Instalirajte port graphics/drm-kmod. Dobićete DRI kernel module u /usr/local/lib/drm/, i skript za učitavanje istih u /usr/local/etc/rc.d. Od kernel modula će vam još trebati (stavite u /boot/loader.conf):

Code:

agp_load="YES"
linux_load="YES" #ovo ako hoćete da igrate Linux igre


Ova dva modula možete i da ukompajlirate u kernel, a ako koristite CURRENT, odskora imate i DRI u kernelu, pa vam ne treba ni pomenuti port.

:: Dodaci ::
Pored ovoga, trebaće vam verovatno Mesa (graphics/Mesa3 port, ili paket koji dolazi na FreeBSD 4.6 CD-u), što mu dođe opensource implementacija OpenGL-a, i, ako hoćete da igrate Linux igre, trebaće vam port graphics/linux-dri.

:: Konfiguracija X servera ::
Editujte XF86Config (najčešće je u /etc/X11) i u sekciju Modules dodajte:

Code:

Load "dri"
Load "glx" #ovo samo ako ste instalirali Mesa3 port.


Lik koji radi na DRI implementaciji za FreeBSD na svom sajtu tvrdi da je potrebno, ako hoćete običnom korisniku da omogućite da koristi DRI, da dodate i sledeće:

Code:

Section "DRI"
    Mode 0666
EndSection


Međutim, meni to nije bilo potrebno. Hmm.

:: Test, test, 123... ::
Startujte X i ukucajte u xterm-u:

$ glxinfo

Ako u outputu vidite da piše "Direct rendering: YES", napravili ste posao. Sad možete da koristite GL screensavere, ili igrate neku igru, kao što je Tux Racer ili bzflag, pa čak i Quake 3 ili UT, sve to sa punom hardverskom akceleracijom!

I evo jedna tužna vest za kraj: ako imate nVidia karticu, zasad na FreeBSD-u, što se 3d grafike tiče, možete samo da se slikate. Možete eventualno da pomognete u inicijativi za pisanje/portovanje drajvera, na sajtu http://nvidia.netexplorer.org/. Ja sam imao dosta sreće, jer izgleda da je FreeBSD DRI drajver za ATI Radeon najrazvijeniji, i jednako brz kao njegov parnjak na Linuxu. Zapravo, da se ne lažemo, nije bila sreća, već mi je to bio jedan od glavnih kriterijuma za izbor nove grafičke karte. nVidia ima jače čipove, ali radi samo na Windowsu i Linuxu.

Koristan link: http://lclark.edu/~eta/dri/ funkciju programa, ve� i diza
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.016le.net

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u10.11.2002. u 19:24 - pre 260 meseci
Citat:

I evo jedna tužna vest za kraj: ako imate nVidia karticu, zasad na FreeBSD-u, što se 3d grafike tiče, možete samo da se slikate. Možete eventualno da pomognete u inicijativi za pisanje/portovanje drajvera, na sajtu http://nvidia.netexplorer.org/.

hehe...konačno mogu da se slikaju u 3 dimenzije :o)

direct rendering: Yes
server glx vendor string: NVIDIA Corporation
server glx version string: 1.2
OpenGL vendor string: NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce4 MX 440/AGP
OpenGL version string: 1.3.1 NVIDIA 32.03

VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

turncoat
Bg, Kg, Va

Član broj: 4063
Poruke: 241
*.etf.bg.ac.yu

Sajt: marko.uskokovic.name


Profil

icon Re: HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u11.11.2002. u 18:18 - pre 260 meseci
http://www.nvidia.com/view.asp?IO=freebsd_1.0-3203

(...)
"Ako hoćeš da saznaš, pristani na sve"
- Džoni Štulić
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u11.11.2002. u 23:26 - pre 260 meseci
http://www.elitesecurity.org/tema/16207/0#114427
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.016le.net

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u12.11.2002. u 00:03 - pre 260 meseci
znam za taj thread ali sam hteo da onemogućim čitaoce ovog da žive u zabludi da nvidia i dalje nema svoje drivere za FreeBSD...
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

toroman
Srećko Toroman
www.wowd.com
Beograd / Banja Luka

Član broj: 52673
Poruke: 159
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: toroman.wordpress.com


Profil

icon Re: HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u20.11.2006. u 15:00 - pre 211 meseci
Zasto je topic iz 2002- godine TOP ?
Programeri su odgovorili na Hamletovo pitanje "Biti il ne biti?" :
0x2B | ~0x2B = 0xFF
(kao ono - ff - teško pitanje!)
 
Odgovor na temu

codemaster
Dušan Jović
Leskovac/Novi Sad

Član broj: 17387
Poruke: 263
..ynamic.kabel-deutschland.de.

Sajt: swim.ee


Profil

icon Re: HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u26.07.2018. u 16:07 - pre 69 meseci
Zato što je tip - top.
)
Sve je ovde.
Ti si sam.
Nemaš ništa.
Prihvati svoj život.
 
Odgovor na temu

[es] :: BSD :: HOWTO: Direct Rendering na FreeBSD-u
(TOP topic)

[ Pregleda: 13161 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.